Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2013., 20:16   #1
Pravi trenutak za pokretanje obrta/firme?

Pozdrav!

Zanima me nekoliko sitnica pa bih molio da mi pomognete dobrim savjetom...

Od zadnjeg otkaza je prošlo gotovo godinu dana. Taj period sam uredno bio prijavljen na burzi te ispunjavao svoju obvezu o mjesečnom javljanju. Kroz taj period sam radio na jednom projektu (potpuno besplatno) te bi sada taj rad trebao doći na naplatu na način da kroz narednih godinu dana za ranije odrađene poslove i za poslove koje ću kroz taj period i dalje raditi naplatim cca 100.000 - 120.000 kn.

Pošto sam član strukovne udruge imam pravo na manji porez na dohodak koji bi na kraju izišao negdje oko 17-18 %. Zanima me da li bi mi bilo pametno tražiti od burze sredstva za samozapošljavanje te otvoriti obrt ili firmu (za obrt mogu dobiti cca 20.000 kn a za firmu 35.000 kn) ?
Zašto rađe obrt ili zašto rađe firmu?
Posao za narednih godinu dana mi je zajamčen al će se isplaćivati preko autorskog ugovora a ne na obrt ili firmu ukoliko ih otvorim, da li mi to može stvarati problem?
Znam da me nakon evidencije prve uplate na moj žiro račun brišu sa burze (što je i logično), međutim ne znam što se događa sa zdravstvenim osiguranjem? Da li ostajem i bez njega?
Sa jedne strane vidim mogućnost za pokretanje vlastitog biznisa što sam oduvjek i htio a sa druge strane nisam siguran da li je navedeni iznos kojeg ću kroz narednih godinu dana primiti dvoljan za to. Bojim se da novce, za koje sam se poprilično na*ebo da ih zaradim, ne pojede administracija i razne takse...
molim za savjet,
Hvala
nala-drof is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:57   #2
Quote:
nala-drof kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Zanima me nekoliko sitnica pa bih molio da mi pomognete dobrim savjetom...

Od zadnjeg otkaza je prošlo gotovo godinu dana. Taj period sam uredno bio prijavljen na burzi te ispunjavao svoju obvezu o mjesečnom javljanju. Kroz taj period sam radio na jednom projektu (potpuno besplatno) te bi sada taj rad trebao doći na naplatu na način da kroz narednih godinu dana za ranije odrađene poslove i za poslove koje ću kroz taj period i dalje raditi naplatim cca 100.000 - 120.000 kn.

Pošto sam član strukovne udruge imam pravo na manji porez na dohodak koji bi na kraju izišao negdje oko 17-18 %. Zanima me da li bi mi bilo pametno tražiti od burze sredstva za samozapošljavanje te otvoriti obrt ili firmu (za obrt mogu dobiti cca 20.000 kn a za firmu 35.000 kn) ?
Zašto rađe obrt ili zašto rađe firmu?
Posao za narednih godinu dana mi je zajamčen al će se isplaćivati preko autorskog ugovora a ne na obrt ili firmu ukoliko ih otvorim, da li mi to može stvarati problem?
Znam da me nakon evidencije prve uplate na moj žiro račun brišu sa burze (što je i logično), međutim ne znam što se događa sa zdravstvenim osiguranjem? Da li ostajem i bez njega?
Sa jedne strane vidim mogućnost za pokretanje vlastitog biznisa što sam oduvjek i htio a sa druge strane nisam siguran da li je navedeni iznos kojeg ću kroz narednih godinu dana primiti dvoljan za to. Bojim se da novce, za koje sam se poprilično na*ebo da ih zaradim, ne pojede administracija i razne takse...
molim za savjet,
Hvala
Nećeš ostati bez zdravstvenog, imaš ga sve dok si nezaposlen...
O kojoj vrsti posla se radi ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 09:49   #3
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nećeš ostati bez zdravstvenog, imaš ga sve dok si nezaposlen...
O kojoj vrsti posla se radi ?
Grafičke usluge (dizajn, web i sl.)
nala-drof is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 11:58   #4
Zdravstveno imas dok si nezaposlen,a kad otvoris d.o.o.( obrt nemoj niti u kojem slucaju) imat ces zdravstveno preko d.o.o.,jer ces biti u obvezi placati si mjesecno zdravstveno i mirovinsko,jer si uzeo poticaje za samozaposljavanje sa burze....ali taj iznos od nekih 35000 kuna ti je dovoljan za te tekuce mjesecne troskove....
Moci ces raditi preko ugovora o djelu i dalje za nekoga ukoliko se ukaze potreba,ako ne zelis preko tvrtke.....
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 14:52   #5
Quote:
nala-drof kaže: Pogledaj post
Grafičke usluge (dizajn, web i sl.)
Gle, ako imaš posla dovoljno za narednu godinu dana zašto ne pričekaš, pa kad budeš pri kraju s tim poslom onda otvoriš j.d.o.o. i nastaviš..jedino ako ćeš imati vremena osim ovog posla raditi još dodatno, onda ima smisla otvarati sada...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.