Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2012., 16:52   #1
Dućan ili tržnica- savjeti: Poš'o Medo u dućan...

.. a sunčica u kupovinu

dakle, kako ja evo već neko vrijeme jako jako jako pazim što jedem i kako sam izbacila dostave, junk i počela svakodnevno kuhati, polako shvaćam da to i nije baš tako jednostavno kako se meni činilo

Ponajprije mislim na nabavku kvalitetnih, svježih i domaćih namirnica, cijena nije presudan faktor

Dilema koja se javlja jest: veliki centar ili tržnica
Često mi se čini kako nema neke velike razlike u kvaliteti između jednog i drugog, imam dojam kao da svi nabavljaju iz iste veleprodaje
Veliki plus centara je to što mogu sve isprepipati, pregledati .. na tržnici me svi uvjeravaju da su, eto, sinoć brali . Sve ti važu, a sve povrće puno vode . Osim toga, meni je neugodno proći kad mi neko kaže "dobar dan, izvolite", a da ne spominjem da nisam od onih koji će bez problema sve pipkat, šnjofkat, zagledat Ja kažem koliko mi treba, platim i zbrišem

Meso kupujem u centrima, na onim podlošcima; ne usudim se ići u mesnicu jer ja jednostavno ne razumijem jezik kojim govore mesari. Zbunjuju me sa stručnim pitanjima . Mislim da bih trebala odslušati semestar anatomije na veterini

Mliječne proizvode ne kupujem na tržnici, nemam svoju tetu Regicu koja samo meni (i još 752oje ljudi) svaki četvrtak dofura sir i vrhnje ..

Uglavnom, zasad se tjeram da idem na tržnicu i budem zahtjevan kupac , što mi izaziva stres kao da imam prezentaciju pred CEO himself

kako izgleda vaša tjedna nabavka, gdje kupujete te, konačno, dajte podijelite neke tips&tricks akoBogaznate
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:00   #2
Isuse bože, šta ga kompliciraš

više volim kupovat na placu, ali iz lijenosti na kraju sve kupim u velikom dućanu. Nije mi problem proć pokraj "Izvolte gospodična, mladog kelja", baš me briga. I nemam kaj puno pipkat, vidim odmah s 5 metara kaj treba. Mesara isto nikad se nisam bojala. Lijepo pitam "šta vam je ovo?? " i dobijem ljubazan iscrpan odgovor zarumenjelog debeljucka. Osim toga, dođem kad nikog nema i on ima vremena odgovarat mi na moja ljubazna pitanja. Sir i vrhnje od kumice obožavam.

Ne treba ti teta Regica, može bit i Marica ili Ljubica. Nađi si ju A možeš i svaki put kod druge kupovat, ne treba ti ne znam kakva osoba od povjerenja za domaći sir i vrhnje.

To što je povrće "puno vode" može samo značiti da je svježe. Nemaš se šta dat uvjeravat, gledaj svojim očima, ako za nešto uvelo tvrdi da je "jučer ubrano", ja obično kažem "mhm..ok " i idem dalje. Nećeš se valjda prepirat po placu. Poše me prosti, ženo

kumice na placu ja mogu uvijek pitat šta hoću, bilo šta, i kad nisam razlikovala kelj od kupusa, nikad nije bilo problema objasnit mi kako i šta. Pa čak i kako se šta kuha! Ooo, da...! zapravo su one presretne kad ih tak nešto pitaš i budu važne, i a ako su one tebi važne, onda ćeš i ti njima bit. Zbilja ja sam svoje prve recepte u vezi povrća skupljala od kumica na placu. Ja bi došla s 19 g. vidla kupus i pitala ju "ovo mi treba, ali šta s time da radim, kak se to kuha? " Ti ćeš dobit informaciju, a one će se osjetit polaskane. bar je moje iskustvo bilo takvo.

Zadnje uređivanje Nessadha : 27.05.2012. at 17:27.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:18   #3
tips and tricks?

Ja sve kupujem na placu.
Za početak povrće kupuj sezonsko od starih baba. Oni ti ziher ne preprodaju.
Mesnica mi je netaobilazna na tržnici. nikad ne kupujem meso u dućanu.
Pogotovo piletinu, koja je skuplja u supermarketu. Da ne govorim o kvaliteti, neusporedivo.
Ako te zabrinjavaju kumice koje proizvode svoje vrhnje i sir, imaš veroniku,
mala mljekara koja ne prodaje svoje proizvode u dućanima. Fenomenalni su.

Uglavnom, što si više na placu, to češ se više zaljubiti u njega.

Osobno, mislim da je vrlo važno kupovati na placu od malih proizvođača po povoljnim tržišnim cijenama,
jer ako ćemo i dalje kupovati sve u supermarketu, svi ti mali proizvođači će biti primoreni prodavati sve svoje proizvode supermarketima,
po daleko nižim cijenama. Sva ta razlika u cijeni na kraju završi kod Todorića umjesto u đepovima proizvođača.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:27   #4
Quote:
Nessadha kaže: Pogledaj post
Isuse bože, šta ga kompliciraš :
nemoj me dodatno traumatizirat



Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
tips and tricks?
imaš veroniku,
mala mljekara koja ne prodaje svoje proizvode u dućanima. .
eh da, vidjela sam to. Zapisujem

Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
Za početak povrće kupuj sezonsko od starih baba. Oni ti ziher ne preprodaju.
.
to i pokušavam, posebno ako netko ima malo - onda je vjerojatno fakat donio svoj višak na tržnicu

Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
Uglavnom, što si više na placu, to češ se više zaljubiti u njega. .
mislim da da , posebno kad malo naučim kako se treba ponašati

Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
Osobno, mislim da je vrlo važno kupovati na placu od malih proizvođača po povoljnim tržišnim cijenama,
jer ako ćemo i dalje kupovati sve u supermarketu, svi ti mali proizvođači će biti primoreni prodavati sve svoje proizvode supermarketima,
po daleko nižim cijenama. Sva ta razlika u cijeni na kraju završi kod Todorića umjesto u đepovima proizvođača.
Slažem se

A i nekako su mi baš super ti kvartovski placevi, imaju dušu i fora mi je jedan dan vikenda ujutro ići na plac
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:37   #5
Atmosfera na placu je uvijek puno ljubaznija i kulturnija od one u dućanu. Na placu mi je to iskrenije, u dućanu sve hladno i nadrkano.

I da, pošto si neiskusna, ako kupuješ male količine samo za sebe, ne moraš ti kupovat kile i kile, mozes traziti i jedan komad nečega. 5 komada nečega itd..
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:58   #6
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
..
dajte podijelite neke tips&tricks akoBogaznate
pomoglo bi da napišeše di si i koji djelovi toga "di si" ti odgovaraju
zalud savjeti o mesnici na kvatriću ako ti stanuješ u slavonskom brodu

Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
...Za početak povrće kupuj sezonsko od starih baba. Oni ti ziher ne preprodaju.
.... imaš veroniku,
mala mljekara koja ne prodaje svoje proizvode u dućanima. Fenomenalni su.

.....
1. stare babe preprodaju, i meni je bilo nevjerojatno kad sam ih vidjela na veletržnici a i kad su mi rekli da neki preprodavači imaju pod sobom više baba
2. veronika je fenomenalna ali prodaje i u dućanima

Quote:
Nessadha kaže: Pogledaj post
....I da, pošto si neiskusna, ako kupuješ male količine samo za sebe, ne moraš ti kupovat kile i kile, mozes traziti i jedan komad nečega. 5 komada nečega itd..
ovo je dobar savjet
ja kupujem na "kile" ali neke stvari uvijek na komade
tu, tu, tu i one tamo dvije naranče recimo
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:05   #7
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
1. stare babe preprodaju, i meni je bilo nevjerojatno kad sam ih vidjela na veletržnici a i kad su mi rekli da neki preprodavači imaju pod sobom više baba
2. veronika je fenomenalna ali prodaje i u dućanima
Naravno da postoji stare babe koje preprodaju, ali su u debeloj manjini. Mislim da svi koji idu na plac znaju prepoznat ljude koji proizvode svoje.

Veronika ima samo jedan mali dio proizvoda u supermarketima. To su uglavnom proizvodi koji imaju veliku konkurenciju i dobro se prodaju (vrhnje, jogurt). Pokušavaju svojom kvalitetom napraviti dobru reklamu za veliki broj ljudi koji idu u supermarkete. Vjeruj mi kad bi sve svoje proizvode gurnuli u markete, propali bi. Nisi svjesna koliko ispod cijene oni moraju ići da bi stavili svoje proizvode na policu.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:16   #8
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
...... Nisi svjesna koliko ispod cijene oni moraju ići da bi stavili svoje proizvode na policu.
nema potrebe za takvim načinom razgovora
svjesna sam ja jako dobro kako funkcionira trgovina i što se sve i kome sve plaća i na koje načine se ulazi na prodajna posla i tako dalje
a u dućanima ima njihovog i kajmaka i putra i sireva i mlijeka,......svega, ali ne u svima i ne uvijek svega, kupovina na placu je sigurnija ali ne mogu si svi tako organizirati vrijeme da im je odlazak na plac moguć

a babe preprodavači su u većini
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:29   #9
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
a u dućanima ima njihovog i kajmaka i putra i sireva i mlijeka,...
čisto tebi za info ako nisi znala
imaš Veronikin dućan u POSu
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:35   #10
ma daj? nisam pojma imala
imaš kakvu konkretniju lokaciju? da ne bauljam naselkom
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:36   #11
ne volim kupovat na placu
__________________
Mind Blown
Herbicidna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:37   #12
Pretpostavljam da znaš za onaj njihov trgić (u sred naselja)
e odmah uz njega
osim svojih proizvoda imaju i raznijeh proizvoda našeg sela
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:49   #13
Quote:
Herbicidna kaže: Pogledaj post
ne volim kupovat na placu
niti ja ali ponekad ga ne mogu izbjeć
ide mi ta atmosfera na jetricu, a naročito ono zivkanje i pregovaranje prodavaćica, da jte zemite, pa kak je lijepo, pa je domaće, pa bum vam dala jeftinije,.....


fala mujsa
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:49   #14
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da znaš za onaj njihov trgić (u sred naselja)
e odmah uz njega
osim svojih proizvoda imaju i raznijeh proizvoda našeg sela
super

iskreno, meni neke babe na placu i izgledaju kao da samo prodaju, da ne spominjem da bi to bio logičan izbor tipa prodavačice ako držiš štandove na placu

probam kupovati kod onih koji nemaju puno ili koji imaju onu tablu malog gospodarstva
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:04   #15
Kupujem i na placu i u ducanu, prepoznajem voce i povrce te sireve, meso i ribu kupuje muz. Znamo dobiti ponesto od roditelja, imamo mali vrt, kupimo direktno od ribara ili seljaka na selu. Ali sve to naucis kupujuci, pa ne skolujes se za kupovinu. I bez pardona kazem tetama hvala ne bi danas.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:25   #16
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
nema potrebe za takvim načinom razgovora
Ja nemam ništa osobno protiv tebe i ne razumijem kako se netko može naći uvrijeđen mojim postom. Ispričavam se. Patroniziram na svakom koraku. to mi je mana.

U pravu si, veronika drži oko 10 od 100 svojih proizvoda u dućanima, a ne kako sam ja rekao "samo neke". dobro da si me ispravila.

Hvala i za informaciju o babama. Mislim da ću prvom prilikom izvrijeđat babu kod koje kupujem. mislim da to neće dobro primiti.

Iskreno, mislim da mi se plac zgadio. pravac kvartovski konzum.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:36   #17
plac
riba uvijek na placu.
meso i mliječni proizvodi na placu.
voće i povrće na placu.
makar znam kupiti i te stvari u dućanu ako neam vremena da odem do placa.
kumice na placu su puno ljubaznije, uvijek ti sve objasne, možeš probat ako želiš (pogotovo sir i vrhnje ), dale su mi puno savjeta, u ribarnici mi uvijek fino i očiste ribu..ako ideš na isti plac, s vremenom profiltriraš one koji su ti dobri i one koje izbjegavaš.
ja idem na plac u utrine.
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:38   #18
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
......

nisam se uvrijedila ali ti jesi
na forumu nikad ne znaš tko je što radio u životu i sa čime se bavio

niti veronika ima 100 proizvoda nit se prodaje samo na placu niti su sve stare babe na placu to što prodaju i zasadile
uglavnom je isti vrag kupovali voće i povrće na placu ili u dućanu


kaj se tiče vrijeđanja babe na placu
prije podosta godina vidjela sam jednu sa britanca kak se u četvrtak opskrbljuje na zelenjaku i u subotu ju vidim na placu i krene ona ženi kaj je kupovala objašnjavat kak je ona sve to sama zasadila, kune se u djecu,.... a ja u prolazu dobacim, je, je istina, sve je to gospođa prekjučer ubrala na zelenjaku
ajme kak me iskristuširala kak zadnji kočiijaš
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:52   #19
Quote:
kaduljica kaže: Pogledaj post
možeš probat ako želiš (pogotovo sir i vrhnje ), dale su mi puno savjeta, u ribarnici mi uvijek fino i očiste ribu..ako ideš na isti plac, s vremenom profiltriraš one koji su ti dobri i one koje izbjegavaš..
kako se proba sir i vrhnje

eh da, na placu brzo skužiš tko ima fino, a tko ne, to je isto točno
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 21:03   #20
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
kako se proba sir i vrhnje

eh da, na placu brzo skužiš tko ima fino, a tko ne, to je isto točno
sir i vrhnje dolac i tresnjevka subotom vidis gdje je najduzi red i u kom smjeru ostale mljekarice odapinju strele i gromove - jednostavno da jednostavnije nemre bit

i svaka ti da probat i usput ti bu rekla kak je njeno najbolje, i kak druge kume muljaju, izgleda da je zestoka konkurencija i nesnosljivost medju mljekaricama

i da imas oci, kupuj ocima, onda opipom, i logikom.. malo se informiras kad kaj "dozrijeva" i mam bus skuzila dal stara kuma u onoj klasicnoj crnoj obleki more imat usred sijecnja mladi krumpir tu iz ivanca
__________________
[There's a little voice in your head reading this right now.]
suncek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.