Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 11:33   #1
Pravilno disanje i tehnike tiskanja na porodu

Zbog okolnosti (s kojima vas ne bih željela zamarati) nisam bila na trudničkom tečaju, a svi kažu da se tamo nauče vježbe disanja koje uvelike mogu olakšati porod. Ako bi ste bile tako ljubazne i dale koju uputu o tehnikama disanja bila bih jako zahvalna
sunnyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 15:06   #2
Porođajna doba

Prvo porođajno doba ili doba otvaranja
Tijekom trudova potrebno je gotovo normalno disati, s napomenom da se na početku i na kraju truda diše ujednačeno i duboko, udišući na nos, a izdišući na usta. Kada trud dođe do vrhunca, nastojte nastaviti disati. Bilo bi dobro da disanje bude nešto pliće, te da udišete i izdišete kroz usta.
To je tzv. abdomenalno disanje – forsirano, tj. bez zadrzavanja daha i to toliko dugo koliko traje kontrakcija. Kod ovog tipa disanja izdah traje dvostruko duže od udaha. Kad kontrakcije postanu duže i jačeg intenziteta, koristimo površno disanje – dahtanje ili tzv. "pseće disanje". Tu je dužina trajanja izdaha i udaha ista.

Drugo porođajno doba ili faza izgona djeteta
Kada budete potpuno otvoreni, možete početi s tiskanjem. Trudovi su sada najjači i potrebno im je prilagoditi disanje. Na početku samog truda duboko udahnite, zadržite zrak u plućima te pritisnite prema dolje. Kad vam ponestane daha, brzo izdahnite, te nekoliko puta prije sljedećeg dubokog udisaja kratko udahnite i ponovno zadržite dah te počnite tiskati. Važno je da stalno slušate upute primalje i liječnika, koji pomažu pri završnom oslobađanju glavice, ramena i trupa djeteta iz porođajnog kanala.
Kad izviri glavica djeteta, primalja će vam reći da prestanete tiskati, jer ako se glavica istisne prebrzo, može vam popucati koža međice. Stoga se opustite i nekoliko sekundi samo dašćite.
Napon u istiskivanju bebe sliči na podrazaj na veliku nuzdu i trudnici treba objasniti kad ga prepozna da ga usmjeri na trud.

i neki linkovi

maminosunce
klub trudnica sv.duh
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 19:05   #3
Puno hvala!
sunnyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 20:25   #4
dobit ces "instrukcije" u sali..nadam se, barem je tako bilo kad se moja sestra poradjala..
sretno!
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 19:51   #5
Pravilno disanje na porodu

Bok curke,

ne znam postoji li sčična tema al mene strašno zanima što znači pravilno disanje na porodu

Meni se porod opasno približio,a čula razne verzije keko pravilno disati da bude meni i bebi lakše.

Jedni kažu diši kao pesek, jedni udahni kroz nos izdahni kroz usta ili obrnuto....ja sad nemam pojma kak disat...

POMAGAJTE!!!!!
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:06   #6
trudove moraš prodisavati, znači kad osjetiš da kreće trud..bar sam ja tako, počinješ plitko i brzo disati na nos (ili usta)..
kako trud prestaje, tako se i tvoje disanje usporava, skupljaš zrak i snagu za idući...

disanje je jako bitno tijekom poroda, meni je to puno pomoglo i mogu reči da sam manje osjetila bol....nekako se bol potisne

ne treba paničariti i stisnit zube od bola, treba se skoncentrirati na disanje i onda je puno lakše...

sretno!!!
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:38   #7
Meni je babica isto rekla da moram disat ko pesek, kratki udisaji i izdisaji na usta. al meni to nikak nije pasalo, ko da me još više umaralo. Ja sam prodisavala trudove većinom ono dugi udisaj na nos i izdisaj na usta. Jedino mi je tak bilo lakše
__________________
04.10.2008.
Grown-ups never understand anything by themselves, and it is tiresome for children to be always and forever explaining things to them. I have lived a great deal among grown-ups. I have seen them intimately, close at hand. And that hasn’t much improved my opinion of them.
ivana2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:24   #8
nama je patronazna rekla da kad krenu jaki trudovi,da je najbitnije-DISATI!! sad,kako...?? vise manje kako nam odgovara,ali da ne zaboravimo disati!
__________________
12.5.2009. ~ stigao moj mali miš

slikice
lana1313 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:00   #9
Kao, kad su trudovi umjereni treba duboko disati a kad to vise ne mozes od jacine truda treba dahtati.
Makar to sve zaboravis sigurno kad si tamo.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 09:39   #10
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
Bok curke,

ne znam postoji li sčična tema al mene strašno zanima što znači pravilno disanje na porodu

Meni se porod opasno približio,a čula razne verzije keko pravilno disati da bude meni i bebi lakše.

Jedni kažu diši kao pesek, jedni udahni kroz nos izdahni kroz usta ili obrnuto....ja sad nemam pojma kak disat...

POMAGAJTE!!!!!
kada pocinje trud tada se radi prodisavanje tj. plitko disanje tako da brzo ali plitko udises i izdises na usta kao pesek ALI obavezno na usta a nikakav nos, a izmedju trudova dises duboko i to tako da udises na nos a izdises na usta

BTW: objasnit ce ti to babice u rodilistu jer je disanje jako bino i to svima naglase
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 19:05   #11
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
kada pocinje trud tada se radi prodisavanje tj. plitko disanje tako da brzo ali plitko udises i izdises na usta kao pesek ALI obavezno na usta a nikakav nos, a izmedju trudova dises duboko i to tako da udises na nos a izdises na usta

BTW: objasnit ce ti to babice u rodilistu jer je disanje jako bino i to svima naglase
ja sam prodisavala na nos...i bilo je ok
zašto smatraš da je obavezno na usta?
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 19:19   #12
Vako brzo i plitko govori š š š š š š š š š š š š š š š
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 11:15   #13
Quote:
nary kaže: Pogledaj post
ja sam prodisavala na nos...i bilo je ok
zašto smatraš da je obavezno na usta?
zato sto ja to ne smatram nego se to tako radi i obavezno je na usta jer se tako iskoristi veca kolicina unesenog kisika tj. disanjem na usta se vise kisika unese i brza je cirkulacija zraka i lakse je za organizam u vrijeme trudova tj. tako se neka grupa misica ( zaboravih koja) odmara tj. opusta ..eto tako meni objasnila i babica na porodu i rekli na tecaju i ima logike
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 17:20   #14
malo dižem ovu temu pa ako tko ima što dopisati, bit ću mu zahvalna
__________________
close your eyes and stare into the dark
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 18:10   #15
Kako god mi je babica na porodu objašnjavala da dišem ja nisam nikako mogla,pogotovo to ko pesek.Radi nepravilnog disanja lice mi je utrnulo,babica me je upozoravala da je to zbog disanja.
__________________
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Giulietta
Victoria 08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 18:43   #16
ja za sada znam dvije verzije disanja.
prva je: trbušno disanje- udahne se na nos ili usta tako da se trbuh raširi, a i zdiše glasom ssssssss tako da se trbuh blago povlaći prema kralježnici. (prsa i ramena ne sudjeluju u ovom disanju)
druga je: prsno disanje; plitko, ubrzano disanje tj dahtanje: udahne se na nos, zatim se plitko i ubrzano dahće na usta, pa se usta zatvore i ponovno udahne na nos i opet iznova. (trbuh ne sudjeluje u ovom disanju)

navodno prva verzija više paše za blaže trudove, a druga kada krenu oni jači. tako se diše za vrijeme truda, ne između njih.

bitno je ne udisati preduboko, jer tako ošit dodatno pritišće maternicu i bol se pojačava.
treću verziju ću naučiti idući tjedan.

ovo disanje treba vježbati prije poroda, najbolje svaki dan nekoliko puta svaku verziju.

Zadnje uređivanje RazmaŽena : 30.05.2009. at 19:30.
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 22:03   #17
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
ja za sada znam dvije verzije disanja.
prva je: trbušno disanje- udahne se na nos ili usta tako da se trbuh raširi, a i zdiše glasom ssssssss tako da se trbuh blago povlaći prema kralježnici. (prsa i ramena ne sudjeluju u ovom disanju)
druga je: prsno disanje; plitko, ubrzano disanje tj dahtanje: udahne se na nos, zatim se plitko i ubrzano dahće na usta, pa se usta zatvore i ponovno udahne na nos i opet iznova. (trbuh ne sudjeluje u ovom disanju)

navodno prva verzija više paše za blaže trudove, a druga kada krenu oni jači. tako se diše za vrijeme truda, ne između njih.

bitno je ne udisati preduboko, jer tako ošit dodatno pritišće maternicu i bol se pojačava.
treću verziju ću naučiti idući tjedan.

ovo disanje treba vježbati prije poroda, najbolje svaki dan nekoliko puta svaku verziju.
Kako si se lijepo pripremila, pravo štreberski

Kad te uhvate trudovi sve buš ovo zaboravila i nećeš se od boli ni sjetiti kako koji trud prodisati,bio on blaži ili jači
Ja sam stalno disala ko pesek na usta i bila totalno koncentrirana na disamnje i sve je bilo ok, rodila u roku 3 i pol sata.

Jedno su priče prije poroda,a drugo kad si tamo. Prodisao bi i na guzicu samo da ti bude lakše
Samo treba slušat babicu i to je cijela mudrost
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 22:17   #18
Quote:
Victoria 08 kaže: Pogledaj post
Kako god mi je babica na porodu objašnjavala da dišem ja nisam nikako mogla,pogotovo to ko pesek.Radi nepravilnog disanja lice mi je utrnulo,babica me je upozoravala da je to zbog disanja.
Joj, meni se isto to s licem desilo - kao neki trnci, mislila sam da je tko zna što, a onda mi je babica rekla da je to od krivog disanja
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 22:17   #19
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
Kako si se lijepo pripremila, pravo štreberski

Kad te uhvate trudovi sve buš ovo zaboravila i nećeš se od boli ni sjetiti kako koji trud prodisati,bio on blaži ili jači
Ja sam stalno disala ko pesek na usta i bila totalno koncentrirana na disamnje i sve je bilo ok, rodila u roku 3 i pol sata.

Jedno su priče prije poroda,a drugo kad si tamo. Prodisao bi i na guzicu samo da ti bude lakše
Samo treba slušat babicu i to je cijela mudrost
ajd ti meni objasni zašto si onda otvarala ovu temu? da ismijavaš ljude koji ti odgovore na pitanje?

i svjesna sam ja kako je jedno teorija, a drugo praksa.

isto tako mislim kako vježbajući svaki dan možda ipak uspijem barem donekle disati pravilno kada dođe dan za to!
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 22:46   #20
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
ja za sada znam dvije verzije disanja.
prva je: trbušno disanje- udahne se na nos ili usta tako da se trbuh raširi, a i zdiše glasom ssssssss tako da se trbuh blago povlaći prema kralježnici. (prsa i ramena ne sudjeluju u ovom disanju)
druga je: prsno disanje; plitko, ubrzano disanje tj dahtanje: udahne se na nos, zatim se plitko i ubrzano dahće na usta, pa se usta zatvore i ponovno udahne na nos i opet iznova. (trbuh ne sudjeluje u ovom disanju)

navodno prva verzija više paše za blaže trudove, a druga kada krenu oni jači. tako se diše za vrijeme truda, ne između njih.

bitno je ne udisati preduboko, jer tako ošit dodatno pritišće maternicu i bol se pojačava.
treću verziju ću naučiti idući tjedan.

ovo disanje treba vježbati prije poroda, najbolje svaki dan nekoliko puta svaku verziju.
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
Kako si se lijepo pripremila, pravo štreberski

Kad te uhvate trudovi sve buš ovo zaboravila i nećeš se od boli ni sjetiti kako koji trud prodisati,bio on blaži ili jači
Ja sam stalno disala ko pesek na usta i bila totalno koncentrirana na disamnje i sve je bilo ok, rodila u roku 3 i pol sata.

Jedno su priče prije poroda,a drugo kad si tamo. Prodisao bi i na guzicu samo da ti bude lakše
Samo treba slušat babicu i to je cijela mudrost
nije razmazena nista lose rekla. nije se lose pripremiti....pa ni trudnicki tecajevi nisu nista drugo nego priprema..
postoje razlicite tehnike, a moguce da ce ovoj ili onoj trudnici babica upravo objasniti da disu na gore opisane nacine...
i mislim da one koje ostanu prisebne (sto nije nemoguce) mogu koristiti savjete babice ili savjete koje su pokupile s nekog drugog izvora..

osobno sam bila dovoljno prisebna da se provedem u djelo ono sto sam htjela - ukljucujuci i tehniku disanja koja mi je dosta pomogla
toliko prisebnosti da sam svjesno pozicionirala dragog iznad moje glave
nisam valjda iznimka..!!!?
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.