Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2017., 13:37   #21
Ah - turizam...

Taj bread & butter Hrvatske!

Što se tiče cijena po kafićima i restoranima - pustite tržišnu ekonomiju da to regulira. Ako će neki vlasnik kafića tražiti 30 kuna za makijato - njegova stvar, tko hoće - platit će, tko neće - ne mora. Ako propadne s takvom politikom cijena - tko mu je kriv, sam pao - sam se ubio.

Dok god je sve kako je navedeno u cijenicima, dakle kad vidiš da će cijena biti ta i ta i onda po tome naručiš - to je OK. Mene smeta kad recimo naplaćuju ti više a da to nije u cijenicima - to je onda već prevara, a znamo da je bilo i takvih primjera (i sam sam bio žrtva kad su nam htjeli naplatiti objed gotovo duplo. Hrvatska, južni Jadran tijekom sezone).

Što se tiče visokih cijena po restoranima i kafićima za vrijeme sezone - ljudi, jeste vi bili po drugim destinacijama??? Pa ima mnogo destinacija koje su i skuplje no recimo naš Dubrovnik (i po Mediteranu, i po ostatku Europe, svijeta). 3 Eura za kavu je vama puno ako je u Dubrovniku, a koliko bude u špici u Veneciji? Rimu? Cannesu?

Plaćao sam skuplje (i ne uvijek i bolje) objede, kave, pića u: Italiji, Francuskoj, Danskoj, Norveškoj, Rusiji, Islandu, Njemačkoj, Engleskoj, Kini, Macau, Hong Kongu, Singapuru, Maldivima, Japanu, Australiji i mnogim drugim mjestima koja nisu bila ni blizu posebnosti i ljepoti jednog Dubrovnika...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:08   #22
Zašto bi vatrogasac nečiju nekretninu od 10 milijuna Eura, koji se sigurno može snaći u životu i ima drugu imovinu i osiguranje, gasio jednako priležno kao i straćaru nekog siromaška kojemu je to jedina imovina?
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:11   #23
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Zašto bi vatrogasac nečiju nekretninu od 10 milijuna Eura, koji se sigurno može snaći u životu i ima drugu imovinu i osiguranje, gasio jednako priležno kao i straćaru nekog siromaška kojemu je to jedina imovina?
  • Ovo nije tema o požarima i vatrogascima.
  • Vrijedna nekretnina stoji u elitnom kvartu, a ne do straćare, stoga nikad nisu na istom požarnom području.
  • Vatrogasci su tu da ugase požar, plaćeni su novcem poreznih obveznika, nisu tu da diskriminiraju i pametuju. Vatrogasci rade super posao i svaka im čast.
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:16   #24
Misle da će to otjerati turiste i biti loša reklama za zemlju.
Naravno to nema smisla.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:38   #25
Pa slikaju te gluposti jer znaju kakav je kod nas turizam,

Stalno nešto žicaju, traže pogodnosti od države (kao turistička zemlja...) manji PDV itd....,
Rad na crno i donedavno (a i danas) muljanje s računima. Plač nedavni prema državi da fali budala koji će radit za kikiriki. I onda čovjek dođe i vidi koje cijene nabijaju za škart turizam, ono ciganija na kvadrat.

Nemam veze s turizmom, niti me to dira, al jasno je što neke ljude ljuti.
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 15:16   #26
ljudski je biti pohlepan....
ali ljudski je i željeti da susjedu crkne krava
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 15:26   #27
Quote:
Freek kaže: Pogledaj post
Pa slikaju te gluposti jer znaju kakav je kod nas turizam,

Stalno nešto žicaju, traže pogodnosti od države (kao turistička zemlja...) manji PDV itd....,
Rad na crno i donedavno (a i danas) muljanje s računima. Plač nedavni prema državi da fali budala koji će radit za kikiriki. I onda čovjek dođe i vidi koje cijene nabijaju za škart turizam, ono ciganija na kvadrat.

Nemam veze s turizmom, niti me to dira, al jasno je što neke ljude ljuti.
Jednostavno ne platiš već odeš dalje tražiti bolje za svoj novac. U čemu je problem?
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:02   #28
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ah - turizam...

Taj bread & butter Hrvatske!

Što se tiče cijena po kafićima i restoranima - pustite tržišnu ekonomiju da to regulira. Ako će neki vlasnik kafića tražiti 30 kuna za makijato - njegova stvar, tko hoće - platit će, tko neće - ne mora. Ako propadne s takvom politikom cijena - tko mu je kriv, sam pao - sam se ubio.

Dok god je sve kako je navedeno u cijenicima, dakle kad vidiš da će cijena biti ta i ta i onda po tome naručiš - to je OK. Mene smeta kad recimo naplaćuju ti više a da to nije u cijenicima - to je onda već prevara, a znamo da je bilo i takvih primjera (i sam sam bio žrtva kad su nam htjeli naplatiti objed gotovo duplo. Hrvatska, južni Jadran tijekom sezone).

Što se tiče visokih cijena po restoranima i kafićima za vrijeme sezone - ljudi, jeste vi bili po drugim destinacijama??? Pa ima mnogo destinacija koje su i skuplje no recimo naš Dubrovnik (i po Mediteranu, i po ostatku Europe, svijeta). 3 Eura za kavu je vama puno ako je u Dubrovniku, a koliko bude u špici u Veneciji? Rimu? Cannesu?

Plaćao sam skuplje (i ne uvijek i bolje) objede, kave, pića u: Italiji, Francuskoj, Danskoj, Norveškoj, Rusiji, Islandu, Njemačkoj, Engleskoj, Kini, Macau, Hong Kongu, Singapuru, Maldivima, Japanu, Australiji i mnogim drugim mjestima koja nisu bila ni blizu posebnosti i ljepoti jednog Dubrovnika...
Uspoređivati Dubrovnik sa Venecijom ili Cannesom je glupo. Dubrovnik je poznat ali budimo realni nije kao ova dva grada. Drugo, nije istina da je u zapadnoj Europi skuplje, jela sam pizzu u Monte Carlu u centru za 7 eura 2005.godine a toliko je skoro bila i u Hr. Tak da ti teza nužno ne drži vodu.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
marta 29 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:12   #29
Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
Koliko bih ja ubirao ili ne ubirao moja je stvar, i druge stranke koja je to spremna platiti. Ukoliko dvije stranke sporazumno sklope dogovor, i izmijene uslugu ili neku robu za novac, u tom slučaju su obje stranke procijenile da od takvog dogovora profitiraju, tj. imaju neku korist.

U čemu je problem, i zašto su ljudi zavidni na to ? Zato što ne mogu platiti tu uslugu, ili zato što nemaju sredstva za nuđenje takve usluge ?
a možda zato što cijenu ne prati usluga?
OK, ako netko oće platiti za rupu pre-više, njegov problem

Ok, postoji zakon tržišta
dokle god mogu nabijati cijene, sve 5
no to je obično kratko daha

ne znam jel istine, no pisalo neki dan kako za Ultru ima previše praznih prostora - još u to vrijeme
jedno su cijene drugo što ima nekoliko tisuća više smještaja nego prije
a i navodno se punilo oko Splita - jer je jeftinije

a ako netko može zaraditi samo na Ultri i da je zbrinut cijelu godinu, super njemu
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:46   #30
Quote:
marta 29 kaže: Pogledaj post
Uspoređivati Dubrovnik sa Venecijom ili Cannesom je glupo. Dubrovnik je poznat ali budimo realni nije kao ova dva grada. Drugo, nije istina da je u zapadnoj Europi skuplje, jela sam pizzu u Monte Carlu u centru za 7 eura 2005.godine a toliko je skoro bila i u Hr. Tak da ti teza nužno ne drži vodu.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Zašto bi to bilo glupo?
Zašto bi Dubrovnik trebao biti podcijenjen pod nekom Venecijom a pogotovo Canneson?

Nije istina da po u zapadnoj Europi skuplje???
Ti se šališ!
Po Engleskoj i dosta mjesta u Francuskoj bude itekako skuplje no u Hrvatskoj. I po drugim zemljama, pogotovo ako idemo sjevernije pa do Danske, Norveške, Švedske... a tek Island?

Kad već spominješ Monte Carlo - ja sam pak jeo skupu i očajnu pizzu u Monte Carlu u pizzeriji De Caterina i kaj sad ova tvoja opaska o jeftinoj pizzi treba značiti??? Ima i po Dubrovniku i Hrvatskoj također jeftine klope...


Ili će biti da velike turističke firme znaju o Turizmu puno manje od tebe pa ne cijene Dubrovnik manje od recimo Venecije? A gle - Hilton i Expedia, npr.
Hilton Dubrovnik
Hilton Venezia

Screenshot za Hilton Dubrovnik
Screenshot za Hilton u Veneciji

Dubrovnik od 445 dolara, Venecija od 266 dolara.

Ajmo sad svi drvljem i kamenjem na Hilton i Expediu, jer kako se samo usude tražiti više za iste datume u Dubrovniku od nenadjebive Venecije!
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 15.07.2017. at 17:59.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 19:54   #31
Po meni osnovni razlog hajke se krije u cinjenici da tkz. "novinari" koji pisu po hrvatskim portalima i onome sto je ostalo od novina vjerovatno rade za neku crkavicu preko student servisa i i u zivotu se nisu makli iz roditeljskog stana.

Jer da jesu onda bi znali da su cijene koje spominju uobicajene na zapadu.

Drugo cijene se formiraju u ovisnosti o ponudi i potraznji a trenutno je platezna moc i potraznja prosjecnog kupca u nekom turistickom mjestu velika.





i za kraj. Ja sam nazalost dovoljno star da se sjecam istih prica iz druge polovice devedesetih kada su kod nas bile cijene na razini treceg svijeta a svejedno su chobani od novinara piskarali kako smo preskupi..
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 20:14   #32
A treba o necemu i pisat u sezoni krastavaca...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 23:26   #33
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Mogli su dignuti i cijenu goriva 30%, zašto ne? Što tu po vama nebi bilo opravdano? Zašto bi gušili kapitalizam i poduzetništvo?
slažem se s tezom o pohlepi i lakomosti.

zanimljiva sličica s vatrogascem, a odmah po čitanju prvog posta postavim si pitanje: ako broj konzumenata i potreba za nečim određuju cijenu i opravdano je da bude i astronomska ako treba, je li u redu onda da i dućani, pekare i sl.(privatno vlasništvo, zar ne?) dignu cijene svih proizvoda koliko god hoće puta? većina ljudi nije Victor Truviano i konzumira hranu i piće - što ne bi kruh koštao 50, mlijeko 70, običan odrezak 200kuna? mislim, ako potražnja diktira uvjete dizanja cijena, pa kad već ima potreba i tko da plati, zašto se trgovački lanci "tuku" za konzumente snižavajući cijene, a ne dižući ih? vlasnik kafića može kavu naplatiti i 100, 200, 300 kuna, koliko hoće, a ti ne moraš sjediti u njegovom kafiću. također, i neki dućan može maksimalno dići cijene svojih proizvoda, a ti ne moraš kupovati tamo. ili ne može? kao što ne moraš kupovati najskuplji komad namještaja s potpisom, već imaš Jysk, Primu i sl. zamislite da se stvori takva "urota" i da nemaš više izbora jer se, eto, vlasnicima trgovima baš htjelo (astronomski) povisiti cijene svih proizvoda bez iznimke jer potražnja je neminovna i velika pa što ne bi ostvarili nezamislivo velik profit, da ne pričamo koliko bi se bogato i država nahranila. malo sam pojednostavila tezu tj. karikirala, ali jasno je što želim reći.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 23:38   #34
Quote:
marta 29 kaže: Pogledaj post
Uspoređivati Dubrovnik sa Venecijom ili Cannesom je glupo. Dubrovnik je poznat ali budimo realni nije kao ova dva grada. Drugo, nije istina da je u zapadnoj Europi skuplje, jela sam pizzu u Monte Carlu u centru za 7 eura 2005.godine a toliko je skoro bila i u Hr. Tak da ti teza nužno ne drži vodu.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Svatko ima pravo svoje cijeniti koliko želi. Puno gradova na svijetu ima koje su baš rupčage, a skupi kao sv. Petra kajgana. Ali dokle god je netko spreman platiti maksimalnu cijenu, nema razloga da bude jeftinije, dapače ako može još skuplje ne treba se sramiti nabiti još višu cijenu da se vidi koliki je plafon.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 23:46   #35
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
slažem se s tezom o pohlepi i lakomosti.

zanimljiva sličica s vatrogascem, a odmah po čitanju prvog posta postavim si pitanje: ako broj konzumenata i potreba za nečim određuju cijenu i opravdano je da bude i astronomska ako treba, je li u redu onda da i dućani, pekare i sl.(privatno vlasništvo, zar ne?) dignu cijene svih proizvoda koliko god hoće puta? većina ljudi nije Victor Truviano i konzumira hranu i piće - što ne bi kruh koštao 50, mlijeko 70, običan odrezak 200kuna? mislim, ako potražnja diktira uvjete dizanja cijena, pa kad već ima potreba i tko da plati, zašto se trgovački lanci "tuku" za konzumente snižavajući cijene, a ne dižući ih? vlasnik kafića može kavu naplatiti i 100, 200, 300 kuna, koliko hoće, a ti ne moraš sjediti u njegovom kafiću. također, i neki dućan može maksimalno dići cijene svojih proizvoda, a ti ne moraš kupovati tamo. ili ne može? kao što ne moraš kupovati najskuplji komad namještaja s potpisom, već imaš Jysk, Primu i sl. zamislite da se stvori takva "urota" i da nemaš više izbora jer se, eto, vlasnicima trgovima baš htjelo (astronomski) povisiti cijene svih proizvoda bez iznimke jer potražnja je neminovna i velika pa što ne bi ostvarili nezamislivo velik profit, da ne pričamo koliko bi se bogato i država nahranila. malo sam pojednostavila tezu tj. karikirala, ali jasno je što želim reći.
Ne razumijem sto zelis reci. Potraznja nije neminovna, nego je obrnuto proporcionalna cijeni. Pada kako cijena raste. Sto vecu cijenu stavis, manje ce biti zainteresiranih kupaca. Trzisna cijena je ona koja uravnotezi ponudu i potraznju - ima tocno toliko kupaca koliko je i proizvoda. Nema ni viska ni nestasica. Svaki pokusaj podizanja cijene iznad trzisne dovodi jedino do toga da kupci odu kod drugog prodavaca.
U slucaju iznajmljivaca ili restorana ne radi se o nikakvom dogovoru istih (kako bi se tisuce i tisuce ljudi mogli efektivno dogovoriti ista?), nego o jednostavnim trzisnim zakonima koji su pak prosjecnom Hrvatu misterija.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 00:04   #36
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne razumijem sto zelis reci. Potraznja nije neminovna, nego je obrnuto proporcionalna cijeni. Pada kako cijena raste. Sto vecu cijenu stavis, manje ce biti zainteresiranih kupaca. Trzisna cijena je ona koja uravnotezi ponudu i potraznju - ima tocno toliko kupaca koliko je i proizvoda. Nema ni viska ni nestasica. Svaki pokusaj podizanja cijene iznad trzisne dovodi jedino do toga da kupci odu kod drugog prodavaca.
ovako kako si objasnio, razumijem.

postavila sam "ekstremnu" tezu na račun činjenice o kojoj se govori, a ta je da su neke cijene dignute u nebesa zato jer je potražnja velika - potreba da se sjedne baš na Stradun, a ne dvije, tri ulice pored, potreba da se bude na Ultri i zna se da će biti puno konzumenata što je podiglo cijene noćenja i svega vezanog uz to, itd...

kad sam spomenula "neminovnu potražnju" mislila sam na opće, svakodnevne potrebe ljudi vezano uz hranu ponajprije; netko bi se mogao sjetiti (čudi me da već nije) da upravo tu činjenicu iskoristi za enormno bogaćenje. ali ne "netko" kao pojedinac, već svi igrači (manji, veći) koji su u poziciji da prodaju i nude nešto što je (još uvijek) većini ljudi neminovan izbor (oni koji nemaju vlastita imanja i vrtove i ne proizvode hranu.)

znam da je teza malo kontroverzna, ali dala sam si slobodu da odem u ekstrem. u stilu - vidi koliko ljudi je navalilo - 'ajmo podići cijene. pa tko može, neka plati.

Zadnje uređivanje ekaliopa : 16.07.2017. at 00:54.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 00:18   #37
Cudis se zato sto si ekonomski analfabet. Dogovor o podizanju cijena hrane bi morao samo u Hrvatskoj ukljucivati stotine tisuca ljudi. Ne vidim kako bi se tako nesto uopce moglo dogovoriti, a granice Hrvatske su otvorene. Povijest pokazuje da se karteli jednostavno ne mogu odrzati, a i samo pokusaji istih su rijetki. I svi redom neslavno propadnu jer netko odluci izigrati dogovor. U slucaju hrane toliko ljudi moze prodavati, proizvoditi i transportirati hranu da stvarno treba imati paranoicnu mastu da se to zamisli. Zapravo poljoprivrednici u Hrvatskoj vise kukaju o dumpingu.
U slucaju Ultre jednostavno puno ljudi zeli doci na jedno mjesto u isto vrijeme - vise nego je raspolozivih kreveta. Kako se sobe i kuce ne mogu sagraditi preko noci, tako je jedini nacin da se uravnotezi ponuda i potraznja rast cijene do te granice da visak ljudi jednostavno odustane. Ta visoka cijena ce donjeti samo privremeni profit - ljudi ce naravno investirati u taj sektor (svi se vode pohlepom i zeljom za profitom) i prije ili kasnije ce cijena pasti. To se vec i desava kako su ljudi izvan Splita ponudili smjestaj, a svatko tko je imao kakvu supu ju je stavio u funkciju iznajmljivanja.
Cijene restorana i nekih slicnih usluga mogu takodje znatno rasti na osnovu lokalnog monopola - prostor za restorane i kafice npr. u Dubrovniku je znatno ogranicen. Ponuda ne moze brzo rasti. Ali obicno se dovoljno maknuti 5 km od centra da nadjes na znatno manje cijene uz cesto vecu kvalitetu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 01:10   #38
@somied, hvala na odgovoru.

mašta doista može svašta

samo sam zavrtjela logiku kojom se opravdavaju astronomske cijene nečeg što i ne mora biti tako skupo - ima ljudi i potreba pa što da se ne iskoristi prilika.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 03:06   #39
Quote:
Goku-san kaže: Pogledaj post
  • Ovo nije tema o požarima i vatrogascima.
  • Vrijedna nekretnina stoji u elitnom kvartu, a ne do straćare, stoga nikad nisu na istom požarnom području.
  • Vatrogasci su tu da ugase požar, plaćeni su novcem poreznih obveznika, nisu tu da diskriminiraju i pametuju. Vatrogasci rade super posao i svaka im čast.
Ne vidim zasto bi vatrogasci za istu cijenu gasili imanje od 10 milijuna eura i obicnu stracaru. Ocito je puno teze i skuplje gasiti ovo prvo.

Ako se inzistira na privatizaciji zdravstva, gdje ce svak placati uslugu koju treba prema svojim mocunostima, zasto se onda inzistira da vatrogasci za istu cijenu gase imanje od 10 mil eura i neku dascaru? Ocito postoji razlika u cijeni gasenja.

Zasto svima smeta kava od 80 kuna a nikome ne smeta cijena gasenja koja je za sve ista?
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 08:53   #40
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ne vidim zasto bi vatrogasci za istu cijenu gasili imanje od 10 milijuna eura i obicnu stracaru. Ocito je puno teze i skuplje gasiti ovo prvo.

Ako se inzistira na privatizaciji zdravstva, gdje ce svak placati uslugu koju treba prema svojim mocunostima, zasto se onda inzistira da vatrogasci za istu cijenu gase imanje od 10 mil eura i neku dascaru? Ocito postoji razlika u cijeni gasenja.

Zasto svima smeta kava od 80 kuna a nikome ne smeta cijena gasenja koja je za sve ista?
Ne razumiješ ti baš puno toga . Nevjerojatno kako si naivno rekao da vatrogasci za istu cijenu gase imanje od 10 mil eura i straćaru. Netočno u svakom smislu. Koliko je poreza državi plaćeno na gradnju elitne nekretnine kroz rad majstora, materijal, dozvole, naknade, ? Koliko je poreza državi plaćeno na gradnju straćare ?

Koliko poreza državi plaća vlasnik 10 milijunske vile, a koliko vlasnik straćare. Razlika uplaćenog poreza je stotinu puta, razlika poreza plaćenog na gradnju je stotinu puta, prema tome vatrogasci ne gase požar za istu cijenu u slučaju vile i straćare.

S druge strane ne brani se jedna vila u požaru, ili jedna straćara, već se štiti čitavo područje. Vatrogascima je u potpunosti svejedno napraviti branu od 10 km ispred elitnog ili siromašnog kvarta.

Prestanite s neutemeljenim usporedbama.
Goku-san is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.