Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2015., 18:06   #5021
Quote:
NESTORA kaže: Pogledaj post
Visina sudske pristojbe se određuje prema tužbenom zahtjevu .
Zar nisu radni sporovi oslobođeni od sudske pristojbe ?
Ja mislim da jesu.
FatAndUgly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 10:15   #5022
Quote:
FatAndUgly kaže: Pogledaj post
Zar nisu radni sporovi oslobođeni od sudske pristojbe ?
Ja mislim da jesu.
Točno, čl.6. Zakona o sudskim pristojbama radnici i namještenici bez obzira da li su u radnom odnosu ili ne ne plaćaju nikakav trošak , tužba , odgovor i drugi podnesak, jučer mi je bio ludi dan ( saznanje teške bolesti mog poslodavca ) i danas bi to ispravila, jer mi je asistentica rekla da sam pogrešno napisla, hvala.
NESTORA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 15:06   #5023
Quote:
NESTORA kaže: Pogledaj post
Točno, čl.6. Zakona o sudskim pristojbama radnici i namještenici bez obzira da li su u radnom odnosu ili ne ne plaćaju nikakav trošak , tužba , odgovor i drugi podnesak, jučer mi je bio ludi dan ( saznanje teške bolesti mog poslodavca ) i danas bi to ispravila, jer mi je asistentica rekla da sam pogrešno napisla, hvala.

Ništa, ništa, imam iskustvo radnog spora ( kao stranka u postupku )
pa znam da nisam plaćao sudske pristojbe ali si mislim možda se i tu nešto u međuvremenu promjenilo.

Inače, zadovoljstvo mi vas je čitati jer vidim da ste stručna osoba i imate iskustva a ja znatiželjan i volim učiti pa redovito pratim ovaj pdf.

I naravno, cijenim vašu volju da pomognete savjetima ovdje.
FatAndUgly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 23:14   #5024
Quote:
NESTORA kaže: Pogledaj post
Dosada nisam imala slučaj da niži sud u istoj pravnoj stvari nije prihvatio stajalište i presudu Vrhovnog suda, i u svakom sporu navodim broj tog predmeta.
Ja nisam ni rekla da ne slijede naputke (to im i je svrha), ali sam te ispravila, jer si ti napisala da nižestupanjski sudovi ne mogu donijeti presudu suprotno tome. Realno mogu.

Quote:
Slijedom navedenog , u našem zakonodavstvu se ukidaju pravni lijekovi o kojima odlučuje Vrhovni sud i uvodi se institut " presedana" kako bi se što prije završili bespotrebno dugi sporovi.
Za što baš i nisam sigurna da je to nešto dobro - jer nisu svi predmeti isti. To što više radnika dobije istu vrstu otkaza, ne znači da im okolnosti ne mogu biti dijametralno suprotne.
A dugi sporovi su skraćeno ograničavanjem broja žalbi Županijskom u jednom predmetu.

Quote:
NESTORA kaže: Pogledaj post
... i danas bi to ispravila, jer mi je asistentica rekla da sam pogrešno napisla, hvala.
Oprosti, ali ovo mi je u najmanju ruku bizarno. Pa jesi ti ovdje došla pecati klijente, pa ti asistentica kontrolira što si napisala?
Mislim, ne vidim drugi razlog da ona svoje radno vrijeme provodi na forumu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 12:35   #5025
Sta tocno znaci da moram potpisat ugovor o prestanku rada i mogu li da to ne potpisem s obzirom da nisam zadnje dvi place primio uredno?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 13:33   #5026
Početkom prošlog mjeseca odlukom Uprave jednog Društva, imenovana sam direktorom.
Završena je sudska provjera, ali još nisam dobila rješenje, kaže mi notar da će to potrajati još desetak dana.
Sve to vrijeme ja nemam sklopljne Ugovor o radu.

E, sad... Ono što mene zanima jeste moram li čekati Rješenje ili je dovoljna Odluka uprave da se sa mnom sklopi Ugovor o radu?

Cijela procedura se baš odužila, a trenutno ne mogu notara dobiti n mob pa, rekoh, možda ovdje netko zna.

Doduše, ja sam u BiH, ali mislim da su zakoni o radu slični. Inače, na hrvatskom sajtu sam pronašla ovo: "nakon odluke o njegovom imenovanju s direktorom se može sklopiti ugovor o radu na točno to razdoblje (4 godine)"

Dakle, Odluka je dovoljna ili?
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 10:55   #5027
Potpisala sam ugovor na 7 mjeseci za sezonski rad kod privatnika. Ispostavilo se da moje radno mjesto pored redovnog radnog vremena zahtjeva pripravnost 0-24. To mi prije sklapanja ugovora nije spomenuto niti je u samom ugovoru igdje navedeno. Koliko sam se informirala po netu, za pripravnost se inace dobiva naknada te ja nisam duzna biti na raspolaganju 24h ako mi to ne stoji u ugovoru niti dobivam naknadu za to?
Noomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 15:39   #5028
Ne, ukoliko to nije navedeno u ugovoru, to ne spada u tvoju radnu obavezu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 23:19   #5029
Pozdrav, mene zanimaju isto neke pravne stvari, mozda je vec negdje receno (unaprijed se ispricavam ako je) , nadam se da sam bar temu pogodio hehe..evo ovako, nasao am si nekog poslodavca, radio sam nekih mjesec dana na crno, sve uredno isplaceno, dogovorili se za satnic 24 kn brutto, s danom prijave, 19.5. sam nastradao na radnom mjestu, izvađena slezena, unutarnje krvarenje, natuceni bubreg i jetra i sivan zeludac, dogovorili smo se jos dok sam lezao u bolnici da ce biti korektan prema meni i ja cu mu vratit istom mjerom, ali problemi nastaju kod isplate place, uredno mi je sjelo na racn 2 400 kn, znaci nista od obecanih 24 kn brutto, to bi onda bilo oko 3200, da skratim pricu, NISAM potpisao nikakav ugovor o radu, kako on meni moze isplacivat placu ako nema govor o radu? zar je moguce da je krivotvorio moj potpis i u ugovor stavio da sam na minimalcu, jel se taj ugovor o radu negdje mora odnjet na uvid? cisto sumnjam da on ugovor o radu moze tek tako napisat sta oce, potpisat mene, u par navrata sam ga pitao za taj ugovor, kad sam ga pitao na koliko sam uopce prijavljen nesto je poceo odugovlacit, ja doslovno ne znam ni na koliko sam prijavljen, sad za placu znam, 2 400 umjesto obecanih 3200, oprostite na duem postu al potrebna mi je pomoc/savjet, hvala
maxinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 13:30   #5030
Ajde se ti lijepo priberi, dogovori se sam sa sobom (npr jesi prijavljen ili nisi - jer počneš u postu jesi, onda se kroz post pitaš...), složi neki redoslijed, pa napiši to kako bog zapovijeda.
Nije da ti čovjek ne bi pomogao, ali ja fakat nemam snage odgonetat šta je ko htio reći.

I za početak si zaboravio napisati jednu važnu informaciju - je l ta ozljeda u bonici prijavljena kao ozljeda na radu.
I tebi je jasno šta je brutto?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 13:52   #5031
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ajde se ti lijepo priberi, dogovori se sam sa sobom (npr jesi prijavljen ili nisi - jer počneš u postu jesi, onda se kroz post pitaš...), složi neki redoslijed, pa napiši to kako bog zapovijeda.
Nije da ti čovjek ne bi pomogao, ali ja fakat nemam snage odgonetat šta je ko htio reći.

I za početak si zaboravio napisati jednu važnu informaciju - je l ta ozljeda u bonici prijavljena kao ozljeda na radu.
I tebi je jasno šta je brutto?

Znaci ovako, mirovinsko i zdravstveno sam osiguran, 100 % , samo me muci taj ugovor o radu, nema ga, kad sam pitao poslodavca za taj ugovor poceo je odugovlacit, ne znam ni na koliko sam prijavljen zapravo, jer u tom ugovoru o radu bi mi to trebalo pisat, stvar je u tome da mi je obecao tu placu od 3 200, kad je bila isplata, isplatio mi je 2 400, znaci prijavljen sam na minimalac, jel moguce da je on sastavio ugovor, mene potpisao i predao taj ugovor gdje se vec treba predati, i da, znam sta je brutto, i oprosti zbog proslog nejasnog posta, bio sam uzbuden pa sam pisao kak sam stigao :P nadam se da je bar sad malo jasnije, i ta ozljeda nije prijavljena u bolnici
maxinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 14:32   #5032
Napisao si dva puta da ti je obećao 24 kn bruto. Čak i kada bi bilo moguće isplatiti plaću od 24 kn bruto , to bi u svakom slučaju značilo da ćeš na račun dobiti manje od toga. Ako ti je rekao 2400 bruto, neto plaća koju dobiš na račun bi ti bila cca 1900 kn.
Ali, ti si napisao da si radio kod njega na crno. On je mogao sa svog privatnog računa tebi uplatiti na tvoj privatni račun u tom slučaju.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 14:54   #5033
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Napisao si dva puta da ti je obećao 24 kn bruto. Čak i kada bi bilo moguće isplatiti plaću od 24 kn bruto , to bi u svakom slučaju značilo da ćeš na račun dobiti manje od toga. Ako ti je rekao 2400 bruto, neto plaća koju dobiš na račun bi ti bila cca 1900 kn.
Ali, ti si napisao da si radio kod njega na crno. On je mogao sa svog privatnog računa tebi uplatiti na tvoj privatni račun u tom slučaju.
radi se 10 sati dnevno, samo nedjelja slobodna, znaci sveukupno 3 200 NETTO, samo me zanima sta s tim ugovorom o radu kojeg ja nisam ni vidio ni procitao, ocito je sastavio ugovor, stavio mi minimalac, i mene potpisao, jel to moguce? i radio sam na crno samo prvih mjesec dana, onda me prijavio, al ponavljam, vec 2 mjeseca nigdje mog ugovora o radu
maxinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 17:37   #5034
Quote:
maxinho kaže: Pogledaj post
Znaci ovako, mirovinsko i zdravstveno sam osiguran, 100 % , samo me muci taj ugovor o radu, nema ga, kad sam pitao poslodavca za taj ugovor poceo je odugovlacit, ne znam ni na koliko sam prijavljen zapravo, jer u tom ugovoru o radu bi mi to trebalo pisat, stvar je u tome da mi je obecao tu placu od 3 200, kad je bila isplata, isplatio mi je 2 400, znaci prijavljen sam na minimalac, jel moguce da je on sastavio ugovor, mene potpisao i predao taj ugovor gdje se vec treba predati, i da, znam sta je brutto, i oprosti zbog proslog nejasnog posta, bio sam uzbuden pa sam pisao kak sam stigao :P nadam se da je bar sad malo jasnije, i ta ozljeda nije prijavljena u bolnici
Moguće da je on sam sklepao i potpisao ugovor. Međutim ako si ti momentalno na bolovanju onda niti ne dobivaš 100% plaće, nego 70%.
Zašto nisi to prijavio kao ozljedu na radu? U tom slučaju bi imao pravo na 100% naknade plaće.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 17:49   #5035
Quote:
maxinho kaže: Pogledaj post
radi se 10 sati dnevno, samo nedjelja slobodna, znaci sveukupno 3 200 NETTO, samo me zanima sta s tim ugovorom o radu kojeg ja nisam ni vidio ni procitao, ocito je sastavio ugovor, stavio mi minimalac, i mene potpisao, jel to moguce? i radio sam na crno samo prvih mjesec dana, onda me prijavio, al ponavljam, vec 2 mjeseca nigdje mog ugovora o radu
A jesi li ga pitao da ti da tvoj primjerak ugovora?
Meni u cijeloj priči puno tog ne štima.
Jesi li ti na bolovanju? Jesi li se javio liječniku i donio doznaku poslodavcu?
Je li prijavljena ozljeda na radu?
I zašto si uopće pristao i tih mjesec dana uopće raditi na crno?
Jasno ti je valjda da kod rada na crno nikakva prava iz radnog odnosa nemaš.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 17:42   #5036
Bok svima!

Može pomoć? Nznm ni dal' u pravu grupu postavljam pitanje, al evo ga..
Zaposlena sam u privatnoj firmi, preko Dekre na određeno vrijeme. Potpisujem ugovor na mj dana i tako svaki mj. Nedavno sam saznala da sam trudna. Koja su moja prava? Dal' mi mogu dati otkaz na osnovu trudnoće ili mi ne produžiti slijedeći ugovor? Jel imam neka prava na naknadu i ako mi ne produže ugovor ili daju otkaz?

Hvala.
deja88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 14:14   #5037
Molim brzi odgovor. Radim sezonski posao dosta naporan par dana i po 15 sati rada bez pauze. Tu sam primljena na probni rad koji traje već više od 10 dana. Nikakav ugovor nisam potpisala. Do kad može trajati probni rad? Da li poslodavac mora sklopit ugovor prije probnog rada? Bojim se da cu biti izigrana iako mi nadredjene osobe ne odaju dojam pokvarenih osoba.
mirna1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 21:08   #5038
nema rada bez ugovora! i tocka! mora ti dati ugovor prvo, PRIJAVITI TE i onda u ugovoru stoji taj probni rok ako je potreba za njim. sve mimo toga je rad na crno!
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 01:45   #5039
Quote:
Cvrčak i Mrav kaže: Pogledaj post
nema rada bez ugovora! i tocka! mora ti dati ugovor prvo, PRIJAVITI TE i onda u ugovoru stoji taj probni rok ako je potreba za njim. sve mimo toga je rad na crno!
A u pm i oglasi i poslovi. I meni je jasno da nema rada bez ugovora ali nisam do SAD radila probno i prošlo tako dva tri dana ja radim ufuravam se u posao trudim se i tako prolaze pomalo dani a ugovora još nigdje.
mirna1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 13:11   #5040
Da li moram poslodavcu najaviti da neću potpisati novi ugovor o radu na određeno?
majicaxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.