Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2015., 15:51   #41
Ne znam zašto ste počeli trolati o neprijavljenim odlascima kad je Mićo dao brojku o priavljenim dolascima irskim institucija, a ne prijavljenim odlascima hrvatskih institucija.
Irska tj. Mićina brojka mora biti točna iz jednostavnog razloga što se svatko tko dođe u Irsku, a želi raditi mora prijaviti za PPS broj.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 19:06   #42
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
A postoji i alternativna verzija, tj. malo pozitivnije razmišljanje kod tih iseljavanja a ide ovako:
"Ljudi odlaze u inozemstvo jer je u Hrvatskoj teško naći posao, posebno poslove određene struke. U inozemstvu se zaposle i skupljaju dragocjeno iskustvo i staž. Pojedini slučajevi uspijevaju štediti sa strane. Nakon 5-10 godina se vraćaju svojoj dragoj Domovini sa novostečenim znanjem i iskustvom iz raznih poslovnih branši. Hrvatska je u međuvremenu doživjela blage reforme pa je poslovanje postalo lakše. Ljudi koji se vraćaju otvaraju firme ili se zapošljavaju u postojeće te svojim znanjem stečenim u stranim firmama guraju Hrvatsko gospodarstvo naprijed."
Možda sci-fi a možda i postoji neka realna šansa da se nešto od ovog ostvari
Zvuci lijepo ali bojim se da nije bas vjerojatno. Meni se cini vjerojatnije sljedece: odlaskom nezadovoljnih kolicina socijalnog bunta, a time i zelje za promjenama u Hrvatskoj se smanjuje, pa emigracija djeluje kao ispusni ventil ekspres lonca i u Hrvatskoj nikad ne dolazi do pravih promjena koje su potrebne za poboljsanje, nego se zemlja betonira u ispraznim svadjama uhljeba ove ili one vrste.
Prije ili kasnije dolazi i do bankrota, pracenog harakiri MMF aranzmanom, koji zemlju jos dublje zakopava u poznati mulj.
Novo iseljavanje razlikuje se od starog po tome da ljudi ne odlaze s planovima za povratak, nego odlaze za stalno, sa sobom povlace bracne partnere i djecu. Vrsi se negativna selekcija u kojoj u Hrvatskoj ostaju politicki povezani i nesposobni ili plasljivi.
Nadam se da sam u krivu i da nesto bitno propustam. Druge zemlje istocne EU skupe neki business na foru da su jeftinije od zapadan, no HNB drzi kunu kao sveti cilj umjetno visoko, a porezi su ubitacni, tako da je vrlo tesko zamisliti da ce se neka veca firma odluciti u Hrvatsku smjestiti ikakav business koji zaposljava vise ljudi.

Koja je sansa da uspostavimo brzo i funkcionalno sudstvo koje svima sudi isto?
Koja je sansa da imamo jasne i jednostavne propise koji reguliraju zivot i poslovanje?
Koja je sansa da smanjimo poreze i "parafiskalne namete"?
Koja je sansa da smanjimo drzavno rasipnistvo, zaduzivanje i srezemo birokraciju?
Yakhont is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 12:58   #43
O iseljavanju starijih podatke ima HZMO,

Isplata mirovina u republike bivše SFRJ
Stanje: 30. rujna 2015. 103.338
Stanje: 30. rujna 2014. 99.118
Porast +4.220, tj. +4,2%

Isplata u inozemstvo (osim bivše SFRJ)
26.377, lani je bilo 25.364 (porast +1.013, +3,8%)

U isto vrijeme broj mirovina koje se isplaćuju u RH je smanjen za -1.784 ili 0,18% ih je manje nego lani.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 11:19   #44
Quote:
Yakhont kaže: Pogledaj post
Zvuci lijepo ali bojim se da nije bas vjerojatno. Meni se cini vjerojatnije sljedece: odlaskom nezadovoljnih kolicina socijalnog bunta, a time i zelje za promjenama u Hrvatskoj se smanjuje, pa emigracija djeluje kao ispusni ventil ekspres lonca i u Hrvatskoj nikad ne dolazi do pravih promjena koje su potrebne za poboljsanje, nego se zemlja betonira u ispraznim svadjama uhljeba ove ili one vrste.
Prije ili kasnije dolazi i do bankrota, pracenog harakiri MMF aranzmanom, koji zemlju jos dublje zakopava u poznati mulj.
Novo iseljavanje razlikuje se od starog po tome da ljudi ne odlaze s planovima za povratak, nego odlaze za stalno, sa sobom povlace bracne partnere i djecu. Vrsi se negativna selekcija u kojoj u Hrvatskoj ostaju politicki povezani i nesposobni ili plasljivi.
Nadam se da sam u krivu i da nesto bitno propustam. Druge zemlje istocne EU skupe neki business na foru da su jeftinije od zapadan, no HNB drzi kunu kao sveti cilj umjetno visoko, a porezi su ubitacni, tako da je vrlo tesko zamisliti da ce se neka veca firma odluciti u Hrvatsku smjestiti ikakav business koji zaposljava vise ljudi.

Koja je sansa da uspostavimo brzo i funkcionalno sudstvo koje svima sudi isto?
Koja je sansa da imamo jasne i jednostavne propise koji reguliraju zivot i poslovanje?
Koja je sansa da smanjimo poreze i "parafiskalne namete"?
Koja je sansa da smanjimo drzavno rasipnistvo, zaduzivanje i srezemo birokraciju?
Slazem se s tobom.
Sanse su gotovo nikakve,
mi zivimo u demokraciji i prosli smo tocku gdje vise ljudi ima korist od drzave i nikada više neće biti povratka na staro (sve do raspada sistema koji bi sudeći po svim dosadašnjim fazama socijalizma mogao jako jako dugo potrajati).
svejed12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 15:43   #45
Quote:
svejed12 kaže: Pogledaj post
Slazem se s tobom.
Sanse su gotovo nikakve,
mi zivimo u demokraciji i prosli smo tocku gdje vise ljudi ima korist od drzave i nikada više neće biti povratka na staro (sve do raspada sistema koji bi sudeći po svim dosadašnjim fazama socijalizma mogao jako jako dugo potrajati).
Ako je netko sa iskustvom ili ambicijama otisao van, zasto bi se vratio i otvorio svoju firmu? Prosle su godine, familija, starci su mozda vec umrli. Tamo si je sredio zivot. I onda da se vrati i otvori u HR firmu gdje su porezi veliki i ostali nameti - dakle velik je trosak poslovanja. Cemu da to napravi? Radi ljubavi za domovinom? Ako si poslovan covjek, tebi je bitan profit tvoje firme odnosno njezin rast a ne punjenje proracuna neke zemlje.

Usput ima jos jedan razlog zasto ljudi odlaze - nizak plafon. Domace firme imaju malu hirearhiju - vlasnik je ujedno i direktor u vecini slucajeva. I onda imas mozda jedan nivo managera i radnika. S time da tu nema nekog upravljanja projektima nego Balkan nacin. A kod stranih firmi imas direktora podruznice u HR, mozda jedan nivo, pa team leader i radnike. Vrlo brzo napredujes ako vrijedis i nakon nekog vremena nakon 8-10 godina nemas dalje gdje - i po hirearhiji i po placi (primanjima). Sljedeci korak - inozemstvo; nema druge. Pogotovo kada znas da su privatne firme nesigurne; ne mozes prst u uvo pa do penzije kao u drzavnim pa te bas briga dalje za karijeru i ucenje/usavrsavanje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 20:46   #46
Najmanje je bitna tu visina poreza, mnoge uspješnije zemlje imaju veće poreze od nas. Možda i sve, ako izbacimo one koje ovise o nafti.

Pogledaj post od kolege:

Quote:
Yakhont kaže: Pogledaj post
Koja je sansa da uspostavimo brzo i funkcionalno sudstvo koje svima sudi isto?
Koja je sansa da imamo jasne i jednostavne propise koji reguliraju zivot i poslovanje?
Koja je sansa da smanjimo poreze i "parafiskalne namete"?
Koja je sansa da smanjimo drzavno rasipnistvo, zaduzivanje i srezemo birokraciju?
Skoro sve sažeto.

Kad ti počneš radit, doneseš, recimo, 10M eura. Prvi problem... političar ili netko u gradskoj upravi te pita: Koliko ide meni?

Ako kod njega i prođe, moraš potplaćivat svakog tko te može srušiti, ako ne želiš probleme. Inače si najebo.

Njemu tu u postu fali samo mito i korupcija. Probaj napraviti zgradu za prodaju stanova, a da nisi iz građevinskog lobija... potrošit ćeš minimum 30% više love i minimum duplo više vremena. Zato jer nemaš veze i svatko će te jebat u mozak i za tvoju lovu.

Ako i napraviš, naplatiš, super. Ali ako imaš firmu, nešto ne naplatiš, ajmo na sud... pa čekaj 10 godina. Nakon 10 godina, sudac koji je dobio predmet, je stric od onog kojem se sudi, pa presudi da nije kriv.

Ili dođe novi Linić, pa kaže, ajmo opet sa predstečajnim nagodbama, pa onda netko izmisli dugove, tvoje realne odjebe i pojela maca...

U prijevodu, mi ne da nemamo ništa, nego imamo PREVIŠE svega, a ništa normalno.

Na kraju, naravno da se slažem s tobom, nitko normalan i uspješan se neće vratiti. Samo oni koji imaju osjećaj da nekome nešto moraju dokazati.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 02:02   #47
Nevjerovatan slučaj imam i ja .Ako me gospođa lagala lažem i ja.
Gospođa je otišla u USA u srednju školu,završila i faks,udala se.
zaposlila u školi(ne znam je li osnovna ili srednja nisam zapamtija) Arizoni,plaća sa 4000˘pala na 3000$ i na kraju sa novim vlasnicima škole iz izraela(škola je vjerski nastrojena kako sam shvatija protestantska) na 2000$ prije 7 godina.kako sam ja shvatija kad je njoj i mužu plaća pala na 2000$ došlo je do trzavica i rastave prije 3 godine.i tako je u 40-tim godinama života morala živjeti sa cimericama jer stan sama nije mogla plaćati.Kuču su izgubili deložiralo ih.i zadnje 3 godine mama i tata su joj slali od skromne mirovine 3000-4000 kn(?valjda je to RH mirovina neki prosjek) 200$ mjesečno za hranu jer joj je toliko falilo za život.
u to nisam baš povirovao i malo prosurfao i bogami i jesu plaće 2000-3000$ u arizoni.Kako kaže kolega kucilo zaposlena sirotinja.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 11:12   #48
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Nevjerovatan slučaj imam i ja .Ako me gospođa lagala lažem i ja.
Gospođa je otišla u USA u srednju školu,završila i faks,udala se.
zaposlila u školi(ne znam je li osnovna ili srednja nisam zapamtija) Arizoni,plaća sa 4000˘pala na 3000$ i na kraju sa novim vlasnicima škole iz izraela(škola je vjerski nastrojena kako sam shvatija protestantska) na 2000$ prije 7 godina.kako sam ja shvatija kad je njoj i mužu plaća pala na 2000$ došlo je do trzavica i rastave prije 3 godine.i tako je u 40-tim godinama života morala živjeti sa cimericama jer stan sama nije mogla plaćati.Kuču su izgubili deložiralo ih.i zadnje 3 godine mama i tata su joj slali od skromne mirovine 3000-4000 kn(?valjda je to RH mirovina neki prosjek) 200$ mjesečno za hranu jer joj je toliko falilo za život.
u to nisam baš povirovao i malo prosurfao i bogami i jesu plaće 2000-3000$ u arizoni.Kako kaže kolega kucilo zaposlena sirotinja.
Dobar dio dobrostojeceg srednjeg sloja polako nestaje. I to ne vrijedi samo za Njemacku i EU. Negativne posljedice globalizacije. U sljedecih 10-15g posljedice ce se jos jace osjetit.
Po meni najbolja su lokalna rijesenja a ne drzavna.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."

Zadnje uređivanje amadeus65 : 23.12.2015. at 11:46.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 11:58   #49
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Dobar dio dobrostojeceg srednjeg sloja polako nestaje. I to ne vrijedi samo za Njemacku i EU. Negativne posljedice globalizacije. U sljedecih 10-15g posljedice ce se jos jace osjetit.
Po meni najbolja su lokalna rijesenja a ne drzavna.
Ili prodat to sve i otici zivjeti u Vijetnam, Indiju i tako dalje finim zivotom srednje klase i boli te kuki....mozes nesto raditi ali ne zbog gole egzistencije nego zato sto hoces.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 13:02   #50
Njemacka je dobra zemlja za iselit se
Miriam Bucknell is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 16:02   #51
svaka je zemlja dobra da se izselite ali nije svako dobar da se izseli. Ja zivim u australia vec skoro 30 godina i ne mogu ni pomisliti da se vratim tamo za stalno.Ali znam da sve zavisi od osobe , licnosti , familije i jos dugi niz faktora.Pogresno je kad neko misli da ide u inostranstvo da radi ok mozda je ok na 2ili 3 godine ali na duze i drzave koje su dalje to je pogresno shvacanje zivota. Ja sam ovdje skoro 30 godina . moja je familija ovdje djeca su rodjena ovdje izrasli su ovdje i posle toliko godina ja vise pripadam ovdje nego tamo.Mislim to je nesto sto svako mora da misli unapred to je kao bracni zivot , ne mozes mislit posle 10 ili 20 godina da se vratis nazad u djetinstvo i da zivis sa mamom i tatom i bracom i sestrama.kako je napisao Loui u prvoj stranici ..pa da ode u sydney i otvori restoran sa cevapima i pleskavicom i tako....potpuna greska ljudi.Od prvog dana bolje da mislis kako da se uklopis u novi zivot novo okolinu i posebno jezik je najvazniji.Taj ko nije spreman na to..pa bolje da ostane tamo
izvinjavam se za greske u text ja nikad nisam ucio hrvatski u skoli ili ziveo u hrvatski
louievandeoorst is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 16:25   #52
standard ( zarada) zavisi od toga koliko ko vredi i koliko je sposoban da se snadje.ovdje te ne pitaju toliko ko si ili odakle nego sto mozes da napravis.Znam jednog bosanca poceo je da radi kao sub contractor skoro kako je dosao ovdje , Kupio je kuco kad je bio ovdje 3 godine ( koja mu vredi danas preko milijon $. momak se ozenio i tad je uzeo auto na rent a car ( Toyota Camry) a imao je 5 auta..no nisu bas auto nego van(kombi), kaze ne moze sa kombi na vjencanje jer njegovi radnici trebaju van.
Ja znam mehanika u Sloveniji koji mi kaze kako je lose tamo ostao je bez posla pre nekoliko godina i nema sanse da nadje posao. Kaze drzava nece da pomogne ni malo a on vozi mercedes i ima kucu na sprat.Kad sam mu spomenuo da mozda ako proda auto i kupi kamion ili van pa da pocne neki svoj busines on na mene..ti i tvoja prokleta kapitalisticka Australia.. jel ja da prodajem svoje ..drzava treba da gleda na radnike.
Mislim da je dosta price o tome svako moze da si sastavi sliku sam.
louievandeoorst is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 18:24   #53
Quote:
JustOnPaper kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto ste počeli trolati o neprijavljenim odlascima kad je Mićo dao brojku o priavljenim dolascima irskim institucija, a ne prijavljenim odlascima hrvatskih institucija.
Irska tj. Mićina brojka mora biti točna iz jednostavnog razloga što se svatko tko dođe u Irsku, a želi raditi mora prijaviti za PPS broj.
Treba racunati i na to da imigracijski podaci ne razlikuju drzavljane RH po zadnjem prebivalistu. Ono moze biti BiH, kao i bilo koja druga drzava, npr neke koje jos nisu otvorile trziste rada Hrvatima, sukladno tome i ponudile beneficije zbog eventualne nezaposlenosti i sl.
Kod Nijemaca se dosta ljudi samo registriralo, nakon sto su i ranije tamo radili na crno.
Uz to, neki poslovi su sezonskog karaktere ili se obavljaju u uvjetima lakseg poslovanja hrvatskih poduzeca nakon pristupa uniji.


Podaci hrvatskih institucija o vanjskim migracijama na osnovu prijava i odjava MUP-u nisu jedini hrvatski statsticki podaci iz kojih se mogu procjenjivati migracije.
Postoje i ankete o radnoj snazi na znanstveno relevantnom uzorku i metodologiji pomocu kojih se da procjeniti migracijski saldo clanova kucanstva ili citavog kucanstva u tekucoj godini jer se perodicno promatraju obuhvaceni uzorci.

Svojevremeno sam ukazivao na sarlatanske procjene nekih analiticara po medijima, a kada je popis stanovnistva iz 2011g pokazao 150.000 ljudi vise nego sto je najavljivano, gospoda su se podvijenog repa povukli iz dotadasnjih "ukazanja" i presla na novo razdoblje.

Neka se prime prirodnog prirasta, tu su jednostavnije, gole brojke.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:45.