Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2010., 16:10   #6501
ovo spada pod - bilo bi , ako bi bilo - a tu će moderator reći da to nije tema, pa ću opet dobiti žuti karton
Merčep je ključ svega što se događalo i što se nije dogodilo
istox is offline  
Old 23.02.2010., 17:44   #6502
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
Neznam dali pitanje stoji i dali je dobro postavljeno i ako je netko već tako nešto pitao ispričavam se ako nisam primjetio ali došao sam samo do 40-te strane a meni se stalno u glavi vrti taj film općenito oko cijelog DR a posebno oko Vukovara.
bezveze postavljeno, jer ne znam u koji točno datum bi se trebao vratiti?
67. god kad sam rođen?
90. kad su bili prvi izbori?
91. siječanj,kad smo čekali vojni udar
91. svibanj, 1. dan prije Borova Sela, 3. svibanj, dan poslije
91. kolovoz prije pokretanja svega
91. studeni 19-og 4 sata prije zarobljavanja?

kad bii se trebao vratiti u prošlost?

zato smatram da su ovakva pitanja bezvezna.
Sistematski is offline  
Old 23.02.2010., 19:08   #6503
Pa ljudi,ako temu još želite održati živom,pišite ali postove vezane za temu.
Istox-možeš li malko više o Merčepu,molim?jer kao da je jedan dio obavijen velom tajne.
Poslije je bil moj zapovjednik,zato pitam,čisto me zanima kak ljudi gledaju na nj,.
I ako netko zna,da li je istina ,ono što je Tromblon Pero,u knjizi naveo od uzroka merčepove smjene?
žacko1 is offline  
Old 23.02.2010., 20:44   #6504
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
ovo spada pod - bilo bi , ako bi bilo - a tu će moderator reći da to nije tema, pa ću opet dobiti žuti karton
Merčep je ključ svega što se događalo i što se nije dogodilo
onda neću ni ja u oftopik ulaziti mada smatram da je to tema "bitka za Vukovar
germa-klen is offline  
Old 23.02.2010., 20:45   #6505
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
bezveze postavljeno, jer ne znam u koji točno datum bi se trebao vratiti?
67. god kad sam rođen?
90. kad su bili prvi izbori?
91. siječanj,kad smo čekali vojni udar
91. svibanj, 1. dan prije Borova Sela, 3. svibanj, dan poslije
91. kolovoz prije pokretanja svega
91. studeni 19-og 4 sata prije zarobljavanja?

kad bii se trebao vratiti u prošlost?

zato smatram da su ovakva pitanja bezvezna.
zato sam i pitao,i mene zanima koji bi datum bio u igri
germa-klen is offline  
Old 24.02.2010., 00:43   #6506
Imam jedno pitanje. Naime, na jednom drugom forumu smo razglabali koje se oružje vidi da visi s ramena najvećeg hrvatskog heroja Blage Zadre. E pa sad vi koji ste imali čast vidjeti ga uživo, pomagajte? Neki kažu AK-47 (odnosno neka od inačica), a drugi MP-40 ili popularni "Šmajser".
zdfil is offline  
Old 24.02.2010., 01:30   #6507
Koliko se sjećam u prvo vrijeme je imao "šmajser" koji je dao jednom osebujnom zagrepčanu koji je ostavio u ženu pred porod i malo dijete da bi branio Domovinu u Vukovaru. Preživio je tip Vukovar, a i žena ga nije ostavila .
Poslije toga je Blago nosio AK-47 ili možda CZ s preklopnim kundakom.
laki5 is offline  
Old 24.02.2010., 10:27   #6508
Hvala na odgovoru.
zdfil is offline  
Old 24.02.2010., 11:44   #6509
baš "šmajser" ili M56
JoZ@ is offline  
Old 24.02.2010., 12:17   #6510
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
baš "šmajser" ili M56
to sam baš i ja htio pitati, ali bilo mi nekako neugodno ljude zamartati.
Veća je vjerojatnost da je to bio M-56, ali vrlo lako moguće da je to bio i MP-40 ili MP-42. U bivšoj Jugoslaviji je ostalo dosta tog zarobljneog oružja, tako su recimo padobranci (kako neki kažu Niški specijalci, a oni nemaju veze sa specijalcima) imali sve do sredine 80-tih, njemačku Sturmgewehr - 44.

Zadnje uređivanje zdfil : 24.02.2010. at 12:17. Reason: greška
zdfil is offline  
Old 24.02.2010., 12:19   #6511
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
baš "šmajser" ili M56
Baš više nemam pojma. Izgledao je ono "kao štobirekli šmajser", a nisam baš ni znao razliku.
Svi smo imali rumunjke, AK, rjeđe PAP-ovke bila je i jedna M-48, tako da si šmajser morao zamjetiti pogotovo kad ga frajer iz zezancije stavi kao švabe u filmovima.

Da ne bude zabune govorim o samo jednom položaju na Trpinjskoj. E da dvojica su imala i M15 ili 16(malo sam pozaboravljao).

Zadnje uređivanje rezon@tor : 24.02.2010. at 13:01. Reason: spojene poruke
laki5 is offline  
Old 24.02.2010., 15:04   #6512
gledao sam heroje sve epizode ali me se dojmilo kad priča onaj momak na aerodromu u Borovu, kako su odbili napad prema B.selu i kako su došla 2 momka s Ulitmaksima i sve sravnili sa zemljom tj skinuli grmlje uz Dunav...Laki ak si bio tamo ili čuo neku priću pa malo detalje da isprićaš!

Zadnje uređivanje Laki1991 : 24.02.2010. at 15:09.
Laki1991 is offline  
Old 24.02.2010., 19:21   #6513
Quote:
tako su recimo padobranci (kako neki kažu Niški specijalci, a oni nemaju veze sa specijalcima) imali sve do sredine 80-tih, njemačku Sturmgewehr - 44.
Nisu. Duzili su M70AB2. Srbijanka sa preklopnim kundakom. Krajem 1985. su dobili jedan broj PM M72 sa preklopnim kundakom. Osim 63. padobranske brigade u Nisu je postajala jos jedna postrojba specijalne namjene. Mislim da je bila izvidnicka.
zulualpha is offline  
Old 24.02.2010., 19:26   #6514
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nisu. Duzili su M70AB2. Srbijanka sa preklopnim kundakom. Krajem 1985. su dobili jedan broj PM M72 sa preklopnim kundakom. Osim 63. padobranske brigade u Nisu je postajala jos jedna postrojba specijalne namjene. Mislim da je bila izvidnicka.
M70AB2 su dobili tek 80-tih, a do tada su imali spomenute njemačke puške.
Govorim to jer znam ljude koji su tamo služili JNA i postoje čak slike na internetu gdje se lijepo vide te puške. Inače tvornica PPU (Prvi Partizan Užice) još proizvodi to specijalno streljivo 7,9 mm.
Sorry na offtopicu
zdfil is offline  
Old 24.02.2010., 21:19   #6515
Quote:
laki5 kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam u prvo vrijeme je imao "šmajser" koji je dao jednom osebujnom zagrepčanu koji je ostavio u ženu pred porod i malo dijete da bi branio Domovinu u Vukovaru. Preživio je tip Vukovar, a i žena ga nije ostavila .
Poslije toga je Blago nosio AK-47 ili možda CZ s preklopnim kundakom.
Ne znam izreći riječ koja bi tog HEROJA opisala i dala mu na još većoj osobnosti!!!!!
Ljudi, lako je bilo nama koji smo bili mladi, puni adrenalina i akcije, otići negdje gdje vas domovina treba, uzeti tu prokletu pušku i krenuti u "čišćenje", ali čovjeku koji je bio u braku, ostaviti ženu k tome još i trudnu i dijete .... pa ne znam - stvarno ne znam što za takvog reći - osim mog dubokog naklona.

Ipak ima Boga pa je čovjek došao živ kući, a ovo da ga je supruga dočekala vjerna - i njoj duboki naklon!!!!!

Zamislimo se sad mi, koji imamo obitelj, u takvoj situaciji - iskreno rečeno ne bi mi bilo lako donijeti ispravnu odluku. Jer, druga je slika kada si ti na sigurnom i tvoja obitelj, a potpuno je druga slika kada tvoj grad/selo gori i sve se ruši a nemaš kud. Potpuno druga slika.

Kutina je baš pisao o jednom takvom (čini mi se GROF su ga zvali) nek se Kutina javi (ako se ne varam) i čovjek dođe u njemu strani grad (da me netko krivo ne shvati pa da mi popuje a ja opet....a ja oštro u obranu pa bananje - mislim na strani grad s obzirom gdje je čovjek prije živio (i to je NAŠ GRAD) a ne strani grad kao da ga se taj grad ne tiče - ok?).

KUTINA - javi se i napiši nešto o GROFU. Jel mu kćer i dalje jaka u taek-won-dou? Napiši, da ga ljudi zapamte, napiši i za druge, napišite i svi vi ostali heroji heroje koje ste sretali i sa kojima krv prolijevali.

Jebote kad pogledam onaj spot Brothers In Arms, sjetim se Lederera i svega onoga dobrog i lošeg.... poteku, same poteku....
__________________
NEKA NITKO NE DIRA U MOJ MALI DIO SVEMIRA
Za dom is offline  
Old 28.02.2010., 16:29   #6516
Zna li itko na kojoj je ovo točno lokaciji snimljeno i koja je priča iza ove slike?

http://www.inet.hr/~deantolo/Slike/G...ike/m84-38.jpg
RT20 is offline  
Old 28.02.2010., 16:51   #6517
Hercegovacka ulica. Tenk M-84 je naletio na minu, bila mu je ostecena samo gusjenica. Postojala je opasnost da Srbi dodju do njega, pa je zbog toga miniran.
zulualpha is offline  
Old 28.02.2010., 17:02   #6518
hvala zulu, znaš li kad se to dogodilo? možda i opširnije o samom napadu zbog kojeg je naletio na minu?
RT20 is offline  
Old 28.02.2010., 20:49   #6519
Tamo nisam bio. Vrijeme je sredina 9. mjeseca 1991. Bio je napad i tenk je naletio na minu. Bio je u dobrom stanju. Samo je gusjenica bila ostecena Nasi su ga pokusali popraviti, ali nije islo, a prijetila je opasnost novog napada, tako da su ga minirali.
zulualpha is offline  
Old 28.02.2010., 21:09   #6520
CITAT "Scena koju ćemo opisati ( po svedočenju očevica) samo je jedan od trenutaka slavnoskog rata, nije ni reprezentativna, ni izuzetna. Početkom prošle nedelje, u jednom od napada kombinovanih srpsko ’dobrovoljačkih’ i vojnih snaga na zgrade blizu naselja Luzac u okolini Vukovara, izvesna dobrovoljačka jedinica –veoma vešto i dobro obučena-počela je da zauzima zgradu po zgradu. Jedna od zauzetih zgrada bila je nekada – pre rata – disko klub. Pošto su spretnom taktikom kao na filmu (vrata, ručna bomba, prodor) zauzeli tri kuće, dobrovoljci su počeli da iznose plen (elektronika itd) i da ga slažu u šatorska krila pred jednom od kuća. Tada se trista metara južno pojavio tenk JNA i bez oklevanja ispalio nešto topovskih granata kalibra 100mm u „oslobođene“kuće. Nekoliko dobrovoljaca gine na mestu, ostali se organizovano povlače (ne zaboravljajući šatorska krila sa plenom) i uskoro na položajima JNA nastaje jeziv skandal – „dobrovoljci“ traže odgovorno lice da ga ubiju. Stvar je razjašnjena tako što su obe strane shvatile da je reč o nedostatku koordinacije u komandovanju: tenkisti su imali unapred zadati cilj, a niko im nije javio da su saveznici već tamo. „Dobrovoljci“ su se tada vratili kući (u jednu od pazova) uz obećanje da se više nikada neće boriti uz takve „pacere“. Plen je bio sačuvan. Ta slika je tek detalj iz opšte slike vukovarskog ratišta, nazvanog Srpsko Galipolje, po čuvenoj klanici iz Prvog svetskog rata (u Maloj Aziji). Već osamdesetak dana JNA, njeni rezervisti, razne srpske neredovne snage i dobrovoljci „svih boja“ pokušavaju da zauzmu Vukovar, stari grad na obali Dunava, uz podršku ogromne vatrene moći vojske: minobacači, artiljerija, raketna artiljerija, avijacija, oklopne jedinice i talas za talasom pješadije, kao u Prvom svetskom ratu. Dosadašnji odnos gubitaka i osvojenog terena je toliko nepovoljan po napadače (ili „oslobodioce“ kako volite) da se postavlja pitanje smisla vukovarske operacije." toliko o organiziranosti jedinica koje su napadale na Vukovar.........
dekameron2009 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.