Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2009., 00:24   #21
nesto mi govori da skoro necemo znati kamo sa stednim zaruljama.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 08:21   #22
Neee.... već ne znamo
Štedne žarulje

Isprika na oft-u, nisam se mogla suzdržati kad vidim da ni u UK na znaju riješit problem žive.:klap:
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 12:58   #23
Meni jedna stvar nije jasna, npr kazu bacit svu robu koja je dosla u dodir sa zivom. Ne smije se prat u masini, ne preporucuje se prat u kadi jer kao masina ce se kontaminirat.

Roba koja nije dosla u dodir za zivom a bila je u prostoriji se preporuca prozracit nekoliko dana na balkonu a tek onda oprat.

I sad se nadam da mi moze ovdje koji kemicar pomoc! Npr operes komad robe koji je bio u dodiru za zivom u puno vode u kadi i onda ga operes u masini i kako taj komad jos uvijek moze sadrzavat zivu? da li je sadrzava?
kako masina u tom slucaju moze postat kontaminirana kad je isto kroz nju proslo puno vode.

Meni je ovo nekako nelogicno! Kako masina moze postat kontaminirana?
Mislim kuglicu koja moze isparavat si odstranio, iza nje je na robi ostao nekakav trag zive, je li to u obliku praha ili sta?

Meni se cini da se ovdje vise radi o zastiti okolisa jer voda koja opere materijal sa zivom ce valjda odnijet tu zivu u kanalizaciju i tu je problem i sad ja zbog nekih pet cestica zive koje ce zatrovat vec zatrovanu rijeku moram bacit moj omiljeni kucni ogrtac? ili moj omiljeni kucni ogrtac poslije pranja jos uvijek sadrzi neke cestice zive?

Aj pomozite mi s ovim molim vas, ja to ne kuzim !

Jer mama moja veli da ne budalim i ne bacam stvari nakon sto sam usisivac vec bacila a mene je strah da ce mi se dijete pokrit dekom koja mozda ima te cestice i da ce mu to ostetit mozak, jer strucnjaci preporucuju da se ta deka baci!
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 14:42   #24
Pranje robe funkcionira tako da u vodi s detergentom nastojiš otopiti što više prljavštine, i onda ta otopljena prljavština zajedno s vodom odlazi iz mašine. Baš zato što je otopljena, ne može se izdvojiti iz vode - kud voda, tud i ona.

Živa se ne miješa s vodom niti je detergent otapa. Slično kao da hoćeš fleku od motornog ulja oprat hladnom vodom - potrošiš jezero vode, a fleke se nisi riješila. Dodatni problem je velika gustoća ("težina") žive zbog koje ona u smjesi s vodom pada na dno, pa je ne možeš samo tako istjerati iz mašine. Iz istog razloga se živa ne smije izlijevati u sudoper - jer ostaje ležati u sifonu, ne možeš je jednostavno splahnuti vodom.

E, sad, kolika količina žive je mogla završiti u toj deki, to ti ja stvarno ne znam, isto kao što ne znam može li ta količina biti štetna za zdravlje.

Zadnje uređivanje onix : 07.10.2009. at 14:47.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 15:09   #25
a da provaš kontaktirati institut ruđer bošković?

http://www.irb.hr/
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 21:22   #26
Quote:
orchis kaže: Pogledaj post
ja mogu samo iznijeti svoje iskustvo..meni je isto jednom pukao toplomjer...živu sam kupila sigurno sat vremena uz pomoć papirića kap po kap i bacala u smeće
i meni se ovo dogodilo i postupila sam isto ovako. Mi smo tu skupljenu živu bacili negdje u vrt iza kuće, u zemlju.
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 22:07   #27
Ajoj meni ce ova ziva pola zivota odnijet

Nakon silnog ciscenja nasla sam jos 2-3 loptice na printeru

Pitala sam apotekara u susjedstvu a on kaze da dobro ocistim i nadam se najboljemu.
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 23:30   #28
Quote:
edge79 kaže: Pogledaj post
Endi vidi ovo:

Glupa je jer je loše složila odgovor.
Kratki doticaj djeteta sa živom nije opasan. Dakle, ako je malo dira prstima, neće mu biti ništa.
Pare su opasne, jer ih pluća odlično upijaju, a raspršena živa (dakle velike površine) znatno isparava.
Ako dijete odrasta u sobi u kojoj isparava živa, to negativno utječe na njegove sposobnosti, prvenstveno umne. Trovanje je kronično, dugotrajno i nepovratno.


Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
nesto mi govori da skoro necemo znati kamo sa stednim zaruljama.
U štednoj žarulji su pare žive pod vrlo niskim tlakom. To je gotovo vakum prošaran atomima žive. Ima ih toliko koliko kap iz toplomjera ispusti u zrak u, rekao bih, minutu. Ako i to.
Ljudi kriče i vrište oko žarulja, a smiju se na razbijene toplomjere. Samo pokazatelj ljudske gluposti.


Quote:
Ona007 kaže: Pogledaj post
Meni jedna stvar nije jasna, npr kazu bacit svu robu koja je dosla u dodir sa zivom. Ne smije se prat u masini, ne preporucuje se prat u kadi jer kao masina ce se kontaminirat.

Roba koja nije dosla u dodir za zivom a bila je u prostoriji se preporuca prozracit nekoliko dana na balkonu a tek onda oprat.

I sad se nadam da mi moze ovdje koji kemicar pomoc! Npr operes komad robe koji je bio u dodiru za zivom u puno vode u kadi i onda ga operes u masini i kako taj komad jos uvijek moze sadrzavat zivu? da li je sadrzava?
kako masina u tom slucaju moze postat kontaminirana kad je isto kroz nju proslo puno vode.

Meni je ovo nekako nelogicno! Kako masina moze postat kontaminirana?
Mislim kuglicu koja moze isparavat si odstranio, iza nje je na robi ostao nekakav trag zive, je li to u obliku praha ili sta?

Meni se cini da se ovdje vise radi o zastiti okolisa jer voda koja opere materijal sa zivom ce valjda odnijet tu zivu u kanalizaciju i tu je problem i sad ja zbog nekih pet cestica zive koje ce zatrovat vec zatrovanu rijeku moram bacit moj omiljeni kucni ogrtac? ili moj omiljeni kucni ogrtac poslije pranja jos uvijek sadrzi neke cestice zive?

Aj pomozite mi s ovim molim vas, ja to ne kuzim !

Jer mama moja veli da ne budalim i ne bacam stvari nakon sto sam usisivac vec bacila a mene je strah da ce mi se dijete pokrit dekom koja mozda ima te cestice i da ce mu to ostetit mozak, jer strucnjaci preporucuju da se ta deka baci!
Sve ovisi koliko se metal raspršio kad je toplomjer pao na pod. Problem je i u tome što si ga išla usisavati, dakle fragmentirala si ga i možda porazbacala kroz filter i ispuh po sobi.
U tkanini će teško ostati. Ja bih ju na tvom mjestu dobro nalupao odjeću (vani) da živa poispada iz njega, i zatim i odnio je na kemijsko čišćenje, a onda još zračio na balkonu dan-dva.

U perilici bi ostala, pala bi na dno bubnja i njene pare bi korodirale aluminijske dijelove perilice, a i žestoko bi ti isparavale iz perilice kada je vruća. 13.6 grama po mililitru, i sama si svjesna koliko je to teško.


Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
i meni se ovo dogodilo i postupila sam isto ovako. Mi smo tu skupljenu živu bacili negdje u vrt iza kuće, u zemlju.
Krasno. Baš tamo gdje je najgore.


Quote:
Ona007 kaže: Pogledaj post
Ajoj meni ce ova ziva pola zivota odnijet

Nakon silnog ciscenja nasla sam jos 2-3 loptice na printeru

Pitala sam apotekara u susjedstvu a on kaze da dobro ocistim i nadam se najboljemu.
Jednostavno stavi masku na facu i sve, ali jebeno sve zaprašinaj sumporom i pusti dan-dva da stoji, i onda lagano pokupi i baci u smeće. Ako si našla kuglice na printeru, onda si svjesna da se razletjelo posvuda.
Moraš nabaviti sumpor. Neće ti ništa reći, ne brini. Sumpor nije nešto što je klasificirano kao vrlo opasno.
Kad ga pospeš po živi, lagano će se spajati s njom u sol živin(II) sulfid, jednu od, u vodi, najnetopljivih tvari koju poznajemo.

Kužiš, nije to prevelika frka za odrasle (ali frka jest), ali za djecu jest velika frka. Djeci se razvija mozak, i živa je zadnja stvar koja im treba.

Evo pogledaj kako isparava.
http://www.youtube.com/watch?v=lpZF88fqrl8
Pogledaj cijeli video. Nadam se da znaš engleski. Slušaj što tip govori.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 07.10.2009. at 23:37.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:24   #29
razbio nam se toplomjer živin,zanima me da li netko zna koliko je živa iz toplomjera ukoliko nije do kraja pokupljena štetna za malo dijete ukoliko dijete boravi u toj prostoriji,,te koliko dugo živa isparava?Da li netko zna kolika količina žive je štetna te koliko žive sadržava toplomjer?
danijela78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 20:34   #30
imaš sve jako lijepo objašnjeno ovdje http://endimion17.blog.hr/2009/10/16...kucanstvu.html
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 20:52   #31
Jedna koja je razbila toplomjer. Zbog člana obitelji koji je paničario (točnije - histerizirao), zvali smo doktoricu, pitali u apoteci i ne znam koga smo više zvali. Apsolutno svi do jednoga su nam rekli da ne paničarimo i da to samo počistimo, tj skupimo i bacimo. Ne sjećam se kako smo to na kraju skupili, možda čak i usisavačem, tu noć nismo spavali u toj prostoriji, prozračili - i eto, 7 godina kasnije svi ukućani živi i zdravi. Iako, navodno, u nekim zemljama šalju specijalce u svemirskim odijelima (meni teško povjerovati).
Zato mislim da ne treba širiti paniku.

p.s. da je stvarno TOLIKO opasno, ne bi se smjelo prodavati u slobodnoj prodaji bez ikakvih uputa, pa i najobičnije pastile za grlo ili aspirin dolaze s papirićem u privitku, dakle - u kutiji u kojoj bi se prodavao taj nesretni toplomjer bi trebao biti paipirić s mrtvačkom glavom i brojevima telefona službe za toksični otpad u slučaju da se stvarčica razbije i potruje cijelu obitelj - s obzirom da nije tako...

Zadnje uređivanje Lisbeth : 11.02.2010. at 20:58.
Lisbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 14:04   #32
ovako , meni se zivin toplomjer razbio prije 2 tjedna i tek ga jucer isao pokupiti ( iza ormarica, u sobi) i kad tamo nema kuglica. Nista, otisao sam do apoteke i teta mi kaze da ne bacam sumpor nego dobro pocistim, usisam i bacim vrecicu tu. Pitam je dal ce biti sta bed , pošto mi je 2 tjedna isparavalo blizu kreveta i posto je vjerojatno da necu uspijeti sve izvaditi ( zbog pukotina u parketima) ona kaze da ne tj, da su sanse male da mi sta moze biti od zive, nego je to vise opreza radi. A ljudi se ful uspanice citajuci ovaj topic, kao da stavljaju plutonij u toplomjer...
-CP- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 16:43   #33
Da, ispada da je opasnije od eksplodiranog nuklearnog reaktora a nalazi se u slobodnoj prodaji, bez bilo kakvih uputstava. Čak i na sredstvima za čišćenje su navedene mjere predostrožnosti, onaj naranđasti znak za toksičnost, a toplomjer u apoteci se dobije u onoj plastičnoj navlaci i to je to.
Ovdje se širi nepotrebna panika, IMHO.
Lisbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 17:34   #34
meni se svojevremeno razbio tolplomjer, a živu sam pokupio i bacio u smeće. Otada je prošlo više od dvadeset godina a i dalje živim u tom stanu. svi smo živi zdravi i više manje normalni
amrandov klon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:20   #35
Quote:
amrandov klon kaže: Pogledaj post
meni se svojevremeno razbio tolplomjer, a živu sam pokupio i bacio u smeće. Otada je prošlo više od dvadeset godina a i dalje živim u tom stanu. svi smo živi zdravi i više manje normalni
same here
melps is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:26   #36
Dobro je, pa nema u toplomjeru kubik žive da se digne tolika panika! Kratko usisivanje, baci vrećicu, isprazni posudu, ovisi kakav je usisivač, vuk sit koza cijela! Ili jednostavno skupiti vlažnom krpo, ali paziti na staklo da se ne posječete!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:39   #37
jednom kao klinac.. cca 2-3 osnovne sam slucajno razbio toplomjer i ziva je iscurila... kao klincu mi je to bilo vrlo zanimljivo.. onak srebrna kuglica koja se pod prstima moze mjesiti i razdvojiti u vise manjih kuglica, te opet tih vise komadica skupiti u jedan... nakon 10-15min mi je dosadila pa sam je bacio...

navecer sam roditeljima ispricao za tu "fora" kuglicu i nastala panika... brzo kod doktora.. na pretrage... na kraju nista... sve bilo idealno....
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 23:10   #38
^^ evo naletila na ovu temu... ja sam prije tri mjeseca umislila da imam fibru i izvadila toplomjer. nespretna, kakva nekad stvarno jesam, ispadne mi iz ruke i komadici stakla kao i kuglice su se rasule po plocicama u kuhinji. u svakom slucaju, pokupila sam, ocistila metlom i bacila u skovace koje su se bacile sutradan ili tokom večeri pojma nemam.... kad sam spomenila to starcima, oni ono uspaničeni da jesam li to dirala ili samo bacila i rekla sam da nisam dirala iako mi je bilo zanimljivo. da bi na kraju saznala da je to živa, a ovo čitajući me usralo... al ništa se nije dogodilo.
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 15:03   #39
Kad se razbije toplomjer najjednostavnije je živu pobrati pomoću magneta i to je to.
biceps is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 07:02   #40
kaj me podsjetilo dok sam sam ko curica (al jakooo mala, mislim da 6 godina ) skužila da se toplomjer može zagrijavati, pa imaš temperaturu i možda nećeš u školicu. Naravno, moj mozak nije pomislio da bi moglo poslužiti i malo tople vode, pa sam je za svaki slučaj zagrijala dok nije zakipila na štednjaku, ubacila toplomjer, a živa se rasprlisnula sveposvud! Nisam imala pojma kaj to je, malo sam pobrala kuglice, i još došla mami da imam temp, a hladna ko led Sva sreća imali smo još jedan toplomjer, isti. Kad je stara skužila nered i rasutu živu (vrlo brzo), a ja cvilila da gorim, samo me ošinula pogledom..Mislila sam da će me nalemat ko nikad, al nije.

Valjda smo živu i pojeli jer je fakat bila prosuta po cijeloj kuhinji, al eto, živi smo. I da, nisam dobila cipele i neku igračku koju sam si željela, a plakala sam ko kišna godina zbog cijele situacije!

Ah
__________________

Zadnje uređivanje ursula1000 : 14.10.2010. at 07:08.
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.