Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2017., 07:50   #901
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Kad sam radio tu shemu vodio sam se sa mišlju da je sve što napravim manje zlo nego dovesti vodu nepoznate temperature na slučajno odabrano mjesto u spremniku , a tamo je isto nepoznata temparatura.

Da pojasnim , u idealnom slučaju ako je na vrhu spremnika 70 i počnemo sa tom energijom puniti spiralu bojlera PTV , izlazna voda može imati na početku temperaturu 15-20 C , a na kraju kad je bojler PTV pun ta temperatura može biti 60-70 C .
. [/B]
A što ako nema ptv u sistemu? Znači samo grijanje

Zadnje uređivanje Majstor : 22.11.2017. at 18:26. Reason: Nepotrebno quotanje!!
msencar is offline  
Old 22.11.2017., 18:11   #902
Tlačio sam kotlovnicu na skoro tri bara i sve je u najboljem redu. Malo sam se brinuo za peć ali izgleda da mi je čovijek pošteno prodao.


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Old 22.11.2017., 18:33   #903
Postigni ti u tom kotlu 90°C pa onda vidi kako maca vunu prede, onda je pritisak bitan.
Ok, razumijem, htio si vidjeti jel pušta kaj, ali rijetko kad se vidi nešto na hladno, sve cijevi, spojevi kaj na hladno pušta se vidi i kod 'punjenja', ali kotao, pogotovo 'stariji' , ne bi išlo, samo na toplo!

s čime si to 'omotao' spremnik topline?
mranderson is offline  
Old 22.11.2017., 19:17   #904
Quote:
msencar kaže: Pogledaj post
A što ako nema ptv u sistemu? Znači samo grijanje
pa onda nemaš bojler PTV
ramzay is offline  
Old 22.11.2017., 19:40   #905
[IMG][/IMG]
goranto is offline  
Old 22.11.2017., 20:00   #906
Quote:
msencar kaže: Pogledaj post
@goranto ,mislio sam na ovaj nacin spajanja https://ibb.co/eTpxxm
Ako sam razumeo pitaš za šemu 7.Jeste nešto brisano jer je bila veza AT kao prolazni a prepravljeno je na slepo crevo kao "bolje".Ima situacija kad je bolje da je prolazni.Ne pitaj me kad!
goranto is offline  
Old 22.11.2017., 20:17   #907
Goranto imaš pp. a shema je ispala dosta dobro za onog tko voli istosmjerne rekuperatore energije , ja ih ne volim . više volim protusmjerne, kad bi samo zamijenio priključke na donjoj strani pločastog izmenjivaća , rekperatora , bilo bi bolje .

Nisu loši ni istosmjerni , ako ima interesa možemo to elaborirati ,ali ipak za naše uvjete malih protoka malih energija i malih temperaturnih razlika bolji su protusmjerni
ramzay is offline  
Old 22.11.2017., 20:28   #908
Nemam pp.Samo sam kopirao taj deo solara sa šeme P gde je bilo da je to protusmerno.Der pogledaj opet lako ću prepraviti.


Poslato.

Zadnje uređivanje goranto : 22.11.2017. at 20:55.
goranto is offline  
Old 22.11.2017., 21:21   #909
Thumbs up

Bravo zoki čestitam , daj nam malo prenesi dojmove kad kresneš kotal :klap:

Moram priznat da je malo monotono otkad nema zeke ...
cajtraga is offline  
Old 22.11.2017., 22:26   #910
Spremnik sam omotao sa tri sloja staklene vune od po 5cm, zalemio u termoskupljajuću foliju pa vezao trakom za pakiranje neku plastiku koja bude ispod boca na paletama koju sam dobio. Možda sam malo previše stisnuo ali ok je. Loženja još neće biti koji dan jer treba spojiti još tri radijatora i napraviti dimnjak, već je spreman schiedel ali ne stigne se toliko toga. Malo sam bio nestrpljiv pa sam stavio kotlovnicu pod tlak.
Danas sam pričao sa jednim prijateljem koji a viadrus kotao i nećete vjerovati ima samo riječi hvale za njega. Kaže da potroši oko 15m drva za oko 220m2.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Old 22.11.2017., 23:07   #911
zoki ticić ne mi molim te zamjeriti, ali daj ti reci svom prijatelju nek on tebi pokaže, a može i tu, dapače, malo dimnjak, kotao, drva, temperaturu koju 'drži' u kući, koliko je radijatora u 'sistemu'. Od kad do kad grije (znam neke kaj samo 'temperiraju' kad dođu s posla od 16-20h) Koliko to njemu 'drži' jedno punjenje? koji je to uopće viadrus u 'igri', (da nije u24, taj je navodno ok)...?

i ja sam čul da je jedan prijatelj kupio viadrusa ali samo plave boje naravno najjačeg, jer kaj bude on kupil nekaj slabije, i sad kad ujutro potera kotao malo vodu, samson zatvori i temperatura dalje u kotlu 35°C! jer im je inače prevruče. Za potrošnju odlično, ali za kotao, bojim se da na kraju sezone, ako i do tada, niti budu se dala vrata na kotlu otvoriti od katrana, a bome niti kroz dimnjak bude išla kugla

hvala za termoskupljajuću foliju, čini mi se da je to odlično rješenje za ssm graditelje, nije preskupa, koliko vidim, ima je različitih dimenzija, debljina, boja...
mranderson is offline  
Old 23.11.2017., 00:47   #912
Znam da je guseni sa sedam članaka a najbitnije je da je njemu toplo i da za te novce ne može bolje proći kaže kako je ujutro napuni pošteno (preporučio sam mu pajdinu strinu) i kako poslije samo održava toplinu i polako loži, drva ima suha za cijelu zimu. Prije je imao neku peć za koju ne zna marku ali nije grijala dovoljno.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Old 23.11.2017., 04:02   #913
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
[IMG][/IMG]
Kaj pa se događa kad se zgrije ptv kam ondda s viskom energije od solara,mislim da nemre u at.
bugy1234 is offline  
Old 23.11.2017., 08:06   #914
5 pumpi!
Napravio bih tako da preko pumpe 3 cirkuliram vodu preko lamelnog. Sa par ventila.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 23.11.2017., 08:25   #915
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
5 pumpi!
Napravio bih tako da preko pumpe 3 cirkuliram vodu preko lamelnog. Sa par ventila.
Ok, ako bu okretal te ventile.pumpa je 400 kn,a ventil na struju?
Osim ako bi pasal ventil koji sa koristi za podno, grijanje sa elektricnom glavom,samo mi se cini da ima premali protok i pretanka cijev fi 16
bugy1234 is offline  
Old 23.11.2017., 10:21   #916
Quote:
bugy1234 kaže: Pogledaj post
Kaj pa se događa kad se zgrije ptv kam ondda s viskom energije od solara,mislim da nemre u at.
Ako znaš da ćeš imati tolike viškove veži solar na AT a PTV da vuče iz AT.Kombinacija je mnogo,gde sad priključiti povrat iz PTV...Šeme su predlog a razrada je na svakom po potrebi.
goranto is offline  
Old 23.11.2017., 12:46   #917
Quote:
bugy1234 kaže: Pogledaj post
Ok, ako bu okretal te ventile........
Žganci!
I kaj nije jednostavnije spojiti kolektor direkt na spremnik, a na jesen ispustiti vodu iz njega?
Ušteda na izmjenjivaču, dvije pumpe, ventil...
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 23.11.2017., 18:47   #918
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Ako znaš da ćeš imati tolike viškove veži solar na AT a PTV da vuče iz AT.Kombinacija je mnogo,gde sad priključiti povrat iz PTV...Šeme su predlog a razrada je na svakom po potrebi.
Jedan od najlošijih načina , ali i najpraktičnijih , ako se ima viška od solara ,puštaj vrelu vodu u kanalizaciju , jest da kubik vode iz vodovoda košta , ali to su nam blagodeti slučajnih izvora energije , naime u kolovozu se i taj spremnik nakon par dana napuni i što onda s njime , opet u kanalizaciju.
ramzay is offline  
Old 23.11.2017., 19:59   #919
drain back sistem , mehanizam sa zastorom , grij bazen za klince ma sto i jedan nacin pa ipak smo na SSM forumu
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 23.11.2017., 20:28   #920
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Jedan od najlošijih načina , ali i najpraktičnijih , ako se ima viška od solara ,puštaj vrelu vodu u kanalizaciju , jest da kubik vode iz vodovoda košta , ali to su nam blagodeti slučajnih izvora energije , naime u kolovozu se i taj spremnik nakon par dana napuni i što onda s njime , opet u kanalizaciju.

Ako ste već grijanje na drva zakomplicirali do granice potpune neisplativosti(ne mislim na tebe osobno), zašto ne ugraditi automatiku na solarno?
Jer bez toga , kako otići na godišnji ljeti?
Naime sistem se noću automatski hladi.
Prije se treba kod solarnog brinuti za nestanak struje(danas lako rješivo).
dark 7 is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.