Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2015., 14:07   #1
Solo življenje u Splitu

Imam 29 god i živim solo. Mene uglavnom zanima koliko ljudi u Splitu solo živi. Tj jel vas uopće ima...kako izgleda to. Di se spiza kupuje....kako ne probit buđet kako preživit tišinu i etc.
__________________
Belief is the death of intelligence.
Bilbao is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 18:04   #2
Quote:
Bilbao kaže: Pogledaj post
Imam 29 god i živim solo. Mene uglavnom zanima koliko ljudi u Splitu solo živi. Tj jel vas uopće ima...kako izgleda to. Di se spiza kupuje....kako ne probit buđet kako preživit tišinu i etc.
hahaha, kako smijesna tema, mislim humoristicna, bez uvrede
pa i Split je kao drugi gradovi, sto je to posebno u Splitu. Cudno je malo zivjet sam ako ti u istom gradu zive roditelji npr. ja nisam nikad zivjela sama u istom gradu gdje i roditelji, to bi mi bilo novo iskustvo, ali jesam u drugim gradovima. Ako te brine tisina, onda mozda zivot solo nije za tebe, nabavi cimera , -icu ako si zensko. Imas knjige, tv, radio, dodju prijatelji, rodbina,zavisi koliko si drustven. di se spiza kupuje? e ti si bas nov, valjda si musko, jer cure bi znale. povrce voce na trznici kod bakica a ne preprodavaca , a ostalo u ducanu. ima podstanara, studenata koji zive sami, a i onih koji rade i koji zive sami, naravno da ih ima, znam da ih ima, i roditelji su imali takve podstanare.
prvo mjesec dana, dva mjeseca kupujes sto zelis i sto ti treba a onda zapises koliko je to kostalo, i toliko ti otprilike treba, a ako si prekardasio, onda pogledaj malo racune i gledaj na sto trosis i gdje se moze ustedjet i sto je suvisno, no mozda prvi mjesec dva i nisu indikativni, jer ti puno toga treba u prvo vrijeme, al ako zbrojis samo hranu, rezije, potrepstine, imas ideju koliko ti treba. a ako nemas dovoljno, vrati se roditeljima hahaha
najbolja marka ducana je cini mi se u Studencu, a neki kazu i u Tommya, ne znam...Victa ultra gros brand nista ne valja, (wc papir kao i salvete su im katastrofa, neka te ne impresionira cijena) kao ni Kauflandova ni Konzumova. Kupuj brandove ducana samo one proizvode koji nemaju okusa (i.e. brasno, pelate, secer, pura i sl) a i to zavisi kako je sto, jer tjesnenina spageti K(Konzum), je uzas zivi. nesto meckavo jadno...
Eto. Pozivas prijatelje na rucak, i svoju bracu, sestre, a narocito studente prijatelje, oni ce uvijek cijeniti besplatan rucak. hehe
TV pretplata ti ne treba, uzmi samo internet bez telefona, gasi svjetlo kad ga ne trebas, koristi jeftiniju struju 21-7 zimi i 22-8h ljeti, iza 10 ako si u kuci, a prije 8 ako si u zgradi, da ne drmas ljudima po noci.
najveci potrosaci su bojler, grijanje, masina za pranje...peglaj nakon 22h ili 21 h zimi, a bojler pali nocu, da imas vode tijekom dana eto
ako se jos neceg sjetim, napisem.
Mislim da u Splitu najcesce mladi zive solo na gornjem katu ili donjem katu obiteljske kuce, a kod mame, tate idu na rucak dok se ne ozene...haha. jel i ti tako?
nije to jos pravi solo zivot. brat tako radi, mislim da u frizideru uglavnom nema nista.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 15:39   #3
Quote:
iskljucivo123 kaže: Pogledaj post
hahaha, kako smijesna tema, mislim humoristicna, bez uvrede
pa i Split je kao drugi gradovi, sto je to posebno u Splitu. Cudno je malo zivjet sam ako ti u istom gradu zive roditelji npr. ja nisam nikad zivjela sama u istom gradu gdje i roditelji, to bi mi bilo novo iskustvo, ali jesam u drugim gradovima. Ako te brine tisina, onda mozda zivot solo nije za tebe, nabavi cimera , -icu ako si zensko. Imas knjige, tv, radio, dodju prijatelji, rodbina,zavisi koliko si drustven. di se spiza kupuje? e ti si bas nov, valjda si musko, jer cure bi znale. povrce voce na trznici kod bakica a ne preprodavaca , a ostalo u ducanu. ima podstanara, studenata koji zive sami, a i onih koji rade i koji zive sami, naravno da ih ima, znam da ih ima, i roditelji su imali takve podstanare.
prvo mjesec dana, dva mjeseca kupujes sto zelis i sto ti treba a onda zapises koliko je to kostalo, i toliko ti otprilike treba, a ako si prekardasio, onda pogledaj malo racune i gledaj na sto trosis i gdje se moze ustedjet i sto je suvisno, no mozda prvi mjesec dva i nisu indikativni, jer ti puno toga treba u prvo vrijeme, al ako zbrojis samo hranu, rezije, potrepstine, imas ideju koliko ti treba. a ako nemas dovoljno, vrati se roditeljima hahaha
najbolja marka ducana je cini mi se u Studencu, a neki kazu i u Tommya, ne znam...Victa ultra gros brand nista ne valja, (wc papir kao i salvete su im katastrofa, neka te ne impresionira cijena) kao ni Kauflandova ni Konzumova. Kupuj brandove ducana samo one proizvode koji nemaju okusa (i.e. brasno, pelate, secer, pura i sl) a i to zavisi kako je sto, jer tjesnenina spageti K(Konzum), je uzas zivi. nesto meckavo jadno...
Eto. Pozivas prijatelje na rucak, i svoju bracu, sestre, a narocito studente prijatelje, oni ce uvijek cijeniti besplatan rucak. hehe
TV pretplata ti ne treba, uzmi samo internet bez telefona, gasi svjetlo kad ga ne trebas, koristi jeftiniju struju 21-7 zimi i 22-8h ljeti, iza 10 ako si u kuci, a prije 8 ako si u zgradi, da ne drmas ljudima po noci.
najveci potrosaci su bojler, grijanje, masina za pranje...peglaj nakon 22h ili 21 h zimi, a bojler pali nocu, da imas vode tijekom dana eto
ako se jos neceg sjetim, napisem.
Mislim da u Splitu najcesce mladi zive solo na gornjem katu ili donjem katu obiteljske kuce, a kod mame, tate idu na rucak dok se ne ozene...haha. jel i ti tako?
nije to jos pravi solo zivot. brat tako radi, mislim da u frizideru uglavnom nema nista.
brate mili koja nakupina gluparija.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:13   #4
Ja nisam solo, već s curom, ali jedno vrijeme sam i bio solo. Inače 28 god, sa Brda gdje imamo obiteljsku kuću, ali živim na Pazidgradu za 250e mjesečno. Žao mi je tih para jer idu za podstanarstvo a mogli bi za otplatu kredita kakvog, ali sa raditeljima poslije neke god jednostavno ne možeš, koliko se trudio. I to je ok, jer kad tad se treba maknuti od njih i od njih ne korostim nikakve beneficije od njih iako su u blizini.

Inače imam stalan inženjerski posao, cura ne radi zasad i ok je. Nitko od nas nije outgoing tip, kupujemo po šoping centrima jer ionako nema nekog pristojnog manjeg dućana u blizini osim Studenca (sranje) i ok je tako. Svaki mjesec ostane nešto para sa strane za neke naše sitnice i tako to ide. Dugoročno nemamo konkretni neki plan ali kako tražim neki posao vani to mi ne pada teško.

Što se tiče štednje kao u prošlom postu... definitivno nisam tako radikalan. Imam Bnet TV i internet, telefon mi treba jer plaćam dva moba. Ne idem u minus nikad, a imam amerikanku za izvanredne slučajeve koju rijetko koristim. Za auto imam manju Toyotu iz 2006 koja mi uzme 500+kn goriva mjesečno jer idem na posao u Dugopolje s njom. Ne pazimo kad uključujemo mašinu niti jel ostaje svijetlo, ali postoji neka disciplina oko rastrošnnosti pa nam to ne treba.

Ako već hoćeš štediti, onda ćeš najveću uštedu postići kupujući u šoping centrima a ne malim dućanima, i to bi se usudio reći i do 50% uštede nekad. To se ne odnosi samo na K-plus, K klasik, Spar ili Plodine proizvode već stave na akciju svašta od Milke do Wc papira. Mada su neki brandirani proizvodi od tih lanaca vrhunski te su uvijek najjeftiniji u tim dućanima.

Što se samovanja tiče, živio sam sam u Kanadi i ovdje malo, i mogu ti reć da će te tišina i usamljenost dotući kad-tad. Ja sam inače manje društven tip, lone wolf ako ćemo tako, ali to samo znači da me dotuće malo kasnije. Svako malo zafali ti društvo, a njega nema u blizini. Makar to bio kaos i dernjava u kući, dijete koje urliče, ili neko s kim si provodio sate prije. Mogu reći da je nešto preko čega se ne može samo tako preći osim ako se ne nađe netko da ubije tu samoću
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:18   #5
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
brate mili koja nakupina gluparija.
nije
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 17:01   #6
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Ja nisam solo, već s curom, ali jedno vrijeme sam i bio solo. Inače 28 god, sa Brda gdje imamo obiteljsku kuću, ali živim na Pazidgradu za 250e mjesečno. Žao mi je tih para jer idu za podstanarstvo a mogli bi za otplatu kredita kakvog, ali sa raditeljima poslije neke god jednostavno ne možeš, koliko se trudio. I to je ok, jer kad tad se treba maknuti od njih i od njih ne korostim nikakve beneficije od njih iako su u blizini.

Inače imam stalan inženjerski posao, cura ne radi zasad i ok je. Nitko od nas nije outgoing tip, kupujemo po šoping centrima jer ionako nema nekog pristojnog manjeg dućana u blizini osim Studenca (sranje) i ok je tako. Svaki mjesec ostane nešto para sa strane za neke naše sitnice i tako to ide. Dugoročno nemamo konkretni neki plan ali kako tražim neki posao vani to mi ne pada teško.

Što se tiče štednje kao u prošlom postu... definitivno nisam tako radikalan. Imam Bnet TV i internet, telefon mi treba jer plaćam dva moba. Ne idem u minus nikad, a imam amerikanku za izvanredne slučajeve koju rijetko koristim. Za auto imam manju Toyotu iz 2006 koja mi uzme 500+kn goriva mjesečno jer idem na posao u Dugopolje s njom. Ne pazimo kad uključujemo mašinu niti jel ostaje svijetlo, ali postoji neka disciplina oko rastrošnnosti pa nam to ne treba.

Ako već hoćeš štediti, onda ćeš najveću uštedu postići kupujući u šoping centrima a ne malim dućanima, i to bi se usudio reći i do 50% uštede nekad. To se ne odnosi samo na K-plus, K klasik, Spar ili Plodine proizvode već stave na akciju svašta od Milke do Wc papira. Mada su neki brandirani proizvodi od tih lanaca vrhunski te su uvijek najjeftiniji u tim dućanima.

Što se samovanja tiče, živio sam sam u Kanadi i ovdje malo, i mogu ti reć da će te tišina i usamljenost dotući kad-tad. Ja sam inače manje društven tip, lone wolf ako ćemo tako, ali to samo znači da me dotuće malo kasnije. Svako malo zafali ti društvo, a njega nema u blizini. Makar to bio kaos i dernjava u kući, dijete koje urliče, ili neko s kim si provodio sate prije. Mogu reći da je nešto preko čega se ne može samo tako preći osim ako se ne nađe netko da ubije tu samoću
uh dobro je tvojoj curi, cak joj i mobitel placas
studenac je ok, mozes tamo kupit curi uloske, jeftini su i dobri, a njihov wc papir je excellent! konzum k pasteta, tjestenina, boze sacuvaj. zato kazem bolje kupovat samo proizvode koje nemaju okus, jer u pastetu npr stave zelatine ko zna koliko, ni mazat se ne moze. a pelati su negdje kemijski toliko crveni da ne mozes oprat dasku nakon rezanja....znam sto pricam, takvi su u victi.
no, ja ovo sve onako usput, vidim da si ti dobro organiziran. a da, netko ne moze bez tv. budem kad prodje ova vlast.
ima sve na internetu i u novinama, osim ako nekom fali big brother.
ja bih rekla da cesto u velikim trgovackim centrima bude par proizvoda na akciji al nadoknade u ostalom. povrce je najbolje kupovat na trznici, al ljude za to nemaju vremena.
nisam ja toliko radikalna, ovo su sve savjeti s interneta, al neke stvari su stvar dobre navike. svicarci su super dobrostojeci i visokog zivotnog standarda, a ipak i te kako paze na svjetla u prostorijama. masina za rublje, je dobra navika ne paliti u bilo koje doba dana, jer ipak je upalis tek 1x tjedno, 2x ako si sam, pa mozes malo ulozit discipline i taj 1ili 2 puta upalit kad je cak 50% jeftinija. tako da to mozes utrosit na grijanje, tu nema pomoci. samo ako si student da ucis u nacionalnoj tijekom dana lol
no, to vrijedi samo za njih.
steta tih 250 eura, da, al bolje se ne gnjavit sa skupim kreditima. kad budes imao cash, kupit ces. kad se vratis iz kanade, ili od nekud iz bijelog svijeta. a taj posao u dugopolju, valjda ti plate nesto za gorivo!? nadam se za tebe! inace su nula firma ako ne placaju.
a da, ovo sam naucila od podstanarke imocanke, mislim da mi to samoj nikad ne bi palo na pamet zbog navike, dakle: bojler u kuhinji ti defo ne treba ljeti! deterdjent opere i najtvrdokorniju masnocu i bez tople vode a cemu ga palit kad ti ne treba. zimi je drugacijej, tad je voda hladna, pa zbog toga, bolje imat tople...
onako usput interspar je skup! tamo nije nikakva usteda, a nista ne kupovat u malim trafikama i ducancicima. pod tim ne smatram male konzume i studence i slicno, nego zna se koje. tamo samo cipi cips

Zadnje uređivanje iskljucivo123 : 13.09.2015. at 17:17.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:28   #7
Quote:
iskljucivo123 kaže: Pogledaj post
uh dobro je tvojoj curi, cak joj i mobitel placas
studenac je ok, mozes tamo k
da je musko nazivali bi takvu osobu neradnik i parazit,fascinatna dvostruka mjerila ovisno o spolu...i koja je to sema sa ves masinom i paljenjem iste za male struje,sta toliko vam znaci tih 10-15lipa ustede struje s obzirom da ista trosi cca 250wati...
A i ti debilni savjeti sa gasenjem bojlera i paljenjem nocu,obicni tikijev gorenje bojler od 50l ima toplinski gubitak od 1.3kw u 24sata..i sad se vi patite da ustedite cca 20kn mjesecno na toploj vodi ma ubijte se.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:31   #8
Quote:
Bilbao kaže: Pogledaj post
Imam 29 god i živim solo. Mene uglavnom zanima koliko ljudi u Splitu solo živi. Tj jel vas uopće ima...kako izgleda to. Di se spiza kupuje....kako ne probit buđet kako preživit tišinu i etc.
zivio sam i reka sam NIKAD VISE DOK SAM ZIV.
jedino ako imas slijedece ( i to sve, bez iznimke):

-odlicnu ekipu
-odlicnu curu
-posao, novac, prihode dobre

kad ovo sve imas dani ti mogu proci zanimljivo. inace, za upucat se. barem je meni bilo jako depresivno, ne znam...

splicani su inace jako zadrti ljudi i imaju svoje ekipe ,kruzoke od malih nogu, nitko drugi im se ne moze priblizit i bit "dobar" s njima, kakve god kvalitet ko covjek imao.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:36   #9
Ako vam je do stednje struje na bojleru onda kupite 500kn skuplji bojler kojima ima 40mm izolacije umjesto najeftinijih koji imaju 17mm,a toplinski gubitak mu je umjesto 1,3kw,samo 0.7kw u 24h,te imati toplu vodu 24h dnevno za trosak od 21kw mjesecno(toliko vam trosi pisljivi dvd kada je ugasen) ili ti samo 15tak kuna na mjesec.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:41   #10
Ako vam je do štednje struje na bojleru kupite protočni. Ali za to morate imat stari sistem brojila ili zakupljenu veću snagu stana. A mašinu je nepraktično paliti preko preko noći, jer onda moraš čekat do ponoći da završi pa vješat robu u ponoć. Radje bih dao HEP-u razliku.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:31   #11
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Ako vam je do štednje struje na bojleru kupite protočni. Ali za to morate imat stari sistem brojila ili zakupljenu veću snagu stana. A mašinu je nepraktično paliti preko preko noći, jer onda moraš čekat do ponoći da završi pa vješat robu u ponoć. Radje bih dao HEP-u razliku.
a ako imas noviji tip, nariktas je da se upali sama rano ujutro, i kad se probudis, prostres robu moja ima 1,3,5,7 sati odmaka, a druge imaju i bolje od toga.
osobno nemam potrebu mijenjat vise ista, jer ne zivim vise u splitu, u zgb ima tople vode uvijek ) a gusta! ne ovisi o 50 l bojleru, sva sreca
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:34   #12
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
da je musko nazivali bi takvu osobu neradnik i parazit,fascinatna dvostruka mjerila ovisno o spolu...i koja je to sema sa ves masinom i paljenjem iste za male struje,sta toliko vam znaci tih 10-15lipa ustede struje s obzirom da ista trosi cca 250wati...
A i ti debilni savjeti sa gasenjem bojlera i paljenjem nocu,obicni tikijev gorenje bojler od 50l ima toplinski gubitak od 1.3kw u 24sata..i sad se vi patite da ustedite cca 20kn mjesecno na toploj vodi ma ubijte se.
pa evo, hvala, sam si izracunao, 20kn mjesecno = 240 godisnje, to mozes potrosit u 12 tom mjesecu, a da ne govorimo o bojleru za sudje....pribroji i tu kojih 100 koliko potrosis ljeti, a gasenjem svjetla kad treba kojih 50 i eto ti jedne rate za struju u zimske mjesece
al nama je ovdje sve toboze "pisljivo" kako ti kazes, sama ne koristim takve izraze... a ono: ne radi, ili zaradjuje 3100 kn u nekom supermarketu, ima zenu djecu, al sve je pisljivo.... a dobro
kazem svicarci su i te kako dobrostojeci, al se bome trude sve kupiti aaa+ energ razreda, gase se radijatori, gase se svjetla kad ne trebaju, kupuju stedne zarulje.
a ko ce naucit nas narod.kad ima ima, kad nema nema lol

Zadnje uređivanje iskljucivo123 : 13.09.2015. at 21:18.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:36   #13
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
zivio sam i reka sam NIKAD VISE DOK SAM ZIV.
jedino ako imas slijedece ( i to sve, bez iznimke):

-odlicnu ekipu
-odlicnu curu
-posao, novac, prihode dobre

kad ovo sve imas dani ti mogu proci zanimljivo. inace, za upucat se. barem je meni bilo jako depresivno, ne znam...

splicani su inace jako zadrti ljudi i imaju svoje ekipe ,kruzoke od malih nogu, nitko drugi im se ne moze priblizit i bit "dobar" s njima, kakve god kvalitet ko covjek imao.
hahaha, ta tvoja maksima dolje u napisu je tipicna za splitski mentalitet haha, "skinuo" si ga savrseno lol
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 23:27   #14
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Ako vam je do štednje struje na bojleru kupite protočni. Ali za to morate imat stari sistem brojila ili zakupljenu veću snagu stana. A mašinu je nepraktično paliti preko preko noći, jer onda moraš čekat do ponoći da završi pa vješat robu u ponoć. Radje bih dao HEP-u razliku.
save bolji do boljeg savijeti...
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 06:04   #15
A po čemu to nije?
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 07:49   #16
Ja sam na Sućidru (isto sam s Brda) 1600kn podstanarstvo, kupujem na pazariću na Sućidru uglavnom...dok se ima stalan posao i pristojna plaća može se,inače su preskupi stanovi, ja sam prije imala sobu 800kn plaćala...
tina789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 08:25   #17
Quote:
iskljucivo123 kaže: Pogledaj post
hahaha, ta tvoja maksima dolje u napisu je tipicna za splitski mentalitet haha, "skinuo" si ga savrseno lol
Fala
Upravo je i to jedna od stvari o kojoj pricam..
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 13:29   #18
Ovo nije još jedna tema o bojlerima

Ma mene su zanimala iskustva življenja solo. Znači kako se organizirati, koju su mane, prednosti.
__________________
Belief is the death of intelligence.
Bilbao is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 13:45   #19
Split je izuzetno skup grad, u bližoj okolici (Solin, Kaštela i sl), ima znatno jeftinjih stanova i za kupiti i iza iznajmiti.. Nekome iz drugog dijela zemlje ne bi preporučio doseljenje u Split i solo život, ne vidim nikakvog smisla i računice u tome...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 09:36   #20
Quote:
Bilbao kaže: Pogledaj post
Ma mene su zanimala iskustva življenja solo. Znači kako se organizirati, koju su mane, prednosti.
Gledaj, uvijek imaš neke osnovne stvari koje moraš napraviti, svejedno je da li si u ZG, RI, OS, PU, ST, OG

Prvi mjesec si zapisuj na što i koliko trošiš. Naravno, i kada da imaš neko vremensko razdoblje.

Onda to stavi na papir, i razmisli koliko ti se isplati ići u veće trgovačke centre to uzimati. Znaš i sam kako su kvartovski dućani slatki, ono ne razmišljaš što imaš u frižideru, jede ti se to i to, samo skreneš u kvartovski i uzmeš

Ako voliš npr trenerke, a ne želiš davati 300-1300 kn za markirane, provjeri sportsdirect stranicu, nije loše.

Sve ovisi o tebi, ŠTO ti preferiraš, pa onda razmisli na što ćeš trošiti više. Netko će radije malo smanjiti slatke stvari id., a uzeti brži net..
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.