Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2010., 13:29   #1
Laringofaringealni refluks (LPR)

"Laringofaringealni refluks (laryngopharyngeal reflux Σ LPR) predstavlja povrat gastričkog sadržaja iz želuca, kroz jednjak u laringofarinks. To je noviji klinički entitet koji je do nedavno, a u svakodnevnoj praksi je još uvijek, neprepoznat ili se tumači kao atipični gastroezofagealni refluks (GER).
Rezultati recentnih istraživanja pokazuju vezu tog entiteta s mnogim bolestima gornjih dišnih putova. Nesumnjivo je da je jedan dio upalnih bolesti, kao što su kronični laringitisi i faringitisi, kronični rinosinuitisi, sekretorni otitisi i laringomalacija u vezi s LPR-om.Dokazano je da veliki postotak astmatičara ima LPR, te da je LPR izrazito čest kod bolesnika s karcinomima grkljana i ždrijela. Najčešći simptom LPR-a je promuklost (disfonija), prisutna u 92%- 100% bolesnika. Uočeno je da se bolesnici s intermitentnom promuklošću nekoliko puta godišnje žale na laringitis koji traje danima ili čak tjednima. Sljedeći simptom po učestalosti jest kronično čišćenje grla prisutno u 50% bolesnika s LPR-om, zatim globus faringeus u 33% i disfagija u 27% bolesnika. LPR i GERB međusobno se razlikuju po simptomima bolesti, kliničkoj manifestaciji kojoj su uzrok, po mehanizmima nastanka refluksa, drukčijim dijagnostičkim kriterijima te drukčijim terapijskim pristupima. Bolesnici s LPR-om pacijenti su otorinolaringologa, a oni s GERB-om gastroenterologa. Razlika u simptomima. Bolesnici s LPR-om uglavnom nemaju simptom pečenja u prsima i ne registriraju regurgitaciju, za razliku od onih s GERB-om, koji većinom imaju taj simptom. Dominantni simptom LPR-a je promuklost (92-100%), što uopće ne postoji u bolesnika s GERB-om. S druge strane, osječaj pečenja u prsima prisutan je u samo 6% bolesnika s LPR-om, a 89% u onih s GERB-om. Dakle, simptomi bolesnika s LPR-om simptomi su bolesti grla Σ laringofarinksa, a onih s GERB-om većinom gastrointestinalni."

je li ima jos ljudi koji pate od ovog kao ja, i najvise me muči prehrana, jer je tesko otkriti sto mi smeta kad nemam žgaravicu i bol u trbuhu i sl. kao kod bolesnika s dijagnozom GERB, ali i u mom slucaju vrijedi dijeta kao ona za gerb, i tesko mi je prihvatiti da se zauvijek moram odreći rajčice i agruma u prehrani i uzimati umjetni vitamin c u tabletama. i zanima me ako netko zna nakon terapije da li se mogu vratiti na stari rezim prehrane?
crystalmaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 10:53   #2
šta nitko nema dijagnozu LPR-a? očito jos doktori to ne prepoznaju kod velike većine pacijenata
crystalmaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:31   #3
Kad ti tak moram reć - briješ, refluks želudac - larings/hipofarinks i sve ovdje nabrojano je ODAVNO dio entiteta GERBa i nema nekog posebnog razloga uopće ga izdvajati iz njega, GERB u užem smislu (ograničen samo na povrat u donji dio jednjaka) je, usudio bih se reći, prije iznimka nego pravilo (treba razlikovati GERB od "žgaravice" jer nije svaka žgaravica GERB) i ne vidim što te točno muči u tome hoće li ti pisati neki LPR ili GERB kao dijagnoza - kad ti je ionako terapija ista u oba slučaja jer je i uzrok isti, uostalom ako ćemo iči nekom logikom da bi ti se nešto moglo iz jednjaka izliti u grlo prvo mora biti u jednjaku ergo opet moraš imat GERB da bi imao taj "LPR" jer ako nema GERBa nema se što vraćati...

A pomodarstvo u nazivima i izdvajanjima svega i svačega u razne entitete (taman kolko je potrebno da se napravi par desetak doktorata i par stotina raznih case reportova) je inače dosta popularno u zadnje vrijeme, naravno poslje toga dokazati neki smisao (dijagnostički ili terpijski) tog izdvajanja u odvojeni klinički entitet često bude nemoguće ali uredno polu-stručna glasila razvikaju takve članke preko par desetak stranica i kroz par izdanja, naravno praćena međusobnim komentarima potpore ekipice koja je sudjelovala u istraživanjima...

Ukretko - ne opterećuj se glupostima, inače FYI promuklost i primjećivanje tzv "posteriornog laringitisa" od strane ORL ili astme kojoj se nemože dokazati alergijska ili infektivna genza gotovo po automatizmu podrazumjeva gastroenterološku obradu, barem na mojoj listi postupaka, a ja baš nis tak napredan da sam neki nadprosječni dr prema tome budi bez brige - misli se na to...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 12:00   #4
ok, 10x, ali i ja dalje nisam mirna utoliko što me zanima uzrok nastanka refluksa (ne pušim ,ne pijem alkohol, ne pijem često kavu, nemam prekomjernu težinu, ne živciram se - i onda dobijem tako nesto). kad je riječ o refluksu svi (ovdje mislim na doktore) odmah zaključe da je višak želučane kiseline i prepišu ti neke antacide, a nitko ne spominje manjak želučane kiseline koji takodjer uzrokuje refluks ili sam u krivu? druga stvar je prehrana: ja ne mogu otkriti koja hrana mi uzrokuje pojačano lučenje kiseline (ako ga imam) a koja ne, jer nemam bolove u trbuhu, pečenje, žgaravicu i sve ono što imaju gerbovci (zato na toj temi i nisam nasla ikakve odgovore), jedini moj problem je to konstantno, danonoćno čišćenje grla iliti po seljački hračkanje
crystalmaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 12:16   #5
Mislim da se pravi uzrok GERBa u barem 90% slučajeva nikad i ne otkrije tj nepoznat je, postoje (relativno) dokazani komorbiditeti ili ako oćeš radije "rizični faktori" ali u konačnici su to i dalje samo rizični faktori, isto kao što neko može bit pušač cjeli život i da ga u 94g života zgazi autobus, a drugi može bit na svježem zraku cjeli život i da ga sa 40g ubije rak pluća, neznam kaj bi ti drugo rekao nego - shit happens...

Inače o GERBu ima veliki topic tak da nema smisla duplirati stvari, osim toga tam su pisali i pametniji od mene...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 22:10   #6
Dali to znaci da mi jednjak nije ostecen vec grlo?
tina1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:00   #7
Question Ja to možda imam...

Quote:
crystalmaiden kaže: Pogledaj post
šta nitko nema dijagnozu LPR-a? očito jos doktori to ne prepoznaju kod velike većine pacijenata
Ne znam jel si uopće više aktivna na forumu, ovo ti je stari post...
Nemrem ti poslat privatnu poruku...
Uglavnom, već godinama ako jedem neposredno prije spavanja (a osobito dok sam pušila!) u noći imam ogromnu količinu ljepljive i guste slane sluzi koja stoji usred grla i nemrem progutat nego mora to hroktanjem izbaciti van. Žućkasto je... A zadnjih nekoliko mjeseci stalno čistim grlo jer se u njemu stalno stvara sluz... Ne curi odozgora jer je gornji dišni sustav zdrav, bila sam kod otorinke, veli da mi je grlo dosta oštećeno i ponekad sam promukla...
Uz sve navedeno strašno puno podrigujem (od svega) i prdim (od svega). Podrigujem čak i natašte!!
Inače, ništa me ne boli, sve mogu jesti, sve provarim, jedem puno i jedem zdravo... Alkohol prigodno, ne pušim...
ŠTA DA RADIM???
__________________
Jedina razlika između mene i luđaka je ta - što ja nisam lud ... Salvador Dali
Jana88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 21:01   #8
eh, da. isti problem, otprilike svakih 5-7 dana "napad" gušenja zbog guste sluzi koja se stvara u grlu i koju s teškim naporom uspijevam, kako Jana88 kaže, hroktanjem, izbaciti van. Također ne uspijevam utvrditi čime ju prouzročim, masnija hrana i čokolada mi definitivno smeta, ali nekad se pojavi iako ništa takvoga ne konzumiram. Mislim da mi čaj od kadulje malo pomogne da izbacim sluz i da se grlo smiri, ali bilo bi super otkriti što sve smeta, pa to potpuno izbaciti i riješiti se muka! Sa žgaravicom uopće nikad nemam problema. Ne pušim, alkohol ne pijem nikada...
vyeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 09:05   #9
Pridruzujem se i ja...
Kod mene (transnazalna) gastroskopija uredna kao i UZV abdomena. Bas sam bila na pregledu nedavno. H.pylori negativan. Neman zgaravicu nikad...

Simptomi zadnjih par godina: konstantni osjecaj gladi i praznine u ustima, grlu, jednjaku koji ne prolazi ni nakon jela, hrackanje obavezno ujutro i nakon jela, kasalj, slijevanje, iskasljavanje, osjetljive glasnice, peckanje u grlu, promuklost nakon malo intenzivnijeg pricanja.. nekad ako se najedem navecer i nakon toga popijem vodu/caj i nedo Bog odem u polulezeci polozaj, osjetim u jednjaku tu tekucinu kao da se dize i onda mora ustati, promjeniti polozaj i uzeti zvakacu ili popiti jos vode.
Onda nekad osjetim kao da ne mogu dovoljno duboko udahnuti, zna tako biti i dok jedem. Pa sam imala par puta i knedlu u grlu ko da mi je nesto unutra i osjecaj kao da gutas zilete, a znala sam imati i osjecaj suhog grla ponoci pa bi se svako malo dizala popiti vode.

Dobila terapiju Omeprazol 20mg, ujutro i navecer 4 tjedna, kaze doktor ako ne bude bolje da se javim..

Citala sam puno o tom LPR-u, a prije par godina sam i dobila dijagnozu samo na temelju pregleda grla. Tad sam dobila Acipan, ali sam saznala da sam trudna pa je ljecenje palo u dr plan.

Prosle godine sam imala opet jaci napadaj simptoma pa sam popila jednu turu PPI. Poboljsanje je bilo kratkotrajno i gotovo neprimjetno. Ocito treba biti na terapiji puno duze i uz PPI koristiti i alkaliziranu vodu da se ispere i neutralizira sav taj pepsin iz ustiju, nosa, grla, glasnica i jednjaka.. cula sam da se moze obaviti i testiranje na pepsin iz sline, samo ne znam da li toga ima kod nas.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 15:13   #10
Evo sto kazu na dr.Ozu.
https://www.doctoroz.com/article/silent-reflux-epidemic

Toliko ljudi sa istim simptomima, a rijetko ko dobije pravu dijagnozu i tretman/ljecenje dok vec nije prekasno.

Ne vjerujem da bas nitko na forumu nema problem kao ja.

Meni je otorinac dijagnosticirao LPR i dobila sam nakon tih 20mg jacu dozu, 2x40mg Controloc mj dana, pa nakon toga jos 3 mj samo ujutro i onda kontrola. Ocito se dugo mora uzimati da bi se primjetilo ikakvo poboljsanje. Najgori mi je taj osjecaj gladi koji je konstantno prisutan i cak se pogorsa nakon jela. Nevjerojatno mi je da je uz sve te simptome gastroskopija bila (navodno) skroz uredna.

Ocito bi trebala obaviti jos neke dodatne pretrage poput ph metrije i sl.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 17:59   #11
Ja imam slične simptome već skoro tjedan dana! Ne znam kako da si pomognem, dr. mi je dosta nesposobno, ići ću naravno, ali ne nadam se ispravnoj dijagnozi
eeennniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 19:55   #12
dakle, prije kojih 5 dana odjednom sam pocela osjecati nekakvo peckanje u grlu, svakih par minuta bi me zapeckalo, nikakvi drugi simptomi. S vremenom sam primijetila i da mi je grlo dosta suho uglavnom, da imam nekakvu blagu sluz, jezik mi ima blage bijele naslage. Ne kasljem, ne curi mi nos. Blaga promuklost mi se javlja svaki put kad malo duze pricam. Pod nenormalnim sam stresom usput.
eeennniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 08:57   #13
Quote:
eeennniii kaže: Pogledaj post
dakle, prije kojih 5 dana odjednom sam pocela osjecati nekakvo peckanje u grlu, svakih par minuta bi me zapeckalo, nikakvi drugi simptomi. S vremenom sam primijetila i da mi je grlo dosta suho uglavnom, da imam nekakvu blagu sluz, jezik mi ima blage bijele naslage. Ne kasljem, ne curi mi nos. Blaga promuklost mi se javlja svaki put kad malo duze pricam. Pod nenormalnim sam stresom usput.
Imaš kandidijazu usne šupljine. Odi doktoru, dobit ces Rojazol gel za usta i riješit to u par dana. Smanji konzumaciju jednostavnih šećera, gljivice uh vole.

Sent from mTalk
Bjesomarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 23:53   #14
Quote:
Bjesomarica kaže: Pogledaj post
Imaš kandidijazu usne šupljine. Odi doktoru, dobit ces Rojazol gel za usta i riješit to u par dana. Smanji konzumaciju jednostavnih šećera, gljivice uh vole.

Sent from mTalk
na koje pretrage se ide za to?
Oblaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 03:40   #15
Quote:
eeennniii kaže: Pogledaj post
dakle, prije kojih 5 dana odjednom sam pocela osjecati nekakvo peckanje u grlu, svakih par minuta bi me zapeckalo, nikakvi drugi simptomi. S vremenom sam primijetila i da mi je grlo dosta suho uglavnom, da imam nekakvu blagu sluz, jezik mi ima blage bijele naslage. Ne kasljem, ne curi mi nos. Blaga promuklost mi se javlja svaki put kad malo duze pricam. Pod nenormalnim sam stresom usput.
Tipicni LPR simptomi..
Znam da je stari post, al me bas zanima jel se kod vas to rijesilo i kako.

Ja otkad sam pisala prije 2 godine, odlucila sam prestati (to ljeto) uzimati terapiju jer stvarno nije bilo nikakvog pomaka ni promjene na bolje. Inhibitori protonske pumpe dokazano NE POMAZU protiv LPR. Moja osobna preporuka osim izbjegavanja kisele i ljute hrane (ne jesti namirnice sa ph ispod 5) te spavanja na povisenom i lijevom boku je: GAVISCON ADVANCE ANISEED iz UK (guglati), grgljanje i pijuckanje vode sa ph visim od 8. Ima kod nas za naruciti Prolom voda sa ph 8.8 za neutralizaciju pepsina u grlu. Takodjer svakodnevna higijena nosa.. cula sam da pomaze Arm&Hammer sprej kojeg nazalost nema kod nas.. al to je u biti kombinacija fizioloske/slane vode sa sodom bikarbonom. No moze se isto naruciti online izvana..

Eto, nazalost ovo stanje moze biti dozivotno pogotovo uz cinjenicu da vecina doktora vam samo utrpa Omeprazol i sl. koji gotovo nikome sa LPR ne pomogne. Jer LPR simptomi se razlikuju od GERB-a. Ovdje nema tipicne zgaravice.. a nastrada gornji disni sustav, najvise predio grla. Guglajte si malo simptome i razlike i krenite u akciju jer nasi doktori bas nisu previse upuceni.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2020., 09:33   #16
Jutro,
Omerta, ja sam vec godina borim sa istim simptomima, bude bolje pa ponovo i tako u krug.
Dakle, oko 7 godina, kasalj, stalna podtreba da procistim grlo, promuklost, stezanje u vratu, osjecaj knedle u grlu.
Na poslu me svi znaju kao neko ko non stop kaslje.
E, ja sam tad kad su me poslali na gastroskopiju (to je bilo prije 11 godina, a kasalj se javio kasnije) imala i cir na zelucu, jaku giselinu, hronicni gastritis i imam hijetalnu herniju i HP bakteriju.
Poslije trojne terapije bila ko nova, medjutim ubrzo se sve vratilo.
Evo, nedavno samopet bila pozitivna na HP, ispila terapju i bilo super, medjutim evo ima m20 dana opet kasalj i ljepljiva proovidna sluz .....
UMorna sam od svega, i da mi se samo rijesit ovog kaslja.
hemija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2020., 11:14   #17
meni je PPI pomogao kod LPR-a, ali mora se dosta dugo uzimati. Negativna strana PPI-a su mučnine
SimTam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 08:42   #18
Sim Tam koje PPI si uzimao/la?
hemija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 12:21   #19
Emaneru. Nakon prestanka mi je tako/tako i ovisi o danima i jelu. Nekada je po par tjedana ok, pa je onda tjedan dana koma.
Najviše od svega me smeta začepljen nos i to što doslovno osjetim kako sinusi krenu divljati i sužavati se, naročito kod nagle promjene temperature okoline. Peckanja u grlu i upala više skoro pa i nema.
SimTam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 17:49   #20
Quote:
SimTam kaže: Pogledaj post
Emaneru.
Koliko dugo i koliko mg?
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.