Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2023., 13:20   #981
Znam da nisu najbrza rjesenja najbolja, ni u jednom aspektu zivota.
Ali do jucer me to nije uopce smetalo, dok u zadnje vrijeme sve vise. To je valjda jer nam se svugdje namece "savršenstvo" u svemu

Uglavnom aparatic bi volio izbjeci ukratko

Zanima me ovo "ako je etican, nece raditi", mislim, zasto nebi, kaj nije to posao ko i svaki drugi, ja to zelim, odem, platim, zubar to napravi, glupo bi mi bilo da me odbije

To bi mi bilo isto kao da odem u ducan, trazim pola kg mozzarelle, ali mi gospoda na pultu kaze da mi to ne zeli prodati, jer njoj nije fino
Neznalica125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 09:48   #982
Quote:
Neznalica125 kaže: Pogledaj post
Zanima me ovo "ako je etican, nece raditi", mislim, zasto nebi, kaj nije to posao ko i svaki drugi, ja to zelim, odem, platim, zubar to napravi, glupo bi mi bilo da me odbije
Nije etično da to napravi a da ti ne objasni sve prednosti i mane. To sam već ranije napisala. Ono što ja mislim je da će ti ponuditi krunice za sve zube jer bi jedino tako bilo "savršeno" kako bi ti želio. Ne znam koliko imaš godina, ali rekla bih da si premlad za umjetne zube. Naravno, ti odlučuješ.
Ionako te samo zanimalo može li se to napraviti pa sam ti našla neki random primjer daleko gore situacije od tvoje, iz kojeg vidiš da se može. Sretno kako god odlučio.
https://www.dentalpetrovic.com/wp-co...re-posle-2.jpg
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 11:44   #983
Hvala na nekim smjernicama, velim, nisam definitivno odlucio odbacit aparatic.
Ali ako uzmem o obzir dati cca 20000 kn, gnjavit se sa tim godinu dana, nosit retenciju citav zivot i o tome mislit, na kraju krajeva pribojavat se da se ne vrati u pocetno stanje.

Ne znam, zato nekak gledam, da kompenziram, definitivno nije opcija na sve zube stavljati navlake, odnosno to ne dolazi u obzir, ali na jedan, ako se da slozit da bude slicno prirodnim sa tim nemam neke frke, i za 10 godina istu promjenit npr

Uglavnom mislio sam samo estetski dali se da slozit da bude ravan, jer velim, nema nikakog smisla zbog jedno zuba raditi navlake na svima ostalima koji su dobri i zdravi, to stvarno moras bit blesav
Neznalica125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 13:32   #984
Quote:
Neznalica125 kaže: Pogledaj post
Hvala na nekim smjernicama, velim, nisam definitivno odlucio odbacit aparatic.
Ali ako uzmem o obzir dati cca 20000 kn, gnjavit se sa tim godinu dana, nosit retenciju citav zivot i o tome mislit, na kraju krajeva pribojavat se da se ne vrati u pocetno stanje.
Općenito ne bi trebalo biti naknadnih problema kad se zub jednom ispravi. No, pitanje je zašto ti je taj zub tako isturen jer ako je zbog zagriza, onda ti krunica može puknuti pa ti ni to nije rješenje. Pazi i koji ćeš materijal odabrati. Iako je metalkeramika najtvrđa i najjeftinija, svakako to ne bih preporučila za prednji zub, pogotovo za jedan. Također, gledaj boju pod svakim svjetlom -bez privremenog cementa koji pobijeli zub jer kad staviš trajni cement zub bude tamniji. Znači, ako radiš krunicu od cirkona, što pretpostavljam da će biti tvoj izbor, prosijavat će prirodni zub a boju koja će ti biti trajna možeš vidjeti samo dok zub još nije cementiran (ni privremeno ni trajno). Svakako neka ti ostavi dva mjeseca na privremenom zbog mogućnosti da ti naprave prekratku krunicu i da se vidi rub tvog zuba od ispod a sve skupa može izgledati kao istrošena metalkeramička krunica. Također, to se može dogoditi i kasnije zbog povlačenja zubnog mesa, otečenosti i krvarenja zubnog mesa itd. Krunica je strano tijelo i tu je ključno da to strano tijelo dobro sjeda uz zubno meso jer ako to nije dobro napravljeno može doći do komplikacija.
Ja sam uvijek za prirodno iz niza razloga i koliko god ti taj događaj bio važan, to je vjerojatno samo jedan dan a ovo ti je onda zauvijek neka gnjavaža ako i iz prve dobro naprave.




Quote:
Neznalica125 kaže: Pogledaj post
Ne znam, zato nekak gledam, da kompenziram, definitivno nije opcija na sve zube stavljati navlake, odnosno to ne dolazi u obzir, ali na jedan, ako se da slozit da bude slicno prirodnim sa tim nemam neke frke, i za 10 godina istu promjenit npr
Uglavnom mislio sam samo estetski dali se da slozit da bude ravan, jer velim, nema nikakog smisla zbog jedno zuba raditi navlake na svima ostalima koji su dobri i zdravi, to stvarno moras bit blesav
Najbolje da odeš na konzultacije kod stomatologa, neka vidi cijelu situaciju i ponudi ti više opcija, naravno uz svoje osobno mišljenje što bi za tvoj slučaj bilo najbolje. Također, možeš potražiti i drugo mišljenje, ali imam neki filing da će ti ponuditi hollywood smile a tko zna treba li to tebi uopće i koliko taj zub stvarno "strši" kad se vidi cijelo lice jer s tim si do sad normalno živio.
Ja ću na kraju još reći da imaš svoje zdrave zube i prirodan izgled i iako nisu savršeni, svakome normalnom daju bolji dojam od nekih navlaka koje kod većine izgledaju kao zubalo i da bih na tvome mjestu išla na aparatić, a s obzirom na raznoliku ponudu, čak bi mi i na tom događaju to bilo baš simpa
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 14:48   #985
Quote:
Neznalica125 kaže: Pogledaj post
Bok svima, imam pitanje za strucne ljude, odnosno nedoumicu.
Da li je moguce staviti krunicu na zub koji malo strsi van, mislim konkretno na dvojku, ako je moguce, da se malo pobrusi ili kako to vec ide, da ne moram zbog jednog zuba nositi aparatic jer su zubi zdravi i pravilni svi osim te dvojke, zagriz je pravilan, svakako cu otic na konzultacije ali cisto ako naide neko sa iskustvom ...sad me malo pocelo zivcirati to pa da se rjesi.

Evo i slika, jer bez slike sumnjam da se moze dati konkretan odgovor

https://prnt.sc/lHjd_ZZzBSgF
https://prnt.sc/A4CETMMXK5PG
Po meni bi ovo bilo grijeh brusiti i stavljati krunicu. Zub ''strši'' i moralo bi se dosta pobrusiti kako bi se ostvario oblik (bataljak) na koji bi išla krunica i pritom se, zbog ''stršenja'', riskira otvaranje pulpne komore.
varicella is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 15:35   #986
Znam, grehota je toliko brusit zdravi zub, sve bi htio pucnjem prsta, ali bas nije tolko pametno...

Pa mislim da bi mi cak invisaling bio prvi i top izbor, ako ide na ovakve slucajeve poput mojih :/
Neznalica125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 23:16   #987
Quote:
Neznalica125 kaže: Pogledaj post
Znam, grehota je toliko brusit zdravi zub, sve bi htio pucnjem prsta, ali bas nije tolko pametno...

Pa mislim da bi mi cak invisaling bio prvi i top izbor, ako ide na ovakve slucajeve poput mojih :/
Ide, topla preporuka
varicella is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2023., 02:31   #988
Možda je netko imao sličnu situaciju, ili nije, ali zna odgovoriti...
Dakle, u gornjoj i donjoj čeljusti postoji po nekoliko prednjih zubi (po cca 5-6 gore i toliko dolje, ne znam točno, nisu moji), a dalje, prema kutevima nema zubiju.
Jedan je prijedlog da se ti postojeći zubi saniraju (endodoncija itd.) i na njih stave metalkeramičke krunice, a da se ostalo nadomjesti wironit protezama.

Drugi je prijedlog da se izvadi sve što postoji i da se radi allon4.

Mene zanima je li uobičajeno , tj. da li se prakticira raditi kombinaciju tih rješenja. Pritom mislim da se postojeći prednji saniraju i dobiju krunice, a da se prazni prostori ispune tako da se na svaku četvrtinu čeljusti ugrade dva implantata između kojih bi bio most.

Žena ima preko 70 godina i psihološki joj je neprihvatljivo da odjednom ostane bez svih svojih zubiju, a osim toga se i boji te prve faze ugradnje svih implantata odjednom jer to zna stvarno jako boljeti. To znam iz iskustva sa samo 2 istodobna implantata. Mama moje frendice je u toj prvoj fazi smršavila 15 kg.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2023., 11:38   #989
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Možda je netko imao sličnu situaciju, ili nije, ali zna odgovoriti...
Dakle, u gornjoj i donjoj čeljusti postoji po nekoliko prednjih zubi (po cca 5-6 gore i toliko dolje, ne znam točno, nisu moji), a dalje, prema kutevima nema zubiju.
Jedan je prijedlog da se ti postojeći zubi saniraju (endodoncija itd.) i na njih stave metalkeramičke krunice, a da se ostalo nadomjesti wironit protezama.

Drugi je prijedlog da se izvadi sve što postoji i da se radi allon4.

Mene zanima je li uobičajeno , tj. da li se prakticira raditi kombinaciju tih rješenja. Pritom mislim da se postojeći prednji saniraju i dobiju krunice, a da se prazni prostori ispune tako da se na svaku četvrtinu čeljusti ugrade dva implantata između kojih bi bio most.

Žena ima preko 70 godina i psihološki joj je neprihvatljivo da odjednom ostane bez svih svojih zubiju, a osim toga se i boji te prve faze ugradnje svih implantata odjednom jer to zna stvarno jako boljeti. To znam iz iskustva sa samo 2 istodobna implantata. Mama moje frendice je u toj prvoj fazi smršavila 15 kg.
Ja imam tako. Naprijed moji ili navlake, a iza 4-6 ili 7 kako koji sektor je na implantatima. Tamo gdje su falila 3 zuba sam stavljao 2 implantata i most, a gdje su falila 4 zuba sam stavio 3 implantata i most.
Rađeno je prije 10-ak godina i za sada se sve dobro drži.
Ugrađivao sam tjedan za tjednom sektor po sektor, dakle 2-3 kom u jednoj posjeti.
Probaj da se ne vade svi zubi ako se ne mora. Nisam zubar, no znam da je najbolji zub prirodni zub.
Skidanje 15 kg za vrijeme zubarskih radova je dobra usputna pojava ako nekome treba mršavljenje. Meni se to nije desilo.
__________________
Sve su gljive jestive, no neke samo jednom
flanker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2023., 15:45   #990
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Dakle, u gornjoj i donjoj čeljusti postoji po nekoliko prednjih zubi (po cca 5-6 gore i toliko dolje, ne znam točno, nisu moji), a dalje, prema kutevima nema zubiju.
Jedan je prijedlog da se ti postojeći zubi saniraju (endodoncija itd.) i na njih stave metalkeramičke krunice, a da se ostalo nadomjesti wironit protezama.
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Drugi je prijedlog da se izvadi sve što postoji i da se radi allon4.
Iz posta se ne vidi koji je problem s tim zubima, pa je teško odgovoriti s obzirom na to da sanacija ne znači da se zubi nužno devitaliziraju ili izvade.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2023., 17:59   #991
Hvala. Baš sam se i nadala da bi postojala takva mogućnost, bez obzira što joj to rješenje nije bilo predočeno. Što se tiče financijske strane, to bi koštalo otprilike kao i Allon4, ali bi se spajanjem tih dvaju rješenja postigle dvije stvari: ne bi se vadili postojeći zubi, i izbjegla bi wironit.

Pogledala sam malo detaljnije. Na gornjoj čeljusti ima niz prirodnih zubi koji bi išli pod krunice, od 4 na jednoj do 5 na drugoj strani. (Što znači da ima i više zubiju nego što sam mislila.) Pretpostavljam da bi bilo poželjno da nadomješteni niz završi s 6. Ako se nadomještava 5 i 6, idu li tu dva implantata jedan do drugog, ili se uz jedan implantat, valjda na 6, može držati i 5? Ta petica i šestica su već ranije izgubljeni zubi, tako da tu nema ničega. Snimala je zubni luk i pokazalo se da nema zapreke za implantate.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2023., 22:24   #992
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Hvala. Baš sam se i nadala da bi postojala takva mogućnost, bez obzira što joj to rješenje nije bilo predočeno. Što se tiče financijske strane, to bi koštalo otprilike kao i Allon4, ali bi se spajanjem tih dvaju rješenja postigle dvije stvari: ne bi se vadili postojeći zubi, i izbjegla bi wironit.

Pogledala sam malo detaljnije. Na gornjoj čeljusti ima niz prirodnih zubi koji bi išli pod krunice, od 4 na jednoj do 5 na drugoj strani. (Što znači da ima i više zubiju nego što sam mislila.) Pretpostavljam da bi bilo poželjno da nadomješteni niz završi s 6. Ako se nadomještava 5 i 6, idu li tu dva implantata jedan do drugog, ili se uz jedan implantat, valjda na 6, može držati i 5? Ta petica i šestica su već ranije izgubljeni zubi, tako da tu nema ničega. Snimala je zubni luk i pokazalo se da nema zapreke za implantate.
All on 4 se ne moze kombinirati ni sa jednim drugim tipom rada, on podrazumijeva vadjenje svih zubiju i postavljanje citavog novog zubnog luka na 4 implantata. Ako nisu ponudjeni implantati na sesticama, vjerojatno nema kosti lateralno pa je zato ponudjena proteza kao mobilno rjesenje ili All on 4 kao fiksno jer se tu sva 4 implantqta ugradjuju u frontalni dio celjusti.
Edit: ako fale 2 susjedna zuba, moraju ici i 2 implantata.
__________________
I am Jack's complete lack of surprise.

Zadnje uređivanje MarlaSinger. : 21.03.2023. at 22:28. Reason: Zaboravila nesto
MarlaSinger. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2023., 23:54   #993
Quote:
Goldenrose kaže: Pogledaj post
Iz posta se ne vidi koji je problem s tim zubima, pa je teško odgovoriti s obzirom na to da sanacija ne znači da se zubi nužno devitaliziraju ili izvade.
Problem se očito nagomilavao niz godina zbog nepravilnog, netemeljitog liječenja preko HZZO-a, pa su zubi propadali. Zahvati koji su sada predviđeni za postojeće zube su revizije punjenja, endodoncije, nadogradnje.

Znam da je allon4 cjelina za sebe. Kad sam rekla "kombinacija" mislila sam zapravo na krunice na postojećim zubima, što joj stoji u ponudi, a umjesto wironita ići s implantatima. Ali kužim sad... to što je zubar na temelju snimke zubnog luka rekao da nema prepreka za implantate u sklopu allon4, ne znači da nema možda prepreka za implantate koji bi došli dalje, prema kraju čeljusti. E, to moramo tek doznati.

Edit: Upravo sam se sjetila da je wironit bio predložen prije nego je napravljen snimak zubnog luka. Znači zubar nije mogao znati mogu li se ili se ne mogu ugraditi implantati na, recimo, šestice.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2023., 10:39   #994
Pa to je malo neozbiljno. Treba napraviti CT pa onda predlagati plan terapije. Cak i ako fali kosti na sesticama, mozda se moze nadograditi.
Kod takvih odluka mozda nije lose otici jos negdje na pregled
__________________
I am Jack's complete lack of surprise.
MarlaSinger. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 14:51   #995
Da li preko HZZO idu besplatno zubne krunice?
Pitam za oca, 61 godinu ima.

Dobio je preporuku za protezu na krunicama i neki ankerima. Nigdje ne mogu nacin podatak da li se to sto placa ili ne... odnosno nalazim razlicite informacije
GoogleGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2023., 08:56   #996
Pozdrav,

napravljena mi je cirkonkeramicka krunica, jucer sam bila na probi, uglavnom, treba ju jos malo ‘pozutit’; ono sta mene muci je kad mi ju je zubar namjestio kako bi trebala bit - u savrsenom kontaktu sa susjednim zubima, ta pozicija mi smeta, osjecaj klina u ustima, a kad se malo pomakne - to se naravno ne vidi, zubar kaze da tad nije u savrsenom kontaktu i da ce mi se hrana zavlacit, ukratko, on inzistira da ju stavi kako treba i tvrdi da ce se susjedni zubi prilagodit i taman tolko pomaknut. da li se to stvarno desava, da se susjedni zubi pomaknu? strah me da se to ne desi, morala bi pocupat van, sto mi, naravno, nije plan.

molim vas komentar, sutra idem na ponovnu probu i pod stresom sam

e: rijec je o jedinici.
modra Alica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2023., 23:57   #997
Pozdrav,
Prije tri godine radio sam 10 krunica emax (od pet do pet) u gornjoj čeljusti. Jedan zub je bio mrtav i taman, liječen je, ostali su bili u plombama. Otpočetka nisam zadovoljan zagrizom i osjećajem kao da je ostalo cementa na spoju zuba i desni s nepčane strane, a stomatolog me uvjeravao da je to tako normalno. Isto mi je ponovio lani i preklani na godišnjoj kontroli.
Ove godine bio sam kod drugog stomatologa na pregledu koji mi je rekao da su krunice s unutarnje strane prekratke i da su izloženi moji zubi 0,5-1 mm i da je to taj rub koji osjećam.
Moje pitanje: što sad napraviti? Osjećam se jako loše što sam platio nešto loše napravljeno i što mi s vremenom može uzrokovati problem.
gricko-g is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2023., 18:38   #998
Quote:
gricko-g kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Prije tri godine radio sam 10 krunica emax (od pet do pet) u gornjoj čeljusti. Jedan zub je bio mrtav i taman, liječen je, ostali su bili u plombama. Otpočetka nisam zadovoljan zagrizom i osjećajem kao da je ostalo cementa na spoju zuba i desni s nepčane strane, a stomatolog me uvjeravao da je to tako normalno. Isto mi je ponovio lani i preklani na godišnjoj kontroli.
Ove godine bio sam kod drugog stomatologa na pregledu koji mi je rekao da su krunice s unutarnje strane prekratke i da su izloženi moji zubi 0,5-1 mm i da je to taj rub koji osjećam.
Moje pitanje: što sad napraviti? Osjećam se jako loše što sam platio nešto loše napravljeno i što mi s vremenom može uzrokovati problem.
Nista, ja sam dosta proučavala sta se moze kod losih radova, to je sve dobra volja stomatologa, ovaj tvoj tuče svoje. Jedino mozes popraviti kod drugoga i platiti ponovo ili ga u najgorem slucaju tužiti.
__________________
Too glam to give a damn ;-)
SunyMy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2023., 11:06   #999
Pozdrav.
da li mi netko može objasnit razliku između emax i cirkon keramike kod krunica?
Trebala bi mijenjat stare krunice na prednjim zubima i htjela bi da to bude lijepo i prirodno.
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.