Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2008., 22:21   #1
R-1 račun - što sve treba sadržavati

Ovako.... nemam pojma jesam li temu otvorila na dobrom pdf-u, ako nisam, pardon!
Radi se o slijedećem. Knjigovotkinja me uvjerava u neke stvari, a nije baš da zna objasniti. Meni se s njom baš i ne da objašnjavati jer ona priča španjolski, a ja francuski, očito...
Upitah i RRiF, ali moraš biti njihov član da bi ti odgovorili, a ja to nisam.
Ako tko zna, bi lo bio tako ljubazan pa odgovorio na slijedeće:

koje sve elemente treba sadržavati:

- maloprodajni gotovinski R1 račun;

- ostali maloprodajni R1 računi (plaćanje virmanom i dr. negotovinskim sredstvima).

Naime, dobila sam informaciju da prema novome propisu na takvim računima

još treba navesti i ime osnivača/člana uprave i iznos temeljnog kapitala.

Postoji li kakav popis elemenata koje R1 račun mora sadržavati?

Zahvaljujem.
Twin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 21:05   #2
R-1 (čl. 15. st 3. Zakona o PDV-u):


...(3) Račun mora sadržavati ove podatke:

1. mjesto izdavanja, broj i nadnevak,

2. ime (naziv), adresu i matični broj ili jedinstveni matični broj građana (porezni broj poduzetnika), koji je isporučio dobra ili obavio usluge (prodavatelja),

3. ime (naziv), adresu i porezni broj poduzetnika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca),

4. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,

5. nadnevak isporuke dobara ili obavljenih usluga,

6. iznos naknade (cijene) isporučenih dobara ili obavljenih usluga, razvrstane po poreznoj stopi,

7. iznos poreza razvrstan po poreznoj stopi,

8. zbrojni iznos naknade i poreza....


pored toga podaci navedeni u članku 21. Zakona o trgovačkim društvima (kod poslovanja s duggodišnjim poslovnim partnerima nije značajno)
pored toga sve navedeno u članku 5. i 6. Zakona o računovodstvu
pored toga - članak 55. Općeg poreznog zakona - račun opisuje istinit poslovni događaj (ne smije biti fiktivan)

gotovinski račun čl. 15 st. 6 Zakona o PDV-u


...(6) Računi za gotovinski promet, isječci vrpce ili potvrdnice iz naplatnih uređaja moraju sadržavati najmanje ove podatke:

1. broj i nadnevak izdavanja,

2. ime (naziv), adresu i porezni broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge, te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.)

3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,

4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.


pored toga sve navedeno u članku 5. i 6. Zakona o računovodstvu
pored toga - članak 55. Općeg poreznog zakona - račun opisuje istinit poslovni događaj (ne smije biti fiktivan)
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 14:54   #3
HVALA PUNO!
Twin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 21:45   #4
Izmjene zakona o trg. drustvu kazu da dodatno:

(citat)

(4) Na poslovnom papiru trgovca (pismima, računima i dr.) moraju se otisnuti njegova tvrtka, sjedište, sud kod kojega je upisan u sudski registar i broj pod kojim je to učinjeno, tvrtka i sjedište pravnih osoba kod kojih se vode njegovi računi i brojevi tih računa. Isto vrijedi i za sadržaj internetske stranice društva.

(5) Na poslovnom papiru i internetskoj stranici društva kapitala moraju se uz podatke iz stavka 4. ovoga članka navesti: 1. iznos temeljnoga kapitala društva s naznakom je li u cijelosti uplaćen, a ako nije, s naznakom koji dio toga kapitala nije uplaćen i 2. ukupan broj izdanih dionica, a izdaje li društvo dionice s nominalnim iznosom ti iznosi ako se radi o poslovnom papiru dioničkog društva, 3. prezimena i najmanje jedno ime članova uprave društva, a kod dioničkog društva članova uprave, odnosno izvršnih direktora i predsjednika nadzornog odnosno upravnog odbora.

(kraj citata)

Dakle, da - moras imati i svoje ime i prezime i temeljni kapital.
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 14:47   #5
imam i ja pitanje u vezi R-1 računa. Paušalni sam obrtnik, van sustava PDV-a. u 90% slučajeva poslujem s građanstvom, ali kad poslujem s firmama, oni me naravno traže R-1 ili R-2. Koliko ja shvaćam, ne mogu ga izdati ako nisam u sustavu PDV-a. ali oni ipak inzistiraju na tome. Ok, ja sam ga izdala na način da je gore u uuglu pisalo R-1 plus napomena da nisam u sustavu PDv-a po tom i tom članku. Jesam li u nekakvom prekršaju za koji ni ne znam? Račun je tim firmama knjigovodstveno prošao, a niti je mene netko zvao iz Porezne, ali svjedno bih voljela čuti malo više teorije o tom R1 računu, odnosno jesam li dobro postupila i kako da ubuduće riješim takve situacije

hvala
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 22:22   #6
trgovačko društvo ili obrtnik koji nisu u sustavu PDV-a (primici/prihodi<85.000) izdaju račun s tekstom "Sukladno čl. 22 Zakona o PDV-u nije porezni obveznik". Na računu se ne stavlja oznaka R-1 ili R-2. Stavlja se samo račun br....
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 20:51   #7
Quote:
TommyZG kaže: Pogledaj post
Izmjene zakona o trg. drustvu kazu da dodatno:

Dakle, da - moras imati i svoje ime i prezime i temeljni kapital.
svaka čast na trudu! bravo, to sam tražila, a nisam znala kako naći!
Twin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:16   #8
Quote:
krester kaže: Pogledaj post
R-1 (čl. 15. st 3. Zakona o PDV-u):


[I]...(3) Račun mora sadržavati ove podatke:

...

4. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,

...
kako da izrazim količinu usluge na računu prema ugovoru o fiksnoj cijeni?

Npr naplaćujem mjesečno 10 000 kn za posao koji je procijenjen na 10 dana, ali se može dogoditi i da nekad bude 0 a nekad 30 dana (karikiram) i svaki put naplaćujem isti iznos.
IštvanPekej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:36   #9
Quote:
IštvanPekej kaže: Pogledaj post
kako da izrazim količinu usluge na računu prema ugovoru o fiksnoj cijeni?

Npr naplaćujem mjesečno 10 000 kn za posao koji je procijenjen na 10 dana, ali se može dogoditi i da nekad bude 0 a nekad 30 dana (karikiram) i svaki put naplaćujem isti iznos.
Ako ste dogovorili cijenu usluge fiksno neovisno o tome koliko vam dana treba za to, pod količinu pišete 1. Jer radi se o jednoj usluzi. Možete u opis usluge i dodati da se vežete uz Ugovor taj i taj. Ali ja bih stavila pod količinu 1 i cijenu 10.000 kn.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:40   #10
hvala konto12345
IštvanPekej is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 22:54   #11
Po novome, R1 racun ne treba sadrzavati ime i prezime osnivaca trgovackog drustva, temeljni kapital i te nebuloze?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Arabea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 10:26   #12
Quote:
Arabea kaže: Pogledaj post
Po novome, R1 racun ne treba sadrzavati ime i prezime osnivaca trgovackog drustva, temeljni kapital i te nebuloze?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovi podaci su obavezni po Zakonu o trgovačkim društvima. Jedino ako se zakon mijenjao posljednih dana.......
Ne osnivača već jedne osobe iz uprave....
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:28   #13
Pokušavam naći na netu, ali neuspješno.
Ukoliko je račun na više stranica, moraju li se one numerirati?
Faint is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 19:23   #14
Koliko znam, nije nigdje propisano.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 08:06   #15
Da, nisam uspjela pronaći ništa o tome u zakonima koji propisuju obavezne dijelove računa. Valjda onda ih onda nije nužno numerirati.
Hvala!
Faint is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.