Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2015., 09:52   #21
Čajna ceremonija

Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Da li ima neko ko je promenio religiju-veru u kojoj je rođen i kakva su vam iskustva?


U ovoj temi ćemo se baviti tematikom vjernika koji su u nekom periodu života, zbog ovih ili onih razloga, konvertirali na drugu religiju, različitu od one u kojoj su rođeni i odrastali.

Možda se radilo o promjeni kompletnog kulturološkog backgrounda, te je promjena vjere došla kao prirodan tijek stvari;

možda ste bili jedan od onih vjernika koji je detaljno proučavao učenja drugih religija, te vam je promjena došla nakon što ste shvatili da neko treće učenje nudi bolja objašnjenja i poglede na život i svijet;

a možda ste se zaljubili u vjernika neke dtuge religije, te se promjena dogodila zbog ljubavi. ��


Koja god opcija bila, ovo je tema o vašim iskustvima, pa ste nam mogli ispričati kako ste se vi i vaši najdraži nosili s tom bitnom promjenom.


Imajmo na umu da tema o konvertitima na islam već postoji; tako ako netko bude htio detaljno diskutirati o toj problematici, može se tamo prebaciti.

Moja se katolička vjera pretvorila u zen-budističku čajnu ceremoniju.
Dakle, ne vjerujem u niti jednu dogmu Svete majke katoličke crkve.
Ali ipak idem ponekad na misu i slavim Božić i Uskrs.
A također svaki dan pjevam crkvene pjesme.
Sa ovakvim stavom stvaram u sebi psihologiju svetosti koja u principu uopće nije sveta.

Kod mene je dakle ovaj ritual:


Postao isti kao i ovaj ritual:
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:09   #22
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Istocnjacka ucenja su mi donekle ponudila odgovore na ono sto sam dozivio. Konkretno, rijec je o reinkarnaciji i karmi. Reinkarnacija u krscanstvu ne postoji, a karma cak i da iako se tako ne zove ( ...sto ucinis najmanjem od moje brace, kao da si ucinio meni ).
Moje predrasude .....

Čitala sam o NDE iskustivma ono što se može naći na hrvatskom jeziku i stekla sam dojam, očito potpuno krivi, da osobe koje dožive NDE tamo *dobiju* odgovore na sva pitanja. Da im je nakon toga sve jasno, da mirno žive dalje, promijenjeni na bolje i spokojno čekaju završetak života.

Ispada da i to iskustvo radi ono što rade i sva ostala iskustva? Odnosno možda odgovara na neka pitanja, ali odgovori vode do novih pitanja?

I što misliš kako bi NDE ( i bi li ikako ) primijenilo atesita? Bi li ateist počeo vjerovati, odnosno jesu li iskustva toliko jaka i uvjerljiva da promjene vrlo čvrsto ukorijenjene stavove?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 13:02   #23
Biti u vjeri koja ti "prija" za mene je slično kao odnos sa knjigom koju želiš da pročitaš a knjiga "želi" da bude pročitana ili kao sa ženom kojoj prijam i koja meni u potpunosti odgovara ili kao hobi koji voliš i koji te ispunjava ili kao njiva koju obrađuješ a toj njivi trebaš to je jedan dvosmeran odnos i u tom odnosu svaka strana mora da zadovolji svoje neke suštinske želje-idealnih situacija nema ali bar da to bude 50+1%.Kao što ti svaka knjiga ne odgovara isto je i za druge primere.
Jedna od osnovnih stvari je po mom mišljenju biti u miru ako je to ikako moguće sa onim što smo dobili gde smo se rodili i ako nisi zadovoljan iz suštinskih razloga ići napred.Neke knjige su proste,neke na brzinu napisane neke preopširne a opet ne zadiru u suštinu...Neko na kraju krajeva ne voli da čita što je isto "legitimno".
Ja sam po prirodi ljubitelj knjige-volim da čitam u prevodu interesuje me vjera interesuju me ta pitanja iz mnogo razloga.Pokušao sam u mojoj domicilnoj vjeri da pronađem suštinske odgovore ali u jednom trenutku od mogu slobodno reći autoriteta sam dobio odgovor da neke stvari ne mogu da mi budu odgovorene da moram prihvatiti činjenicu da je to to - "ekskatedra" tj.
da prihvatim to tako kako je i da nema objašnjenja.Ok.Sam sam morao da tražim i da odgovaram na pitanja koja su me zanimala.Taj put traženja doveo je do promena u meni samome,do preispitivanja nekih stavova.
Učenje i traženje mislim da ne treba biti greh i da nijedna vjera ili osoba pojedinačno ne treba da gleda na to tako.
U jednom momentu shvatiš da ne možeš sam da ti je neophodan neko ko zna više od tebe da ti da neke smernice, sugestije, primedbe ali i zajednica koja ti odgovara i kojoj ti odgovaraš što isto mislim da je razumljivo.
Naravno potrebno je i neke spoljnje okolnosti da se uklope koje će ti pomoći da istraješ.Suština priče je ići za svojim autentičnim željama bez da ikog ugrožavaš u tome.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 14:17   #24
Ono što moram da vam ispričam i podelim sa vama eventualno i potražim savjet je sledeće:kad sam izrazio moju želju da promjenim vjeru "šire okruženje" se usprotivilo tome otprilike kao da je to nešto zabranjeno i kao da me žele u svojoj orbiti (imao sam par puta u životu takve situacije sa devojkama u kojima su one i posle raskida insistirale da ostanu sa mnom u vezi -to je onda neugodna situacija kad neko želi sa tobom da bude u vezi a jasno mu staviš do znanja da te više ne zanima i sl.)ono što je još drastičnije je da su i ljudima kojima sam se obratio pravljene određene neprijatnosti (to je slično kao kad raskineš sa devojkom nađeš drugu a "stara" devojka pravi neprijatnosti novoj devojci)Budući da ja nisam poznata faca koja bi svojim primerom podstaknula druge da isto urade postavlja se pitanje verske slobode,
prava na izbor i sl.
Da me neko ne bi pogrešno razumeo i optužio za nešto što nije rekao bih samo
da je kroz istoriju ali i danas ima pritisaka raznih vrsta zbog verskih razloga.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 15:56   #25
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Moje predrasude .....

Čitala sam o NDE iskustivma ono što se može naći na hrvatskom jeziku i stekla sam dojam, očito potpuno krivi, da osobe koje dožive NDE tamo *dobiju* odgovore na sva pitanja. Da im je nakon toga sve jasno, da mirno žive dalje, promijenjeni na bolje i spokojno čekaju završetak života.

Ispada da i to iskustvo radi ono što rade i sva ostala iskustva? Odnosno možda odgovara na neka pitanja, ali odgovori vode do novih pitanja?

I što misliš kako bi NDE ( i bi li ikako ) primijenilo atesita? Bi li ateist počeo vjerovati, odnosno jesu li iskustva toliko jaka i uvjerljiva da promjene vrlo čvrsto ukorijenjene stavove?
Vjernik bi doživio NDE iskustvo i vidio Krista. Ili Muhameda.
A ateist bi vidio neko neodređeno svjetlo.
Dakle, sve je povezano s vjerom.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 16:32   #26
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Vjernik bi doživio NDE iskustvo i vidio Krista. Ili Muhameda.
A ateist bi vidio neko neodređeno svjetlo.
Dakle, sve je povezano s vjerom.
Svaka čast, Krena, ali ja bi ipak više voljela da čujem što kaže onaj tko je iskustvo osobno doživio.

Kad već imamo vrlo rijetku priliku doći u kontakt sa takvom osobom. Mišljenja ljudi o nečemu iz druge, treće, četvrte ..... ruke imaš koliko god hoćeš, ljudi vole davati svoja mišljenja o svemu i svačemu.

Osobno iskustvo je osobno iskustvo. Ako ga bude želio podijelit s nama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 18:25   #27
Quote:
mravac8 kaže:
Čitala sam o NDE iskustivma ono što se može naći na hrvatskom jeziku i stekla sam dojam, očito potpuno krivi, da osobe koje dožive NDE tamo *dobiju* odgovore na sva pitanja. Da im je nakon toga sve jasno, da mirno žive dalje, promijenjeni na bolje i spokojno čekaju završetak života.
Meni nije sve jasno i nemam odgovore na sva pitanja. Doduse to je vrlo osobno jer kada jesi " tamo " doista ti je sve jasno i sve je kako treba biti, ali kada se vratis kao da ti je nesto baceno preko ociju i vise ne vidis tako jasno.
Ali to sam ja...
Ono sto je meni ostalo " utisnuto " je spoznaja da tijelo nisam ja i da je JA besmrtno. Sada Boga dozivljavam kao nematerijalno bice, a prije sam ga dozivljavao kao materijalnu osobu.

Quote:
Ispada da i to iskustvo radi ono što rade i sva ostala iskustva? Odnosno možda odgovara na neka pitanja, ali odgovori vode do novih pitanja?
Kod mene je tako bilo. Samo sto mislim da mi imamo znanje i spoznaju, ali nemamo kontakt sa tim dijelom sebe kada se nalazimo u ovoj materiji tj vecina nema.

Quote:
I što misliš kako bi NDE ( i bi li ikako ) primijenilo atesita? Bi li ateist počeo vjerovati, odnosno jesu li iskustva toliko jaka i uvjerljiva da promjene vrlo čvrsto ukorijenjene stavove?
To da...ne bi vise bio ateist.

Quote:
krena kaže:
Vjernik bi doživio NDE iskustvo i vidio Krista. Ili Muhameda.
Ne bi.
Po tome sam trebao vidjeti Isusa ili nekog sveca, ali nisam.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 18:32   #28
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
Ono što moram da vam ispričam i podelim sa vama eventualno i potražim savjet je sledeće:kad sam izrazio moju želju da promjenim vjeru "šire okruženje" se usprotivilo tome otprilike kao da je to nešto zabranjeno i kao da me žele u svojoj orbiti (imao sam par puta u životu takve situacije sa devojkama u kojima su one i posle raskida insistirale da ostanu sa mnom u vezi -to je onda neugodna situacija kad neko želi sa tobom da bude u vezi a jasno mu staviš do znanja da te više ne zanima i sl.)ono što je još drastičnije je da su i ljudima kojima sam se obratio pravljene određene neprijatnosti (to je slično kao kad raskineš sa devojkom nađeš drugu a "stara" devojka pravi neprijatnosti novoj devojci)Budući da ja nisam poznata faca koja bi svojim primerom podstaknula druge da isto urade postavlja se pitanje verske slobode,
prava na izbor i sl.
Da me neko ne bi pogrešno razumeo i optužio za nešto što nije rekao bih samo
da je kroz istoriju ali i danas ima pritisaka raznih vrsta zbog verskih razloga.
Kada god radis nesto sto nije uobicajeno ili ocekivano, plivas protiv struje, a to je uvijek teze.
ako osjecas da je to za tebe dobro, okolina ce na kraju prihvatiti ( otpor je uvijek prva reakcija ). Neki nece, ali ce zato neki drugi zauzeti njihovo mjesto, a pritisaka ce uvijek biti jer drustvo ne voli kada nisi ukalupljen.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 19:08   #29
Ja sam kršten kao klinac, a veći dio mladosti sam bio ateist. Preobratio sam se na vaišnavizam jer je vedanta jedina religijska filozofija koja ima smisla, to je učenje slobode i ljubavi, što kršćanstvo i islam definitivno nisu. Vjera u kojoj sam za nešto kriv prije nego što sam se rodio i gdje Bog ubija malu djecu nije za mene hvala lijepo.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 21:05   #30
okolina ne voli kad nisi ukalupljen - tu seapsolutno slažem što je ta okolina ograničenija to će pritisci biti veći ali pritisci i teškoće jesu nešto što čoveka očvršćava i postavlja pitanja i daje odgovore.
Kako sam malo govorio o mojim prvim iskustvima sa hatha-yogom mogu da kažem (ne bih da propagiram taj kurs samo da vam ispričam neka iskustva koja sam imao i koja su iza mene) naime buđenje i ulazak u duhovnost zahteva celog čoveka ( nisam samo radio ffizičke vežbe (položaje)koje su izvaredne za telo i zdravlje nego delimično i meditaciju ali i druge vežbe koje da kažem za laike "otvaraju nove dimenzije") nisam da znam doživeo taj "nde" i dok sam se bavio sa tim ne sećam se da sam i čuo za taj termin ali ulazeći u tu tematiku
otvaraju se mnoga pitanja i dobijaju mnogi odgovori.
Recimo postoji termin "okean znanja" ili slično tome već u zavisnosti od prevoda koji čak i pomenuti Tesla spominje znači prilikom dubokih meditacija kao da se dobijaju odgovori sa tog velikog izvora koji bi se za laika mogao uporediti sa najvećim kompjuterom u univerzumu koji sadrži sve odgovore.
To nije ništa što liči ni na kompjuter ni na okean ali odgovore si dobio ali i nova pitanja.
Samo ljudsko telo i mozak kriju u sebi mnoge tajne koje jako mali broj ljudi zna i nikad možda neće saznati-da pomenem usput samo akupunkturu i slične tehnike.
Sve to je konstruisano tako da se pažljivo sa merom koristi i odmah da kažem nije za svakoga.
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 21:23   #31
Jedna mala korekcija-Teslu sam pominjao na jednoj drugoj temi na ovom forumu te zato rekoh to vezano za njega
happymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 10:21   #32
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Svaka čast, Krena, ali ja bi ipak više voljela da čujem što kaže onaj tko je iskustvo osobno doživio.

Kad već imamo vrlo rijetku priliku doći u kontakt sa takvom osobom. Mišljenja ljudi o nečemu iz druge, treće, četvrte ..... ruke imaš koliko god hoćeš, ljudi vole davati svoja mišljenja o svemu i svačemu.

Osobno iskustvo je osobno iskustvo. Ako ga bude želio podijelit s nama.
O iskustvu iz prve ruke smo raspravljali na ovoj stranici sa jednom našom bivšom moderatoricom:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=97881&page=18

Ali ona vjeruje u inkarnaciju, pa je imala takvo iskustvo.

A bio sam na predavanju jednog pastora pentekostne crkve, ovdje spomenutog:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...2&postcount=27

Ali on je imao viđenje raja i pakla.

Dakle imamo dvije verzije iste baze iskustva na rubu smrti koja su suprotne ideologije. Jedna je za inkarnaciju, a druga je za raj-pakao !??

Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post


Ne bi.
Po tome sam trebao vidjeti Isusa ili nekog sveca, ali nisam.
To nije opće pravilo. Jer nitko ne zna što čovjek vjeruje u dubljim slijevima podsvjesti.

Tvoje iskustvo: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=305
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 10:57   #33
Quote:
krena kaže:
To nije opće pravilo. Jer nitko ne zna što čovjek vjeruje u dubljim slijevima podsvjesti.
Zelis reci da sam podsvijesno bio ateist?
Meni to nije izgledno jer sam od malih nogu odgajan u katolickoj vjeri, od majke prakticne vjernice koja me je u crkvu vodila dok sam bio u kolicima.
To je bilo ono sto sam znao od malih nogu i u sto sam vjerovao.
NE znam... ne cini mi se vjerojatnim.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:21   #34
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Zelis reci da sam podsvijesno bio ateist?
Meni to nije izgledno jer sam od malih nogu odgajan u katolickoj vjeri, od majke prakticne vjernice koja me je u crkvu vodila dok sam bio u kolicima.
To je bilo ono sto sam znao od malih nogu i u sto sam vjerovao.
NE znam... ne cini mi se vjerojatnim.
Krenuo sam prema svijetlu u daljini u biti sam bio privucen njime.Isao sam jako brzo i nakon nekog vremena nesto bi bljesnulo ispred mene,ponovilo se to nekoliko puta.Kad sam se priblizio skuzio sam da je svijetlo zivo bice i da je predivno i savrseno puno ljubavi.Nikada se nisam osjecao tako siguran,sretan,zasticen i voljen,ni prije,niti poslje.Vidio sam svoj zivot ,ali jako ubrzan iako sam vido svaki trenutak i bio ga potpuno svjesan.Puno sam jasnije vidio i puno,puno jace osjecao stvari iz zivota.

Ako ne žudiš da u tim drastičnim okolnostima zagrliš Krista ili Sv. Petra ne znači automatski da si ateist !

Ako znaš kako RKC gleda prema tvojoj seksualnoj orjentaciji nisam baš siguran da ti u tim trenucima može dati potporu neki biblijski lik !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:53   #35
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
O iskustvu iz prve ruke smo raspravljali na ovoj stranici sa jednom našom bivšom moderatoricom:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=97881&page=18

Ali ona vjeruje u inkarnaciju, pa je imala takvo iskustvo.

A bio sam na predavanju jednog pastora pentekostne crkve, ovdje spomenutog:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...2&postcount=27

Ali on je imao viđenje raja i pakla.
Slažem se, čovjek je posuda sa ugrađenim stavovima. I ugrađeni stavovi određuju kako će netko nešto tumačiti. O tome piše i u knjigama o NDE iskustvima, otprilike ovako: *svi vide svjetlo, ali onda će katolik kazati da je vidio Isusa, musliman da je vidio Muhameda ..... *. Dakle, svjetlo je viđeno, tumačenje je individualno.

To je općenito tako, pa možemo izvesti i neki općeniti zaključak o ponašanju nekog prosjeka ljudi.

I na temelju tog općenitog stava ljudi si daju za pravo kazati: *Ja znam bolje od tebe što si ti vidio, jer si ti subjektivan*. Što, naravno, jako ljuti vidioce jer zamisli da ja tebi Krena kažem: *ja znam bolje od tebe što si ti jučer vidio*

Ne pomaže ni to što je lako moguće da onaj tko kaže: *ja znam bolje od tebe što si vidio, jer si ti subjektivan* ima pravo, jer opet osobe smo sa ugrađenim stavovima i ono što smo vidjeli *vidjeti ćemo* prema svojim ugrađenim stavovima.

Zamku općenitosti može se izbjeći kada se dođe do individualne osobe koja je to doživjela. I zatim na temelju poznavanja osobe ( je li realna, da nije možda sklona laganju ili pretjerivanju, voli li skretati pažnju na sebe raznim preuveličavanim pričama, je li vijernik, da možda to ne radi zbog zarade ..... ) i dobro postavljenih pitanja pokušati ocijeniti o čemu se radi.

Bubi mira poznajem samo kao forumaša, čitala sam nešto njegovih postova i djeluje mi kao zrela osoba kojoj mogu vjerovati.

Pretpostavljam ( bubi mire, imam li pravo? ) da se je i sam preispitivao svoje iskustvo. I nakon preispitivanja ostao kod stava da je iskustvo stvarno a ne halucinacija, zabluda ili nešto treće.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:03   #36
Quote:
happymen kaže: Pogledaj post
okolina ne voli kad nisi ukalupljen - tu seapsolutno slažem što je ta okolina ograničenija to će pritisci biti veći ali pritisci i teškoće jesu nešto što čoveka očvršćava i postavlja pitanja i daje odgovore.
Kako sam malo govorio o mojim prvim iskustvima sa hatha-yogom mogu da kažem (ne bih da propagiram taj kurs samo da vam ispričam neka iskustva koja sam imao i koja su iza mene) naime buđenje i ulazak u duhovnost zahteva celog čoveka ( nisam samo radio ffizičke vežbe (položaje)koje su izvaredne za telo i zdravlje nego delimično i meditaciju ali i druge vežbe koje da kažem za laike "otvaraju nove dimenzije") nisam da znam doživeo taj "nde" i dok sam se bavio sa tim ne sećam se da sam i čuo za taj termin ali ulazeći u tu tematiku
otvaraju se mnoga pitanja i dobijaju mnogi odgovori.
Recimo postoji termin "okean znanja" ili slično tome već u zavisnosti od prevoda koji čak i pomenuti Tesla spominje znači prilikom dubokih meditacija kao da se dobijaju odgovori sa tog velikog izvora koji bi se za laika mogao uporediti sa najvećim kompjuterom u univerzumu koji sadrži sve odgovore.
To nije ništa što liči ni na kompjuter ni na okean ali odgovore si dobio ali i nova pitanja.
Samo ljudsko telo i mozak kriju u sebi mnoge tajne koje jako mali broj ljudi zna i nikad možda neće saznati-da pomenem usput samo akupunkturu i slične tehnike.
Sve to je konstruisano tako da se pažljivo sa merom koristi i odmah da kažem nije za svakoga.
Hatha yoga je kod nas u sklopu joge u svakodnevnom zivotu ( nisam ziher), ali mislim da je.
Sa njima imam super iskustva, divni ljudi i ni malo napadni ( sto je meni jako bitno ). Masa ljudi dolazi cisto zbog problema sa kraljeznicom i nitko ih ne napada sto ne krenu dublje ili forsira....ako da dobro, ako ne opet dobro.
Sto se tice " kontakta " sa visim ja za to je potrebno napredovati do nivoa gurua, a za to ti treba minimalno jedan zivot.
Postaje problem dostupnost istocnjackih tehnika koje su nekada bile dostupne ucenicima koji su na to bili spremni, a bome i pojava priucenih gurua. Ljudi odrasli u toj vjeri ih daleko lakse prepoznaju, ali zapadnjaci su laka meta.
Znam za lika koji je potpuno nespreman krenuo otvarati cakre i " podizati kundalini "...spalilo ga totalno. Nekadasnji inzinjer prica sa mackama i svada sa nevidljivim ljudima.
Tak da nije to za vecinu nas zapadnjaka koji zelimo sve i odmah. Vjezbe disanja i one za kraljeznicu...majka.
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Krenuo sam prema svijetlu u daljini u biti sam bio privucen njime.Isao sam jako brzo i nakon nekog vremena nesto bi bljesnulo ispred mene,ponovilo se to nekoliko puta.Kad sam se priblizio skuzio sam da je svijetlo zivo bice i da je predivno i savrseno puno ljubavi.Nikada se nisam osjecao tako siguran,sretan,zasticen i voljen,ni prije,niti poslje.Vidio sam svoj zivot ,ali jako ubrzan iako sam vido svaki trenutak i bio ga potpuno svjesan.Puno sam jasnije vidio i puno,puno jace osjecao stvari iz zivota.

Ako ne žudiš da u tim drastičnim okolnostima zagrliš Krista ili Sv. Petra ne znači automatski da si ateist !

Ako znaš kako RKC gleda prema tvojoj seksualnoj orjentaciji nisam baš siguran da ti u tim trenucima može dati potporu neki biblijski lik !!
Ok...to ima smisla.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:10   #37
Quote:
mravac8 kaže:
Pretpostavljam ( bubi mire, imam li pravo? ) da se je i sam preispitivao svoje iskustvo. I nakon preispitivanja ostao kod stava da je iskustvo stvarno a ne halucinacija, zabluda ili nešto treće.
-

Jesam. Samo nikada se nisam uspio uvjeriti da su to halucinacije mozga koji ostaje bez kisika...htio sam, ali sve u meni je govorilo da to nije tako.
Onda stupis u kontakt sa ljudima koji su slicno dozivjeli ( danas je to bar lako ) i pomiris se. Nije te briga vjeruje li ti netko ili nitko i ne zelis nikoga u nista uvjeravati jer to je i onako vrlo osobno.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:18   #38
Ja sam ateist od rođenja, tako sam odgojena u ateističkoj obitelji, ateističkoj državi ateističkoj školi okružena prijateljima-ateistima.

Dakle, ateizam je u mene čvrsto ugrađen.

Nisam imala NDE iskustvo, ali doživjela sam nešto drugo:

1991. mi je umro otac. Bio je dobar otac, jako sam ga voljela i fali mi i dan danas. Umro je u 63 godini života i mogao je barem još desetljeće biti sa mnom.

Dan poslije njegove smrti i dan prije sprovoda sjedila sam u dnevnom boravku sama i plakala kao ljuta godina. Bol me doslovno trgala. U mislima sam govorila ( ne misleći naravno da me otac čuje i da će mi odgovoriti): tata, tvoj sin dolazi iz Njemačke na sprovod, kćer ti dolazi iz Rijeke na sprovod, što to sada vrijedi kada tebe nema, kada ti to ne možeš vidjeti, daj molim te ako vidiš i ako vrijedi baci nešto, sruši nešto, samo mi nemoj ništa razbiti .........*

Da pojasnim, nasuprot mene je bio regal sa knjigama i hrpom suvenira, dragih sitnica posudicom iz Grčke kupljenoj na maturalcu ...... i pogled mi je dok sam to mislila klizio po regalu.

U trenutku kada je moja misao došla do kraja ......... sruši nešto, samo mi nemoj ništa razbiti ......, pala je video kaseta. Nije se razbila.

Da meni netko ispriča ovakvu priču ja bi kazala da laže i izmišlja. Zato ne zamjeram nikome od vas ako to misli. Međutim, dogodilo se meni pa ja znam da je istinita.

Događaj je čudan. Međutim, ja sam i dalje ateist. I dalje mislim da je mogla biti slučajnost da kaseta padne baš u tom trenutku.

Iako je takav zaključak ( baš u tom trenutku slučajno je pala kaseta ) još neuverljiviji.

Pomirlila sam se s tim da nikad neću znati. I ostala ateist.

Jer su ateistički stavovi čvrsto ugrađeni u mene, sa ateističkim tumačenjima svijeta sve mi djeluje logično. moguće i ispravno.

Kada bi postala vjernik? Pa kada bi našla više dokaza koji bi govorili u prilog toga da postoji Bog.

Bubi mir kaže da bi ja prestala biti vjernik da sam doživjela NDE iskustvo.

Ja mu vjerujem. Iako bi voljela znati na temelju čega tako misli, što je to što je bilo tako uvjerljivo.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:22   #39
J

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Krenuo sam prema svijetlu u daljini u biti sam bio privucen njime.Isao sam jako brzo i nakon nekog vremena nesto bi bljesnulo ispred mene,ponovilo se to nekoliko puta.Kad sam se priblizio skuzio sam da je svijetlo zivo bice i da je predivno i savrseno puno ljubavi.Nikada se nisam osjecao tako siguran,sretan,zasticen i voljen,ni prije,niti poslje.Vidio sam svoj zivot ,ali jako ubrzan iako sam vido svaki trenutak i bio ga potpuno svjesan.Puno sam jasnije vidio i puno,puno jace osjecao stvari iz zivota.

Ako ne žudiš da u tim drastičnim okolnostima zagrliš Krista ili Sv. Petra ne znači automatski da si ateist !

Ako znaš kako RKC gleda prema tvojoj seksualnoj orjentaciji nisam baš siguran da ti u tim trenucima može dati potporu neki biblijski lik !!
A tko je po tebi mjerodavan biblijski lik?
Jahve?
Abraham?
Krist?
Mojsije?
Neki od proroka?
A što se KC tiče,možda neki od nepreglednog niza svetaca i svetica,blaženika a od kojih ih je podosta bilo iste seksualne orijentacije ili djela...
Osobno vjerujem da postoji sasvim drugačiji sudija od onoga što KC prikazuje.Vjerujem Bubimiru.



Ovo sam danas napisala na drugoj temi!

Vrlo često bila sam posljednja živa prisutna osoba kada su ljudi odlazili.
Sve što tada vide,čuju,govore ako su pri svijesti,nisu nikakve halucinacije.
Puno njih nije bilo pod djelovanjem nikakvih opijata.
Većina ih je znala da odlaze.
Većina je vidjela svoje već preminule srodnike,voljene osobe.Razgovarali su s njima ali istovremeno i samnom,svjesno mi govoreći tko je došao.
Neki su vidjeli i smrt(više država,ne samo naša)upozoravali me na njeno ili njegovo(ovisno o zemlji i jeziku iste)prisustvo.
Ja sam sigurna da to nisu bile posljedice odumirućeg mozga,već stvarna uspostava s drugom razinom postojanja.

A to je jedan od razloga da sam od ateiste u 30-oj postala vjernikom.I to što potičem iz katoličke obitelji nije me odvelo u katoličasnstvo.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje amary : 29.10.2015. at 12:32.
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:25   #40
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
-

Onda stupis u kontakt sa ljudima koji su slicno dozivjeli ( danas je to bar lako ) i pomiris se. Nije te briga vjeruje li ti netko ili nitko i ne zelis nikoga u nista uvjeravati jer to je i onako vrlo osobno.
Da, i to je golema šteta, odnosno mi ostali smo na velikom gubitku.

Razumijem kako to ide, ljudi sumnjaju, *tumače* na svoj način, tumače prema svojim stavovima, uvjeravaju te u nešto, misle da bolje znaju od tebe ...... pa čak dolazi i do toga da smatraju da si malo skrenuo, da si lažljivac .... ili na neki drugi način pokušavanju racionalizirati tvoj doživljaj prema svojim stavovima.

Logičan je i očekivan potez da osoba koja je to doživjela - zašuti. Vidi da nema smisla i više o tome ne govori.

I zato se ni dan danas ne zna o čemu se tu točno radi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.