Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2014., 00:58   #161
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Zašto veliki dio mojih poznanika žive ili s rodbinom ili u iznajmljenim podstanarskim rupama koje krvavo plaćaju?
Valjda zato jer su procjenili da im je bolje ne uvaliti se u kredit? Valjda zato jer su odlucili da ce radije zivjeti odvojeni od roditelja i kao podstanari? Kolko ljudi, tolko cudi.

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne vidim baš nešto moralno u tome da se posudi novac pa ne vrati....Hoćemo onda čuvati i one koji su otišli u podstanare pa reči njima da ne moraju baš svaki mjesec platiti stanarinu ako im je nezgodno?...I to ćemo utvrditi nakon što smo isposuđivali novac i pokupovali stanove? ... Opet mi nije jasno zašto sam ja godinama po trgovinama gledao kako da uštedim na kruhu i mlijeku i bolesnim članovima obitelji uskračivao i najmanji luksuz da bi imalli za vratiti ratu kredita s po 10-ak posto kamata da bi sad netko zaključio da mu je 7,5% previše pa da jednostavno neće to vraćati.
To iz tebe progovara zavist. Zavist jer ce mozda netko proci bolje od tebe. Kao da ti imas nesto od toga da se nekog drugog izbaci na ulicu. Cisto sumnjam da je neka sreca da si duzan banci i ne mozes vratiti i prijete ti ovrhom, sjedaju na placu i sl. Pa onda ako se covijek u takvom groznom spletu okolnosti izvuce da ne postane beskucnik, e onda se ti javis da si mu zavidan. To je jadno.

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Analogija ti ne stoji jer takva mogućnost nikada nije bila niti legalna niti navedena u ugovoru.
Mozes napisati sta god hoces u ugovor, papir sve trpi, ali iako napises i potpises to je zakonski nistetno ako je suprotno zakonu. Iako je poznat princip da se zakon ne uvodi retroaktivno, nigdje ne pise da je to nemoguce. Dapace, naveo sam primjere ozbiljnih drzava (Spanjolska, Italija) koje su zabranile oduzimanje doma i delozacije, iako za iste postoji uporiste u ugovoru.
Na svu srecu, zakon je iznad ugovora, zakon se donosi na osnovu morala i interesa nacije. Ako je interes nacije da se zastite gradjani onda je skroz OK pogaziti (lihvarske) ugovore. Meni su kamate od 7% ili 10% lihvarske i bankare koji takve kredite plasiraju bi trebalo krivicno goniti.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 01:09   #162
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Normalno da bismo poslali takvu poruku. Ali bi onda postalo normalno da će se onaj koji daje novac još dodatno zaštititi. Ili se neće uopće davati krediti na stanove jer se bankama neće isplatiti.
Pa će mo kao u socijalizmu kupovati zemlju u gradskim vukojebinama za male pare i graditi kuću cijeli život malo po malo.
Da li je to nuzno lose? Gle danasnju alternativu. Prvo boom koji otjera cijene m2 u Zg na 2500 Eura, pa se hrpa ljudi zaduzi po tim cijenama na 30 godina s kamatama koje ne mozes opravdati nikakvim rizikom ni razumom. Onda bust gdje cijena pada na 1200 Eura za m2 ali tko se zaduzio zaduzio se i velika vecina i dalje placa i vraca. No kako placaju banke lijepo sad taj novac vracaju u inozemstvo a ljudi koji vracaju kredite nemaju za trositi na neke Hr proizvode ili usluge.

Reklo bi se da su banke majstorski nasapunale hrvatima dasku: posudile 100, dobile nazad 200 jos smo im duzni 300. Uzeli nam buduci ekonomski rast, razvoj, poslove, perspektivu...

Last, but not least: sta se desi kad Italia kaze da nema oduzimanja jedine nekretnine? Da li prestanu krediti ili kamate odu u nebo? Ne, jer tko to napravi moze se pozdraviti s poslovanjem u Italiji, jer ako ga trziste ne kazni kaznit ce ga drzavna regulativa koja ce mu oduzeti dozvolu da radi u Italiji kao banka, a to nitko ne zeli. Progutaju gorku pilulu i rade dalje.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 08:27   #163
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Valjda zato jer su procjenili da im je bolje ne uvaliti se u kredit? Valjda zato jer su odlucili da ce radije zivjeti odvojeni od roditelja i kao podstanari? Kolko ljudi, tolko cudi.


To iz tebe progovara zavist. Zavist jer ce mozda netko proci bolje od tebe. Kao da ti imas nesto od toga da se nekog drugog izbaci na ulicu. Cisto sumnjam da je neka sreca da si duzan banci i ne mozes vratiti i prijete ti ovrhom, sjedaju na placu i sl. Pa onda ako se covijek u takvom groznom spletu okolnosti izvuce da ne postane beskucnik, e onda se ti javis da si mu zavidan. To je jadno.


Mozes napisati sta god hoces u ugovor, papir sve trpi, ali iako napises i potpises to je zakonski nistetno ako je suprotno zakonu. Iako je poznat princip da se zakon ne uvodi retroaktivno, nigdje ne pise da je to nemoguce. Dapace, naveo sam primjere ozbiljnih drzava (Spanjolska, Italija) koje su zabranile oduzimanje doma i delozacije, iako za iste postoji uporiste u ugovoru.
Na svu srecu, zakon je iznad ugovora, zakon se donosi na osnovu morala i interesa nacije. Ako je interes nacije da se zastite gradjani onda je skroz OK pogaziti (lihvarske) ugovore. Meni su kamate od 7% ili 10% lihvarske i bankare koji takve kredite plasiraju bi trebalo krivicno goniti.
Odakle ikome ideja da mi ogranici raspolaganje mojom imovinom? Jer zabrana ovrhe je zapravo zabrana koristenja te nekretnine kao jamstva.

Ako netko osjeca da mu treba tutor, uvijek moze pred sudom pokrenuti postupak za oduzimanje svoje poslovne sposobnosti i postavljanje recimo Centra za socijalni rad za skrbnika... Onda se drzava brine o njegovoj dobrobiti...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 18:54   #164
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Valjda zato jer su procjenili da im je bolje ne uvaliti se u kredit? Valjda zato jer su odlucili da ce radije zivjeti odvojeni od roditelja i kao podstanari? Kolko ljudi, tolko cudi.
Pa da, odgovorni ljudi koji su procijenili da dizati kredit na 30 godina dok im posao visi o koncu nije dobra ideja. To se zove biti odgovoran čovjek.

Quote:
To iz tebe progovara zavist. Zavist jer ce mozda netko proci bolje od tebe. Kao da ti imas nesto od toga da se nekog drugog izbaci na ulicu. Cisto sumnjam da je neka sreca da si duzan banci i ne mozes vratiti i prijete ti ovrhom, sjedaju na placu i sl. Pa onda ako se covijek u takvom groznom spletu okolnosti izvuce da ne postane beskucnik, e onda se ti javis da si mu zavidan. To je jadno.
Nazovi to zavišu ako želiš, ali ideja da netko tko je bio financijski neodgovoran dobije imovinu vrijednu stotine tisuća kuna praktički na poklon dok drugi za istu tu imovinu do mirovine pišaju krv nije mi prihvatljiva.

I usput, to o beskućnicima je drama. Gomila ljudi nema svoju nekretninu pa nisu beskućnici. Dobar dio tih ljudi mogao bi nači podstanaeski smještaj ili se smjestiti kod rodbine. Dio bi se mogoa na teret društva smjestiti u državne "socijalne stanove". Drugo, ovo o jadnim naivnim građanima koje su zli bankari nasanjkali je samo jedan dio priće. Dio ljudi pod ovrhama su primjerice oni koji nisu plaćali alimentaciju djeci, koji su ostali dužni nekoj privatnoj osobi novac, ili oni koji su jednostavno sustavno zanemarivali svoje financijske obaveze misleći da im nitko ništa ne može.

Quote:
Mozes napisati sta god hoces u ugovor, papir sve trpi, ali iako napises i potpises to je zakonski nistetno ako je suprotno zakonu. Iako je poznat princip da se zakon ne uvodi retroaktivno, nigdje ne pise da je to nemoguce. Dapace, naveo sam primjere ozbiljnih drzava (Spanjolska, Italija) koje su zabranile oduzimanje doma i delozacije, iako za iste postoji uporiste u ugovoru.
Na svu srecu, zakon je iznad ugovora, zakon se donosi na osnovu morala i interesa nacije. Ako je interes nacije da se zastite gradjani onda je skroz OK pogaziti (lihvarske) ugovore. Meni su kamate od 7% ili 10% lihvarske i bankare koji takve kredite plasiraju bi trebalo krivicno goniti.
Baš si našao/našla vrlo ozbiljne države.
Da, teoretski bi mogli promijeniti ustav i početi retroaktivno provoditi zakone. Naravno, posljedica toga bi bila stvaranje općeg nepovjerenja u državu i njezin pravni sustav, što bi rezultiralo time da s našim tvrtkama više nitko nebi htio poslovati, što bi pak značilo da bi neki možda mogli zadržati stanove, ali nebi baš imali za jesti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 19:01   #165
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Da li je to nuzno lose?
Nije to ništa loše , samo će ljudi pokrivati noge koliko im je deka dugačka.
A osim toga će biti vrlo oprezni. Jer žive u svijetu velikih obrata.
Neko profitiraju, a neki se osiromaše.

Quote:
Gle danasnju alternativu. Prvo boom koji otjera cijene m2 u Zg na 2500 Eura, pa se hrpa ljudi zaduzi po tim cijenama na 30 godina s kamatama koje ne mozes opravdati nikakvim rizikom ni razumom. Onda bust gdje cijena pada na 1200 Eura za m2 ali tko se zaduzio zaduzio se i velika vecina i dalje placa i vraca. No kako placaju banke lijepo sad taj novac vracaju u inozemstvo a ljudi koji vracaju kredite nemaju za trositi na neke Hr proizvode ili usluge.

Reklo bi se da su banke majstorski nasapunale hrvatima dasku: posudile 100, dobile nazad 200 jos smo im duzni 300. Uzeli nam buduci ekonomski rast, razvoj, poslove, perspektivu...

Last, but not least: sta se desi kad Italia kaze da nema oduzimanja jedine nekretnine? Da li prestanu krediti ili kamate odu u nebo? Ne, jer tko to napravi moze se pozdraviti s poslovanjem u Italiji, jer ako ga trziste ne kazni kaznit ce ga drzavna regulativa koja ce mu oduzeti dozvolu da radi u Italiji kao banka, a to nitko ne zeli. Progutaju gorku pilulu i rade dalje.

Ovo boldano nije nitko očekivao. Samo sam ja bio malo skeptičan tih godina. Pogotovo u Zadru. Bilo mi je jako čudno da se grade brojni , a nema prateće nadgradnje (tvornica, razvijene poljoprivrede, veliki broj hotela.....)
I uz to su stanovi bili prilično skupi.
Ali se taj balon brzo ispuhao. I sveo se na ovako nešto: http://www.057info.hr/vijesti/2012-1...omasaj-u-zadru
.... Koncipiran kao elitni kvart, zjapi pust i prazan, nije zaživio, bez urbanističkih rješenja, vrijedan prostor na brzinu je potrošen, stanovi nisu prodani ili u njima nitko ne živi, dok su poslovni prostori djeluju avetinjski kao i javna površina. ...

Ako kredit nije bio u CHF , banke nisu enormno profitirala. Enormno su profitirali samo oni koji su gradili stanove i uspjeli ih prodati po paprenim cijenama.
A sada su takvi počeli propadat , npr : http://www.jutarnji.hr/pasaliceva-gr...caj--/1093547/

DEFINITIVNI KRAH Građevinska tvrtka Ivića Pašalića odlazi u stečaj?


Quote:
Na svu srecu, zakon je iznad ugovora, zakon se donosi na osnovu morala i interesa nacije. Ako je interes nacije da se zastite gradjani onda je skroz OK pogaziti (lihvarske) ugovore. Meni su kamate od 7% ili 10% lihvarske i bankare koji takve kredite plasiraju bi trebalo krivicno goniti.
Država tako ne misli. Dapače čak su kamate za neplaćen porez maksimalne u državi - oko 15 %.

Zadnje uređivanje krena : 31.12.2014. at 19:25.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 02:03   #166
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Odakle ikome ideja da mi ogranici raspolaganje mojom imovinom? Jer zabrana ovrhe je zapravo zabrana koristenja te nekretnine kao jamstva.
Od istog izvora koji ti brani raspolaganje valstitim tijelom na nacin koji ce ga ostetiti ili se ne smatra prihvatljivim (prostitucija, prodaja organa).

Drugi ti je primjer zabrana raspolaganja vlastitom imovinom u obliku penzionog osiguranja. Sto ulozis u penziju (po sili zakona) to ne mozes uzeti i npr. potrositi na alkohol. A tvoje je.

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ako netko osjeca da mu treba tutor, uvijek moze pred sudom pokrenuti postupak za oduzimanje svoje poslovne sposobnosti i postavljanje recimo Centra za socijalni rad za skrbnika... Onda se drzava brine o njegovoj dobrobiti...
Kao sto sam ti rekao za penziju, kao sto znas da ne mozes odabrati da nemas zdravstveno, tako isto mozemo imati i za dom.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 08:31   #167
Jasno, jedinu nekretninu ne mogu ni prodati?

Sto slijedece?

Ne mogu dignuti orocenu lovu iz banke jer bih ju mogao spiskati?


Ponavljam: Kome treba tutor za ekonomska pitanja neka si ga uzme a od upravljanja mojom tesko stecenom imovinom nek odjebe
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!

Zadnje uređivanje Garofeeder : 02.01.2015. at 09:41.
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 09:20   #168
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Od istog izvora koji ti brani raspolaganje valstitim tijelom na nacin koji ce ga ostetiti ili se ne smatra prihvatljivim (prostitucija, prodaja organa).

Drugi ti je primjer zabrana raspolaganja vlastitom imovinom u obliku penzionog osiguranja. Sto ulozis u penziju (po sili zakona) to ne mozes uzeti i npr. potrositi na alkohol. A tvoje je.


Kao sto sam ti rekao za penziju, kao sto znas da ne mozes odabrati da nemas zdravstveno, tako isto mozemo imati i za dom.
Ali se to onda odnosi na sve. Ne mozes ti prodati, ne moze ti netko ovrsiti dok ne krenu isplate. No nekretninu upravo mozes prodati samovoljno, i potrositi na alkohol, ali bi zelio sprijeciti druge da se namire iz tvoje nekretnine. To je jednostavno neprihvatljiv moralni hazard.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 16:17   #169
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jasno, jedinu nekretninu ne mogu ni prodati?

Sto slijedece?

Ne mogu dignuti orocenu lovu iz banke jer bih ju mogao spiskati?


Ponavljam: Kome treba tutor za ekonomska pitanja neka si ga uzme a od upravljanja mojom tesko stecenom imovinom nek odjebe
Što je najgore, takvi koji traže da im se poništi dug jer nisu bili dovoljno razumni da shvate što potpisuju, sutra će izači na birališta i odlučivati o tome tko će nam voditi zemlju...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 19:02   #170
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Što je najgore, takvi koji traže da im se poništi dug jer nisu bili dovoljno razumni da shvate što potpisuju, sutra će izači na birališta i odlučivati o tome tko će nam voditi zemlju...
Ziveci zadnjih 20+ godina u hrvatskoj demokraciji i promatrajuci rezultate zakljucujem da su nam lagali u srednjoj skoli i da 'demos' na grckom zapravo znaci isto sto i 'moros'...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 19:43   #171
Opasne teze

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
I usput, to o beskućnicima je drama. Gomila ljudi nema svoju nekretninu pa nisu beskućnici. Dobar dio tih ljudi mogao bi nači podstanaeski smještaj ili se smjestiti kod rodbine. Dio bi se mogoa na teret društva smjestiti u državne "socijalne stanove".
usput, vec se pocetkom godine u nekim radijskim mrezama moglo cuti da cak i neke Marasove izjave vode zemlju u gradjanski rat!

neki bi to mogli i dokazati:
'Nitko neće Domovinski rat zvati građanskim'

Ne vjerujem u grčki scenarij, ali činjenica jest da smo u vrlo ozbiljnom stanju i da to iziskuje ozbiljnost od svih političkih aktera, ozbiljno ponašanje, prijeći preko vlastitog ega, preko vlastitih osjećaja dominacije ili ne znam čega, sjesti za stol i razgovarati', rekla je novoizabrana hrvatska predsjednica Grabar Kitarović.

dio bi se mogao sklonit i kod svog omiljenog teatrologa, a zbog katolicke tradicije ne bi trebalo biti ni previse samoubojstava?
__________________
>>Vratio im se Ivo. Lopovi, lupeži, kriminalci, oni koji daju i primaju mito, neće više mirno spavati!<<
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 16:23   #172
Evo, čini se da više nema ovrhe nad jedinom nekretninom, osim ako je pod hipotekom, naravno.
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 16:42   #173
"Za ovršenika koji ne obavlja registriranu djelatnost i ima samo nekretninu u kojoj živi izmjenama zakona uvedena je zabrana ovrhe na jedinoj nekretnini. Iznimka je slučaj kada je prijedlog za ovrhu podnesen radi ispunjenja ovršenikove obveze koja potječe iz tzv. izvanugovornog obveznog odnosa kao što su zakonsko uzdržavanje ili tražbine radi naknade štete uzrokovane kaznenim djelom."
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 19:14   #174
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Odakle ikome ideja da mi ogranici raspolaganje mojom imovinom? Jer zabrana ovrhe je zapravo zabrana koristenja te nekretnine kao jamstva.
Po tvojoj logici bilo bi savrseno u redu prodati recimo jedan od svoja 2 bubrega i nitko tebi to ne moze zabraniti. Mozda bi tebi bilo OK i da izmajmljujes djecu bolesnicima za zakonom nedopustene radnje i to smatras svojom slobodom?

Ili se cudis kako je moguce da ti netko zabrani da svoju imovinu, neregistrirano vozilo vozis po javnim prometnicama?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 19:15   #175
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
"Za ovršenika koji ne obavlja registriranu djelatnost i ima samo nekretninu u kojoj živi izmjenama zakona uvedena je zabrana ovrhe na jedinoj nekretnini. Iznimka je slučaj kada je prijedlog za ovrhu podnesen radi ispunjenja ovršenikove obveze koja potječe iz tzv. izvanugovornog obveznog odnosa kao što su zakonsko uzdržavanje ili tražbine radi naknade štete uzrokovane kaznenim djelom."
Dakle nabiju ti npr. veliki porez na nekretninu, ti ne mozes placati, pa ti je ovrse. Iskreno: ne vidim u cemu je bitna razlika.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 07:53   #176
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Po tvojoj logici bilo bi savrseno u redu prodati recimo jedan od svoja 2 bubrega i nitko tebi to ne moze zabraniti. Mozda bi tebi bilo OK i da izmajmljujes djecu bolesnicima za zakonom nedopustene radnje i to smatras svojom slobodom?

Ili se cudis kako je moguce da ti netko zabrani da svoju imovinu, neregistrirano vozilo vozis po javnim prometnicama?
Vrlo vispren odgovor na moj post od prije dvije i pol godine

I nasao si zbilja kvalitetne usporedbe... Raspolaganje vlastitom nekretninom i iznajmljivanje djece


BTW, koja kazna je predvidjena za onoga tko proda svoj bubreg?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.