Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2017., 15:08   #1
Kako proširiti opće znanje o politici/gospodarstvu?

Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd. Zanima me i ona ekonomska strana (bdp, dugovi drzave...).

Cesto se nadjem u situaciji da ljudi pricaju o agrokoru, konzumu, koncesijama, a ja ne znam puno o tome.

Postoje li neke knjige ili nesto gdje mogu vise saznati o tome? I jos me zanima na koji nacin se informirate, znam postoje svakakvi portali, ali to mi se cini dosta nestrucno i nepovjerljivo.

P.S. nemojte da ovo ode u raspravu tipa, nema nasoj drzavi pomoci, idi u njemacku i takve stvari.

Hvala.
Defa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:11   #2
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd. Zanima me i ona ekonomska strana (bdp, dugovi drzave...).

Cesto se nadjem u situaciji da ljudi pricaju o agrokoru, konzumu, koncesijama, a ja ne znam puno o tome.

Postoje li neke knjige ili nesto gdje mogu vise saznati o tome? I jos me zanima na koji nacin se informirate, znam postoje svakakvi portali, ali to mi se cini dosta nestrucno i nepovjerljivo.

P.S. nemojte da ovo ode u raspravu tipa, nema nasoj drzavi pomoci, idi u njemacku i takve stvari.

Hvala.
Sretno s ovim. Evo ja preporučujem:
http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=88278
Ekonomija u jednoj lekciji

Nakon što ovo pročitaš, stvari u RH će biti puno, puno jasnije.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:25   #3
Pracenjem foruma.hr..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:43   #4
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd.
Ustav Republike Hrvatske. Posebno od 71. članka gdje se opisuje ustrojstvo državne vlasti.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 17:33   #5
http://www.alfa.hr/artikl/info/53b2be24077574282c0014d9

udžbenik "Politika i gospodarstvo", za 4. razred gimnazije

žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 19:57   #6
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
http://www.alfa.hr/artikl/info/53b2be24077574282c0014d9

udžbenik "Politika i gospodarstvo", za 4. razred gimnazije

upravo ja to htio napisati!!
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 20:12   #7
Ipak odi u Njemacku.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 22:40   #8
O vlasti:
O poreznom sustavu:
Knjige o ekonomiji, javnim financijama i monetarnoj politici (linkovi su na katalog Knjižnica Zagreb, ali mogu poslužiti i ako si u nekom drugom gradu):
Online publikacije Instituta za javne financije:
Portali:
P.S. I ne brini, većinom ni ljudi koji pričaju o situaciji s Agrokorom i novom zakonu o koncesijama ne znaju puno više od tebe.
TulipCake is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 23:04   #9
http://www.efzg.unizg.hr/default.aspx?id=28462
f.gibbs is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:01   #10
Moramo shvatiti što radimo krivo. Evo glavnog razloga naše ekonomske propasti:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
To bismo lakše spoznali kad bismo malo bolje pratili što su radili naši uspješni susjedi.
Evo, Mađari su se relativno nedavno vadili iz grdne gabule:
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ne bi bili. Mađarska je orijentirana na izvoz, prejak forint bi bila katastrofa za gospodarstvo. Tečaj forinte ovisi isključivo o tržištu, mađarska nacionalna banka nikad ne intervenira u financijske tijekove (još niti za vrijeme svjetske krize u 2008.). Dapače, cilj je uvijek slabiti domaću valutu. Da, to je totalno druga filozofija od hrvatske prakse.

Slaba forinta ne izaziva probleme kod stanovništva, jer je Mađarska provela konverziju svih kredita u forinte, većina javnog duga je također u forintima (državne obveznice u forintima, unutrašnji dug itd.). Zbog slabe forinte stanovnici kupuju domaće proizvode, raste izvoz a smanjuje se ili stagnira uvoz (trenutno pokrivenost uvoza izvozom 112 %, što je nevjerojatno dobar podatak). Zbog nedostatka intervencije u nacionalnoj banci devizne rezerve su uvijek na visokom nivou (25-35 milijardi eura), ne treba trošiti novac poreznih obveznika na jačanje forinte. Umjesto jačanja forinte, mađarska nacionalna banka izdaje jeftine kredite (s kamatom od 1 %) za mađarske male i srednje poduzetnike.
Rezultat je vidljiv: praktički nema nezaposlenosti
(samo oko 3,8 %, većinom Cigani), javni dug se smanjuje (2010.: 82-85 %, 2017.: 74 %, 2020.: vjerojatno oko 69 %), gospodarstvo raste (trenutno 4,1 %), rast BDP-a temelji se na zdravim ekonomskim osnovama, dakle na proizvodnji, a ne na kreditima i samo djelimično na domaćoj potrošnji, Mađarska postavi rekord u izvozu u svakoj godini (2016.: 93,5 milijardi eura, 2017.: vjerojatno iznad 100 milijardi eura, godišnji rast izvoza je bio 18,4 % početkom 2017.).
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 16:21   #11
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd. Zanima me i ona ekonomska strana (bdp, dugovi drzave...).

Cesto se nadjem u situaciji da ljudi pricaju o agrokoru, konzumu, koncesijama, a ja ne znam puno o tome.

Postoje li neke knjige ili nesto gdje mogu vise saznati o tome? I jos me zanima na koji nacin se informirate, znam postoje svakakvi portali, ali to mi se cini dosta nestrucno i nepovjerljivo.

P.S. nemojte da ovo ode u raspravu tipa, nema nasoj drzavi pomoci, idi u njemacku i takve stvari.

Hvala.
Zašto učiti? Više love ćeš zaraditi kao uhljeb, samo se moraš učlaniti i postati dio velike obitelji. Sretan je onaj koji živi u blaženom neznanju. Onaj tko ne zna, ne mora delati, a onaj tko zna, mora delati.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 16:48   #12
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Moramo shvatiti što radimo krivo. Evo glavnog razloga naše ekonomske propasti:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
To bismo lakše spoznali kad bismo malo bolje pratili što su radili naši uspješni susjedi.
Evo, Mađari su se relativno nedavno vadili iz grdne gabule:
Dakle, riješenje je Hrvatsku odvesti u još veće ropstvo i primitivne kulture života. Genijalna ideja. Uhljebi se vesele, a profiteri i izrabljivači trljaju ruke. Zapad isto jedva čeka da nam uvali prljavu industriju, od koje će samo oni imati koristi.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 17:21   #13
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Dakle, riješenje je Hrvatsku odvesti u još veće ropstvo i primitivne kulture života. Genijalna ideja. Uhljebi se vesele, a profiteri i izrabljivači trljaju ruke. Zapad isto jedva čeka da nam uvali prljavu industriju, od koje će samo oni imati koristi.
Da nisi nešto pobrkao ili je kakv čaj kriv da si nešto naopako shvatio a možda je samo sluganski mentalitet

Ne vidim da je Mađarska u ropstvu i primitivizmu, za razliku oh RH koja sve više potpada pod EU tutorstvo i izvršava svaki nalog, bio dobar ili loš za interese hrvatskih građana.

Velika je ralika između Orbanove i Plenijeve poslušnosti.
U gospodarstvu su mađarski rezultati bolji od hrvatskih a u standardu premašili ovaj koji imamo u RH.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 18:12   #14
Zašto nacije propadaju – Porijeklo moći, prosperiteta i siromaštva

Topla preporuka, cijela knjiga se vrti oko ekstrakcijskih i inkluzivnih ekonomskih institucija...
__________________
Tack Sverige! Land of the free! Home of the brave!

#nijegrip
kolerik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:13   #15
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Da nisi nešto pobrkao ili je kakv čaj kriv da si nešto naopako shvatio a možda je samo sluganski mentalitet
Njemačka je prije uvođenja eura imala jaku valutu i jaku industriju. Mogli su sve, a mi ne možemo ništa, jer nam je valuta prejaka? Netko je ovdje pokvaren i lud, a to sigurno nisam ja.


Quote:
Ne vidim da je Mađarska u ropstvu i primitivizmu, za razliku oh RH koja sve više potpada pod EU tutorstvo i izvršava svaki nalog, bio dobar ili loš za interese hrvatskih građana.
Odi kod njih i pitaj kako im stanovništvo živi. Isti drek ko i kod nas, samo zapakiran u malo ljepši celofan.


Quote:
Velika je ralika između Orbanove i Plenijeve poslušnosti.
U gospodarstvu su mađarski rezultati bolji od hrvatskih a u standardu premašili ovaj koji imamo u RH.
Strašan im je standard. Čujem i da lagano klize u diktaturu.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 20:11   #16
Misliš na papiru ili u praksi ? ;D

Mislim da su to kod nas a i vani (interesi su to), jedne igre i da bi shvatio treba biti unutra i na višim pozicijama. Mi građani nemamo pojma kako to zapravo ide, znamo samo ono službeno što se prikazuje a pravno je i da kažemo uljudno, iza kulisa je to svašta. Samo što se ranije u Hr. više mutilo a sad se svi trude koliko toliko držati pravila a opet tražiti rupe ili krivine, pa to vidimo svako malo nešto ispliva. Dobro je dok ispliva, to i je demokracija.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 07:19   #17
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Njemačka je prije uvođenja eura imala jaku valutu i jaku industriju. Mogli su sve, a mi ne možemo ništa, jer nam je valuta prejaka? Netko je ovdje pokvaren i lud, a to sigurno nisam ja.
Ne razlikuješ jaku od precijenjene valute .
Marka je bila jaka i priznata valuta dok je kuna precijenjena valuta koju ti nitko neće uzeti kao obračunsko sredstvo u međunarodnoj razmjeni.

I ti bi nekog podučavao



Quote:
Odi kod njih i pitaj kako im stanovništvo živi. Isti drek ko i kod nas, samo zapakiran u malo ljepši celofan.
Kao što sam već rekao
standard im je bolji od našeg , naročito umirovljenika.
informiraj se


Quote:
Strašan im je standard. Čujem i da lagano klize u diktaturu.
Kakva te diktatura spopala, tu demagogiju šire EU političari jer ne prihvaća svaku njihovu glupost koja je protiv interesa Mađarske.
Kad bude Juncker našeg Plenkija , umjesto da ga štipa za riticu, natvao diktatorom , to će ta nas biti kompliment da smo samosvjesna i samo stalna država koj abrine o svojim a ne tuđim interesima.

Prema predviđanima, zbog jake antikapmpanje (Soroš i proeumediji) predviđa se slabiji izborni rezultati Fides-a , jer je njihov izborni sustav drukčiji od našeg i veći broj zastupnika bira se večinski a tu se očekuje suradnja socijalista i Jobika, jer je to jedini način da se približe Fides-u

I ti bi nešto podučavao
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 09:53   #18
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Dakle, riješenje je Hrvatsku odvesti u još veće ropstvo i primitivne kulture života. Genijalna ideja. Uhljebi se vesele, a profiteri i izrabljivači trljaju ruke. Zapad isto jedva čeka da nam uvali prljavu industriju, od koje će samo oni imati koristi.
Ovakav stav, raširen u Hrvatskoj i među narodom i među političarima, je jedan od osnovnih razloga hrvatskog zaostajanja: uvjerenje da je industrija prljava i da treba živjeti od turizma, poljoprivrede i trgovine. Zbog takvog razmišljanja je Hrvatska od industrijalizirane, izvozno orijentirane zemlje pretvorena u državu konobara i iznajmljivača, a ostatak se seli prema Njemačkoj.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 23:08   #19
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Ovakav stav, raširen u Hrvatskoj i među narodom i među političarima, je jedan od osnovnih razloga hrvatskog zaostajanja: uvjerenje da je industrija prljava i da treba živjeti od turizma, poljoprivrede i trgovine. Zbog takvog razmišljanja je Hrvatska od industrijalizirane, izvozno orijentirane zemlje pretvorena u državu konobara i iznajmljivača, a ostatak se seli prema Njemačkoj.
Rentijerstvo je ideal kojem teži svaki pravi hrvat ,
cimer fraj, cimer fraj, hebo rintanje u nekavoj proizvodnji
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 23:35   #20
tužiti HNB, mislim da bi to bilo vrlo poučno
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.