Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2014., 22:32   #61
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Postoje injekcije koje potiču koštanu srž da stvara leukocite. Guglala sam, mislim da je to ovo: http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/...-06-01-519.pdf, ali nisam sigurna, laik sam.

Znam da postoje i da se daju jer znam neke ljude koji su ih dobivali za vrijeme kemoterapija, e sada jel to ovo s linka ili nešto drugo ne bih znala reći. Probajte se raspitati kod doktora, iako kako se štedi na sve strane ne bih se čudila da ovo ne daju samo zato da uštede na lijekovima (ili ih uopće nemaju).
Quote:
azaba kaže: Pogledaj post
Evo vratili smo se iz bolnice, mami je odgođena kemo zbog niskih leukocita. Primila je Dexamethasone injekciju za dizanje leukocita i Peptoran za želudac. To je slična injekcija ovoj koju si ti spominjala ... vidjet ćemo u utorak koliko će pomoći. Hvala
Već sam napisala na drugoj temi, al čisto da i ovdje ostane trag.
Dakle dexamethason se ne daje za dizanje leukocita. Općenito djeluje protuupalno, imunosupresivno, a onkološkim pacijentima se daje da smanji nuspojave kemoterapije, a kod tumora mozga ima antiedemski učinak. Daje se u kombinaciji s peptoranom jer pada na želudac.
Što se dizanja leukocita tiče, kod nas su dostupni lijekovi Neupogen i Neulasta. Za prirodno dizanje leukocita mnogi onkolozi preporučuju, a i mnogi koji su prošli liječenje se kunu u špek i češnjak.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 14.01.2014. at 22:44.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 12:26   #62
Quotam s druge teme jer mi je zaista nevjerojatan podatak da se u svrhu dizanja leukocita koristi dexamethason. Guglala sam i nigdje, niti na našim niti na stranim relevantnim stranicama, nisam uspjela pronaći podatak koji potkrijepljuje ovakvu primjenu kortizona.Dapače, naišla sam upravo na suprotan podatak da snizuje leukocite : Dexamethasone also decreases the numbers of white blood cells .
Molim "pametnije" da prokomentiraju i daju neko objašnjenje.
Quote:
Lelica kaže: Pogledaj post
Moja mama je dobivala Dexamethasone kad je imala niske leukocite pa nije mogla primiti kemo, digli su se u roku dan, dva od tih injekcija
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
ja još to nisam čula evo i proguglah i ništa ne nađoh.
koliko sam se družila s ljudima koji su išli na zaista agresivne kemo, svaki put kad bi im se srozali leukociti dobili bi neupogen

Ako tko ima kakav link za takvu primjenu dexa, bila bih zahvalna na njemu.
Quote:
Lelica kaže: Pogledaj post
Možda sam ja i pobrkala ali mislim da su se tako zvale te injekcije, dobivala ih od doktora opće prakse. Nemam kod sebe mamine nalaze ali provjerit ću baš.

Onkologica se čudila da joj to doktor daje ali pomoglo je svaki put, na sva pitanja oko toga šta može pomoći špek, kokice i slično što smo čuli ona je odgovorila možete vi probati šta hoćete... Probali smo naravno sve ali leukociti su uprno bili malo ispod granice
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Jednostavno ne mogu vjerovat da ga je za to dobila, već da bolje podnese kemoterapiju jer umanjuje neke nuspojave. Onkologica se čudila zato što se dex plaća iz glavarine, a tu su LOMovi poprilično škrti, jer se dex od 4ml zapravo može dobiti samo za bolničku primjenu, a za kućnu tabletice od po 0,5mg. Inače taj dex je trebala dobiti u bolnici. Čudi me da se onkologica nije naljutila pošto je LOM to išla dati na svoju ruku bez konzultacije sa specijalistom.
Zapravo je po mom laičkom shvaćanju dex kontraindiciran kod npr, bakterijskih infekcija i kod ovako niskih leukocita jer smanjuje djelovanje imunološkog sustava, a znamo da tu leukociti potpadaju.

Moj jedini suvisli zaključak je taj da ljude vozaju sa svakakvim pričama jer Neupogen i Neulasta koštaju.

EDIT: evo nađoh leukocitozu kao rijetku nuspojavu kod uzimanja dexa i to na 1 između 1000 i 10 000 i sad uhvatiti se za ovaj podatak i nadati se da će upaliti u slučaju onkološkog pacijenta sa padom leukocita kao posljedice kemo mi je totalno suludo kada postoje lijekovi koji gotovo da imaju momentalni učinak
Quote:
Lelica kaže: Pogledaj post
Provjerila je mama nalaze i Dexamethasone injekcije je dobivala od doktora opće prakse za dizanje leukocita i kao predmedikaciju kod kemoterapija.
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Svašta Čekaj, baš piše pacijentica je dobila toliko i toliko dexa u svrhu dizanja leukocita?
Nadam se da će netko od ovih naših dr. naići da mi objasni.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 15.01.2014. at 12:33.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 14:35   #63
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Već sam napisala na drugoj temi, al čisto da i ovdje ostane trag.
Dakle dexamethason se ne daje za dizanje leukocita. Općenito djeluje protuupalno, imunosupresivno, a onkološkim pacijentima se daje da smanji nuspojave kemoterapije, a kod tumora mozga ima antiedemski učinak. Daje se u kombinaciji s peptoranom jer pada na želudac.
Što se dizanja leukocita tiče, kod nas su dostupni lijekovi Neupogen i Neulasta. Za prirodno dizanje leukocita mnogi onkolozi preporučuju, a i mnogi koji su prošli liječenje se kunu u špek i češnjak.
Ja sam opet čula jako puno o tim injekcijama, pogotovo dok 6-7 sati čekamo u bolnici, svašta se da čuti. Nama je objasnila onkologinja da je to injekcija za koštanu srž da ju potakne za stvaranje leukocita... tj, da podigne leukocite.
azaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 14:37   #64
Quote:
azaba kaže: Pogledaj post
Ja sam opet čula jako puno o tim injekcijama, pogotovo dok 6-7 sati čekamo u bolnici, svašta se da čuti. Nama je objasnila onkologinja da je to injekcija za koštanu srž da ju potakne za stvaranje leukocita... tj, da podigne leukocite.
Neupogen i Neulasta su injekcije za dizanje leukocita. Moguće je možda da daju i jedno i drugo zajedno (dex i neupogen)
Mislim čisto je logično, jer pošto se dex uvijek dobije preventivno protiv nuspojava, ne bi leukociti uopće trebali pasti.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 15:16   #65
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Neupogen i Neulasta su injekcije za dizanje leukocita. Moguće je možda da daju i jedno i drugo zajedno (dex i neupogen)
Mislim čisto je logično, jer pošto se dex uvijek dobije preventivno protiv nuspojava, ne bi leukociti uopće trebali pasti.
Et... ne znam. Ali znam da je to dobila, i da je na naš upit za što je to, odgovor bio tak sto sam rekla. A i gledala sam o tome na netu, ima puno osoba koje su ga bas koristile za podizanje leukocita. Kako god, bitno da joj se dignu.
azaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 16:56   #66
Quote:
azaba kaže: Pogledaj post
Et... ne znam. Ali znam da je to dobila, i da je na naš upit za što je to, odgovor bio tak sto sam rekla. A i gledala sam o tome na netu, ima puno osoba koje su ga bas koristile za podizanje leukocita. Kako god, bitno da joj se dignu.
Ajde baci neki link ja googlam vec drugi dan i nista nisam nasla
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 10:22   #67
Primanje plazme ili krvi - koja je razlika?

Ljudi, imam jedno pitanje: šogor mi je bolestan od raka. Primio je 2 od 3 kemoterapije, a treću niti neće, jer mu je druga terapija potpuno uništila leukocite. :'(
Doktorica mu je dala krv, ali ja sam čula da u ovom slučaju ne pomaže krv, nego plazma.

Doktori, molim Vaše mišljenje..
_enigma_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 14:06   #68
Quote:
_enigma_ kaže: Pogledaj post
Ljudi, imam jedno pitanje: šogor mi je bolestan od raka. Primio je 2 od 3 kemoterapije, a treću niti neće, jer mu je druga terapija potpuno uništila leukocite. :'(
Doktorica mu je dala krv, ali ja sam čula da u ovom slučaju ne pomaže krv, nego plazma.

Doktori, molim Vaše mišljenje..
KOliko ja znam nije baš praksa niti jedno niti drugo kod niskih leukocita već injekcije Neupogena ili Neurlaste koji potiču tijelo na stvarnje leukocita. Osim toga odlično pomaže špek i luk. Mnogi oboljeli koje znam se kunu da im je to pomoglo kad su im leukociti pali.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2019., 17:27   #69
Pozdrav

Desilo mi se sljedece: pojavila se nagla anemija za koju nisam znala da imam vec se priliko vadenja krvi nasla. Primila sam Ferinjekt venozno i zeljezno i ostale rezerve u tijelu au se popravile.

Nedugo nakon jedan dan bilo mi je naglo lose, vadili su mi krv i uocila sam na 2 mjesta snizene neutrofilne granulocite-leukopeniju. Oni su mi rekli da mi je krva slika savrsena, doktorica opce prakse i neurologica.

A ja dosla doma i uocila to. Meni se to necini nimalno savrsenim.

Zasto bi imala leukopeniju? Nekpnzumiram nikakve lijekove, uzimam vitamine cak cink, b komplekse i druge.

Bolujem od autoimune bolesti pa mozda to razlog? Ali neznam vise....

Jel netko zna razlog i sta mi je ciniti? Jer ovi me prave idiotom a ja vidim nalaz i jasno mi vrijednosti nisu u granicama nimalo?

Jel se to ide hematologu ili kako?
Imam dnevnu hematolosku, ako ne da se javim tamo jedan dan mozda?

Inace operirala sam i predkacerogene lezije na maternici i cekam kontrolu da se provjeri jel to uklonjeno.
Njušica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.