Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2007., 09:51   #41
Quote:
lonicera kaže: Pogledaj post
hvala, pogledat ću u imeniku.
ne slažem se s ovim da se ne isplati trošiti novce.
za mene se ne isplati čekati tjednima na termin, pa se onda gužvati u čekaonicama i potrošiti sate dok dobijem sliku.
to nije nešto što radim svaki tjedan, a takva snimka ne može koštati više od 200-300 kn.
kod privatnika nazoveš, dođeš i odmah si na redu, nalaz odmah ili suradan, platiš i sve je elegantno riješeno.
pa neću valjda na svom zdravlju štediti?
Imaš pravo.Ne bi čovjek povjerovao koja sve populacija plaća privatne preglede kod specijalista. Penzići, sirotinja... ali neki puta jednostavno ne možeš dozvoliti da te samelje naš zdravstveni sustav.Na pr. za utzv štitnjače mjesec i pol čekanja... a rtg nije kraće ako nije hitnoća, pred neku operaciju (pluća na pr.) i vjerujem da si cijenu pogodila, tu je negdje.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 12:26   #42
ja u VG ceko par dana
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 15:28   #43
Quote:
lonicera kaže: Pogledaj post
hvala, pogledat ću u imeniku.
ne slažem se s ovim da se ne isplati trošiti novce.
za mene se ne isplati čekati tjednima na termin, pa se onda gužvati u čekaonicama i potrošiti sate dok dobijem sliku.
to nije nešto što radim svaki tjedan, a takva snimka ne može koštati više od 200-300 kn.
kod privatnika nazoveš, dođeš i odmah si na redu, nalaz odmah ili suradan, platiš i sve je elegantno riješeno.
pa neću valjda na svom zdravlju štediti?
kad već ideš na RTG cervikalne kralješnice, savjetujem ti da obavezno učiniš funkcionalne snimke cervikalne kralješnice. s tim će ortopedu odnosno kirurgu biti puno lakše u postavljanju dijagnoze.
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 18:34   #44
RTG vratne kralježnice po uputnici u laboratoriju u Domu Zdravlja na Pešćenici se obavi isti dan. Džabe.
Dosad radila 2 puta, prije 6 mjeseci i prije 2 godine.
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 08:11   #45
ma nema veze, peščenica mi je sasvim izvan dometa.

obavila sam to brzo, platila tih 200 kn i nije mi žao. pa ne radim to baš tako često da bi na tome šparala... (ovo je bilo prvi put)
evo već je 6-ti dan od kad me uhvatilo, bolovi ne prestaju... valjda će nakon par terapija biti nekog pomaka, ovo je već neizdrživo postalo...
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 16:52   #46
uputnica od liječnika

Zanima me da li uputnica od liječnika izdana u svome mjestu stanovanja vrijedi u svim domovima zdravlja u hrvatskoj ili samo u onome u kome je izdana?
Konkretno u mom slučaju bih trebao napraviti analizu enzima jetre u varaždinu pa me zanima bi li mogao doci sa uputnicom od liječnika iz moga mjesta stanovanja jer u Vz samo studiram,bi li mi to napravili?
Ako netko zna bio bih zahvalan.
Roadrunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 17:09   #47
koliko znam kad uputnicu izda lijecnik opce prakse mozes s tim ici i u druge domove zdravlja (ne rade se sve pretrage u svim domovima zdravlja) ali nisam sigurna da li to funkcionira izmedju gradova (dal im je mozda problem s pravdanjem troskova) iako bi moralo funkcionirati, mozda da nazoves dom zdravlja pa pitas,
mozda postoji i nesto organizirano za studente (slicno kao u zagrebu)
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 18:14   #48
Po zakonu se imaš pravo liječiti u bilo kojoj ustanovi u RH! Ti pogledaj kaj ti piše na uputnici (Upućuje se : .... bla, bla..) - ako ti tamo piše nešto općenito - npr. laboratorij ili internisti, to vrijedi svuda. Ako ti piše npr. Dječja bolnica Zagreb, onda to vrijedi samo za tu ustanovu, tj. u protivnom prije pregleda tu uputnicu moraš dat svom dr. da ti to prepravi i ovjeri faksimilom.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 19:11   #49
Quote:
winnerica kaže: Pogledaj post
Po zakonu se imaš pravo liječiti u bilo kojoj ustanovi u RH! Ti pogledaj kaj ti piše na uputnici (Upućuje se : .... bla, bla..) - ako ti tamo piše nešto općenito - npr. laboratorij ili internisti, to vrijedi svuda. Ako ti piše npr. Dječja bolnica Zagreb, onda to vrijedi samo za tu ustanovu, tj. u protivnom prije pregleda tu uputnicu moraš dat svom dr. da ti to prepravi i ovjeri faksimilom.
Znaci po zakonu mogu to je sigurno moe li se to negdje provijeriti na internetu?Jer danas sam bio kod ovog sta radi u tom labaratoriju u domu zdravlja u Varazdinu i pitao sam ga bi li mogao tu doci sa uputnicom liječnika iz moga mjesta prebivalista i tu napraviti analizu krvi i on mi je rekao da nezna da nije siguran i tako.....
Roadrunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 05:05   #50
Po teoriji da odnosno po zakonu .no u praksi to svakak nije tak pa recimo ako liječnik opće medicine napiše uputnicu za laboratorijske pretrage u Varaždinu podrazumjeva se da npr. roadruner neće ići vaditi krv u Split ,Osijek ili Zagreb.(ili obratno)
No ovak pošto u Varaždinu studiraš najednostavnije je i u Varaždinu otići po uputnicu za laboratorij i tu napraviti enzime jetre.
winnerica nije realno očekivati da ti ako dobiješ uputnicu za nekog specijalista ili neku dijagnostičku pretragu ideš po vlastitom izboru to napraviti gdje ti želiš.
Kada bi to bila praksa nastao bi opči kaos u našem zdravstvu koje i tak ima ogromne financijske gubitke.
Opet ako se pacijent upučuje ciljano sigurno je da s uputnicom tipa "Dječja bolnica Zagreb" nebu daleko došel.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 17:48   #51
u mom mjestu u istri nemamo bolnicu nego dom zdravlja, tako sa nemamo sve specijalističke ambulante

kada nam je potreban specijalist, može se izabrati u koju bolnicu želimo ići, rijeka ili zagreb i sl., nije obavezno ići u županijsku bolnicu u Puli

treba samo nazvati ordinaciju željenog doktora i ugovoriti pregled, nije problem dobiti uputnicu, jedino mi je rečeno da mora biti "crvena" uputnica (ne znam kakve su druge).

jedina razlika jeste da ako idete specijalistu kojem ne pripadate prema mjestu stanovanja (najbližem) ne dobijete plaćene putne troškove
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 18:19   #52
Nekad su bile i crne uputnice sada se s njima još služi samo u bolnicama

E sada ako u Puli postoji određeni specijalist više je nego jasno da češ iči upravo u Pulu k određenom specijalisti.Svakako da postoje slučajevi kada se nešto u Puli ne može napraviti i onda se traži od liječnika opće medicine da jasno na uputnici napiše kuda te upučuje.

Mislim ako tebi nije problem dobiti uputnicu da recimo ideš iz Istre vaditi krv u Zagreb ili ako češ gripu ili prehladu ljiečiti u Splitu e onda bi tvojem doktoru trebalo zatvoriti ambulantu.

No ako ti liječnik napiše uputnicu imaš ti i mogučnost drugog izbora a to je otići vaditi krv u Osijek slikati si pluča u Varaždinu no osim kaj nečeš dobiti putne troškove uredno češ platiti sama pregled .

Dakle osim kaj ne dobiš plačene putne troškove dodatno češ platiti i pregled i obradu.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 20:49   #53
jos uvijek postoje crne uputnice i te vrijede recimo za vadjenje krvi u domu zdravlja u koujem su izdane.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 21:19   #54
kad sam ja rješavala problem pitala sam doktoricu gdje je bolje ići, zagreb, rijeka ili pula, pa je rekla da me može poslati gdje ja želim ali da je specijalist u puli isto kompetentan kao onaj u zagrebu. jedini razlog zbog kojeg mi ne preporučuje zagreb jeste problem sa kontrolama i sl. jer nije lako ići jednom mjesečno u zg ako radiš i sl.

onda sam pitala jednog drugog specijalistu u kbc rijeka, on je opet preporučio bolje rijeka nego pula, pa sam ga pitala da li ja smijem u rijeku, rekao je: da, naravno, sa uputnicom, nije nikakav problem, zašto bi bio? vi možete izabrati gdje želite

eto, to je moje iskustvo, rečeno mi je da je liječenje isto kao u regionalnoj bolnici, ništa dodatno se ne plaća.
smatram da svatko ima pravo na određenog liječnika, ne znam zašto bi nekome bio uskraćen najbolji specijalist ako osoba nije iz metropole i sl.

ali neću dalje ulaziti u rasprave, priznajem da je to moje laičko iskustvo, nemojte me napadati, nisam stručnjak
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 21:56   #55
Roadrunner, ako si za vađenje krvi dobio crnu uputnicu, onda pretragu moraš obaviti u DZ u kom ti je Up izdana.
Ako si dobio crvenu Up, a na njoj nije naznačeno gdje, onda to podrazumijeva obavljanje pretrage u mjestu izdavanja, a ako je naznačeno npr. Laboratorij KB Dubrava, Zagreb, onda ideš tamo gdje piše...
a jesam ga zakomplicirala...
Ako te tvoj obiteljski liječnik upućuje na neku pretragu izvan mjesta stanovanja to mora naznačiti na Up.
Nadam se da si skužio kaj sam htjela reći
__________________
sreća je...
mila78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 12:13   #56
Bok! Jel zna netko koliko vrijei uputnica od dana kad ju izda doktor?
5petra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 12:25   #57
Quote:
5petra5 kaže: Pogledaj post
Bok! Jel zna netko koliko vrijei uputnica od dana kad ju izda doktor?
Ovisi za što si ju dobila!
dinamovac15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 12:33   #58
ma za kirurga, ali trebala sam otic na sv duh, ali nisam mogla izbjec s posla ni jedan dan jer je stvarno bila guzva.. sad je proslo mjesec dana, pa neznam dal mi jos vrijedi..
5petra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 13:04   #59
e sad, po zakonu iz 2003 (ili 2004), za svaki specijalistički pregled (dakle i kirurga) uputnica vrijedi neograničeno, ali u slučaju da si se u roku od 30 dana nakon izdavanja uputnice prijavila na pregled. Ne znam da li se od tada mijenjao zakon.
dinamovac15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 18:03   #60
zašto ljudi misle da su specijalisti iz manjih mjesta manje kompetentni od onih iz metropola?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:01.