Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2008., 17:08   #1
fax nakon faxa

Jedna moja draga prijateljica već dulje vrijeme ima "problem s identitetom", ne znam kako bi to pametnije nazvala. nakon srednje skole je birala izmedu dva faxa- pmf (profesorski smjer, jer nije vidjela mogucnosti zaposljavanja s inzenjerskim osim na institutima) i ekonomija, odabrala je ekonomiju.

Tamo smo se i upoznale i najblaze receno po objektivnim kriterijima je rasturala, nikada covjek ne bi rekao da joj to ne pase, nije razmisljala o drugom faxu do negdje trece godine i od tada svako malo traju razgovori na tu temu (nije bas toliko ucestalo ali primijetis da ju to kopka).

Sad ima 26 godina i moje pitanje je sto da joj covjek kaze (inace je dobro zaposlena sa solidnom placom-dosta visokom na RH prilike): da ide na prijemni, da otkaz i ponovno studira ili? Stalno joj naglasavam zasto joj je to bezveze, da ja na njenom mjestu ne bi razmisljala o tome, ali mozda grijesim...

Da li je itko od forumasa bio u slicnoj situaciji i krenuo za "snovima" i uspjesno zavrsio s ovakvim odmakom? Ili ste se razocarali? Primarno mi je pitanje usmjereno na postojanje slicnih ili ljudi koji su inicijalno isli za matematikom ili fizikom ili strojarstvom ili... i razocarali se s obzirom na ulozeno?

THX for your help...
Tutankhamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 17:17   #2
znas kako kazu: bolje je da zalis zbog onoga sto si ucinio nego zbog onoga sto si propustio uciniti. neka proba ako joj ovo ne odgovara, ne razumijem zasto bi morala provesti ostatak zivota na poslu koji joj se ne svidja


i neka ovog puta ne radi kompromise i nekakva polurjesenja - neka ide na inzenjerski a ne sad neki profesorski ako to nije bas tocno ono sto bi ona htjela.


p.s. i radije joj nemoj svako malo ponavljati kako ti na njenom mjestu ne bi... jer ti nisi na njenom mjestu.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 17:24   #3
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post

p.s. i radije joj nemoj svako malo ponavljati kako ti na njenom mjestu ne bi... jer ti nisi na njenom mjestu.
Nisam se izrazila dovoljno jasno, pokusavam joj iznijeti prednosti i nedostatke oba koraka. Postoji mogućnost da joj fax neće odgovarati i onda je izgubila poslovni kontinuitet- najgore je sto mislim da joj nije lose na poslu. Ali thx na komentaru
Tutankhamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 17:34   #4
pa da zatrudni isto bi izgubila poslovni kontinuitet pa joj opet nitko ne bi savjetovao da se zbog toga odrekne djeteta...
hocu reci - postoje svakakve mogucnosti. ne napadam te, samo imam dojam da zapravo ne razumijes njenu stranu price jer ti nisi pogazila vlastite snove i upisala faks koji ti nije drag... nema veze kolko joj dobro ide ili nejde - to (po ovome sto si napisala) nije bio njen san. a ako nakon toliko vremena i s dobrom placom ona jos uvijek zali za necim e onda bi najbolje bilo da ucini nesto da prestane zaliti. mozda se i razocara ali barem se vise nece pitat sta bi bilo kad bi bilo.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 14:17   #5
Kad sam prije nekoliko godina bila u sličnoj dilemi, sjećam se da su me strašno živcirali savjeti tipa: a što će ti to... kaj ti to treba, imaš više nego drugi... pa ovo, pa ono... pa izgubiti.. pa dobiti...
Ja sam samo znala što želim i htjela sam izbjeći da jednog dana dođem u situaciju da se tučem po glavi i pitam ŠBBKBB...
Zato nemoj svojoj frendici tupiti previše o plaći i poslu koji su joj ionako trenutni već joj daj podršku da ostvari ono što želi... jer možeš joj se samo zamjeriti!
I ne znam zašto bi to bio 'problem s identitetom', kako ti to nazivaš... ne ostvare svi u životu svoje snove, ali poštujem samo one koji su to barem pokušali!
Isabella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 15:37   #6
Kod nas općenito postoji razmišljanje: ako dobiješ posao koji je uz to i dobro plaćen, šuti i ne žali se i ne pomišljaj da se ideš osobno nadograđivati jer će ti to nestati i bit ćeš jadan i bijedan. Zato ljudi i trpe, trpe, jer im drugi tupe kako je jedini cilj u njihovom životu da dođe onaj datum kad im sjeda novac na račun. I nekima je to cilj, ali ipak treba poštovati činjenicu da postoje ljudi koji si mogu priuštiti da revaluiraju svoj život i da ga okrenu naopačke.

Vani nije čudno i da osoba od 50 godina odjednom da otkaz i ode u školu jer želi promijeniti profesiju.

Situacija bi bila znatno drugačija da je ona udana, pa da članovi njene uže obitelji ipak ovise o toj plaći, ali ako tvojoj frendici to ne smeta, odnosno, ta plaća koju je dobivala joj neće faliti, onda ne znam zašto bi tebe to trebalo zabrinjavati...? Vjerojatno i ona zna što će izgubiti i što može dobiti. Sama si rekla da je vrlo inteligentna i mislim po svemu da sama potpuno može donijeti pravu odluku.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 18:45   #7
A, ne kuzim u cemu je frka
ja znam ljude koji imaju dva faxa, dva razlicita podrucja
pa neka studira ako je to veseli i ako si to moze priustiti, financijski
izgubiti s matematikom ne moze, a da se to ukomponirati s ekonomijom jako dobro
ima vec radnoga iskustva, znaci da je opet u prednosti pred vecinom, a sada po bolonji moze prve 3. godine zavrsiti, ne mora svih pet
meni je katastrofa raditi tolike godine posao koji ne zelis. (ne volis).
znam i ljude koji su tek fax zavrsili u 30-toj, pa u cemu bi ona bila "gora" od njih mlada je, nema obitelj.
Ne mora svima zivot ici po spagici srednja, fax, brak, kuca, stan, kredit
I da drugi fax zavrsi do 30-te jos uvijek stigne raditi 30 godina u struci , nije ni to za odbaciti.
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 13:23   #8
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
A, ne kuzim u cemu je frka
ja znam ljude koji imaju dva faxa, dva razlicita podrucja
pa neka studira ako je to veseli i ako si to moze priustiti, financijski
izgubiti s matematikom ne moze, a da se to ukomponirati s ekonomijom jako dobro
ima vec radnoga iskustva, znaci da je opet u prednosti pred vecinom, a sada po bolonji moze prve 3. godine zavrsiti, ne mora svih pet
meni je katastrofa raditi tolike godine posao koji ne zelis. (ne volis).
znam i ljude koji su tek fax zavrsili u 30-toj, pa u cemu bi ona bila "gora" od njih mlada je, nema obitelj.
Ne mora svima zivot ici po spagici srednja, fax, brak, kuca, stan, kredit
I da drugi fax zavrsi do 30-te jos uvijek stigne raditi 30 godina u struci , nije ni to za odbaciti.
...potpisujem...stvarno ne vidim u čemu je problem...dva faksa...uf, da je meni to...žena nema obveza, odnosno nema koga uzdržavati osim sebe ( bar sam tako shvatila) pa ako se mora i stegnit malo da bi opet studirala, neka, to vrijeme ni novac sigurno nisu bačeni u vjetar...nema boljeg ulaganja doli ulaganja u obrazovanje...
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 13:25   #9
ja sam sa filozofskog završila na svojoj ljubavi Pravu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 13:28   #10
...nego, nisi napisla jel ona tu ekonomiju diplomirala ili ne?...

...moja frendica je isto već pri kraju faksa odlučila odustat i otić u inozemstvo na drugi, potpuno različit faks...dakle, bila je u puno goroj situaciji, bez ikakve diplome, bez posla i para...sad radi, studira šta želi, jednom rječju zadovoljna je...dakle, može se uspit i u lošijim uvjetima od ovih koje tvoja frendica ima...
...pa čak i da zajebe taj drugi faks, već ima jednu diplomu...
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 13:31   #11
@lara
ma daj! znam je dosta takvih.a znam ih dosta s 2. god prava (ne znam zakaj baš 2.) koji su došli na ffzg...
ja sam isto na filozofskom i razmišljala sam o ekonomiji na 3. godini, ali sam počela raditi u struci i obožavam svoj posao, tako da ostajem di jesam eventualno neki postdiplomski
__________________
foliram te da držim igru u svojim rukama
foliram te da znam kuda sada, foliram te da sam jak...
elle747 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 18:51   #12
Fakultet nakon fakulteta

Bok svima!

evo mog problema

zavrsavam faks po starom programu, i razmisljam da nakon njega upisem drugi.

buduci da nisam upucena u bolonju, zanima me, da li i ovaj drugi mogu upisati redovno, da li postoji ogranicenje do 27 god zivota, te da li taj drugi faks moram placati, buduci da sam jedan vec odradila na teret ministarstva...
m00nchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 20:31   #13
Ograničenja po godinama nema. Po Bologni su upisali mnogi studenti stariji od 30 godina. Za plaćanje ne znam, to će morat netko drugi pomoć, al mislim da je ipak moguće upisat i bez plaćanja, naravno, sve ovisi o uspjehu na prijemnom.
Valjda.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 21:26   #14
moraš plaćati drugi fakultet ako si već jedan završila.
__________________
o
houpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 21:30   #15
Osim ako nemaš prosjek veći od... 4,0?
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 22:22   #16
ne moras placati drugi fakultet ako si zavrsila vec jedan. zavisi koji upisujes, mozda mozes prenjeti neke predmete... ako fakultet ima prijamni-ides na prijamni i u koju kvotu upadnes,vidjet ces hoces placati
svaka cast na crvstoj voli
 
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 22:34   #17
to je i moj problem
mozes studirat redovno, nema ogranicenja.. svaka cast ako ces radit i studirat redovno jos pogotovo po bologni, kad moras ic redovno na predavanja, radit seminare i ostale pripadajuce aktivnosti.
ono sto sam ja uspila skuzit je da sve ovisi o prijemnom. ako upadnes bez placanja, onda ides na teret ministarstva. ako ne, onda placas. i da, kao sta je vec neko rekao priznaju ti neke ispite ako su srodni faksovi.
amelie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 08:17   #18
hmm, hvala svima na odgovorima, mislim da sam saznala sve sto sam trebala

nazalost faksevi mi nemaju nikakve slicnosti, pa necu moci prenijeti niti jedan predmet, ali kako razmisljam o upisu na pmf-matematika, nadam se da cu mozda proci bez polaganja prijemnog
m00nchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 14:00   #19
moja mama koja ima 48 godina je zadnjih 4 godine završila 2 fakulteta ali uz plačanje jer ne može na teret ministarstva. Sve se može kad se hoće, samo sve ima i svoju cjenu..
emil pongrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 14:59   #20
Quote:
emil pongrac kaže: Pogledaj post
moja mama koja ima 48 godina je zadnjih 4 godine završila 2 fakulteta ali uz plačanje jer ne može na teret ministarstva. Sve se može kad se hoće, samo sve ima i svoju cjenu..
placala je jer je isla izvanredno ili zato sto je isla na 2 faksa? ili...?
m00nchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.