Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2011., 11:18   #1
Kako reaktivirati prerano umirovljene

20 milijardi treba godišnje uzeti iz proračuna ne bi li se dale penzije. Problem je u tome što ima mnogo prerano umirovljenih koji su radno sposobni. Očito je da će biti još gore, tj. trebati će izdvajati više novca iz proračuna za penzije u godinama koje dolaze.

Jeli moguće na ovom polju nešto napraviti?

Predlažem da se omogući reaktiviranje penzionera na slijedeće načine:
1. Onaj tko zaposli penzionera, ne mora za njega plaćati nikakve doprinose na plaću 5 godina.
2. Ako penzioner starta biznis, također je oslobođen plaćanja doprinosa na svoju plaću, također mu omogućiti otvaranje firme za jednu kunu.
3. Moguće reaktivirati samo penzionere do 60 godina starosti.

Recimo da se na ovaj način reaktivira oko 20% penzionera i ako pretpostavimo da bi se ušparalo 20% godišnjeg iznosa za penzije, to bi bilo oko 7 milijardi kuna manje za izdavati iz proračuna. Godišnje penzije iznose oko 35 milijardi kuna. Također je moguće pretpostaviti da bi se u pravilu reaktivirali penzioneri koji u pravilu rade bolje plaćene poslove, s tim dobivaju i veće penzije, pa je lako moguće da bi se godišnje na penzijama moglo ušparati i 10 milijardi kuna.

Bi li firme bile zainteresirane za zapošljavanje ? Pretpostavljam da bi, jer se radi o ljudima s radnim iskustvom, a i firme ne bi trebale plaćati doprinose na plaću.

Bi li penzioneri bili zainteresirani? Vjerojatno bi zato jer su penzije male i povećanje od 1000 kn bi im dobro došlo.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 11:28   #2
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
20 milijardi treba godišnje uzeti iz proračuna ne bi li se dale penzije. Problem je u tome što ima mnogo prerano umirovljenih koji su radno sposobni. Očito je da će biti još gore, tj. trebati će izdvajati više novca iz proračuna za penzije u godinama koje dolaze.

Jeli moguće na ovom polju nešto napraviti?

Predlažem da se omogući reaktiviranje penzionera na slijedeće načine:
1. Onaj tko zaposli penzionera, ne mora za njega plaćati nikakve doprinose na plaću 5 godina.
2. Ako penzioner starta biznis, također je oslobođen plaćanja doprinosa na svoju plaću, također mu omogućiti otvaranje firme za jednu kunu.
3. Moguće reaktivirati samo penzionere do 60 godina starosti.

Recimo da se na ovaj način reaktivira oko 20% penzionera i ako pretpostavimo da bi se ušparalo 20% godišnjeg iznosa za penzije, to bi bilo oko 7 milijardi kuna manje za izdavati iz proračuna. Godišnje penzije iznose oko 35 milijardi kuna. Također je moguće pretpostaviti da bi se u pravilu reaktivirali penzioneri koji u pravilu rade bolje plaćene poslove, s tim dobivaju i veće penzije, pa je lako moguće da bi se godišnje na penzijama moglo ušparati i 10 milijardi kuna.

Bi li firme bile zainteresirane za zapošljavanje ? Pretpostavljam da bi, jer se radi o ljudima s radnim iskustvom, a i firme ne bi trebale plaćati doprinose na plaću.

Bi li penzioneri bili zainteresirani? Vjerojatno bi zato jer su penzije male i povećanje od 1000 kn bi im dobro došlo.
Sumnjam. Najveci dio mladih penzionera se nekako snasao za njih, sto znaci da ili nemaju pojma radit ista, ili nemaju volju za to . A vecina ih i fusari i tak dobije vise.

Jedina reforma koja moze uspjeti je drasticnije kaznjavanje prijevremenog umirovljenja, produzenje granice za odlazak, omogucavanje da tko zeli ostane raditi koliko zeli (dakle bez prisilnog odlaska u mirovinu) i indeksiranje mirovina da mogu padati s kapacitetom gospodarstva da ih isplacuje.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 11:32   #3
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post

Jeli moguće na ovom polju nešto napraviti?

Predlažem da se omogući reaktiviranje penzionera na slijedeće načine:
1. Onaj tko zaposli penzionera, ne mora za njega plaćati nikakve doprinose na plaću 5 godina.
2. Ako penzioner starta biznis, također je oslobođen plaćanja doprinosa na svoju plaću, također mu omogućiti otvaranje firme za jednu kunu.
3. Moguće reaktivirati samo penzionere do 60 godina starosti.

Dobra ideja sa par nedostataka.
Tim mjerama potičeš zapošljavanje penzionera ali ugrožavaš mlade nezaposlene jer im otežavaš zaposlenje.
Jer penzioneri će oslobođeni doprinosa biti jeftinija radna snaga.

Ne kažem da ne bi moglo, ali ima drugu, negativnu stranu.
Možda da se proba pa vidi efekt.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 11:59   #4
A da ljepo zaposlimo, nezaposlene i produkltivnije od penzionera i da možda prisilimo sve u opvoj državi da uplačuju doprinose koje su dužni uplačivati..
U par mjeseci ni kuna iz proračuna nebi trebalo za penzionere (osim za povlaštene)...
Ali kod nas nikom nije ništa čudno da neko na istom radnoim mjestu radi po 5-6 godina preko student servisa...Kolko je taj poslodavac uplatio za mirovinsko 0 kuna....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 12:18   #5
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A da ljepo zaposlimo, nezaposlene i produkltivnije od penzionera i da možda prisilimo sve u opvoj državi da uplačuju doprinose koje su dužni uplačivati..
U par mjeseci ni kuna iz proračuna nebi trebalo za penzionere (osim za povlaštene)...
Ali kod nas nikom nije ništa čudno da neko na istom radnoim mjestu radi po 5-6 godina preko student servisa...Kolko je taj poslodavac uplatio za mirovinsko 0 kuna....
Doprinos studenata za mio je 5%. Osim toga, i ja sam radio 5 godina prek student servisa? Kako da inace radim? Na crno?
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 12:27   #6
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Doprinos studenata za mio je 5%. Osim toga, i ja sam radio 5 godina prek student servisa? Kako da inace radim? Na crno?
A rad prek student servisa 5-6 godina na istom radnom mjestu nije rad na crno????

Dobio si staž i sve ostalo što ide uz radni odnos, nisi, dakle radio si na crno (sivo recimo)
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 12:43   #7
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A rad prek student servisa 5-6 godina na istom radnom mjestu nije rad na crno????

Dobio si staž i sve ostalo što ide uz radni odnos, nisi, dakle radio si na crno (sivo recimo)
Pa nisam mogao bit u radnom odnosu kao redoviti student, o cem ti pricas? Radio sam od drugog semestra fakulteta do par mjeseci prije diplome. U cem je problem? Kaj, zato kaj sam student moram mijenjat firme di radim? Kakve su to gluposti?

Inace, taj doprinos je besplatan poklon drzavi, jer na temelju njega nema nikakvog prava na kasniju mirovinu.

Zadnje uređivanje MučkoĐubre : 02.07.2011. at 12:48.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:30   #8
Bilo bi prihvatljivo da penzioneri koji su sposobni imaju tvrtke i zapošljavaju bez obzira na godine, ali takvi bi znali zaraditi plaću sebi i zaposlenicima.

A da se zapošljavaju bez davanja, što ćemo onda sa mladima kad će se onda oni zaposliti i stavarati obitelj. Nezaposlenost mladih je veliki problem u RH i EU.
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:45   #9
Nezaposleni mladi-za 20 godina neće bit 20 posto radnika...Na kraju se dođe opet do smrdljive glave. Penzići rade na crno, jer s tom sićom ne bi preživjeli, a rade na crno jer im se omogućava to...mnogi ne bi opstali s davanjima državi, s malim obrtima. Da se riješi korupcija, rješilo bi se sve (da su natječaji transparentni, ljudi bi bili potaknuti da registriraju obrte i rade po zakonu). Masu tih mlađih penzionera, a to su i ljudi od 60 godina, ako je čovjek zdrav i ima neko iskustvo, znanje i volje raditi-itekako bi radio. Po meni su oni danas čak i u prednosti u odnosu na mlade koji nemaju staža, čak i uz diplome, nemaju iskustva, znanja koje tržište treba...Nisu ni potrebne te mjere pozitivne diskriminacije. Moja svekrva je žena s diplomom, znanjem, iskustvom koja je u penziji zadnjih 20 godina jer joj je firma propala. Propada i ona. A živa, zdrava, mogla bi raditi, ja bih ju prva zaposlila da mogu...takvih žena je more i to je ogroman gubitak za državu i društvo. Čemu takva osoba da sjedi doma-sramotno Štoviše, žene bi radije odabrale da su doma barem 3-4 godine dok djeca rastu, a radile bi kasnije. Nisu svi poslovi isti, neki se zbilja mogu raditi u poznijim godinama.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:45   #10
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
...ima mnogo prerano umirovljenih koji su radno sposobni.
A ima i mnogo nas koji smo bolesni, pa zbog takvih ne možemo u mirovinu. Ne daju. Nikad u životu ni dana nisam bio na bolovanju. Unatrag 2 mj. dijagnosticirana mi je angina pektoris, kopb, artroza oba koljena. Izliječenja, trajnog nema, zamo ublažavanje simptoma - tegoba. Prognoze upućenih za invalidsku su šaljive. " Ma kaj je tebi, niš od toga !" Zašto? Zato što je strašan pritisak na mjerodavne da se ljudi ne puštaju u penziju. Tako da ću ja s 58 g. i smrtonosnim dijagnozama raditi, sigurno do izvjesne smrti ( infarkt, moždani, plućna embolija ??? ), a dva mladića preko puta mene, već godinu dana intenzivno traže posao, bilo kakav - nema ga. Povremeno, vikendom pomažu rođaku u autopraonici ili prodaju suvenire na tuđim štandovima za jačih proštenja !!! Godinu života su već izgubili !
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:48   #11
Da i to. Sad ne daju najbolesnijima i onima koji trebaju mirovinu. Moja mama će završiti u kolicima zbog toga. Zbog dijagnoze joj je strogo zabranjen svaki rad, a posao joj je fizički naporan. Svi specijalisti su joj to rekli. Ona bi išla i za mizernu mirovinu samo da ne bude teret drugima, a bit će. Valjda bi trebala dati otkaz par godina pred mirovinu ili se dokrajčiti i živjeti kao biljka. Ko je jamio, jamio je.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:57   #12
Ovo zadnje prosto nije istina..
Supruga je umirovljena sa 36 godina i to nakon 6 mjeseci bolovanja a več nakon 3 mjeseca joj je ponuđena mirovina ali ona nije pristala....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 14:26   #13
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje prosto nije istina..
Supruga je umirovljena sa 36 godina i to nakon 6 mjeseci bolovanja a več nakon 3 mjeseca joj je ponuđena mirovina ali ona nije pristala....
Kada je to bilo? Znam nekoliko primjera iz ove godine gdje su ljudima otvoreno rekli da ne mogu iz tog razloga. Isto je s toplicama itd. Čekaj, jel ti supruja onda umirovljena ili nije-nije mi jasno iz tvog upisa?
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 15:21   #14
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Kada je to bilo? Znam nekoliko primjera iz ove godine gdje su ljudima otvoreno rekli da ne mogu iz tog razloga. Isto je s toplicama itd. Čekaj, jel ti supruja onda umirovljena ili nije-nije mi jasno iz tvog upisa?
Da u mirovini je a u međuvremenu je mjenjan i zakon pa sad i po sili zakona nakon 6 mjeseci bolovanja moraš ili raditi ili u mirovinu. Uz mogučnost da se mirovina poništi ukoliko dođe do promjene zdrastvenog stanja...Toplice se odavno čekaju po 6 i više mjeseci...
Državi je jeftinije davati invalidsku mirovinu (1500-1800 kn ) nego plačati bolovanja koje je 80% tvoje plače pa to može biti i 5-6 tisuća kuna...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 11:56   #15
Presmiješno je da su kronični pacijenti koji su sve godine dobijali toplice, sad odjednom ozdravili-ne pišem o čekanju, nego odbijanju (to nam je i doktorica potvrdila). I da oni kojima je nuđena mirovina, a odbili su u vrijeme kad bolest još nije toliko uznapredovala, sad kad su polupokretni ne mogu ići u mirovinu. Jednostavno, te stvari ovise i o političkoj odluci (ne kažem da nije trebalo srezati neka prava, ali samo kažem da će za sve one koji su umirovljeni prerano netko platiti i plaća). Neću ni spominjati korupciju u vezi toga.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 17:21   #16
Podržavam ideju pokretača teme..ne vidim kako Vlada namjerava riješiti pitanje,zaista prerano umirovljenih.Tko će raditi zanjih?Najbolje da rade sami za sebe.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 18:56   #17
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
20 milijardi treba godišnje uzeti iz proračuna ne bi li se dale penzije. Problem je u tome što ima mnogo prerano umirovljenih koji su radno sposobni. Očito je da će biti još gore, tj. trebati će izdvajati više novca iz proračuna za penzije u godinama koje dolaze.

Jeli moguće na ovom polju nešto napraviti?

Predlažem da se omogući reaktiviranje penzionera na slijedeće načine:
1. Onaj tko zaposli penzionera, ne mora za njega plaćati nikakve doprinose na plaću 5 godina.
2. Ako penzioner starta biznis, također je oslobođen plaćanja doprinosa na svoju plaću, također mu omogućiti otvaranje firme za jednu kunu.
3. Moguće reaktivirati samo penzionere do 60 godina starosti.

Recimo da se na ovaj način reaktivira oko 20% penzionera i ako pretpostavimo da bi se ušparalo 20% godišnjeg iznosa za penzije, to bi bilo oko 7 milijardi kuna manje za izdavati iz proračuna. Godišnje penzije iznose oko 35 milijardi kuna. Također je moguće pretpostaviti da bi se u pravilu reaktivirali penzioneri koji u pravilu rade bolje plaćene poslove, s tim dobivaju i veće penzije, pa je lako moguće da bi se godišnje na penzijama moglo ušparati i 10 milijardi kuna.

Bi li firme bile zainteresirane za zapošljavanje ? Pretpostavljam da bi, jer se radi o ljudima s radnim iskustvom, a i firme ne bi trebale plaćati doprinose na plaću.

Bi li penzioneri bili zainteresirani? Vjerojatno bi zato jer su penzije male i povećanje od 1000 kn bi im dobro došlo.
Tako ništa dobio ne bi.
Jer koliko penzića bi reaktivirao, toliko više nezaposlenih bi dobio.

Matematički, jedino matematički isplativo bi bilo, da djelu penzića uzeš pravo na mirovinu, pa ko se zaposli, se zaposli, ko ne ostaje nezaposlen i bez ikakvoh primanja....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 19:00   #18
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Doprinos studenata za mio je 5%. Osim toga, i ja sam radio 5 godina prek student servisa? Kako da inace radim? Na crno?
Nije problem u tebi. Nije čak ni problem u tvom poslodavcu. Problem je u državi i njenim institucijama koje dopuštaju Divlji Zapad, tj Divlji Istok.
Nekad je u autobusima autotroleja pisalo - vožnja bez karte - najskuplja vožnja.
Taki bi trebalo biti u državi - neplaćanje poreza i doprinosa - najskuplje poslovanje.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 19:03   #19
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Pa nisam mogao bit u radnom odnosu kao redoviti student, o cem ti pricas? Radio sam od drugog semestra fakulteta do par mjeseci prije diplome. U cem je problem? Kaj, zato kaj sam student moram mijenjat firme di radim? Kakve su to gluposti?

Inace, taj doprinos je besplatan poklon drzavi, jer na temelju njega nema nikakvog prava na kasniju mirovinu.
Da li je poslodavac zaposlio tebe zato jer si bio kvalitetniji kadar od nekih drugih ljudi koji nisu bili redoviti studenti, ili te je uzeo samo zato jer si mu bio jeftiniji?

Ima i te kako veze, jer ćeš i ti, nadam se jednog dana biti u mirovini. Odakle da ti je država isplaćuje? Sumnjam da ćemo tad još uvijek moć davat za penzije od novca kojeg smo digli kao kredu.....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 19:25   #20
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Da li je poslodavac zaposlio tebe zato jer si bio kvalitetniji kadar od nekih drugih ljudi koji nisu bili redoviti studenti, ili te je uzeo samo zato jer si mu bio jeftiniji?
Kad ti kupuješ kruh, biraš li pekaru po tome je li najkvalitetnija, ili najjeftinija, ili uzmeš onako po svom ukusu i proračunu?
Sasvim je nebitno koga zapošljava poslodavac, on ima pravo na to, jednako kao što ti imaš pravo zaposliti pekara kojega želiš tako što kupuješ kruh kod njega.
Quote:
Ima i te kako veze, jer ćeš i ti, nadam se jednog dana biti u mirovini. Odakle da ti je država isplaćuje? Sumnjam da ćemo tad još uvijek moć davat za penzije od novca kojeg smo digli kao kredu.....
A stari moj, treba preživjeti do mirovine od nečega.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.