Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2007., 10:11   #1
Dijete od 14 mjeseci u autu

Cao svima,

Je l' netko zna da l' je sjedalo potrebno za djeteta od 14 mjeseci na zadnjem sjedistu auta il' moze li on kod mame svoje na krilu da sjedi za vrijeme putovanja?
kezmanbroj10 is offline  
Old 24.06.2007., 10:50   #2
Obavezno autosjedalica!!!!Kako ste do sada vozili dijete?
InkaRaa is offline  
Old 24.06.2007., 11:36   #3
Ja se ne javljam iz Hrvatske nego iz Nizozemske pa zato pitam.

A ici cu slijedeci mjesec dolje, a sestra ce kasnije doci sa sinom s' avionom pa cu ici po njih u Zagreb. Pa se pitam da li smije djete isto da sjedi na mamino krilo na zadnja sjedista? Jer moram obavezno kupiti djecije sjedalo?
kezmanbroj10 is offline  
Old 24.06.2007., 11:56   #4
u Hrvatskoj po zakonu dijete mora bizi u sjedalici do 7-e godine.
ima i onih koju djecu voze bez sjedalica........
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Old 24.06.2007., 12:18   #5
Vjerujem da u NL možeš uzeti AS koja nije skupa,a zadovoljava zakone...
Jel si se informirao kakvi su zakoni tamo?Iako mislim da i tamo mora u AS.JEl neće sestra nositi AS s sobom jer mislim da i u avionu mora biti u sjedalici..

Magic je išla avionom u Belgiju s malom bebom,ali koliko me sjećanje služi,mali je dok se polijeće morao biti sveezan u AS....
InkaRaa is offline  
Old 24.06.2007., 12:22   #6
Quote:
kezmanbroj10 kaže: Pogledaj post
Ja se ne javljam iz Hrvatske nego iz Nizozemske pa zato pitam.

A ici cu slijedeci mjesec dolje, a sestra ce kasnije doci sa sinom s' avionom pa cu ici po njih u Zagreb. Pa se pitam da li smije djete isto da sjedi na mamino krilo na zadnja sjedista? Jer moram obavezno kupiti djecije sjedalo?
...ništa se nemora i sve se može...a dijete bez sjedalice nije pametno voziti...a ak odbacimo ono najgore,saobraćajku, ostaje ti to da se dijete mami u krilu znoji,postaje nervozno,nemre se namjestiti i mirno zaspati ko kad je u stolcu...na svakom je da odluči za svoje dijete...
paspa is offline  
Old 24.06.2007., 12:59   #7
U Nizozemskoj je naravno obavezno sjedalica za djete.
Kod nas je strogo, a zato pitam vas da li je u Hrvatskoj zakonski.
Znaci jeste, kako citam vase odgovore.

A mislim da policija i carina (idem od Zagreba za Bihac) a znam da mogu oni zezati pogotovo na strana registracijama jer onda pogotovo vole kazne da dijele.

Jer smije djete na mamino krilo il' je to zabranjeno?
kezmanbroj10 is offline  
Old 24.06.2007., 13:03   #8
Quote:
kezmanbroj10 kaže: Pogledaj post
Jer smije djete na mamino krilo il' je to zabranjeno?
Naravno da je zabranjeno. Osim ako je mama s Kriptona pa može u slučaju sudara držati težinu od jedne tone rukama. Ali, onda joj ni auto ne treba.
Vojky is offline  
Old 24.06.2007., 13:44   #9
isusebože, koja ideja...dijete na mamino krilo...

dosta je malo jače zakočit, i dijete se nabija u naslon stolice, naprijed u staklo, iza u maminu bradu...

i to 14 mjeseci!

a koliko znam, do sedme godine moraš držati dijete u sjedalici, (mislim da je tako u hak-u pisalo)

taj zakon ne postoji zato da bi u nizozemskoj bilo ko po špagi, a u rh koga briga jer smo balkanci, nego jer...no razmisli, želiš li dijete palačinku?

što misliš koliku silu tvoje dijete može izdržati, a da mu se organi ne razlete po utrobi? a sila je proporcionalna kvadratu brzine!

i da nije po zakonu...trebaš sjedalicu!
teniska loptica is offline  
Old 24.06.2007., 13:48   #10
evo i zakon i neke mudre stvari:

Zakon o sigurnosti prometa na cestama RH kaže kako je svaki vozač obvezan vezati dijete do pete godine u autosjedalicu smještenu na stražnje sjedište vozila. Dakle, ukoliko odlučite ne vezati vaše dijete, ne samo da ugrožavate njegovu sigurnost, nego time kršite Zakon.

Svi ćemo se složiti da je za odrasle vezanje sigurnosnim pojasom vozila izuzetno važno, želimo li smanjiti opasnost ozljeđivanja ili smrti kod mogućeg sudara. Te iste sile koje djeluju na nas prilikom sudara, djeluju i na sve druge objekte u vozilu, uključujući i djecu. Istovremeno, sigurnosni pojasevi vozila nisu dizajnirani kako bi pružili prikladnu zaštitu maloj djeci, a sile sudara i u najmanjim brzinama toliko su jake da je nemoguće nevezano dijete zadržati u rukama i spriječiti ga da ne izleti iz vozila.

Na sve objekte u vozilu prilikom sudara pri brzini od svega 25 km/h djeluje sila oko 20 puta veća od težine objekta. To znači da dijete od svega pet kg u naručju postaje teško oko 100 kg i nemoguće ga je zadržati u rukama. Ono tom istom silom udara o unutrašnjost vozila ili leti van vozila, dok mu struktura i jačina tijela ostaju jednake kao kod djeteta od pet kg.
teniska loptica is offline  
Old 24.06.2007., 21:20   #11
ovdje je čini se najveći problem cijena sjedalice...


naplati kasnije od mame, ako ti je bed investirat..
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Old 24.06.2007., 22:46   #12
cini mi se mlad ovaj kezman, a ostali strogi strogi
kako god nemoj cekati bihac ni hrv, odi covjece na marktplaats.nl za 10 15eura kupi maxi-cosi toby (taj ti treba za dob tvog necaka)
i sestri ce ti bit cool poklon, a malome sigurna i udobna voznja
tequila is offline  
Old 24.06.2007., 22:47   #13
kezman..., nemoj voziti dijete bez sjedalice. Ni svoje, ni tuđe. Ne samo zbog zakona, nego zbog toga što se može dogoditi nesreća. A poslije si ne bi mogao oprostiti.

U situaciji u kojoj se nalaziš, možeš napraviti dvije stvari:

1. da majka koja dolazi avionom ponese njihovu autosjedalicu, koju koriste u Nizozemskoj. Može ju staviti u veliku najlon vreću i predati s prtljagom. A može se pokušati dogovoriti s avio-kompanijom da je preda stjuardesi prilikom ulaska u avion. Tako ljudi često rade s kolicima. Dakle, nosi je kao ručnu prtljagu, ali pri ulasku u avion predaje stjuardesi. Pri izlasku iz aviona u Zagrebu, dobije ju natrag. Na aerodromu ju smontirate u tvoj auto. Neka majka ponese upute o montiranju sa sobom.

2. kupiš sjedalicu u Bihaću, ili pak u Zagrebu. Pretpostavljam da dijete od 14 mjeseci već hoda (svakako je dovoljno teško), i da koristi AS iz skupine 1 (od 9 do 18 kg). Provjeri ima li atest sigurnosti ECE R44.04. Možeš pokušati kupiti polovnu, rabljenu AS, ali pazi da nije starija od 6 godina i da nije bila u sudaru.

Ovdje imaš puno informacija o korištenju autosjedalica:
http://www.roda.hr/_upload/dokumenti...osjedalice.pdf

Vezivanje tako malog djeteta u krilu pojasom automobila moglo bi izazvati opasne unutarnje ozljede pri malo jačem kočenju. Zato, znaš što ti je činiti.
Autosjedalica is offline  
Old 28.06.2007., 23:05   #14
Neznam zasto se nase Hr-pucanstvo cudi voznji djeteta u krilu...vecina nas je vozena u takvoj "sjedalici"...jeste li zaboravili da ni "klime" nismo imali...

u skladu sam s zakonom
lilaamrit is offline  
Old 28.06.2007., 23:09   #15
ma da.....
happygoose is offline  
Old 28.06.2007., 23:10   #16
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
kezman..., nemoj voziti dijete bez sjedalice. Ni svoje, ni tuđe. Ne samo zbog zakona, nego zbog toga što se može dogoditi nesreća. A poslije si ne bi mogao oprostiti.

U situaciji u kojoj se nalaziš, možeš napraviti dvije stvari:

1. da majka koja dolazi avionom ponese njihovu autosjedalicu, koju koriste u Nizozemskoj. Može ju staviti u veliku najlon vreću i predati s prtljagom. A može se pokušati dogovoriti s avio-kompanijom da je preda stjuardesi prilikom ulaska u avion. Tako ljudi često rade s kolicima. Dakle, nosi je kao ručnu prtljagu, ali pri ulasku u avion predaje stjuardesi. Pri izlasku iz aviona u Zagrebu, dobije ju natrag. Na aerodromu ju smontirate u tvoj auto. Neka majka ponese upute o montiranju sa sobom.

2. kupiš sjedalicu u Bihaću, ili pak u Zagrebu. Pretpostavljam da dijete od 14 mjeseci već hoda (svakako je dovoljno teško), i da koristi AS iz skupine 1 (od 9 do 18 kg). Provjeri ima li atest sigurnosti ECE R44.04. Možeš pokušati kupiti polovnu, rabljenu AS, ali pazi da nije starija od 6 godina i da nije bila u sudaru.

Ovdje imaš puno informacija o korištenju autosjedalica:
http://www.roda.hr/_upload/dokumenti...osjedalice.pdf

Vezivanje tako malog djeteta u krilu pojasom automobila moglo bi izazvati opasne unutarnje ozljede pri malo jačem kočenju. Zato, znaš što ti je činiti.
bravo i hvala!
happygoose is offline  
Old 02.07.2007., 08:56   #17
kezman je dobio odgovor na pitanje, ostale postove premjestila sam na temu Koristite li autosjedalicu?
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)

Zadnje uređivanje putnica : 03.07.2007. at 11:37.
putnica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.