Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2009., 16:07   #61
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
NOVAC ZA NAJAM NE BACAŠ U VODU NEGO KUPUJEŠ NEŠTO

onda je veće bacanje novaca na hranu jer stvarno ode u vodu veći dio



i ne kapariti ništa bez rješenih papira
Shvatio/la si šta sam htjela reć kad kupiš stan ulažeš u nešto što će bit tvoje a kad si podstanar od tih para kasnije ne vidiš ništa

da se razumijemo stan smo kaparirali sam zato što smo bili sigurni da ćemo na ovaj ili onaj način doć do novaca al to sad nije bitno
jokka55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 16:20   #62
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post

s ovime rasprava je gotova
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post

Nemoj molim te o EU i kako će to dići cijene, taman sam se potrudio donekle ozbiljno te shvaćati a ti opet počela
samo se vi smijte.
malo proguglajte pa vidite jesu li cijene nekretnina porasle novijim članicama EU.
Vrlo jednostavan razlog tome je europska regulativa kamate na stambene kredite pa se izgubljeno (jer se u većini novih članica prije ulaska u EU radilo kao kod nas: moglo se nabiti kamata koliko si je banka sprdnula) iskompenziralo dizanjem cijena.

ali da, samo se vi uzdajte u vaše stambene štedionice
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 16:24   #63
postoji već tema o podstanarstvo vs. kredit

ili odgovorite čovjeku na pitanje ili spajam teme
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 16:24   #64
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
samo se vi smijte.
malo proguglajte pa vidite jesu li cijene nekretnina porasle novijim članicama EU.
Vrlo jednostavan razlog tome je europska regulativa kamate na stambene kredite pa se izgubljeno (jer se u većini novih članica prije ulaska u EU radilo kao kod nas: moglo se nabiti kamata koliko si je banka sprdnula) iskompenziralo dizanjem cijena.

ali da, samo se vi uzdajte u vaše stambene štedionice
Ako mm nije otišao i ubio tetu u stambenoj kad je shvatio šta su nam napravili mislim da nikad nikog neće ubit Stambene su lopovi na kvadrat i na žalost nismo jedini kojima se desila slična stvar
jokka55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 17:25   #65
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
postoji već tema o podstanarstvo vs. kredit

ili odgovorite čovjeku na pitanje ili spajam teme
1. Ima ovdje i nas koji pokretacu teme predlazemo "kako i cim....."
2. Ne savjetujem ga da ode u podstanarstvo, nego kupnju. Meni su podstanari placanjem stanarine gotovo kupili stan u Münchenu ( moje je bilo samo ucesce)
3. Ne postoje li i mnogo drugih obitelji koje imaju relativno malo novca za zivot,ali I BEZ STANA KOJEG OTPLACUJU-KOJI CE IPAK JEDNOG DANA BITI NJIHOV? Pokretac teme ce imati tek onda manje kad bude otplacivao stan, kucu....ali barem zna zasto bi imao manje.

4. ...ovo je ipak malo off: cekamo banderasa da odgovori na lotusino pitanje gdje i kako zivi, podstanar ili ....
mirjanazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 17:34   #66
Samo brzo pitanje za lotus flower: Kažeš da si bila 10 godina podstanar, a da sad imaš svoj stan (za sada još bankin, al nema veze) -> pitanje je: zašto ti nisi pred 5-6 godina kupila stan nego si bila podstanar -> vjerojatni odgovor je da si nisi mogla to priuštiti (sada ti je veća plaća, itd.).
Zašto onda ljudima iz početnog posta predlažeš ono što si trenutačno ne mogu priuštiti...
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 19:51   #67
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Samo brzo pitanje za lotus flower: Kažeš da si bila 10 godina podstanar, a da sad imaš svoj stan (za sada još bankin, al nema veze) -> pitanje je: zašto ti nisi pred 5-6 godina kupila stan nego si bila podstanar -> vjerojatni odgovor je da si nisi mogla to priuštiti (sada ti je veća plaća, itd.).
Zašto onda ljudima iz početnog posta predlažeš ono što si trenutačno ne mogu priuštiti...
prije 6 godina sam bila student
mislim da ne moram dalje objašnjavati zašto tad nisam kupila stan.
a moji starci su za pare koje su meni slali za stanarinu mogli odmah kupiti garsonijeru. Isto bi ih skoro koštalo (jer sam studirala u jednom od najskupljih gradova u RH), a danas bi imali dodatni izvor prihoda od iznajmljivanja, a da ne govorim kako bi imali zgodnu vikendicu
Inače, tad, prije gotovo 10 god kad sam krenula na studij, frendov stari je napravio upravo to: kupio je jednosoban stan za 40.000 maraka. Danas taj stan vrijedi barem 3x više

I ja nikog ne nagovaram da kupuje nešto si ne može priuštiti. Samo velim da se za nešto malo više para više isplati nešto svoje uzeti.
No prema nekim standardima (režije od 2000kn, stanovi od 70m2 i sl), očito je da si autor topica ni podstanarstvo ne može priuštiti...
očito nitko od vas nije bio podstanar, jer da jeste, znali bi kakvo je stanje s unajmljivanjem
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 20:24   #68
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Zanima me sto bi vise glava forumskih reklo na slijedeci problem. Naime obitelj i ja zivimo u kuci u vlasnistvu punice. Stvari i odnosi su takvi da izgleda da tu vise ne mozemo zivjeti( necu ulaziti u to jer je koma prica) i trebali bi novi zivotni prostor na podrucju N. Zagreba. Je li to moguce ostvariti i kako sa zajednickim primanjima cca 9k kn? Ima nas troje od kojih je jedno malo bebasto. Ima li tko kakva iskustva slicna? Thnx!
Pokušaj preko neke banke ili osiguravajuće kuće iznajmiti stan s opcijom prvokupa, živi par godina i vidi koje su ti daljnje opcije i mogućnosti, ako se odlučiš kupiti stan, pare od postanarstva neće biti bačene.

Pokušaj to isto i preko grada Zagreba, idi na kartu socijale i ubodi npr. Sopnica-Jelkovec, što nikom ne bih preporučio, ali ako je punica zbilja toliko nepodnošljiva, a drugih mogućnosti nema...
Bowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 20:38   #69
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
prije 6 godina sam bila student
mislim da ne moram dalje objašnjavati zašto tad nisam kupila stan.
a moji starci su za pare koje su meni slali za stanarinu mogli odmah kupiti garsonijeru. Isto bi ih skoro koštalo (jer sam studirala u jednom od najskupljih gradova u RH), a danas bi imali dodatni izvor prihoda od iznajmljivanja, a da ne govorim kako bi imali zgodnu vikendicu
Inače, tad, prije gotovo 10 god kad sam krenula na studij, frendov stari je napravio upravo to: kupio je jednosoban stan za 40.000 maraka. Danas taj stan vrijedi barem 3x više

I ja nikog ne nagovaram da kupuje nešto si ne može priuštiti. Samo velim da se za nešto malo više para više isplati nešto svoje uzeti.
No prema nekim standardima (režije od 2000kn, stanovi od 70m2 i sl), očito je da si autor topica ni podstanarstvo ne može priuštiti...
očito nitko od vas nije bio podstanar, jer da jeste, znali bi kakvo je stanje s unajmljivanjem
Gle stvarno previše generaliziraš... Sada sam postanar i itekako znam kakva je situacija. Jednostavno nije istina da za "malo više plaćanja" možeš kupiti stan na kredit... Činjenica je (a to su ti i drugi rekli) da je stanarina oko 2 puta veća od stanarine (kod mene je situacija trenutačno 1:2.2, a npr. na vrhuncu cijena stanova je bila i do 1:2.5 - stanarina se nije promijenila u 2 god koliko živim u istom stanu). Ali najbolje je kako si sama sebi kontradiktorna - kažeš kako je za današnjih 20000€ kupljen stan koji danas kažeš vrijedi 3 puta više, ali definitivno nisu plaće 3x veće (možda su veće 40%) - znači tada je u istoj situaciji stan bio puno dostupniji.
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:23   #70
Quote:
mirjanazg kaže: Pogledaj post
4. ...ovo je ipak malo off: cekamo banderasa da odgovori na lotusino pitanje gdje i kako zivi, podstanar ili ....
Čovjek je već 50 puta na ovom pdf rekao da je podstanar.

Kod vas zagovaratelja kupovine stana nije mi jasna ta fascinacija "svojim stanom" kao investicijom? Kaj, ponijet ćete ga sa sobom u grob?

Ajde neka mi netko racionalno od vas objasni kako se po današnjim cijenama u zg isplati kupiti stan? I to još na kredit?
simon-xcel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 22:00   #71
i ja sam, iako imam veći stan u novogradnji koji rentam

isto mi je glupo to ponavljati stalno
i ako je nekome 300-400 €mala razlika,a dobro ima nas raznih

ovo o kupnji stana prije 10 godina, koliko je tad vrijedilo tih 40 000 maraka, sad je prosječna plaća oko 700€,tad je bila 250
kamata je bila oko 11-12% na stambeni, i rijetko tko ga je dobio

za tročlanu obitelj je trosobni stan ok, a u novom zagrebu baš i nemaš ispod tih 60-70 kvadrata trosobne

bowman, mislm da se to još ne isplati jer rata tog najma s pravom kupnje je u cijeni 1 kvadrata mjesečno
s time da je pašalić pokušavao (možda je nekome i uspio) progurati foru da se potpiše da je otkup ostatka po sadašnjim cijenama

najbolji je savjetda proba rentati gradski stan,ako baš su kratki s lovom ( ili tražiti na temelju socijale besplatan)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 22:19   #72
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
i ja sam, iako imam veći stan u novogradnji koji rentam

isto mi je glupo to ponavljati stalno
i ako je nekome 300-400 €mala razlika,a dobro ima nas raznih

ovo o kupnji stana prije 10 godina, koliko je tad vrijedilo tih 40 000 maraka, sad je prosječna plaća oko 700€,tad je bila 250
kamata je bila oko 11-12% na stambeni, i rijetko tko ga je dobio

za tročlanu obitelj je trosobni stan ok, a u novom zagrebu baš i nemaš ispod tih 60-70 kvadrata trosobne

bowman, mislm da se to još ne isplati jer rata tog najma s pravom kupnje je u cijeni 1 kvadrata mjesečno
s time da je pašalić pokušavao (možda je nekome i uspio) progurati foru da se potpiše da je otkup ostatka po sadašnjim cijenama

najbolji je savjetda proba rentati gradski stan,ako baš su kratki s lovom ( ili tražiti na temelju socijale besplatan)
Jedan detalj: neki (npr. ona zgrada u Oporovečkoj u Dubravi) kada nude najam s otkupom priznaju 80% uplaćene svote, a ne 100% (inače, vrlo skupog najma)...
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 22:32   #73
Vidim zaostrilo se ovdje. Hvala na svim misljenjima. Pa kako se meni cini socijala ipak nismo. Druga stvar je pojam komformno. To je ipak stvar ukusa tako da nekom ni 80 kvadrata to nije a nekom 40 je ili bi bilo. Opet stvar ukusa. Pa nekako mislim da bi nekakav POS ili nekaj takvog u nekom 40 kvadratnom obliku moglo biti podnosljivo u financijskom smislu. Ako gledam s aspekta smanjenja rezija jer sada imam ljetne cca 1000 kn a zimske cca 2200kn (sljivis ga grijemo nedobro izolirano 50 kvadrata s strujom pa ti se dize kosa na glavi od racuna a u plin ne zelim investirati-ipak nije moje) i tu bi se nesto moglo akumulirati.
Ma gledajte, poanta svega jest da si priustim nesto, dakle nesto a da je moje jer mi dosta toga da mi netko sere zasto ste stavili zarulju A a ne zarulju B (doslovce zna bit tako tako da ono dogovorite se, nema kruha) i da mi se petlja u zivot i dom. Hocu mentalni mir. Naravno da to kosta. Samo je pitanje koji je najbolji nacin kako. Nadam se da necu ispalit na zivce dok to ne rjesim a brzopleta rjesenja nisu dobra. Nekako me ovaj shit od krize odvukao od najoptimisticnijih planova. Ma kupio sam neki dan i loto srecku pa je pisalo nista:-)
Drzi me to kaj sam prezaposlen i u brigama oko milijun drugih stvari pa na kljucanje ne reagiram (mada danas skoro jesam jer mi nije neki dan), mozda bi i trebao...
pitalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 22:35   #74
dobro,osobno me dubrava ne zanima,znam samo da je cijena bila oko kvadrata tamo isto,za detalje ne znam

kao ideja je dobra,uostalom moguće je i legalan najam u zagrebu grawe ima slobodnih stanova se priča, cijena je 7€ po kvadratu, s time da se dio i vrati kroz povrat poreza
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 23:31   #75
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
Vidim zaostrilo se ovdje. Hvala na svim misljenjima. Pa kako se meni cini socijala ipak nismo. Druga stvar je pojam komformno. To je ipak stvar ukusa tako da nekom ni 80 kvadrata to nije a nekom 40 je ili bi bilo. Opet stvar ukusa. Pa nekako mislim da bi nekakav POS ili nekaj takvog u nekom 40 kvadratnom obliku moglo biti podnosljivo u financijskom smislu. Ako gledam s aspekta smanjenja rezija jer sada imam ljetne cca 1000 kn a zimske cca 2200kn (sljivis ga grijemo nedobro izolirano 50 kvadrata s strujom pa ti se dize kosa na glavi od racuna a u plin ne zelim investirati-ipak nije moje) i tu bi se nesto moglo akumulirati.
Ma gledajte, poanta svega jest da si priustim nesto, dakle nesto a da je moje jer mi dosta toga da mi netko sere zasto ste stavili zarulju A a ne zarulju B (doslovce zna bit tako tako da ono dogovorite se, nema kruha) i da mi se petlja u zivot i dom. Hocu mentalni mir. Naravno da to kosta. Samo je pitanje koji je najbolji nacin kako. Nadam se da necu ispalit na zivce dok to ne rjesim a brzopleta rjesenja nisu dobra. Nekako me ovaj shit od krize odvukao od najoptimisticnijih planova. Ma kupio sam neki dan i loto srecku pa je pisalo nista:-)
Drzi me to kaj sam prezaposlen i u brigama oko milijun drugih stvari pa na kljucanje ne reagiram (mada danas skoro jesam jer mi nije neki dan), mozda bi i trebao...
Generalno, samo nemoj biti brzoplet i pojuriti u stambeni kredit već sutra (iako to realno ni ne možeš - banke su jako nespremne za kreditiranje stanovništva). Ako baš trebate žurno otići iz te kuće, nađi neki stan u najmu barem do iduće godine jer tada će situacija biti jasnija: ili polagani izlazak iz krize (u što baš i ne vjerujem, ali dobro) ili daljni pad (standarda) - u oba slučaja bolje ti je biti mobilan i fleksibilan (a tako je kada unajmljuješ stan).

P.S. u najmu u većini slučajeva gazde vidiš po plaćanju svakim 1-3 mjeseca i to je to... Nitko ti ne govori koju da žarulju staviš

Prijedlog: pogledaj i susjedne teme na ovom PDF - unamljivanje/iznajmljivanje te cijene nekretnina...
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 00:46   #76
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
samo se vi smijte.
malo proguglajte pa vidite jesu li cijene nekretnina porasle novijim članicama EU.
Vrlo jednostavan razlog tome je europska regulativa kamate na stambene kredite pa se izgubljeno (jer se u većini novih članica prije ulaska u EU radilo kao kod nas: moglo se nabiti kamata koliko si je banka sprdnula) iskompenziralo dizanjem cijena.

ali da, samo se vi uzdajte u vaše stambene štedionice
A ti malo proguglaj koje su danas cijene nekretnina po EU, pa se onda javi.
Porast cijena je u isto vrijeme kad i u tim zemljama bio i kod nas, a gle čuda, tada nismo bili u EU. Ili to ipak nema nikakve veze s EU? Pitanje je retoričko

Mirjana, podstanar sam u ZG. Mogu danas kupiti stan, mogao sam ga i jučer. Ali još ne želim jer za razliku od mase, o financijama ipak nešto i znam. Još koje pitanje?

Vidim Lotus opet o "malo više para"
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 06:19   #77
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
Taman će ušparati za stan za 30 godina dok su za 1000kn više nego što su bacali stanarine u vjetar i drugom u džep mogli otplatiti nešto manji ali svoj stan.
svoj koji je kupljen prije par mjeseci (novogradnja naravno jer nitko ne reklamira trosobne starogradnje po 55m2), najvjerojatnije na vrhuncu cijene...i to stan koji nema uporabnu dozvolu.

I uopce me ne zanima raspored jer kako god da "rasporedis" 55m2 nije komforan trosobni stan, jednostavno nije...cak kad ne bi imali ni jedan jedini komad namjestaja jos uvijek nije....moze biti dovoljan ali ne moze biti komforan, kao sto ni peglica nikada nece biti komforan auto za 4 osobe...no to se sada tako prodaje jer su developeri odlucil ugurati jos jednu sobu da se bolje proda.

A o vecim placama jer ces imati bolje obrazovanje ili iskustvo...cuti cemo se nagodinu. Place kao i cijene...ne rastu zauvijek.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 06:24   #78
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
No uzmemo li k tome još da su predviđanja da će ulaskom u EU cijene nekretnina još malo rasti u RH, ne znam koliko se isplati ovo.
O nevjerojatno da jos ima ovaca koje u ovo vjeruju.


ajmo pokušati zadržati civilizirani ton rasprave

hvala

atlantis

Zadnje uređivanje atlantis : 29.09.2009. at 11:59.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 29.09.2009., 08:48   #79
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
Vidim zaostrilo se ovdje. Hvala na svim misljenjima. Pa kako se meni cini socijala ipak nismo. Druga stvar je pojam komformno. To je ipak stvar ukusa tako da nekom ni 80 kvadrata to nije a nekom 40 je ili bi bilo. Opet stvar ukusa. Pa nekako mislim da bi nekakav POS ili nekaj takvog u nekom 40 kvadratnom obliku moglo biti podnosljivo u financijskom smislu. Ako gledam s aspekta smanjenja rezija jer sada imam ljetne cca 1000 kn a zimske cca 2200kn (sljivis ga grijemo nedobro izolirano 50 kvadrata s strujom pa ti se dize kosa na glavi od racuna a u plin ne zelim investirati-ipak nije moje) i tu bi se nesto moglo akumulirati.
Ma gledajte, poanta svega jest da si priustim nesto, dakle nesto a da je moje jer mi dosta toga da mi netko sere zasto ste stavili zarulju A a ne zarulju B (doslovce zna bit tako tako da ono dogovorite se, nema kruha) i da mi se petlja u zivot i dom. Hocu mentalni mir. Naravno da to kosta. Samo je pitanje koji je najbolji nacin kako. Nadam se da necu ispalit na zivce dok to ne rjesim a brzopleta rjesenja nisu dobra. Nekako me ovaj shit od krize odvukao od najoptimisticnijih planova. Ma kupio sam neki dan i loto srecku pa je pisalo nista:-)
Drzi me to kaj sam prezaposlen i u brigama oko milijun drugih stvari pa na kljucanje ne reagiram (mada danas skoro jesam jer mi nije neki dan), mozda bi i trebao...
evo mislim da je ovim autor sve rekao.
samo se vi tješite da se rentanje isplati više...ja velim u stilu one reklame: mentalni mir: neprocjenljiv. za sve ostalo, tu je master card

lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 09:10   #80
ma imaš pravo, stari uzmi kredit sad i odmah
ne pitaj za uvijete i ništa,samo uzimaj dok možeš
kupit ćeš "svoj" stan i narednih 30 godina imati duševni mir jer imate ti i žena sigurne poslove i ništa ne može krenuti po zlu kod nas, a i cijene nekretnina idu gore kad uđemo u EU jer dolaze horde europljana k nama (mogu oni i sad doći,ali čekaju naš ulazak iz još nepoznatih razloga)

naravno i matematika laže,dokazi su izmišljeni

i kakav duševni mir nemaš u unajmljenom stanu? ja vidim gazdu isto kao i moji podstanari mene, 1 mjesečno kad navrati po lovu
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.