Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2015., 22:49   #61
Quote:
more kaže: Pogledaj post
+ računaj da stan u irskoj za prispavati je 1000E mjesečno šta je 12000 godišnje a ako ti je centar dablina tada računaj 1200-2200 € mjesećno ništa luksuzno
evo ovo 26400 godišnje
http://www.property.ie/property-to-l...in-18/1563368/
Ali ako želite živiti u rupčagi tada možete iznajmit svoj stan u zagrebu 500 eura i iznajmite malo dalje od siska za 50-60 eura i u plusu ste 5400€ godišnje.oko 40000 kn + plača 140000 kn = 180000 kn
Ali i dalje preporučam odlazak u irsku pogotovo ako se vas 5-6 prijatelja odlučite zajedno otići i iznajmite stan i podjelite troškove.
I da i ne. Kao i kod nas imaš svega.

Ali čak i u dublinu se može naći stančić za 500 eur, doduše ne u centru, ali ono. što će ti stan u centru ako dobiješ posao u nekoj firmi na periferiji

Cork - između 300 i 600 eur mjesečno možeš naći svašta, od pristojne sobe do pristojnog stančića.

Ako odem gore neću se ići kurčiti, idem sa jasnim ciljem raditi i zaraditi i staviti što više sa strane. U tom kontekstu me luksuz ne zanima.

Dakle stvar nije u tome da je u irskoj raj, nego u tome tko ima kakve ciljeve,razloge i računicu . Kad imaš viziju, misiju i ciljeve u glavi -nemaš problema.
Glavni ali glavni razlog zašto nemam volje više uopće tražiti ikakav posao u Hr je znaš koji? Tebi možda blesav al meni puno znači.

A to je da na kraju mjeseca kad platiš režije i hranu i sve osnovno što ti je potrebno za život- možeš nešto staviti sa strane i ušparati.
U hrvatskoj to ne možeš. Živiš da bi radio, a raditi moraš da bi živio.
Ovdje se sve pretvorilo u beskonačne krugove pakla bez ikakve svrhe i smisla.

No to sam ja. Sto ljudi ,sto ćudi. Svako ima neke svoje razloge i neke svoje želje i ciljeve.
Ja baš moram i priznati nemam nekog posebnog cilja. Samo činjenicu da sam jednostavno više umoran od ove države i da više ne želim ovako.
Jednostavno- dosta mi je.

I da je u irskoj u materijalnom smislu taman sve jednako kao i ovdlje, ma identično, opet bi bilo bolje otići gore, ne radi para, nego radi vlastite duše i psihičkog zdravlja.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 23:05   #62
mene nerviranu nasi poslodavci malo u firmama koji rade po vani. dakle konkuriras na tenderima po vani gdje se natjeces sa drugim svjetskim firmama i adekvato tome i cjene su vam tu negdje. pa onda brate plati inzinjere kao sto ih i vani placaju a ne izgovori znate kod nas je takva situacija, kriza i tako to...naravno da ljudi odu van. vislji plafon, bolje pare. avionom si bilo gdje jako brzo
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 23:32   #63
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
A to je da na kraju mjeseca kad platiš režije i hranu i sve osnovno što ti je potrebno za život- možeš nešto staviti sa strane i ušparati.
U hrvatskoj to ne možeš. Živiš da bi radio, a raditi moraš da bi živio.
Ovdje se sve pretvorilo u beskonačne krugove pakla bez ikakve svrhe i smisla.
Ne bih se sa ovim složio, ali svi smo navikli da se jadamo u našoj državi.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 23:45   #64
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Jednostavno, ekipa koja bi iakda došla kod nas raditi i za više od 10k kuna bi vani mogla dobiti više od 20k kuna (možda 30?).
Ono kaj vi placate 10k kuna vjerujem da bi vani prije mogli dobiti 30k kuna, ak ne i vise(možda 40?).
I vani firme imaju problema sa bolje skolovanim kadrom. Moj sin dobio od firme premiju 10k kuna samo sto im je naso jednog radnika(to je vani praksa). Sigurno da ce u HR situacija za bolje skolovanim kadrom od ulaska u EU bit sve teza.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 23:50   #65
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno.
Koliko sma skužio, tražite početnike za plaću od 7000kn? To je za Hr uvjete više nego dorbo, masa inženjera (svih struka, ne mislim na IT) bi sa 5god staža bila sretna sa 7000kn.
Ja ne kužim koji je točno problem sa kandidatima početnicima? Ne znaju ama baš ništa o poslu? Ne žele učiti? Lažu u životopisu?
Naime, koliko znam, FER, i općenito elektrotehnički fakulteti u Hr nisu sprdnja od faksa pa da im može završiti svaka dokona budala da se nađe diploma doma. Nego treba puno rada i truda da se završi faks. E pa kako onda ljudi sa takvim kvalifikacijama nemaju pojma o poslu?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
I mome gazdi isto fali ljudi. I on je dao natječaj prije 2 godine:
http://www.moj-posao.net/Posao/242778/Monter-mz/

I umjesto 20 ljudi je primio njih desetak. A ostale nije htio jer su tražili velike plaće. A jedan dipl. inž. strojarstva od tih što je primio već daje otkaz. Plaća mu je bila 3 500 kuna. Sada traži 6000. I gazda ne pristaje. I on daje otkaz.
Ima takvih firmi, što godinama traže radnike. Kad dođeš na razgovor i nabroji ti sva zaduženja, skužiš da je to posao za 3 osobe a ne za jednu. Plaća je naravno za jednu.

Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Neke činjenice koje uzrokuju situaciju o kojoj se diskutira:

1. Znanje, napreduje brže nego što ih škole mogu prenijeti studentima.
2. Školovanje košta više nego što si mnogi mogu priuštiti.
3. Ljudi studiraju da rade ono što vole umjesto da vole ono što rade.
Ovo je jako dobro napisano.
Mogao bih još dodati:
4. Tehnologija u praksi napreduje puno brže nego što je škole usvoje i počmu provoditi kroz nastavu.


Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
U HR se i cesto dosegne plafon. Cak i da imas preko 10kkn i radis u IT-u sto god - to je manje vise to. Ako je to strana firma, za ici dalje i da ti placa naraste moras ici u maticnu zemlju te firme ili otici van. Nije da si kao npr u Njemackoj gdje mozes ici gore po hirearhiji u firmi, ili mjenjat firme i ici opet gore i placa raste. Ovdje kada dosegnes neki plafon on 12-13k kn netto mjesecno to je manje vise to. Tako da je i to neki razlog zasto ljudi odlaze a imaju iskustva i svega sto treba.

.
Dobro rečeno, kod nas se brzo dođe do plafona. Koji je u IT-u još i relativno visok u odnosu na ostala tehnička zanimanja.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
U principu radniku nekom koji je dobar treba cca 6 mjeseci da se ufura i pocne doprinosit. Nakon 1 godine je to vec sve OK. A da vidis da li ce to bit ili ne vidis za 2-3 mjeseca. Al da bu netko dosel i odmah od prvog dana doprinosio to nemre niti Einstein.
S ovim se ne mogu nikako složiti. Ako je radnik (VSS) radio neki posao i prelazi u drugu firmu raditi TO ISTO ILI JAKO SLIČNO, ne znam zašto bi mu trebalo 6mj da se uhoda u posao? Pa ne postaje od IT-ovca kardiokirurg???

Ako se npr radi o ing. strojarstva koji vodi proizvodni pogon, sigurno mu u drugoj firmi neće trebati 6mj da se uhoda u posao.

Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ne bih se sa ovim složio, ali svi smo navikli da se jadamo u našoj državi.
S čim se ne bih složio? Sa visokoobrazovanim zaposlenim ljudima koji na kraj mjeseca ne mogu stavit 100e na stranu, a ne razbaciju se i ne troše na gluposti?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:11   #66
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
S čim se ne bih složio? Sa visokoobrazovanim zaposlenim ljudima koji na kraj mjeseca ne mogu stavit 100e na stranu, a ne razbaciju se i ne troše na gluposti?
Ne budi zbunjen, sam ja napisao "visokoobrazovani zaposlenici"? Ja govorim da se načelno ne slažem sa time, jer se može uštediti i u Hrvatskoj. Govoriti da je ovdje sve sivo i da se ne isplati živjeti...pa onda se iseli čovječe, što pišeš uopće o tome..ja bih se odavno odselio da imam tako loše mišljenje


Radi se o tome da svi misle da je vani med i mlijeko, a realnost je jako drugačija.

Brat od mog starog je visokoobrazovana osoba, živio u Južnoj Africi do ove godine, radi kao inženjer na platformama (mislim nešto vezano za naftu). Prije mjesec dana se preselio na Novi Zeland. Ali on ima znanje koje i plaćaju

A znam ljude koji su otišli vani i vratili se....jer nije vani sve mlijeko i med, nije baš da svaki poslodovac misli "Dođite ovdje, što će nam naši, kada imamo vas".
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:11   #67
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
S ovim se ne mogu nikako složiti. Ako je radnik (VSS) radio neki posao i prelazi u drugu firmu raditi TO ISTO ILI JAKO SLIČNO, ne znam zašto bi mu trebalo 6mj da se uhoda u posao? Pa ne postaje od IT-ovca kardiokirurg???
Ovo pokazuje da nemas bas puno poima o IT-u. Nece netko tko je recimo administrirao mreze postati programer, nece DBA postati web developer, a cesto ni netko tko je DBA za recimo DB2 nece preci na Oracle, prvo jer mora nauciti skoro sve osim principa iz nule i drugo jer poslodavac treba radnika a ne ucenika.

U Hrvatskoj se je IT shrinkao na nivo koji trziste trazi, kad netko trazi dodatne ljude moze ih jedino pokupiti s postojecih poslova ako im ponudi nesto sto ce ih privuci.

Ljudi s FER-a trebaju dobrih 6-12 mjeseci da postanu korisni u nekom kompleksnijem podrucju. Korisni ne znaci eksperti.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:12   #68
Moj profesor na kolegiju "Algoritmi i Strukture podataka" je govorio da tvrka prvih 6-12 mjeseci dosta često gubi na nama, dok nas ne nauče kako da radimo za njih.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:21   #69
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ne budi zbunjen, sam ja napisao "visokoobrazovani zaposlenici"? Ja govorim da se načelno ne slažem sa time, jer se može uštediti i u Hrvatskoj. Govoriti da je ovdje sve sivo i da se ne isplati živjeti...pa onda se iseli čovječe, što pišeš uopće o tome..ja bih se odavno odselio da imam tako loše mišljenje


Radi se o tome da svi misle da je vani med i mlijeko, a realnost je jako drugačija.

Brat od mog starog je visokoobrazovana osoba, živio u Južnoj Africi do ove godine, radi kao inženjer na platformama (mislim nešto vezano za naftu). Prije mjesec dana se preselio na Novi Zeland. Ali on ima znanje koje i plaćaju

A znam ljude koji su otišli vani i vratili se....jer nije vani sve mlijeko i med, nije baš da svaki poslodovac misli "Dođite ovdje, što će nam naši, kada imamo vas".
Gle, danas je stanje takvo (kod nas, vani nisam bio) da VSS osobe teško što uštede i imaju neki "normalan" život samo od svoje plaće. Ne govorim o onima koje su roditelji ZBRINULI. nego o onima koje su jedva školovali, pa sad sa završenim faksom žive s roditeljima jer od plaće ne mogu u samostalan život.

Nisam nikad mislio da vani teče med i mlijeko, samo mislim da je sistem bar mrvicu pravedniji, a ekonomija na zdravim nogama za razliku od naše.

Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Ovo pokazuje da nemas bas puno poima o IT-u. Nece netko tko je recimo administrirao mreze postati programer, nece DBA postati web developer, a cesto ni netko tko je DBA za recimo DB2 nece preci na Oracle, prvo jer mora nauciti skoro sve osim principa iz nule i drugo jer poslodavac treba radnika a ne ucenika.
Priznam, krivo sam se izrazio, ja apsolutno nemam pojma o IT-u, al i meni neznalici bi bilo čudno da netko sa jednog "područja" skače na drugo. Ali dali stvarno nekome tko je u firmi A bio administrator mreže stvarno treba 6mj da postane "koristan" u drugoj firmi gdje radi isti taj posao administriranja mreže?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:22   #70
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Ja ne kužim koji je točno problem sa kandidatima početnicima? Ne znaju ama baš ništa o poslu? Ne žele učiti? Lažu u životopisu?
Naime, koliko znam, FER, i općenito elektrotehnički fakulteti u Hr nisu sprdnja od faksa pa da im može završiti svaka dokona budala da se nađe diploma doma. Nego treba puno rada i truda da se završi faks. E pa kako onda ljudi sa takvim kvalifikacijama nemaju pojma o poslu?
Ovo je problem s temom: tvrdnja u prvom postu je neuvjerljiva. Ili imaju nerazumna očekivanja ili takvu nesreću da im se javljaju samo totalni idioti i fejkeri. Što bi onda nešto reklo i o firmi i njihovom procesu odabira.

Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Ljudi s FER-a trebaju dobrih 6-12 mjeseci da postanu korisni u nekom kompleksnijem podrucju. Korisni ne znaci eksperti.
Bilo koji diplomant treba vremena da se prilagodi stvarnosti. Nije to slučaj samo u IT-u.
slinava smrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 01:19   #71
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Koliko sma skužio, tražite početnike za plaću od 7000kn?
Ne, traže se zapravo napredniji ljudi ali ovo je kompromis na koji se pristaje jer se nema izbora.
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Ja ne kužim koji je točno problem sa kandidatima početnicima? Ne znaju ama baš ništa o poslu? Ne žele učiti? Lažu u životopisu?
Pitao sam baš o tome ove koji rade intervjue. 90% su ljudi koji šalju očajnički molbe za posao uopće ne shvaćajući što pozicija uopće jest (tipa kuhari ili kozmetičarke koji misle da se radi o pisanju u excelu). Od ostalih 10% se grupiraju u početnike koji ne znaju ni bazične osnove (tipa jel ping udp ili tcp btw. to je trik pitanje što na žalost moram napisati), ljude koji lažu na životopisu (jedno je malo uljepšati stvari a drugo reći da si ekspert u nećemu za što se na intervjuu ispostavi da nisi u stanju ni startat) i na ekipu koja misli da neće ni morati ići na intervju zbog prijašnjeg višegodišnjeg iskustva (koje je često sub-par i regularno znaju krivo (to što znaju je zapravo netočno i radi probleme koje oni sami nisu u stanju riješiti, često nisu svjesni ....). U biti ko da dobiješ osobu koja veli da ima dugogodišnje iskustvo u zidarenju, a osoba te onda na testu pita a kaj je to beton i jel u njega ide coca-cola ili voda?

Eksperti se općenito izuzetno rijetko javljaju (tipa jedan godišnje) i sa njima se pregovara o plaći, iako neki imaju čudne prohtjeve.

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Naime, koliko znam, FER, i općenito elektrotehnički fakulteti u Hr nisu sprdnja od faksa pa da im može završiti svaka dokona budala da se nađe diploma doma. Nego treba puno rada i truda da se završi faks. E pa kako onda ljudi sa takvim kvalifikacijama nemaju pojma o poslu?
Prvo, FER je sprdnja od prenapuhanog faksa. Oni koji znaju, znaju jer su sami pišali krv ućeći stvari van faksa u svoje slobodno vrijeme i što nije u programu. To je ujedno i debela manjina koja je FER upisala jer voli struku, a ne jer misle da će dobiti dobre plaće kasnije. Bio sam na FER-u i vidio sam što ljudi znaju u oba smjera. Ekipa sa 4-5 godine energetike ne zna što je to komutator i 80% ih nije sigurno kako se ponaša zavojnica u magnetskom polju, a da ne krenem o profesorima koji ne znaju riješiti ni vlastite ispite (ne, ne zajebavam se. ne nije 1-2 osobe i više od jednog profesora nije znalo riješiti NI JEDNO JEBENO PITANJE sa vlastiog ispita. Sada mi slobodno pričajte basne o superiornosti FER-a, ali nakon viđenog ....). Ljudi sa računarstva pojma nemaju o recimo serverima ili mrežama jer se prvi praktički uopće ne podučavaju (što kasnije generira probleme jer imaš programere koji su osuđeni na rad mediokritetskih aplikacija koje neće i ne mogu skalirati zbog nepoznavanja infrastrukture), a mreže se rade na preveć teoretskoj razini (u biti kao da se educira za nekoga tko će razvijati mrežne protokole, a ne raditi u struci sa stvarnom mrežnom opremom).
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 01:22   #72
Quote:
slinava smrt kaže: Pogledaj post
Ovo je problem s temom: tvrdnja u prvom postu je neuvjerljiva. Ili imaju nerazumna očekivanja ili takvu nesreću da im se javljaju samo totalni idioti i fejkeri. Što bi onda nešto reklo i o firmi i njihovom procesu odabira.
Očekivanja nisu nerazumna, ali s obzirom na ove vaše sugestije mislim da je riječ o kombinaciji lošeg marketinga (tj strategija nalaženje novih ljudi), loše sreće, činjenice da je fakat IT znanje u državi generalno na razini gospodarstva koje se zadovoljava APIS/king ict razinom i gore spomenute negativne selekcije.

Ideja sa studošima i njihovim stipendiranjem uopće nije loša i mislim da bi to mogao predložiti.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 03:12   #73
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Prvo, FER je sprdnja od prenapuhanog faksa.
Ovo bi se moglo reći za većinu naših fakulteta, ali mi djeluje malo pretjerano.

Nisam inženjer, ali znam dosta ljudi koji su ga završili i svi rade u struci (i to godinama u istim firmama - valjda znaju nekog vraga), a nisu ne znam kakvi genijalci (iako su pametni i sposobni) niti su dane i noći provodili isključivo za knjigom/kompjutorom učeći sami sebe programiranju ili čemu već. Ipak je faks taj koji im je dao određeno znanje, pa su ga oni nadogradili uglavnom radeći u svojim firmama. Tih mitskih IT-ovaca koji sve znaju odmah ima valjda 0,5 %, ostali su prosjek.
Inače, vaša struka je specifična po tome što i netko bez faksa može dobiti posao ako ima znanje. U ostalim strukama to je SF (osim eventualno u građevini).
slinava smrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 03:59   #74
red_shrike nažalost, sami unixi se gotovo uopće ne rade na faksu, server znaš otprilike što je i čemu služi, možda ti ga čak i pokažu. Sve ostalo, nemaš prilike naučiti ili isprobati jer učenje na virtualkama je besmisleno pošto ti za pravo testno okruženje trebaju odvojene mreže i komunikacija istih preko interneta.

Ostaje vam to stipendiranje, ili što sam vidio prije nekoliko dana, organizacija radionica gdje bi vi osigurali radno okruženje i besplatno ili za simboličnu naknadu učili ljude kako to izgleda, i studente i ljude s nekim iskustvom. A onda na osnovu rada na radionicama si izaberete tko vas zanima.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 05:32   #75
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Ako odem gore neću se ići kurčiti, idem sa jasnim ciljem raditi i zaraditi i staviti što više sa strane. U tom kontekstu me luksuz ne zanima.

Dakle stvar nije u tome da je u irskoj raj, nego u tome tko ima kakve ciljeve,razloge i računicu . Kad imaš viziju, misiju i ciljeve u glavi -nemaš problema.
Glavni ali glavni razlog zašto nemam volje više uopće tražiti ikakav posao u Hr je znaš koji? Tebi možda blesav al meni puno znači.
.
ako odeš gori,nemoj ići direktno nego preko škotske i city-a i tu otvori 2 multivaletna bankovna računa primarno kralj $,gori imaj većinu ušteđevine u kešu po mogučnosti trezor. jer taj balon irska ima samo jedno pitanje kad će to puknuti.prosječna plača konobara od 2000€ mjesečno učitelja po seoskim školama 4000+€ je jednostavno neodrživa ne duge staze.irska ne proizvodi ništa osim krava i mlika svjetu zanimljivo da bi opravdavala toliko velike plače,plače veće od njemačkih.
Otiči zaraditi novac(kapital)pametno osigurati dotični kapital.to savjetujem.
a te softverske tvrtke kako su došle tako će jednostavno i otići ipak su oni kao skakavci,štakori kad zagusti prvi odlaze,a irskoj će ostati dugovi.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 06:16   #76
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ne bih se sa ovim složio, ali svi smo navikli da se jadamo u našoj državi.
Možda tvoja privatna situacija nije takva.

Ali moja jest.
Trenutno radim a ne znam kad ću dobiti plaću.

A lešinari u HT-a i ostali samo čekaju da kiksaš i ne platiš račun od 100 kuna da ti mogu nabiti troškove ovrhe od par tisuća kuna.

Ja ako želim sačuvati ovo što sam ovdje kroz život stekao , nemam izbora nego otići tamo gdje se neću morati bojati hoću li dobiti plaću i hoće li mi banda oteti sve što sam u životu krvavo zaradio i stekao.

Nužda zakon mijenja. Ja osobno nisam nikada mislio kako ću stvarno negdje otići.
Sada nemam u biti izbora -ili ću otići ili ću sve izgubiti.

To više nije stvar obijesti i boljeg života. Nego stvar egzistencije.

U HR radiš i nemaš egzistencijalni minimum. A kamoli ako si u običnoj mirovini ili ne radiš.

Izbor je u biti vrlo jednostavan i nije stvar obijesti pojedinca. Nametnut je od sustava i društva.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 06:38   #77
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post

Priznam, krivo sam se izrazio, ja apsolutno nemam pojma o IT-u, al i meni neznalici bi bilo čudno da netko sa jednog "područja" skače na drugo. Ali dali stvarno nekome tko je u firmi A bio administrator mreže stvarno treba 6mj da postane "koristan" u drugoj firmi gdje radi isti taj posao administriranja mreže?
Tebi i svakom normalnom čudno, u HR IT-u normalno.

Baci oko na oglase za posao pa vidi što se zna tražiti, ono tražimo kandidata potrebno znanje c#, PHP, MSSQL mysql, po mogućnosti da znaš i wordpres i angular i front i backend i da si uz to još i projektant i manager.

Ne da traže ono što se zove "full stack" nego i po 2 full stacka tehnologija a nude ti 6-8k kuna.

Za usporedbu to je kao da tražiš tokara koji zna i variti,uz to popravljati dizel motore, i ravnati limariju na auti, te je poželjno da zna i taj auto popiturati, auz to ako zna i projektirati auto odlično - za plaću tokara.

Vani ljudi koji su full stack (a ima ih) ne rade za plaću, rade contrakte od 500 -800 dolara na više po danu.

I sad, svatko u IT-u zna ponešto o svemu od toga, nešto zna ,nešto je čitao, nešto nabadao, ali za svako područje , ako želiš biti kvalitetan i stvarno znati što radiš ti treba godina dvije intenzivnog rada da uđeš u priču kako treba.

A ako ne radiš dvije godine na nečemu od toga -već si ispao iz sheme i moraš ponovo ulaziti u istu mjesecima.

A opet, kada dodješ raditi u neku firmu ,ta firma radi po nekim svojim modelima , konceptima i tehnologijama i ti postaješ dobar u tome.

Dođeš u drugu firmu koja radi sa istim alatim i tehnologijama ali po potpuno drugim metodologijama i konceptima i ti si praktički -na početku.
I treba ti sigurno 3-6 mjeseci da uđeš u način rada i metodologiju i koncepte nove firme.
I još najmanje godinu dana da pohvataš što su "pjesnici" prije tebe htjeli reći sa nekim stvarima, jer svaka firma ima svoje mine i "there will be dragons" područja, koje je neki developer napravio i to radi. Nitko ne zna kako radi, zašto radi -al radi pa se koristi. A dokumentacija - odnio STASI. Pa ti radi reverse inžinjering...

Tako da je IT specifičan.
Ti možeš biti stvarno dobar i kvalitetan u svom poslu, ali recimo nisi radio sa nekim segmentima u postojećoj firmi, nisi koristio nikada neke library-e , modele, frameworke jer ti nisu bili potrebni, a dođeš u novu firmu di ih traže- i ti praktički ispadaš nesposoban i faktički u tom trenutku nemaš pojma što oni rade a godinama si u poslu i dobar si u tome.

I tu krećeš opet ab ovo dok ne uđeš.

Da ne spominjemo kako je IT postao suludo brz i kako se praktički svake godine izbacuju nove stvari za koje se od tebe očekuje ne da ih pratiš nego da si odmah guru istih čim izađu van....
A u biti sve to isti drek samo drugo pakovanje, al treba vrijeme da uđeš i to shvatiš.
Svake godine učiš novi jezik, novu semantiku novu logiku nove koncepte....

IT ti je danas kao onaj film "i konje ubijaju zar ne" .

I sve to za "redovitu" plaću kao glavni benefit hrvatskih poslodavaca.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 06:46   #78
Quote:
more kaže: Pogledaj post
ako odeš gori,nemoj ići direktno nego preko škotske i city-a i tu otvori 2 multivaletna bankovna računa primarno kralj $,gori imaj većinu ušteđevine u kešu po mogučnosti trezor. jer taj balon irska ima samo jedno pitanje kad će to puknuti.prosječna plača konobara od 2000€ mjesečno učitelja po seoskim školama 4000+€ je jednostavno neodrživa ne duge staze.irska ne proizvodi ništa osim krava i mlika svjetu zanimljivo da bi opravdavala toliko velike plače,plače veće od njemačkih.
Otiči zaraditi novac(kapital)pametno osigurati dotični kapital.to savjetujem.
a te softverske tvrtke kako su došle tako će jednostavno i otići ipak su oni kao skakavci,štakori kad zagusti prvi odlaze,a irskoj će ostati dugovi.
Znam, nisam ja baš toliko bedast kao što izgledam

Ali ionako je izgleda sudbina nas u IT-u biti moderni nomadi i seliti za poslom.
A opet svako iskustvo je benefit.
Sve je bolje nego sjediti doma i čekati da ti nešto padne sa stabla.

I hvala na savjetima -pišem pamtim.
Ako uspijem otići gore gledati ću čarapu staviti negdje na sigurno.

Ali vidjet ćemo, nisam ja odustao skroz niti od ovoga ovdje, samo je jednostavno situacija takva kakva je. Treba se okretat, plivat snalazit se i tražiti što bolje opcije.
A trenutno je sve bolje- gore.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 07:34   #79
Quote:
slinava smrt kaže: Pogledaj post
Ovo bi se moglo reći za većinu naših fakulteta, ali mi djeluje malo pretjerano.

Nisam inženjer, ali znam dosta ljudi koji su ga završili i svi rade u struci (i to godinama u istim firmama - valjda znaju nekog vraga), a nisu ne znam kakvi genijalci (iako su pametni i sposobni) niti su dane i noći provodili isključivo za knjigom/kompjutorom učeći sami sebe programiranju ili čemu već. Ipak je faks taj koji im je dao određeno znanje, pa su ga oni nadogradili uglavnom radeći u svojim firmama. Tih mitskih IT-ovaca koji sve znaju odmah ima valjda 0,5 %, ostali su prosjek.
Inače, vaša struka je specifična po tome što i netko bez faksa može dobiti posao ako ima znanje. U ostalim strukama to je SF (osim eventualno u građevini).
Fora je u tome da je program na FER-u preopćenit (barem FER1 program, ne znam kako je sad), ide previše u širinu i čak ni na zadnjim godinama ne možeš steći neka konkretna znanja nego to više manje moraš sam za vrijeme ili nakon faksa. Ali bitno da smo pišali krv polažući Osnove elektrotehnike, Elektronike, Matematičke analize i sl. kolegije s kojih računarcima ni 1% znanja nije potrebno danas.

Da sam umjesto tog gubitka vremena išao sam učiti ono što sam ionako sam morao naučiti sad bih imao 5+g. više staža i desetke tisuća € više na bankovnom računu, ostalo bi sve bilo isto.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 08:14   #80
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Možda tvoja privatna situacija nije takva.
Zbog lešinara iz Tele2 sam platio oko 7000 kn. Zbog državnih lešinara i jako lošeg računovodstva još 40 000. Ne želiš da pričamo o kaznama

Ja vidim drugi problem - ljudi ne žele radiit. Svejedno da li su završili srednu ili fakultet, većina ne želi raditi. Zato i imam prijatelja koji "uspijevaju" u životu, samo zato što su se odlučili trgnuti dok se većina vršnjaka ne želi trgnuti. A nije da smo stari, 25-30g

A što se tiče IT struke, tu si u pravu. Prijatelj mi je na zadnjem razgovoru za posao imao otprilike ovakve zahtjeve od poslodavca da mora raditi sve što spada pod front-end i back-end, plus još pun klinac jezika koji si nisu niti slični
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.