Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2006., 14:12   #81
Meni je Baumax na žalost daleko..skroz na drugom dijelu. U biti sam ovisna o suprugu jer stalno je u autu..šteta a imaju tako finih akcija..šmrc
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 18:52   #82
Svi koji su blizu Zagreba, preporučam MBM rasadnik. Prošli tjedan sam utržila krasne orhideje samo po 80 kn po komadu.
U Baumaxu se isplati dobro pregledati policu sa otcvjetalim orhidejama. Ulovila sam jedan falenopsis sa već odrezanim stabalcem koji je počeo tjerati na starom stablu novu grančicu. Korjenje grozno izgleda, ni lišće baš ne obećaje, ali nova grančica hrabro napreduje. Sada čekam na prvi cvijetak da vidim kakve je boje.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 18:56   #83
Imam 4 doma,cvatu mi cijelo vrijemePahalenopsis ili tako nesto.
Zalijevam ih vodom iz kornjacinog akvarija svakim 7-10 dana, visak nakon pola sata odlijem.
Ne vole direktno sunce,ni pretoplo.POspricam ih vodom po liscu ali visak obrisem iz sredine.
Rekli su mi da ne rezem izdanke jer svako ono malo zadebljanje daje novu granu.I stvarno je tako.


HInt...ne drzati ih blizu voca,posebno jabuka jer odbace pupove i cvijetove
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 19:34   #84
Složila bih se sa Hoyom, na Floraartu uvijek ima prekrasnih i puno jeftinijih biljčica, tako da mi je uvijek žao što sam sve već posadila kad dođem tamo.
almarass is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 22:27   #85
ja sam ocito jedina kojoj orhideja ne uspjeva.evo moja stoji u kupaoni na prozoru,lisce prekrasno zeleno al nista ne izlazi jos dan danas.

uz orhideju nikad mi ne uspjeva ni mljecika (se tak zove onaj bozicni cvijet sta ima crveni i bijeli?) nit ciklama.ciklamu kad donesem doma nakon par sati se samo pocne spustat.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 23:46   #86
Mrkvich ciklama je inače sad je ima , sad je nema. božićni cvijet misliš onaj što ima u boji lišće ili one kaktuse božićne? Ako misliš na one sa lišćem u boji , to i meni krepucne svake godine, ništa to...A kaktusi če ti cvasti ako ih prihranjuješ prije nego trebaju cvasti, znači Božićni u to vrijeme..
A Orhideju ne brini. One su žilave biljke, evo danas sam kupila u Žitnjaku Cimbi za svega 50 kn sa cvijetom. To je prava jeftinoča a da vidiš samo kako su joj listovi i oni okrugli dijelovi žuti i suhi nisam mogla vjerovati. Još jedan Cimbi imam doma ali su lijepe te lukovice i listovi zeleni..eno još uvijek nema stapke. Phalenopsisa imam dva kupila sam sa cvijetom, procvali i sada pomalo dohranjujem. Zalijem svakih 10 dana, u supstratu su za Orhideje prije par dana sam ih presadila iz one male teglice u kojoj su kupljeni.Ako ti se zadrži voda u podlošku, izbaci ju van. Stavi na svjetlo mjesto i ne brini se. nemoj da ti se presuši ali zimi nemoj da ju previše zalijevaš, bolje da ti je zimi na suhom nego da prezaliješ pa da korijenje istruli. Glavu gore, biti če one dobro
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2006., 18:54   #87
Quote:
mrkvich kaže:
ja sam ocito jedina kojoj orhideja ne uspjeva.evo moja stoji u kupaoni na prozoru,lisce prekrasno zeleno al nista ne izlazi jos dan danas.

uz orhideju nikad mi ne uspjeva ni mljecika (se tak zove onaj bozicni cvijet sta ima crveni i bijeli?) nit ciklama.ciklamu kad donesem doma nakon par sati se samo pocne spustat.
Nakon par sati počne venut ?
Stvarno si baksuz. Peviše vode, propuh, hladno-toplo ?
Ili imaš mačka koji osvaja teritorij
__________________
Bolje izgubiti trenutak u životu, nego izgubiti život u trenutku...

živi i pusti druge da žive ...
jaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 11:59   #88
jednostavno ciklamu kad donesem doma samo se slozi dole...drzim se uputa o drzanju al jednostavno valjda nemam s njima srece.i nemam macka...imam pesa i hrcke.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 12:02   #89
Procvjetala mi je danas jedna Kako su krasne.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 12:02   #90
Quote:
Hoya kaže:
Mrkvich ciklama je inače sad je ima , sad je nema. božićni cvijet misliš onaj što ima u boji lišće ili one kaktuse božićne? Ako misliš na one sa lišćem u boji , to i meni krepucne svake godine, ništa to...A kaktusi če ti cvasti ako ih prihranjuješ prije nego trebaju cvasti, znači Božićni u to vrijeme..
A Orhideju ne brini. One su žilave biljke.
mislim na one bozicne sto imaju listove u boji da.kaktus mi cvate svake godine ko lud,s tim nema frke.al ovo samo gubi listove dok frendici vec ne znam koju god za redom cvate ista.
kaj se orhideje tice evo bash sam jucer malo bacila oko na nju i vidla 2 izdanka!!!! bash sam hepi zbog tog.
nek da pitam,posto sam ju kraj ljeta,jesen i zimu drzala u kupaoni na prozoru oce li joj skoditi ako ju premjestim u sobu?
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 16:11   #91
Quote:
mrkvich kaže:
mislim na one bozicne sto imaju listove u boji da.kaktus mi cvate svake godine ko lud,s tim nema frke.al ovo samo gubi listove dok frendici vec ne znam koju god za redom cvate ista.
kaj se orhideje tice evo bash sam jucer malo bacila oko na nju i vidla 2 izdanka!!!! bash sam hepi zbog tog.
nek da pitam,posto sam ju kraj ljeta,jesen i zimu drzala u kupaoni na prozoru oce li joj skoditi ako ju premjestim u sobu?
Misliš da premijestiš u sobu Orhideju? Ne, ona voli biti pored prozora i da ima puno svjetlosti.
A ako misliš na božićnu zvijezdu, nju možeš. Ja svake godine kupim novu pred Božić jer mi ne traje dugo. To su stvarno ali stvarno rijetki da im uspjeva božićna zvijezda dugo. Negdje sam čula da kad prestane sa listovima, da se stavi na tamno mjesto i prekrije sa drugom teglicom jedno vrijeme...ne znam, puno muke nizašto. Dosta su jeftine kad se kupe i velike pa s tim ne obijam glavu.
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 18:47   #92
[QUOTE=mrkvich]al ovo samo gubi listove dok frendici vec ne znam koju god za redom cvate ista.
kaj se orhideje tice evo bash sam jucer malo bacila oko na nju i vidla 2 izdanka!!!! bash sam hepi zbog tog.
nek da pitam,posto sam ju kraj ljeta,jesen i zimu drzala u kupaoni na prozoru oce li joj skoditi ako ju premjestim u sobu?[/QUOTE

Sto se Bozicne zvijezde tice, nemoj se puno uzrujavati jer ih vecina dolazi iz uvoza i vec su toliko izmucene da nije cudo da se osuse, pogotovo ako su velike i bujne. Imala sam jednu koja je bujala, ali nije cvala. Kad sam pokusala sa zatamnjivanjem, pocela je zutiti i uvela je jadna na kraju.
Imala sam ciklamu i isto je uvela, tocnije istrunula jer sam je takvu vec i kupila, trule lukovice. Osim toga zahtjeva uvjete koji se u stanu tesko mogu zadovoljiti.
A tvoja je orhideja Falenopsis?
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 09:58   #93
da, falenopsis.koliko me sjecanje sluzi jer je davno bilo kada je cvala bijela je sa malooo roskastoga po sebi.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 16:32   #94
Quote:
mrkvich kaže:
da, falenopsis.koliko me sjecanje sluzi jer je davno bilo kada je cvala bijela je sa malooo roskastoga po sebi.

Drzim fige novim nastavcima. Ja svoje falenopsise uspijem nagovoriti na cvatnju na slijedeci nacin. Tijekom zime ih drzim na oko 15 do maksimum 20 stupnjeva ( u negrijanoj sobi), rjedje zaljevam ( 1x u 10-14 dana), ne gnojim i rjedje rosim, ali uvijek stoje na podloscima u kojima su mokri kamencici. U takvim su uvjetima oko 1-2 mjeseca. Onda ih premjestim u sobu koja se povremeno grije, cesce rosim, zbog zracne vlage i drzim ih na zapadnom prozoru. Zimi podnose i malo direktnog sunca, kroz koji sat, ne dulje. To je moje iskustvo. Dovoljno svjetla je najvaznije za cvatnju i dobru diferencijaciju cvjetova, zatim gnojenje i dobar supstrat.
Kupaona je dobro mjesto za orhideju, ali ako je na sjeveru, nema dosta svjetla pa ima bogato lisce tamno zelene boje. Ako imas uvjete, namjesti joj jedan reflektor sa zaruljom za biljke. Moze je lijepo osvijetliti, a odaje spektar za fotosintezu. Osramove su dobre. Mozes i neonske, ali bas nisu ugodne za oci.
Nadam se da sam ti malo pomogla.
C.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 00:34   #95
Cattleya pošto ja nisam vidjela kod nas za kupiti žarulja za biljke koje inače vani ima, pretpostavljam da ove Osramove misliš obične. Ili? Od koliko w kupuješ?
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 20:29   #96
Quote:
Hoya kaže:
Cattleya pošto ja nisam vidjela kod nas za kupiti žarulja za biljke koje inače vani ima, pretpostavljam da ove Osramove misliš obične. Ili? Od koliko w kupuješ?
Kupujem u Žaruljici od 100 W (ima i od 60W). Osram, Concentra Spot R 80 Natura. Na žalost na kutiji ne piše ništa više od tog. Vjerujem da su bolje neonske, ali za to mi treba posebna konstrukcija. Neonskih imaš raznoraznih za kupiti u Žaruljici. Bar je bilo. Ove Osramove pomažu po zimi kad nema dovoljno sunca; Cimbidij potjerao 2 grane, Dendrobium Nobile je cvao.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 12:17   #97
Bog,ja sam obožavatelj orhideja imam ih 20-ak ali pojavio mi se veliki problem a vezan je uz bolest Orhideja.U kaljicima sam primjetio nekakve kukce nalik sitnim stonogama i u nekim kaljicima sitne musice.Najviše imam posljedica kod vrste Cambria jer su se neki izdanci osušili odnosno poceli truniti.Ako mi tko može pomoci neka se javi !
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 15:45   #98
Spojene dvije "orhideje" teme.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 23:10   #99
Quote:
Danko kaže:
Bog,ja sam obožavatelj orhideja imam ih 20-ak ali pojavio mi se veliki problem a vezan je uz bolest Orhideja.U kaljicima sam primjetio nekakve kukce nalik sitnim stonogama i u nekim kaljicima sitne musice.Najviše imam posljedica kod vrste Cambria jer su se neki izdanci osušili odnosno poceli truniti.Ako mi tko može pomoci neka se javi !
Da li si suguran da joj musice skode? I oko mojih cimbidija ima pokoja musica, ali nemam dojam da im skode.
Ako ti trune orhideja, u supstratu imas musica i drugih bestija, probaj sa presadjivanjem. Obavezno novu zemlju steriliziraj prije toga. Ja to uvijek cinim pecenjem u pecnici na cca 150 C oko 25-45 min.
Uzmem one vrecice za pecenje hrane i jednokratne aluminijske posude takodjer za pecenje i nema zemlje po pecnici. Korijenje ocisti dobro od starog supstrata, odrezi sve trulo korijenje i potopi na 10- 20-tak min u vodu i dobro isperi pod vodom.
Druga je ideja da probas zaliti sa sistemskim insekticidom. Budi oprezan jer su otrovni i za toplokrvne zivotinje, pitaj u specijaliziranim trgovinama, a nama javi rezultate.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:27   #100
Supstrat za orhideje

Pozdrav svima! Nova sam na ovom forumu i treba mi vaša pomoć! Trebam presaditi Phalaenopsis ali nigdje ne mogu naći gotovi supstrat za orhideje. Možete li mi savjetovati koji su materijali najbolji za supstrat za ovu vrstu.
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.