Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 21.04.2008., 19:09   #1
Kolači i slastice bez jaja

iako su jaja jedan od glavnih sastojaka slastica, nije nužno da se odreknemo slatkiša jer ih ne jedemo. iz nekih recepata koji sadrže jaje-dva, može ih se jednostavno izbaciti i zamjeniti žlicom svježeg, kravljeg sira. neke je kolače naravno nemoguće prekrojiti, a da zadrže svoju osobnost. kremšnite bez jaja?! right.

ja sam se vremenom našla kako ustvari najviše improviziram s kolačima. zbog toga ne bilježim mjere, pa mi svaki novi kolač bude drukčiji, iako imam par miljenika.

mislim da bi ova tema trebala biti zanimljiva ne samo vegetarijancima koji ne jedu jaja, već i ljudima koji trebaju paziti na unos masti i kolesterola.

kod jaja preko 60 % kalorija dolazi iz masti koje baš i nisu najzdravije (pretežno zasićene). već dva jaja premašuju dnevne preporuke na unosu kolesterola. prema nekim faktorima koji se u zadnje vrijeme navađaju kod analize nutrijenata za hranu, jaje je namirnica koja ima relativno visok IF (inflammatory ili upalni faktor), a često zna biti i na popisu alergena. s druge strane, jaja (bjelanjak) su izvor odličnih bjelančevina, vitamina B12, fosfora i selena. također, jaja imaju niski glikemički indeks.

kako god, ova tema posvećena je desertima bez jaja. ostalim jelima "...bez jaja" posvećujmo posebne teme! ditta je obećala topic napuniti korisnim informacijama, a ja ću uskoro krenuti s receptima! tko ne čita - sam si je kriv!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.