Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2013., 23:23   #361
Ispricavam se na neugodnom tonu u prethodnom postu, ali me onakvi militantni kvazi znanstveni likovi izbace iz takta. Duzan sam objasnjenje.
Antibiotik ste pili zbog infekcije. Infekcija se javila jer je imunoloski sustav imao fazu 'nekompetentnosti'. A afte se javljaju u istim tim fazama - problem je imunoloski (na razini biokemije nasih stanica, uz eventulani nedostatak odredjenih tvari u organizmu).
Afte i Kandidijaza se jako razlikuju; klinicki, histoloski, citoloski, mikrobioloski...kako god zelite - dokazano.
Nalaz Kandide u ustima koja imaju aftu nije nemoguc: naime kandida je normalni komenzal u vecem broju ljudi i ne radi probleme dok se ne poremeti opca mikrobna zajednica.
I za kraj: ako je afta zaista kandida, zasto se pojavljuje strogo lokalizirano, najcesce unilokularno, i samo na jednoj vrsti sluznice, i to specificno usne supljine? I zasto ne prolazi na antimikotike?
Na druge (potencijalno stetne) bedastoce onog lika ne zelim trositi vrijeme.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 20:36   #362
Ahoj svima novi sam na forumu i također sam kao djete imao problema sa aftama- mazao sam sa ljubičastom otopinom soli pa je prošlo.Međutim prije par godina sam radio kao pomorac i u Indiji mi je izašlo ni manje ni više nego 40-tak velikih afti-užas(nisam mogao ni govoriti pa su Indijci mislili da sam mutav)
Uglavnom njihov doktor mi je dao kremu Gelora čiji je aktivni sastojak Cholinsalicylat-u roku par dana sve prolazi a odmah nakon mazanja bol pretaje i možete jesti vruču i začinjenu hranu.
Kod nas u ljekarnama možete naručiti Mundisal Gel koji sadrži Cholinsalicylat cijena je oko 50-tak HRK -potrebna vam je bijela uputnica od doktora opče prakse.I svakako se savjetujte sa njime.
Eto nadam se da če nekom pomoči.
vodonosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:49   #363
40 velikih afti? ne znam baš, da niste nešto drugo imali?
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:49   #364
Uistinu su bile afte trajalo je to dobrih 30 tak dana pošto je brod bio na sidru u Bengalu i bilo je jako teško otići do doktora na kopnu.Trošio sam 10 tak dana antibiotike ali to ništa nije pomoglo.Nakon dolaska u Madras njihov ljekar se samo smijao jer je vidio da sam zabrinut i mene je bilo strah da nije možda dizenterija.
Rekao je da su to afte a vjerovatni uzrok je promjena mikroflore u ustima usljed velikog stresa(inače posao na teretnom brodu je kruh sa 77 kora).Dao mi je Geloru i nakon 2 dana ih nisam osječao ni obračao pažnju na njih.Najprije je prošlo crvenilo oko njih a onda su se i one smanjile i konačno nestale.
Nažalost i sada usljed ljeta kad sam pod velikim stresom izađe mi 1-2 ali Mundisal Gel ih brzo sredi.
vodonosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 22:11   #365
Hm, afte traju 7-10 dana i nikad ih nema ni blizu toliko...i dalje sam sklon vjerovati da si imao nesto drugo, mozda virusno ili alergijsko...ne mogu komentirati jer nisam vidio...u svakom slucaju hvala na jos jednoj preporuci za lijek
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 10:14   #366
Otkad su mi počeli problemi s umnjacima, redovno imam afte u ustima. Kako jedna prođe, za 10 dana pojavi se druga i tako u krug. Inače kroz 7-10 dana prođu, ali ova koju imam sad se ne miče već dobrih 20-ak dana. Doslovno kupam usta u propolisu 3 puta dnevno i tek me sad mrvicu manje boli, al je na tako nezgodnom mjestu da vidim sve zvijezde kad otvorim usta. Još bih to nekako i pretrpjela da me u petak ne čeka vađenje donjeg umnjaka pa bih se voljela riješiti te nesretne afte jer mi je sve oko tog zuba od nje razrovano i crveno i bolno... Što mi preporučujete?
Sanci365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 13:20   #367
Aftamed, Genigigel, nešto od toga (ako je zaista riječ o afti) - ako jako boli dr.stom. može dati kremu-lokalni anestetik koji se maže na aftu npr prije jela kako bi se barem tada smanjila bol. Operaciju probaj odgoditi dok ti ne prođe afta.
U težim slučajevima (dugo trajanje, ponavljanje) bi bilo dobro da odete do stom.fakulteta - zavod za oralnu medicinu (ako se afte nastave) uz uputnicu od vašeg dr.stom.
Za ostalo pročitajte malo temu unazad
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 00:05   #368
Unhappy

Pozdrav svima eto da se i ja javim buduci da u ovom trenutku dok pisem imam 4 afte u ustima ..Inace taj problem imam od puberteta ..zadnjih 15 g ,nekad me po par mjeseci ne gnjave nekad dodju nicim izazvane a u dosta slucajeva mi se stvore od ranice kad se ugrizem za obraz slucajno ili sl. Probala sam sve od propolisa do svakavvih otopina poput Betadine i sl i nista mi ne pomaze .OSIM jedne kremice koju sam kupila u njemackoj ,zove se KAMISTAD GEL i on mi smanji bolove na nekoliko sati a ponekad dok je afta mala i tek se stvara kad mazem s tim gelom par puta na dan potpuno se povuce mada to ne pali svaki put ne znam zasto.uglavnom moze se narucit kod nas u ljekarni mozda dodje oko 60/70 kn a u NJemackoj sam platila nekih 4 eura.Imam ih doma punu kutiju Malo pruocavam temu pokusavam nac mozda nesto novo jer me to tolko sad pece i boli da mi dodje da uzmem skalpel i razrezem si mjesto di je ova najveca Ne mogu nista skoro jest pogotovo kiselo ili slano nedajboze cak me na slatko odnosno cokoladu jednako zapece ko na slano ..jedem cisti kruh i molim boga da sto prije prodju
isabel lucass is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 18:51   #369
Kakav utjecaj ima stres na nastanak afti u ustima?
vali296 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 14:37   #370
Navodno velik
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 18:14   #371
Danas sam bila u ljekarni pa su mi dali LYSOBACT da topim u ustima po dve tabletice 3,4 puta na dan ,moram rec da me nakon tek 4 otopljene tabletice manje bole , al se jos nisu povukle .uzela sam i B vitamin pa se nadam da ce uskoro mojim patnjama doci kraj .
Pozdrav i nadam se da sam kome pomogla
isabel lucass is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 15:56   #372
Pozdrav, dakle na utakmici sam primio neugodan udarac i razrezao si unutarnji dio (bilo je i krvi) odmah ispod usnice i pojavila se afta i vidno je duguljasta crta što znači da je definitivno od toga što sam razrezao to područje (inače ih nikad nemam) i na jako lošem mjestu je izašla što znači da jako teško jedem i pijem jer što god stavim u usta zahvati točno nju, pa makar i obična čaša vode. Ima li nešto što bi ubrzalo njeno nestajanje?

hvala, lp
Anonymous25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 17:58   #373
prosli tjedan imala sam tri bolne afte
kroz nekih sedam dana su prosle, uz neke male intervencije medicine
izmedju ostalog desetak dana pijem Bvitamin...
e sad, jucer sam dobila prist na jeziku i na mjestu gdje se jezik spajas nepcem dolje ( tu negdje)
boli i onak smeta dok gutam... zulja

inace afte vec dugoooo nisam imala, a pristic na jeziku se pojavi svako malo.
u zadnjih mjesec dana sam dosta pod stresom, ali inace zdrava.
gornji umnjaci mi se malo guzvaju i trebala bih ih izvaditi, ali osim guzve ne stvaraju neke probleme...

e sad, malo me zabrinulo ovoliko svega u ustima u kratko vrijeme...
znam da afte opcenito mogu biti povezane sa svim i svacim.
mislite li da se ipak trebam javiti doktoru? stomatologu ili opcoj praksi?
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 23:55   #374
Poz
Izašle su mi dvije afte.Da li to može biti od uzimanja kofeina uzeo sam oko 400mg ??
DJ.MUP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 19:38   #375
Nisam sigurna da li imam afte ali sve me podsjeca na to. Nalazi se na desnoj strani ispod umnjaka ( na zdrijelu), boli pri gutanju onako blago, i kad pomjeram jezik, imam temperaturu u granici normale,osjecam se slabo, iscpljeno :SIritira :S Mislila sam da me boli grlo ili krajnik ali nista od toga.. Da li je moguce da se afte pojave na takvim mjestima, nikada ranije mi se nisu tu pojavljivale.
slatkka89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 00:43   #376
Prijavljujem afte kod djevojčice od pet godina.Prvi puta ih je dobila sa tri i nakon toga tu i tamo se pojave .Ima ih na donjoj usni oko 5 a i zubno meso je čitavo upaljeno .Imate li saznanja čime tretirati afte kod djece ?I sama ih često imam već sam se sljubila s njima tokom godina :/
duda123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 08:08   #377
propolis u spreju kod naših domaćih proizvođača meda
ANABELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 16:15   #378
Od propolisa zna često biti i kontra reakcija te se baš i ne preporučuje... Ako je problem čest, rađe odite s njom na pregled na Faks u Gundulićevu na Oralnu medicinu (dok afte traju)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 17:37   #379
za afte meni pomaže Gengigel...ili Aftamed...

ali kako Juji kaže...budući se radi o djetetu, neka ga vide specijalisti na faksu...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 10:32   #380
Dobri preparati...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:22.