Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2017., 16:06   #21
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kao prvo, molitva za drugog također zahtjeva osoban odnos sa Bogom.
Šire gledano nikakav drugi odnos nije ni moguć. Malo manje šire možeš se moliti i tražiti pomoć od drugih gore koji su tu da nam pomognu.
Quote:
Kao drugo, ako se moliš za nekog čija je dobrobit u tvom interesu onda je tvoja molitva u svrsi osobne dobiti. Ili ako se moliš za drugu osobu zato što smatraš da si tako miliji Bogu, opet se radi o vlastitoj koristi.
Drukčije ne može biti. Svačija je dobrobit u tvojem interesu. Ne možeš pomagati drugima, voljeti druge i željeti im dobro a da to nije i na vlastitu dobrobit. To je uvijek i pomaganje sebi i ljubav prema sebi.
Razlika je samo što neki vole samo sebe a druge preziru, dok drugi ljubav prema sebi prakticiraju kroz ljubav prema drugima.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 16:17   #22
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Moliš se Bogu da te izlijeći pa odeš kod doktora koji riješi problem i na kraju svjedočiš da Bog odgovara na molitve
Zakon sinkronicteta.

Božja i doktorova volja djeluju istodobno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 16:22   #23
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Šire gledano nikakav drugi odnos nije ni moguć. Malo manje šire možeš se moliti i tražiti pomoć od drugih gore koji su tu da nam pomognu.
Drukčije ne može biti. Svačija je dobrobit u tvojem interesu. Ne možeš pomagati drugima, voljeti druge i željeti im dobro a da to nije i na vlastitu dobrobit. To je uvijek i pomaganje sebi i ljubav prema sebi.
Razlika je samo što neki vole samo sebe a druge preziru, dok drugi ljubav prema sebi prakticiraju kroz ljubav prema drugima.
Kako onda objašnjavaš tvrdnju Akvile da ovaj Papa ne vjeruje u osobni odnos sa Bogom?
__________________
Love Lickers

Zadnje uređivanje implosive : 31.10.2017. at 16:36.
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 21:42   #24
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pitanje za sve - je li psihoterapija religija?
nije. ne želim govoriti o religiju uopće, pa ću govoriti samo o islamu jer ga najbolje poznajem. Psihoterapija nije religija, ali islam je iz ugla jednog muslimana potreban svakome, zato što on uči čovjeka da pravilno poveže sve niti... da shvati ko je, zašto postoji, gdje ide... da pravilmo postavi prioritete, itd. zato smijem tvrdit da islam jest svojevrsna psihoterapija (kroz učenje), ali psihoterapija nije religija.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mene čudi samo to što je on još živ.
mene ne čudi, jer je funcija pape samo brend najutjecajnijih ljudi u katolikoj crkvi, kao recimo "majka tereza". za te ljude obično ne znamo kako se zovu. katolici, naime, probaju razne solucije... ovu, onu... pa onda mjere šta je od toga unosnije... tj. kako će učinkovitije progurati svijetu kumir Isusa-boga.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kako onda objašnjavaš tvrdnju Akvile da ovaj Papa ne vjeruje u osobni odnos sa Bogom?
papa je to zaista rekao.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 21:51   #25
Ovisno o vrsti psihoterapije neke zaista nisu daleko od religije.

Nisu religija u toliko sto se ne pozivaju na visi autoritet i objavu, ali ima i religija poput Budizma koje to ne cine.

S druge strane neke stvari poput psihoanaliticke terapije o kojoj je ovdje i rijec imaju jako puno religijskih elemenata. Sustav se zasnovao na osobnim razmatranjima i analizama jedne osobe, a ne na nepristranim znanstvenim istrazivanjima i analizama u suvremenom smislu.

Nakon toga je osoba svoj sustav gotovo dogmatski branila, cak je doslovno i oristila taj izraz kada je npr Jungu rekao da pod svaku cijenu treba braniti dogmu seksualnog izvora poremecaja (sa cime se on nije slozio pa razivo vlastitu psioreligiju tzv analiticke psihologije).

U konacnici imamo sustav koji je baziran na konceptualizaciji stvarnosti bez znanstvene osnove i koji nije falsifiable, stoga nije niti tocan niti netocan iz te perspektive.

S druge strane neki su pravci bazirani na znanstvenijem pristupu pa nemaju tih elemenata slicnih religiji pa se ne moze cjelokupna psihoterapija staviti u isti kos.
Osobno psihoanaliticnu smatram i ne toliko razlicitom od religije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 23:32   #26
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pa ja ne pratim i kaj sad. Informiraj me, daj link ili tako nešto.
Evo link:
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=sGH20H8AV2U

Papa Franjo je običan šarlatan instaliran da bi provodio nečije agende.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 23:56   #27
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Evo link:
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=sGH20H8AV2U

Papa Franjo je običan šarlatan instaliran da bi provodio nečije agende.
Svaka vlast je od boga i vjernik treba postovati rece Pavao u poslanicama.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 00:05   #28
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Svaka vlast je od boga i vjernik treba postovati rece Pavao u poslanicama.
Ne kužim. To misliš da je rimski biskup (papa) neka vlast? Nad kime ima vlast?
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 00:18   #29
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ne kužim. To misliš da je rimski biskup (papa) neka vlast? Nad kime ima vlast?
Kazes da sprovodi agendu a sve je to od boga svaka vlast.
Ti kao vjernik prihvati s zahvalnosti volju boziju !
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 01:32   #30
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Kazes da sprovodi agendu a sve je to od boga svaka vlast.
Ti kao vjernik prihvati s zahvalnosti volju boziju !
Kao prvo, oni, čiju agendu onaj pajac u Vatikanu sprovodi nikad nisu ni od koga birani, oni na taj način nisu nikakva vlast.
Drugo, ni sam Vatikan mi nije nikakva vlast, daleko im kuća.
A kao treće, s kim se ti prepireš, pa sama si spomenula papinu izjavu za koju ti je forumašica @leteća tražila link - koji sam ja stavio pošto ti nisi.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 01:42   #31
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, oni, čiju agendu onaj pajac u Vatikanu sprovodi nikad nisu ni od koga birani, oni na taj način nisu nikakva vlast.
Drugo, ni sam Vatikan mi nije nikakva vlast, daleko im kuća.
A kao treće, s kim se ti prepireš, pa sama si spomenula papinu izjavu za koju ti je forumašica @leteća tražila link - koji sam ja stavio pošto ti nisi.
Ja s nikim a s kim ti ? Nekako si ljut kao da ti smeta sto imaju vlast.
Bog daje vlast pomiri se s time i veceraj u miru.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:05   #32
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post

Papa Franjo je običan šarlatan instaliran da bi provodio nečije agende.
Čiju je onda agendu prevodio onaj prije njega, pa onda onaj prije njega...Božju?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 00:40   #33
Netko ce reci postoji agenda jer Franjo odabrao psihica Zidovku no medju Zidovima su oduvijek najbolji poznavaoci psihe ljudi.
I veliki ateisti.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 04:53   #34
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Papa Franjo je običan šarlatan instaliran da bi provodio nečije agende.
Papa je samo brend, Sivko. Nikako da to shvatiš.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:27   #35
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Čiju je onda agendu prevodio onaj prije njega, pa onda onaj prije njega...Božju?
Iluminati.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 04:46   #36
Nek mi se javi. Dat cu mu info odakle je poslan. Ako ni to ne bude jasno razumjet ce svjetovno.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:01   #37
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ovisno o vrsti psihoterapije neke zaista nisu daleko od religije.
Činjenica je da se i psihologija i religija bave psihom na ovaj ili onaj način.
Oboje se bave simbolima (okidačima) koji predstavljaju aspekte psihe i njihovim odnosima. Simboli kao okidači emocionalnih reakcija su naprosto mehanizam po kojem naša psiha funkcionira pa joj je jedino takav pristup i moguć.

Međutim ključna razlika je u tome što psihologija radi na čovjeku kao isključivom uzroku i rješenju dok religija nudi uvjetovano "rješenje izvana" koje mijenjanjem nekih postavki može privremeno i povremeno pomoći ali promjena postavki je iluzorna jer je "vanjski" faktor u njenoj pozadini neutemeljen na stvarnosti. Vjera da će neko nadnaravno biće riješiti moje probleme u ime ljubavi i pravde me ne osposobljava za suočavanje sa stvarnošću već mi samo nudi gorku utjehu.

Budizam ne bih svrstavao pod tipičnu religiju. On je bliži filozofiji stoga ga ne bih uzimao za primjer religijske psihoterapije.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:08   #38
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Činjenica je da se i psihologija i religija bave psihom na ovaj ili onaj način.
Nije problem u (akademskoj) psihologiji koja se time bavi na istrazivacko-znanstveni nacin, barem koliko je o u takvom podrucju moguce.

Rijec je bila o psihoterapiji koja je sasvim drugi par rukava i od nje se ne trazi egzaktna provjera teorijskih postavki koje mogu biti i poprilicno upitne u nekim pravcima, odnosno u najmanju ruku neprovjerive i nedokazive, kao i religija pa cak i koketirati sa stvarima koje bi kada bi se uklonio cehovski regulirani okvir bile cista newage alternativa, npr.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:24   #39
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nije problem u (akademskoj) psihologiji koja se time bavi na istrazivacko-znanstveni nacin, barem koliko je o u takvom podrucju moguce.

Rijec je bila o psihoterapiji koja je sasvim drugi par rukava i od nje se ne trazi egzaktna provjera teorijskih postavki koje mogu biti i poprilicno upitne u nekim pravcima, odnosno u najmanju ruku neprovjerive i nedokazive, kao i religija pa cak i koketirati sa stvarima koje bi kada bi se uklonio cehovski regulirani okvir bile cista newage alternativa, npr.
Nisam se pozivao na egzaktnu znanstvenu utemeljenost jer kod psihijatrije to nije ni moguće u potpunosti. Žao mi je što se nisi osvrnuo na ključan dio mojeg mišljenja gdje govorim o razlici između psihologijskog i religijskog pristupa jer je to suština onog što sam napisao.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:24   #40
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što mislite o ovom odlomku? Čini li vam se nakon njega Papa Franjo još više kul ili vam je pao u očima?
Cool je. Samo, bolje bi bilo da je otišao psihosintetičarki.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.