Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2006., 00:50   #81
Quote:
Vojky kaže:
No da se vratim na temu - državna služba je dobra:

a) za mladog čovjeka koji stječe iskustvo i ide na poslijediplomski - ipak većinu posla možeš preraspodjelit, uzeti slobodan dan za ispit i sl.
b) za nekog s 2-3 male djece
c) u nekom izdvojenom uredu u manjem gradu - manji troškovi, nitko te ne nadgleda, radiš svoj dio posla koji obično znači manje od 8 sati...

Što je u biti jako loše - jer kvalitetni ljudi jako puno odlaze, a u biti više i ne dolaze. Iz mog tijela državne vlasti su u godinu dana otišli svi s titulama, a nije bila baš mala organizacija... Bez dobro plaćenih ljudi, nema dobre državne uprave...
Opet se, između redova, provlači teza da pametni ljudi odlaze iz državne uprave, u kojoj ostaju samo mladi dok ne zbrišu i oni kojima se ne radi nego se doma bedina djeca.

Uzmi primjer kojeg ste sami izvukli - Ministarstvo vanjskih poslova (primjer za društvenjake). Ako si dobar u državnoj upravi, ideš u MVP. Ako si dobar u MVP-u, ideš na dobro mjesto van i cuclaš šampanjac po prijemima u svjetskim metropolama.

Svakom po zaslugama. Nekom managerska pozicija u Agrokoru ili diplomacija, nekom pozicija voditelja smjene u dućanu cipela ili birokratsko mjesto u Ministarstvu poljoprivrede. Ne vidim nikakvu razliku.

Problem privatnog sektora je njegova prenapuhanost - od "managerskih" titula za birokratske poslove do visokih plaća koje ne prate recipročna izdvajanja za mirovinsko i zdravstveno. Zato se čini da je u privatnom sektoru bolje. Čista reklama.
Blue is offline  
Old 20.11.2006., 01:05   #82
Quote:
Blue kaže:
Uzmi primjer kojeg ste sami izvukli - Ministarstvo vanjskih poslova (primjer za društvenjake). Ako si dobar u državnoj upravi, ideš u MVP. Ako si dobar u MVP-u, ideš na dobro mjesto van i cuclaš šampanjac po prijemima u svjetskim metropolama.
Ako si dobar u državnoj upravi, nećeš doći u MVP, jer te tvoj čelnik neće pustiti u premještaj... U MVP-u ćeš morati godinama raditi da dođeš na poziciju za poći 4 godine vani, na osrednju plaću, i vratiti se na 5000 kuna. Što znači da npr. ne možeš sebi uzeti kredit za stan, jer kada se vratiš - jao. Na neku bolju poziciju vani se ionako ide preko politike. Službenici baš i ne žive bajno, a na šampanjac se ne ide ispod ministra-savjetnika, što je prilično visoko diplomatsko zvanje.

Nažalost, cijela ta situacija dovodi do toga da u MVP idu najviše oni koji imaju sređenu egzisteniciju, jer stvari kao što je brak + kredit za stan uz te plaće u Zagrebu ne idu. Posebno je u takvom ministarstvu imaš velike troškove za obleku i sl.

Quote:
Blue kaže:
Problem privatnog sektora je njegova prenapuhanost - od "managerskih" titula za birokratske poslove do visokih plaća koje ne prate recipročna izdvajanja za mirovinsko i zdravstveno. Zato se čini da je u privatnom sektoru bolje. Čista reklama.
U privatnom sektoru jest bolje. A s 4.500 kn savjetničke plaće baš i nemaš neka izdvajanja da možeš za kakvu mirovinu misliti. Ako misliš da je državna služba dobra - javi se, ljudi sa stažom uvijek fali.

Za otići 4 godine vani - bolje je ići na bauštelu, veća lova nego u diplomaciji, lakše se dođe do radnog mjesta i barem nema mobbinga i sličnih igara kojima MVP zbog tog guranja vani obiluje.

Državna služba je nažalost izgubila mnoge svoje kvalitete. A više ni mjesta nisu baš stalna. Ako si VSS i ukine ti se "kućica", možda se i uguraš negdje drugdje, ali ako nisi - nakon par mjeseci tu je burza.

Kažem, vrlo je loša kadrovska situacija u državnoj službi i to je problem ove države.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 01:07   #83
Quote:
Vojky kaže:
Ministar nema nikakve posebne dodatke i pogodnosti. Čak ni za članstvo u NO-ima nema naknada (ukinuto još za vrijeme Mateše).

Auto i vozača ima 24 sata, ali to mu sigurno ne ide u plaću ni iz plaće. Hranu plaća kao i svi drugi službenici u menzi u kojoj se hrani, a ako ima delegacije ide na službenu večeru (koju mora pravdat, svaki trošak s kartice se mora pravdati i to dosta strogo). Naravno tamo jedu svi koji su na večeri, ne on sam. Ima dnevnice kao i svaki drugi službenik, ako negdje putuje. Ako je službeni ručak u Zagrebu - organiziraju se već godinama u menzama ministarstva, imaš obično poseban dio za to.


Ako nije iz Zagreba, dobije mislim 900 kn za odvojeni život, koji mu se odmah uzmu kao naknada za stan - dakle ne plaća stan, ali nema ni naknade. Za obleku, zadnji je bio Piculla kojemu su kupili dva odijela kada je došao, jer nije imao do prve plaće. Pravo na civilna odijela imaju vozači i osiguranje.

Ako dokažeš da je bilo koji ministar dobio toliko koliko pišeš, biti će smjenjen.

I za svako plaćanje ministra zna nekih 6-7 ljudi, da napravi bilo što van propisa, potrudio bi se netko da uleti u Jutarnji ili Večernji. Nikoga se oko plaćanja ne prati više nego ministre (sva plaćanja idu preko Državne riznice!), svaki ravnatelj ili direktor osrednje državne firme može sebi više nagurat...

Gledano kao plaća - to nije nikakav poseban posao. Direktor nekog odjela bolje firme ima veću plaću, bolji auto i veće troškove za reprezentaciju.

Da, tako je vjerojatno na papiru. No zar stvarno misliš da si oni niš ne navuku sa strane. Npr. renovira se zgrada nekog ministarstva......mijenja se stolarija....kad vidi, i na ministrovoj vikendici uskoro nova stolarija. Jel treba dalje obješnjavati.

osobno znam tipa koji radi za grad. Nešto oko komunalnog gospodarenja. Firmama sređuje posao na natječajima. Istovremneo gradi kuću. Stolarija ga koštala 180000 Kn. Koliku taj tip može imati plaću? Po tebi uvrh glave 7000. Pa odkud onda pare tolike smao za stolariju? ah, da, da ne zaboravim, izvođač radova pri izgradnji kuće naravno je firma kojoj je sredio posao na natječaju.

No, složio bi se stobom, da ministra vjerojatno više provjeraju. No razlika je biti u poziciji u privatnom ili javnom sektoru je u tom e što je u javnom sektoru propisano tko i na koji način koga kontrolira (npr. vezano za troškove), što znači ako si vješt lako to možeš zaobići. To ti je ko i sa zakonom o javnoj nabavi, sve je propisano (a takve gluposti) da se izbjegne korupcija, a na kraju je ta javna nabava leglo korupcije.

u privatnoj firmi, ak si šef nekog odjela, a tvoj šef, gazda, direktor, ako ima povjerenja u tebe, neće te toliko kontrolirati, dokle god je zadovoljan s tobom.
Dakle, dok imaš rezultata i dok sve štima. Za to vrijeme ti muljaš kak hoćeš. Dakle nisu propisane procedure kontrole, no, čuj kad se sjeti te prekontrolirait, ak je pametan svašta se nađe, a ti ni neznaš da te počeo kontrolirati....i boom...onda odje...karijeru

uostalom, većina visoko poziconiranih dužnosnika, kad ih smijene, odjednom postani uspješni biznismeni. Samo neznam od kud im lova uz takojadne plaće?

ako si ministar ili bilo koji drugi visoki dužnosnik, ne radiš za plaću već za sve kaj ide uz to. I to kaj ne dobivaju naknde što su u nadzornom odboru...a tko njih tamo kontrolira po kojekakvim firma.........

Bez brige, natrpaju se oni već

Znaš koja razlika izmeđunaših i npr amerčkih političara?

kod nas u politiku udješ ko sirotinja a izlaziš ko uspješan biznismen, dakle motiv ti je nabrati se para

u americi nema šanse da na zborima prođeš za bilo koju funkciju (senat npr) ako nisi bogat...jer ako si uspio svoriti sebi stvorit ćeš i nama (građanima) a ako nisi sebi stvorio...zašto bi nama
Edgar is offline  
Old 20.11.2006., 01:23   #84
Quote:
Edgar kaže:
Da, tako je vjerojatno na papiru. No zar stvarno misliš da si oni niš ne navuku sa strane. Npr. renovira se zgrada nekog ministarstva......mijenja se stolarija....kad vidi, i na ministrovoj vikendici uskoro nova stolarija. Jel treba dalje obješnjavati.
Čuješ, svašta je moguće. No, osobno sam bio u komisijama za nabavu (pravinicima obično "uvale" dodatni posao - povjerenstva za nabavu i za prijem ljudi) i vjeruj - čelnik tijela sazna tko je izabran kada dobije ugovor na potpis.

Evo, kolega mi se prošli tjedan žalio - ministar naredio da sve preko 20.000 kn ide na javno prikupljanje ponuda, odn. javni natječaj. Nisu mogli ni s faksom ugovor sklopiti - kažu, možda ima netko povoljniji. Mjenja se to sve dosta i jako brzo, osobno se i ja iznenadim. Baš oko tih nabava se sada jako, jako pazi. Novine su postale učinkovitije od državne revizije...

Quote:
Edgar kaže:
osobno znam tipa koji radi za grad. Nešto oko komunalnog gospodarenja. Firmama sređuje posao na natječajima. Istovremneo gradi kuću. Stolarija ga koštala 180000 Kn. Koliku taj tip može imati plaću? Po tebi uvrh glave 7000. Pa odkud onda pare tolike smao za stolariju? ah, da, da ne zaboravim, izvođač radova pri izgradnji kuće naravno je firma kojoj je sredio posao na natječaju.
Gradovi su drugo. Manje ih se gleda, i po mom mišljenju - službenici u rangu načelnika ili pročelnika odjela mogu puno više zamutiti od višeg dužnosnika. Višemu se gleda i s kim sjedi na večeri. Gradovi ne vrše plaćanja preko riznice, rebalansi proračuna se rade kada su poslovi već napravljeni, često su i obični službenici uplašeniji od onih državnih... Neće ti svaki gradski službenik reći kao jedan savjetnik kabineta kada su došli novi nadobudni dužnosnici: Znate, ja sam svim vašim prethodnicima gledao u leđa, pa ću i vama...

Quote:
Edgar kaže:
uostalom, većina visoko poziconiranih dužnosnika, kad ih smijene, odjednom postani uspješni biznismeni. Samo neznam od kud im lova uz takojadne plaće?
Ne treba im. Čim postaneš npr. saborski zastupnik, banka te stavlja na VIP-listu (nije bitno koje stranke!) i lakše dolaziš do svega. Poznanik koji radi softver za banke (privatne!) mi je to pričao. Kažem - dodatno se stvori vrlo jak netvorking, i dobije savjetničko mjesto s većom plaćom i privilegijama od ministarskog...

Quote:
Edgar kaže:
u americi nema šanse da na zborima prođeš za bilo koju funkciju (senat npr) ako nisi bogat...jer ako si uspio svoriti sebi stvorit ćeš i nama (građanima) a ako nisi sebi stvorio...zašto bi nama
To je problem naših birača. Osobno, volim u politici vidjeti ljude koji su i prije političke karijere napravili neku - ne sada da svi moraju biti doktori filozofije kao npr. Čehok, ali da su svoju egzistenciju sredili. Ako nisu sebi - kako će nama?

No - da se vratim na temu, kako Vaci piše, dosta mjesta za ljude s VSS i stažom su slobodni u državnoj službi. O dužnosnicima ne bi trebali ovdje, jer se imenuju, a ne dobivaju radno mjesto...
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 02:22   #85
Quote:
MicaMaca kaže:
dakle kako im se obratiti, kako ih oslovljavati?
to mi je puno lakse s privatnim firmama, uvijek ima se obracam s terminom "firma" ili "poduzece" a kad su u pitanju drzavne sluzbe nemam pojma kako se izraziti
buduci nije problem samo u obracanju nego i u sadrzaju, ako ima netko u kompu primjer molbe za drzavnu sluzbu koji je voljan podijeliti samnom (na PM ili mailom) bila bih jako jako zahvalna.
Ne znam zašto, ali ja na sve pišem nešto poput:

Poštovanje, MicaMaco.


Obraćam Vam se u vezi....(neki tekst)

....

U privitku šaljem svoj CV i sljedeće dokumente....

lalala



Uz srdačne pozdrave,
Walpurgas.


To mi je ok, a nekako i univerzalno. Na taj se način obraćam i profesorima kada dogovaram ispite, kao i potencijalnim poslodavcima.
Walpurgas is offline  
Old 20.11.2006., 02:23   #86
Quote:
MicaMaca kaže:
zlikuje
bad mi je jer mi to treba jos nocas, sutra mi ej zadnji rok za slanje
Sad tek skužih i ovo. Nadam se da je prošlo ok.
Walpurgas is offline  
Old 20.11.2006., 02:34   #87
Quote:
Walpurgas kaže:
Sad tek skužih i ovo. Nadam se da je prošlo ok.
A znati ćemo kada odgovore...

Inače, uobičano je:

"Poštovani,"

A - ako je državna služba, može se:

datum
mjesto

Predmet: Prijava na natječaj za radno mjesto

Poštovani,

Javljam se... za radno mjesto ... objavljeno natječajem u Narodnim novinama br.
Vojky is offline  
Old 20.11.2006., 03:13   #88
Quote:
Vojky kaže:
...[/I]
Da, da..znam. Ovo ispod, redoslijed se podrazumijeva.

Ali meni nekako "Poštovani" ne "sjeda" najbolje. Više volim izraz "Poštovanje" koje je ujedno i pozdrav, a odaje i "poštivanje".

Ajme, kako ovo zvuči.
Walpurgas is offline  
Old 20.11.2006., 03:24   #89
Quote:
Walpurgas kaže:
Ali meni nekako "Poštovani" ne "sjeda" najbolje. Više volim izraz "Poštovanje" koje je ujedno i pozdrav, a odaje i "poštivanje".
Sjelo tebi ili ne, tako se piše i to je jedini ispravni način poslovnog oslovljavanja ovakve vrste i razine. Upotreba izraza "poštovanje" u tom kontekstu indikator je nedovoljne pismenosti.
Blue is offline  
Old 20.11.2006., 15:50   #90
Quote:
Vojky kaže:
....
Za otići 4 godine vani - bolje je ići na bauštelu, veća lova nego u diplomaciji, lakše se dođe do radnog mjesta i barem nema mobbinga i sličnih igara kojima MVP zbog tog guranja vani obiluje.
diplomat u veleposlanstvu (npr. politički savjetnik) ima plaću od nekoliko tisuća eura, plaćen stan (najam u visini višoj od tisuću eura mjesečno) plus
ostale pogodnosti (povrat PDV-a na svaku kupovinu, nekakvu povlasticu prilikom kupnje automobila) i putni troškovi ... i pijucka šampanjac često (u atmosferi koja nije tako zdrava)
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Old 20.11.2006., 16:02   #91
Ukratko.

U državnoj službi rade/žele raditi osobe koje nemaju ambicija u životu
Zadovoljavaju se plaćom od, neznam 4000Kn, i sigurnišću radnog mjesta i svim stavkama koje idu po kolektivnom ugovoru
Dani prolazi uglavnom ne radeći ništa ili radeći 8 sati ono što se napravi za 2 sata

Ne želim vrijeđati nikoga, ali ako idemo generalizirati, onako je to otprilike tako.

Naravno, kao što Vojki kaže..ima i onih što rade tamo sve u 16, ali oni su ipak u manjini. Kao i svudgje i ovdje ima izuzetaka, i čast njima, ali u pravilu je onako kako napisah


U politku odlaze oni koji imaju loša radna mjesta, i malo pameti, a želju da brzo okrenu lovu. Isto tako, čast izuzecima. U politiku ulaze kao siročeki, a izalze maltene ko tajkuni. U životu nisu niš storili za sebe sve dok nisu došli na funkcijju.

No kao i za sve vrijedi i ovdje...ak nešto radiš moraš znati kako se to radi. Novine su pune člnaka o korupciji, zlouporabi položaja, ovlasti...

Zašto?

Zato kaj te budale ni krasti neznaju. Ljudi moji, pa treba znati i krasti...a da te nitko ne skuži.....ovi glupani ni to neznaju.

i kao nema korupcije, VOjki, u javnoj nabavi. Ma grohotom bi se nasmijao.

Moja firma godišnje ide na bar stotinjak natječaja za nabavu robe kojom trgujemo.
Prolazimo samo na onima gdje je unaprijed odgovoreno, Na ostalima nemamo šanse. Zašto?

jednostavno netko je bio brži, i dogovorio za sebe.

a ak te zanima kak se to radi...mogu ti objasniti, nije problem

Iako možda si u pravo jedino u tome, da lakše mažnjavaju koji sinu na poziciji ministra, npr pomočnik, glasnogovnik, voditelj ureda i ta ekipa......

ali to što se kod nas radi to je katastrofa
Edgar is offline  
Old 20.11.2006., 16:11   #92
Quote:
Walpurgas kaže:
Sad tek skužih i ovo. Nadam se da je prošlo ok.
ma nema problema, hvala ti svejedno, snasla sam se, ali ipak sam dobila odbijenicu, jos jednu duuugackom nizu

godinu dana posvetila sam trazenju posla, mislim da je vrijeme da promijenim strategiju te iducih godinu dana spizdim na traganje za vezom za posao.

Zadnje uređivanje Vojky : 20.11.2006. at 22:17.
MicaMaca is offline  
Old 20.11.2006., 17:42   #93
Quote:
El Tomo kaže:
Mos mislit... kako gdje

Ministarstvo vanjskih poslova, 3200 kuna, zavrsen pripravnicki. Pa ti zivi s time u zagrebu.
nije istina da je u mvpei-u nakon pripravničkog plaća 3200, ako dobro razabirem iz tvog posta.
pripravnička je plaća 3200.
__________________
Portorikanski pozeri under the influence so to speak
lisboa is offline  
Old 20.11.2006., 19:21   #94
Quote:
El Tomo kaže:
Mos mislit... kako gdje

Ministarstvo vanjskih poslova, 3200 kuna, zavrsen pripravnicki. Pa ti zivi s time u zagrebu.
uuuuu, a odakle ti ta informacija?
Koeficijent stručnog suradnika (isl., svakako skala nakon vježbeništva) je 1,17 pomnoži sa osnovicom - mislim, govorimo o državnoj službi! pa bar tu dobiješ plaću po zakonu

I još staviš primjer mvp-a

i btw, živila sam sa 3200 u zagrebu, sve do prošlog mjeseca
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 20.11.2006., 19:23   #95
Quote:
Blue kaže:
Opet se, između redova, provlači teza da pametni ljudi odlaze iz državne uprave, u kojoj ostaju samo mladi dok ne zbrišu i oni kojima se ne radi nego se doma bedina djeca.

čuj, meni se čini da to nije tek puka teza
u godinu ipo sam vidila da je to živa istina
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 20.11.2006., 19:38   #96
Quote:
Natch kaže:
Ne znam, možda zbog toga što se svi državni službenici tuže na niske plaće?
A možda je to samo dobra fora da eliminiraju konkurenciju.
Stvarno, kolike su sad plaće za pripravnike u ministarstvima?
meni rekli 3 000kn
ma plaća mi trenutno nije na prvom mjestu, ja bi malo prakse za promjenu...
__________________
ha ha haaaaa ha ha! hh hgh..
strippielle is offline  
Old 20.11.2006., 19:41   #97
Quote:
Vojky kaže:
Ne baš, za VSS u državnoj službi u Zagrebu baš i nije neka gužva...
gužva je di god hoćeš...
__________________
ha ha haaaaa ha ha! hh hgh..
strippielle is offline  
Old 20.11.2006., 19:42   #98
Quote:
strippielle kaže:
gužva je di god hoćeš...

nije za pravnike
dapače

za politologe itekako je
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 21.11.2006., 13:48   #99
Quote:
vaci kaže:
A da ne kažem da je sa ovim novouvedenim testiranjima (koji izgledaju ka da želiš posao u NASA-i) stvar još gora. Mi već gotovo godinu dana imamo upražnjena 2 mjesta (VSS, za SSS se tuku ) i tu i tamo dovedemo nekoga sa zavoda

hej vaci, kakva su to testiranja... gledam si ja natjecaje i stalno spominu testiranja... da li svako ministarstvo, institucija ima svoj odvojeni test.. ili je to nesta tipa opce kultura
 
Old 21.11.2006., 14:13   #100
Quote:
lisboa kaže:
nije istina da je u mvpei-u nakon pripravničkog plaća 3200, ako dobro razabirem iz tvog posta.
pripravnička je plaća 3200.
Istina je istina. Evo pitao opet. Placa 3300 kuna (nesto malo manje). I to nakon odradenog pripravnickog staza prije skoro godinu dana. Sada ceka promociju pa da dobije barem 3600 kuna, no netko se ugurao preko veze (kako to vec ide). Bilo je - ili 3200 kuna place, ili noga.

S druge strane, i ja sam valjda u 'drzavnoj' sluzbi (faks), no nama su place puno puno vise (4500 kn na pocetku).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.