Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2009., 21:05   #1
Uvoz rabljenog vozila nakon ulaska Hrvatske u EU

Dali neko ima saznanja što će se desiti sa davanjima na uvoz rabljenih vozila nakon ulaska Hrvatske u EU.

Sada su ta davanja i do 55-60% od cijene auta plaćene u npr Njemačkoj.

Da li je realno očekivati da će se davanja umanjiti ili još bolje ukinuti trošarine?

PDV će vjerojatno ostati kao i do sada.

pozz
bravaautomatik is offline  
Old 04.02.2009., 21:12   #2
Jel se netko sjeća kako su talijani plakali kad im je stigao euro i kako su kukali koliko su im cijene otišle gore... što li će tek u nas biti?
STINGer is offline  
Old 04.02.2009., 22:06   #3
Kod nas su cijene već otišle gore, tako da ne vjerujem da će biti nekih posebnih promjena.
Banderas-Sedmica is offline  
Old 05.02.2009., 17:34   #4
To sam se uvijek i ja pitao, pa sam došao do slijedećeg zaključka:

Carine neće biti sigurno, a ionako se ne plaća na evropske automobile, trošarine na luksuz će ostati sigurno, samo ih možda drugačije klasificiraju, jedino će onaj osnovni porez vjerojatno biti manji, odnosno plaćat će se kao prenos vlasništva nekih 5% na katalošku srednju vrijednost automobila...!!!

Možda ispadne nešto povoljnije, osim ako nas ministarstvo financija ne "počasti" kakvom novom trošarinom, odnosno porezom na porez, na porez...itd., ...!!!
supervox is offline  
Old 05.02.2009., 17:57   #5
upravo ovo što supervox kaže
toni_89 is offline  
Old 05.02.2009., 19:18   #6
Mene više zanima recimo da li će zakon o uvozu rabljenih ukinuti starost auta, na uštrp ispravnosti, i obrnuto...???

Naime u švabiji se da naći auta starijih od 10 godina za bagatelu u izvanrednom stanju sa malo km, garažiranih, nepušaći, stari dedek doslovno, a stanje ispravnosti besprijekorno, bolje nego neki 2-3 godine stari kod nas...!!!

Po meni ne bi trebalo biti prepreka za takve pile, samo je bitno da na ekotestu zadovoljava norme koje je trebao kad je bio proizveden, uostalom kaoi i kod nas na tehničkom stariji auti + naravno kočnice i sve ostalo...!!!

Ako tako bude, ja si bum odmah dofural jedan 280 SE W126 automatik sa kožom i svim ostalim kaj uz to ide...!!!

Tak dobre i jednostavne aute Mercedes niti danas ne radi...!!!
supervox is offline  
Old 05.02.2009., 19:34   #7
Mislim da se ukidaju ogranicenja, moci ces uvesti sto hoces, zato su sve nove clanice groblja zapadnjackih automobila, jer ti ces predstavljati 0,01% ljudi koji ce uvesti super auto, a vecina (sverceri) ce tegliti krame za 1500 EUR.
TommyZG is offline  
Old 21.05.2009., 10:49   #8
Moram dici ovu temu zbog jada i cemera koji trenutno osjecam.

Eto, trenutno sam poslovno u inozemstvu i imao sam priliku razgovarati s jednim mladim rumunjem koji takodjer voli automobile. Decko vozi bmw tricu, 2000 godiste i dofurao si ga je iz njemacke prije 2 godine.

Tamo ga je platio nekih 7 milja, a na kraju ga je dosao nekih 8 milja eura.


Slijedece godine planira kupiti mercedes E-klasu. Posto smo zajedno smjesteni smo malo surfali po mobile.de i ima modela koji ne izgledaju sumnjivo 2003 godina za nekih 12-13 milja.

OK, lik se lozi na premium brendove, ne krivim ga. Nemam nikaj protiv.

Gledam aute iz svog cijenovnog podrucja interesa (oko 10000 milja) i covjek se stvarno iznenadi kakva vozila moze za te pare u dojcladnu kupiti.

Da ne bi mislili da sam otkrio toplu vodu, ali ne mogu da se ne zapitam da li su Hrvati stvarno takva sirotinja ili jednostavno imamo vladu koja ugnjetava i uzima danak gdje god se vidi mogucnost da bi deviza mogla napustiti zemlju, a obican covjek ustedjeti koji euro (pozamasnu svotu cak).

Osobno sam gajio neke nade da cemo ulaskom u EU konacno imati otvoreno trziste koje ce prodisati punim plucima, pa da covjek doveze auto za pristojne novce. Utjecaj europskog (njemackog) trzista bi definitivno srezao cijene i na nasem trzistu.

Ali bojim se da od toga ne bude nist. Hrvatska nije duzna odreci se trosarine ni u kom pogledu jer svaka clanica EU ima pravo zadrzati trosarine kako im odgovara (barem kad su rabljena i nova vozila u pitanju), a bogami ni pdv-a. Carine smo ionako oslobodjeni za aute proizvedene u EU. Pih...nes ti carine, strasna stvar.

Jebiga...

Rumunj (s upola manjom placom) ce voziti bembaru za 10 milja eura, ja cu istu platit 17 milja ako se odvazim na kupnju u DE ili cu je kupiti u hrvatskoj za 20 milja.


Ispricavam se na dizanju ove teme, ali pao sam u depresiju
__________________
...da ne znam više sebe sama,
ni dima bola u maglama.
Sviba is offline  
Old 21.05.2009., 11:09   #9
Ne vjerujem da će smanjiti išta od davanja jer neće morati. A neće htjeti što zbog priljeva love u proračun što zbog jakog lobija uvoznika (Zubak, Tomić, Euroline....) kojima bi izmicala dobit ako bi si ljudi kupovali dobre i jeftine aute pa ne bi imali potrebu kupovati nove kod njih. Ovo drugo je prisutno i kod uvoza rabljenih i homologacijskih propisa koje ti pizduni stalno pokušavaju zakomplicirati što više ne bi li ljudi odustali od uvoza. Jedan od biser razloga zašto Mercedes za američko tržište nije podoban za uvoz je bio da parking senzori rade na drugoj frekvenciji te da mogu izazvati smetnje u sustavu kontrole leta. Mislim, jebo vam pas mater debilnu. I to na službenom dopisu prema CVH. Pa ti vidi kakva banda nama grmi i oblači.
__________________
No replacement for displacement!
a1zg is offline  
Old 21.05.2009., 12:14   #10
Ali jebamu pas, ja ne znam o kojem standardu mi pricamo?

Jebate, njemci si ne bi mogli priustiti kola da zive u hr. Kolko puta sam se vozio Autobanom i gledao pile, mislio si, jebate...kak oni dobro zive.

Rabljena toyota corolla u HR = rabljeni A4 u dojclandu

Mozda stariji koju godinu



Jeba me pas, ako ne bi od inata vozio auto s njemackim tablama po hr. Ionako se panduri useru kad vide tablicu jer ne znaju beknut osim na svom dijalektu

Cast iznimkama da se ne uvrijede.
__________________
...da ne znam više sebe sama,
ni dima bola u maglama.
Sviba is offline  
Old 22.05.2009., 23:44   #11
Uz sve ostalo neće se ukidati ni homologacija...tako da vozila starija od 7 godina možete slobodno zaboraviti...osim ako su oldtajmeri...
Najgore od svega je to da švabe voze do 50% jeftinije rabljene aute sa barem 5 puta većim mjesečnim primanjima...
Kod nas bi ti i gaće uzeli kad bi ih mogli unovčiti...
ray_barone is offline  
Old 23.05.2009., 00:15   #12
Najsvježije informacije.

Davanja se neće mijenjati, a i dalje ćemo biti oslobođeni carine kao i do sad.

Homologacija će se možda ukinuti kao homologacija, ali će najvjerojatnije postojati pod nazivom predpregled na kojem će se naravno pregledavati homologacije i tek kad prođeš predpregled ići će se na tehnički. Tako da mislim da ništa značajno vezano uz uvoz automobila nećemo ostvariti ulaskom u EU.

Rumunji i Bugari su kraljevi jer sve što ne prođe kod nas ode kod njih i tamo prođe bez problema.
concept is offline  
Old 21.02.2010., 18:57   #13
Jeli ima kakvih novijih informacija? Mene zanima uvoz automobila starijih od 7 godina, tj. dali ce ih bit moguce uvest?
Koji su to kreteni. Ja ne znam sta ti ljudi misle da bi Hrvati pohrlili u Njemacku po stare Wartburge i nekakve krntije. Pa ljudi bi htjeli kupit vrhunske automobile poput Mercedesa, Porschea, RR i druge bitne komade povijesti auto industrije. Pa to je jedan od najbitnijih dosega civilzacije. Cuvanje i odrzavanje nekakve povijene vrijednosti.
Umjesto da drzave daju uputu ljudima da nebudu bezglave budale koje se samo zaduzuju kako bi mogli na kredit kupovat trecerazredno smece i bit u dzepu bankara, oni ih poticu na to. Pa ajde da bar mi nesto proizvodimo, pa kao nemojte tude staro, kupite nase novo, al mi ne proizvodimo nis. Nit budemo u skoroj buducnosti, a i onda ostaje problem kupovine vrhunskih automobila. Kak da ja kupim novog Mercedesa recimo 560 sec? On se ne proizvodi novi vise. Njegova proizvodnja je prestala 92 godine, tako da ja moram cekat da on navrsi 30 godina da bi ga kupio. Meni ne smata kaj ce on imat 30 godina, ali me smeta kaj ja moram cekat jo 10 i vise godina.
Treba nesto pokrenut. Ja nemam ni znanja, ni vremena za nekakvu peticiju, ili nesto slicno, ali stvarno bi trebalo sad kad jos imamo nekakvu sansu, prije nego ti kreteni napisu nekakvu budalastinu.
Cus D'Amato is offline  
Old 21.02.2010., 22:20   #14
danas na nova tv u automotiv najavili za slijedeću emisiju da će biti o tome riječi. valjda će nešto smisleno reći.
Slatky is offline  
Old 21.02.2010., 22:33   #15
uzalud vam nada i trud sviraci, mislim da su u drzavi malo veci lopovi od nas sviju koji smisle kako i dalje ženiti ljude
Joško is offline  
Old 21.02.2010., 22:42   #16
Ja sam imao želju dovesti Hyundai H1 SV nešto, uglavnom, kombi 8 sjedala, sa rotirajućim sjedalima, izvlačivim stolićem sa strane, dva šibera, 2.5 turbo! Uglavnom, priča je bila ovakva: ne može jer pojasevi ne odgovaraju hrvatsjkom standardu! Koje standardu? pitam ja! Pa Hrvatskom standardu o motornim vozilima! Kaže mi tip, svako sjedalo mora imati svoj neovisni pojas! A ja njemu slike gdje se vidi da svako sjedalo ima svoj pojas! Pa ne može, nije po standardu... Ali ako nam kažete gdje ste našli auto, možemo srediti.. A ja njemu, ništa vi nećete sređivati! Odustao sam, jer su prokleti! Auto se mogao dovesti, ali su oni htjeli da ga oni dovezu, pa onda nabiju proviziju!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 22.02.2010., 00:43   #17
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ja sam imao želju dovesti Hyundai H1 SV nešto, uglavnom, kombi 8 sjedala, sa rotirajućim sjedalima, izvlačivim stolićem sa strane, dva šibera, 2.5 turbo! Uglavnom, priča je bila ovakva: ne može jer pojasevi ne odgovaraju hrvatsjkom standardu! Koje standardu? pitam ja! Pa Hrvatskom standardu o motornim vozilima! Kaže mi tip, svako sjedalo mora imati svoj neovisni pojas! A ja njemu slike gdje se vidi da svako sjedalo ima svoj pojas! Pa ne može, nije po standardu... Ali ako nam kažete gdje ste našli auto, možemo srediti.. A ja njemu, ništa vi nećete sređivati! Odustao sam, jer su prokleti! Auto se mogao dovesti, ali su oni htjeli da ga oni dovezu, pa onda nabiju proviziju!
Kolega , a tko su to ONI?
CVH? Hyundai ovlasteni zastupnik u RH? ILi tko?
Po broju sasije doticnog vozila, se ili u ovlastenom zastupnistvu Hyundai-a u RH , ili u TUV Minhen provjeri jeli auto homologacijski podobno?
Ako je, nabavis COC dokument ili tamo gdje kupujes auto ili u TUV , dovezes auto, platis ovjeru istoga kod zastupnika Hyundai-a u RH i odvezes auto na homologacijski pregled.
Ako ne nabavis COC dokument onda isti izvadis u ovlastenom zastupnistvu u RH i ovjeris i odvezes auto na homologacijski pregled.
AKo auto ne zadovoljava homologacijske uvjete , neces uvoziti, niti ga ONI , tko god to bio, nemozes uvesti pa nabiti proviziju.
wilson is offline  
Old 22.02.2010., 00:46   #18
Quote:
Cus D'Amato kaže: Pogledaj post
Jeli ima kakvih novijih informacija? Mene zanima uvoz automobila starijih od 7 godina, tj. dali ce ih bit moguce uvest?
Koji su to kreteni. Ja ne znam sta ti ljudi misle da bi Hrvati pohrlili u Njemacku po stare Wartburge i nekakve krntije. Pa ljudi bi htjeli kupit vrhunske automobile poput Mercedesa, Porschea, RR i druge bitne komade povijesti auto industrije. Pa to je jedan od najbitnijih dosega civilzacije. Cuvanje i odrzavanje nekakve povijene vrijednosti.
Umjesto da drzave daju uputu ljudima da nebudu bezglave budale koje se samo zaduzuju kako bi mogli na kredit kupovat trecerazredno smece i bit u dzepu bankara, oni ih poticu na to. Pa ajde da bar mi nesto proizvodimo, pa kao nemojte tude staro, kupite nase novo, al mi ne proizvodimo nis. Nit budemo u skoroj buducnosti, a i onda ostaje problem kupovine vrhunskih automobila. Kak da ja kupim novog Mercedesa recimo 560 sec? On se ne proizvodi novi vise. Njegova proizvodnja je prestala 92 godine, tako da ja moram cekat da on navrsi 30 godina da bi ga kupio. Meni ne smata kaj ce on imat 30 godina, ali me smeta kaj ja moram cekat jo 10 i vise godina.
Treba nesto pokrenut. Ja nemam ni znanja, ni vremena za nekakvu peticiju, ili nesto slicno, ali stvarno bi trebalo sad kad jos imamo nekakvu sansu, prije nego ti kreteni napisu nekakvu budalastinu.
Kolega, kriterij za uvoz nije starost od 7 ili xy godina, nego homologacijska podobnost.
Tako primjerica mozes uvesti vecinu modela bmw-a proizvedenih nakon 1.6.1999 godine, sto je puno vise od 7 godina.
A i zivo me zanima u koju se to drzavu u nasem okruzenju moze uvesti auto proizveden 1992 godine?
wilson is offline  
Old 22.02.2010., 01:10   #19
Quote:
wilson kaže: Pogledaj post
Kolega, kriterij za uvoz nije starost od 7 ili xy godina, nego homologacijska podobnost.
Tako primjerica mozes uvesti vecinu modela bmw-a proizvedenih nakon 1.6.1999 godine, sto je puno vise od 7 godina.
A i zivo me zanima u koju se to drzavu u nasem okruzenju moze uvesti auto proizveden 1992 godine?
Pa cemu tolika bojaznost,MB ima katalizator dok samo mali broj Zastavinih vozila ih ima i nikom nesmetaju u prometu.Problem je u tome, sto HR drazava izmislja toplu vodu.Ako se to vozilo krece,ako zadovoljava TÜV u Njemackoj,u cemu je frka da taj isti automobil nebi bio podoban u HR...
I ta Homologizacija list papira gdje pise koliko je koji automobil dugacak i sl.sjecam se Rovera koje sam uvozio u HR iz Italije,nestimaju Italijanski pairi nego iz Svabije, kakve direktne veze ima Rover i Njemacki TÜV, zasto to nebi negdje u HR mogli primjeriti ,nego placati unepred toliko eura i za dan dva ti posalju doma taj papir.
I tko to odluciva da nesto do danas ima homologizaciju a sutra vec ne?

REcimo Astra Clasik, novu iz Posljeke se moze uvesti a zadnju proizvedenu u Njemackoj nemozes, a ista stara dobiva zelenu naljepnicu i moze u grad kao nezagadjivac..
Svicar is online now  
Old 22.02.2010., 11:08   #20
Quote:
wilson kaže: Pogledaj post
Kolega, kriterij za uvoz nije starost od 7 ili xy godina, nego homologacijska podobnost.
Tako primjerica mozes uvesti vecinu modela bmw-a proizvedenih nakon 1.6.1999 godine, sto je puno vise od 7 godina.
A i zivo me zanima u koju se to drzavu u nasem okruzenju moze uvesti auto proizveden 1992 godine?
Ma ne zanimaju me uopce auti stari 10-ak godina. Ovaj Mercedes se proizvodi od negdje 82 godine, ali je zadnja godina 92. Mene u ovom slucaju zanima bas tih zadnjuh par godina. Bmw me uopce ne zanima, osobito ne neki iz 1999. Radi se o Porscheima, RR i drugim vrhunskim automobilima koji ja ne mogu uvest zbog ljudi, eve poput tebe koji misle da to treba bit tako jer je u okruzenju tako. Ma daj molim te. Svaki covjek koji misli da je neki novi Fiat, Opel i nest slicno bolje u od jednog Mercedesa, RR-a, Porschea, Ferraria i slicnih iz recimo 85 godine je jednostavno idiot.
Cus D'Amato is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.