Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2008., 17:55   #1
Stepenice - omjer visine stepenice i dubine gaza

Pozdrav svima!

Imam nadtemeljne zidove 75 cm i prema projektu, planirane su stepenice visine 15cm (5x15cm) i širine 32cm (4x32cm). Zanima me da li je to ok, tj. ugodno za hodanje ili je preporuka neka druga dimenzija? Znam da postoji formula za stepenice, no najbitnije mi je da je ovo što napravim ugodno za hodanje.

Također, imam jednu prostoriju u kući koja bi trebala biti za jednu stepenicu niža od ostatka kuće - tu će biti kotlovnica - bojler, hidrofor, spremnik vode, vešmašine.... pa čisto da ako nešto rikne, ne pliva cijela kuća. U tu prostoriju ulaziti će se tako da se vrata otvaraju s hodnika prema toj prostoriji i ako napravim usku stepenicu, biti će neugodno. Vrata su široka 80 cm, mislio sam tu stepenicu napraviti visoku 15cm i široku 80 cm (kao mali plato). Što mislite o tome? Savijeti? Hvala!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 21:32   #2
sve ok
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 20:51   #3
jednostavno...

postoje internacionalni standardi za sve, pa tako i za dimenzije stepenica...i postoji grana znanosti koja se zove ergonomija, i bavi se područjem kako ugoditi čovjeku da se osjeća najbolje, dok radi, hoda, sjedi ili leži...i da se čim manje napreže u tim svojim aktivnostima...e sad, ako tebi ne pašu takvi standardi, iz bilo kojih razloga, ti si ljepo napravi svoje, pa si složi stepenice po svojim koracima...
nerodiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 22:19   #4
cU knjižnici sam posudio 2 knjige o građevini. Jedna od njih je "Zgradarstvo" gdje su detaljno objašnjeni izračuni, tablice i sl. potrebni za izradu stepenica. Poprilično je sve opisano. No kako meni ne treba sad i konkretno cijela knjiga mi je samo prostrujala kroz glavu, a kad ću trebati posudit ću knjigu i pročitati.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 17:38   #5
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam nadtemeljne zidove 75 cm i prema projektu, planirane su stepenice visine 15cm (5x15cm) i širine 32cm (4x32cm). Zanima me da li je to ok, tj. ugodno za hodanje ili je preporuka neka druga dimenzija? Znam da postoji formula za stepenice, no najbitnije mi je da je ovo što napravim ugodno za hodanje.

Također, imam jednu prostoriju u kući koja bi trebala biti za jednu stepenicu niža od ostatka kuće - tu će biti kotlovnica - bojler, hidrofor, spremnik vode, vešmašine.... pa čisto da ako nešto rikne, ne pliva cijela kuća. U tu prostoriju ulaziti će se tako da se vrata otvaraju s hodnika prema toj prostoriji i ako napravim usku stepenicu, biti će neugodno. Vrata su široka 80 cm, mislio sam tu stepenicu napraviti visoku 15cm i široku 80 cm (kao mali plato). Što mislite o tome? Savijeti? Hvala!
sto se tice ovih par stepenica to ti je ok...mi ih na novim zgradama radimo visine 15,5 - 16,2 cm....a gazista sirine 30 cm uvijek...

sto se tice ove jedne stepenice u kotlovnici - pametno govoris....napravi taj plato....i to ono napravi ga komotno veceg jer ako napravis tu jednu stepenicu ti si jedini koji nece pasti jer znas da je tu...ali vjeruj da ce neko drugi obavezno pasti...ali ono obavezno.....i jos nesto onako - inace u javnim objektima je zabranjeno imat jednu ili 2 stepenice...bas zbog ozljeda....a ja ti predlazem da rubne dijelove tog platoa ofarbas u neku krecavu boju tako da je uocljivo....i sve 5
krule is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 19:54   #6
formula je 2v + š = 61 do 65. sve unutar toga je dobra mjera. Recimo za vrtiće i osnovne škole se ide na 61.

Za veće visine gazišta je druga formula...

Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam nadtemeljne zidove 75 cm i prema projektu, planirane su stepenice visine 15cm (5x15cm) i širine 32cm (4x32cm). Zanima me da li je to ok, tj. ugodno za hodanje ili je preporuka neka druga dimenzija? Znam da postoji formula za stepenice, no najbitnije mi je da je ovo što napravim ugodno za hodanje.

Također, imam jednu prostoriju u kući koja bi trebala biti za jednu stepenicu niža od ostatka kuće - tu će biti kotlovnica - bojler, hidrofor, spremnik vode, vešmašine.... pa čisto da ako nešto rikne, ne pliva cijela kuća. U tu prostoriju ulaziti će se tako da se vrata otvaraju s hodnika prema toj prostoriji i ako napravim usku stepenicu, biti će neugodno. Vrata su široka 80 cm, mislio sam tu stepenicu napraviti visoku 15cm i široku 80 cm (kao mali plato). Što mislite o tome? Savijeti? Hvala!
LutkoSchlappa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:10.