Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2012., 19:09   #61
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
meni je upalilo kad sam se pravila da mi je svejedno što će žvakati. ako već puj puj ne pali. kažem: ma baš me briga, jedi to što je jako puj.

btw jučer smo imale ozbiljan razgovor na temu neprihvatljivog ponašanja u parku, rekla sam da je to jako ružno i da će mama biti tužna ako bude onako ružno vrištala. odmah mi je demonstrirala (odglumljena varijanta i kroz smijeh) kako je to ona vrištala. rekla sam joj da me lijepo zove pa ću doći.. vragmeodnija ako nije sve razumjela
Ovo boldano mi baš ne 'sjeda' kako spada. S time mi se čini da prebacuješ odgovornost na dijete za svoje osjećaje. Dijete nije odgovorno za tvoje osjećaje.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 21:13   #62
I meni je taj princip "mama ce biti tuzna" u potpunosti bzvz. Nezreo i manipulatorski. Ne svidja mi se nikako.

Katjes, jesi li se na kraju dogovorila sama sa sobom? Smeta li te sto ti mala vristi ili sto drugi vide (tj. cuju) da vristi?
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 21:26   #63
A jebemumiša, fali mi nacina i riječi za uvjeravanje. Tužno, to joj je poznato. Zna i za ružno. Manipuliranje? Rastezljiv pojam

Kakvo je to (provokativno) pitanje arorua? odgovor je jedno i drugo mi smeta!
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 21:40   #64
Pa pitanje ti je htjelo sugerirat (tj. ja sam ti htjela pitanjem sugerirat ) da ce djetetu biti puno jasnije sto od njega zelis, kad tebi to bude jasno i kad mu to jasno objasnis. Da se ne ponavljam, ne sjecam se svih postova napamet, ali uglavnom dijelim Lalino misljenje. I drugih mama ali se ne sjecam sad sto je tocno tko pisao, jucer sam citala.

Prvo, nije istina da si ti tuzna zbog njenog vristanja, ako sam dobro shvatila? Tebe je sram i pomalo si ljuta? Ili?
Drugo, kao sto Cattleya kaze, nije fer ni realno na dijete prebacivati odgovornost i uvaljivati mu griznju savjesti (kad dodje do te emocije) za tvoje osjecaje.

Kad ona bude htjela nesto sto joj ne zelis dozvoliti reci ces joj vjerojatno - zao mi je, razumijem da si tuzna, ali ne zelim da to sad radis (sto vec)...
Mozda je malo far fetched, ali zar ce u tom slucaju njena tuga vrijediti manje od tvoje sad?
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:08   #65
katjes, imas li razlog zbog kojeg nesmije vristati?
ja sam mojoj lijepo objasnila da nije lijepo vristati/urlati/vikati po stengama jer netko mozda spava pa nije lijepo probuditi ga.
nije lijepo vristati u ducanu/knjiznici, jer smeta drugim ljudima kad izadjemo van moze vristati koliko oce

za opcenito vristanje i plakanje, mislim da je bolje reci da ne razumijes dobro sto oce kad vristi i da kaze ljepo pa cete se dogovoriti.
i tako svaki put, inzistiras na tome da se smiri i lijepo kaze pa ju onda dozivis.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:33   #66
Ah, oralna faza... moja je tek s tri godine dosla u fazu da bas ne mora sve probati i ustima, ali i danas se zanese pa u igraonici uzme neku turbo-prljavu plasticnu imitiaciju voca i strasno pocne zvakati jer "jede" Spram toga su kamencici na plazi prakticno sterilni Inace, mojoj sam kad je bila blizu godine dana, dala hrpu raznobojnih cepova s boca da zvace i igra se - i to nam je bila jedna od naj-naj igracki, te cepove rasipati, slagati nazad u kutije, raditi zvecke s njima i naravno zvakati, zvakati, zvakati...

Ja se recimo ne bi usudila cupati ista iz usta, mene bi bilo strah da cu u natezanju gurnuti to nesto dublje prema dusniku. Kod mene je palio ispruzeni dlan i ostra naredba "pljuni". I obicno bi pljunula.

Sto se vriske tice, to mi je nekako pod normalno za dijete, pa zato smo i izasli van da se igra bez da susjedima probija bubnjice. A lokvice su nam isto bile posebno drage, i dan-danas skace po njima kad je prilika, tako da skoro uvijek oblacim ili kozne tenisice ili cizme ili nepromocive cipele... da ne spominjem koliko puta smo se presvlacili u garderobi vrtica jer se skroz smocila putem. To mi je bezveze braniti, bar je to zabavna i neopasna (iako prilicno prljava) igra.

Ali najteze je bilo odviknuti je od grizenja... jer ona nije grizla u bijesu ili nemoci vec iskljucivo u odusevljenju, kad bi je ponijelo odusevljenje dok bi se igrali redovito bi nas grizla. Potrajalo je dosta dugo, sigurno do njenih dvije godine, dok se to napokon nije smirilo.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:41   #67
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A lokvice su nam isto bile posebno drage, i dan-danas skace po njima kad je prilika, tako da skoro uvijek oblacim ili kozne tenisice ili cizme ili nepromocive cipele... da ne spominjem koliko puta smo se presvlacili u garderobi vrtica jer se skroz smocila putem. To mi je bezveze braniti, bar je to zabavna i neopasna (iako prilicno prljava) igra.
jako, jako, ali bas jako zamjeram svojoj mami sto mi je branila skakati po lokvama i sto sam jednom dobila batine kad sam to napravila s frendicom

jedva cekam, al bas stvarno jedva cekam da prohoda, da dodje jesen, da kupimo prve gumene cizme i da joj pokazem sto se s lokvama radi
da, i ja imam gumene cizme. nekoliko pari. a sad imam i dijete, pa imam razumno opravdanje zasto skacem po lokvama
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:48   #68
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja se recimo ne bi usudila cupati ista iz usta, mene bi bilo strah da cu u natezanju gurnuti to nesto dublje prema dusniku. Kod mene je palio ispruzeni dlan i ostra naredba "pljuni". I obicno bi pljunula.
moj malac od 15mj ne kuži što znači pljuni. vadim mu kamenčiće van prstom, ionako budu odmah negdje oko zubića, pa samo idem prstom prema obrazu i izbacim van.
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A lokvice su nam isto bile posebno drage, i dan-danas skace po njima kad je prilika, tako da skoro uvijek oblacim ili kozne tenisice ili cizme ili nepromocive cipele... da ne spominjem koliko puta smo se presvlacili u garderobi vrtica jer se skroz smocila putem. To mi je bezveze braniti, bar je to zabavna i neopasna (iako prilicno prljava) igra.
lokvice
pa samo zbog toga sam starijem kupila gumene čizme.
nakon svakog pljuska smo vani i skačemo
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:54   #69
moja mama je imala dogovor samnom, skacemo po lokvama samo na putu kuci kad idemo nekam se suzdrzavamo, ali nazad, raspali misko
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 23:03   #70
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
jedva cekam, al bas stvarno jedva cekam da prohoda, da dodje jesen, da kupimo prve gumene cizme i da joj pokazem sto se s lokvama radi
Ne brini, neces joj morati pokazati, to je instinktivno ponasanje
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 23:29   #71
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
jako, jako, ali bas jako zamjeram svojoj mami sto mi je branila skakati po lokvama i sto sam jednom dobila batine kad sam to napravila s frendicom

jedva cekam, al bas stvarno jedva cekam da prohoda, da dodje jesen, da kupimo prve gumene cizme i da joj pokazem sto se s lokvama radi
da, i ja imam gumene cizme. nekoliko pari. a sad imam i dijete, pa imam razumno opravdanje zasto skacem po lokvama
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
lokvice
pa samo zbog toga sam starijem kupila gumene čizme.
nakon svakog pljuska smo vani i skačemo
mda...lokvice...
I moj ih, naravno, obozava i najsretniji je na svijetu kad pada kisa jer zna sto slijedi kad izadjemo van.
No, gumene cizme i kabanica kod nas gube svoj smisao jer je njemu vrhunac igre u lokvi -sjedenje ili valjanje u istoj.
A tek kad "opere" ruke u najblatnijoj kaljuzi nasred ceste... Neopisiva sreca.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 00:04   #72
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
mda...lokvice...
I moj ih, naravno, obozava i najsretniji je na svijetu kad pada kisa jer zna sto slijedi kad izadjemo van.
No, gumene cizme i kabanica kod nas gube svoj smisao jer je njemu vrhunac igre u lokvi -sjedenje ili valjanje u istoj.
A tek kad "opere" ruke u najblatnijoj kaljuzi nasred ceste... Neopisiva sreca.
moj isto zna brčkati po njima nekad čak vidi i ribice da plivaju

da ne budem skroz off, mislim da ne bi trebalo malenima braniti skakanje po lokvicama jer ih to strašno veseli. a i peppa pig isto skače po lokvicama
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 00:22   #73
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
meni je upalilo kad sam se pravila da mi je svejedno što će žvakati. ako već puj puj ne pali. kažem: ma baš me briga, jedi to što je jako puj.

btw jučer smo imale ozbiljan razgovor na temu neprihvatljivog ponašanja u parku, rekla sam da je to jako ružno i da će mama biti tužna ako bude onako ružno vrištala. odmah mi je demonstrirala (odglumljena varijanta i kroz smijeh) kako je to ona vrištala. rekla sam joj da me lijepo zove pa ću doći.. vragmeodnija ako nije sve razumjela
Oprosti katjes ali meni ovo stvarno zvuči nestvarno. Dijete od 16 mjeseci može točno prepoznati na koje ti ponašanje misliš kad pričaš o tome kako je vikala u parku (nisam sigurna da oni imaju uopće toliku sposobnost pamćenja). Zna što znači to da ćeš ti biti tužna? (futur u svemu tome) i još razumije uzrok i posljedicu da će njezino takvo ponašanje izazvati tvoju tugu. Definitivno mi se čini da ti malo previše od nje očekuješ.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 00:22   #74
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
moj isto zna brčkati po njima nekad čak vidi i ribice da plivaju

da ne budem skroz off, mislim da ne bi trebalo malenima braniti skakanje po lokvicama jer ih to strašno veseli. a i peppa pig isto skače po lokvicama
Naravno.
Zar mislis da bih inace mirno stajala kraj njega gledajuci ga kako roni u najzmazanijoj lokvetini da nema taj izraz nevidjene srece na licu?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 00:27   #75
ma ja sam spremna godinama, i ljeti i zimi, tegliti pol ormara rezervne robe za nama u stenje. i svugdje drugdje.
zaista jesam.

apsolutno ne zelim ni u cemu sputavati dijete kad su takve igre i upoznavanje okoline u pitanju, jer ja sam bila sputavana (ne samo s lokvicama, neg i s pijeskom, i blatom, i kojecime..) i pamtim to kao nesto izuzetno frustrirajuce.
a cak nije bilo nit zbog robe. neg je moju mamu panicno bilo strah da cu se ja razbolit.


nemojte ponavljati pogresku moje mame.
molim vas.

ja ziher ne budem!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 01:21   #76
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
A jebemumiša, fali mi nacina i riječi za uvjeravanje. Tužno, to joj je poznato. Zna i za ružno. Manipuliranje? Rastezljiv pojam

Kakvo je to (provokativno) pitanje arorua? odgovor je jedno i drugo mi smeta!
Ti bi ovce i novce. Nema toga s malim djetetom. Moj je stav da sam ja ta koja joj određuje mjeru jer je ona još mala i nema mjere, postavljam svoje granice i branim ih i tu nema velike mudrosti. No, dijete ima pravo izraziti svoje osjećaje o tome na način kako zna i umije, obično vrištanjem, deranjem i protestiranjem. Mene to ni najmanje ne smeta. Mene smetaju babetine koje ju manipulatorskim glupostima pokušavaju utišati kao npr. ' zašto plačeš, čuje te cijeli kvart, gle kako te gledaju djeca, male bebe plaču...' nastavi niz sama.... Kaj očekujemo od klinaca? Da im dajemo upute, određujemo granice i još da se razumno i bezpogovorno slože s nama. U tom bi slučaju dijete bilo zrelije od nas samih.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 07:35   #77
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post

nego se meni događa nešto drugo. ja ne znam kako korigirati njegovo ponašanje kad je on u toj svojoj euforiji on ima te amfetaminske napade oduševljenja, ozareno jurca naokolo i radi štetu, ima smajl od uha do uha, čitavo vrijeme kao nasmijava mene/mm-a, ali ono - radi stvari koje zna da ne smije, a ja nikako ne uspijem doprijeti do njega na način da ga zaustavim.

kad je u takvom raspoloženju, sve ove forumske "prekini aktivnost i zbog toga će biti jako tužan i to će mu biti kazna" uopće ne funkcioniraju.

primjer: u parku smo, pa se ide valjati po pijesku, po dijelu gdje psi seru (da, u našem kvartovskom parku ima poseban odio "pseća sraonica" ).
na verbalno ne reagira, tako da odlučujem da idemo doma. ne bi li trebao biti tužan?
uzimam ga na ruke, on je veseo jer ga nosim. spuštam ga nek hoda i praktički vučem, on veselo nabraja aute kraj kojih prolazimo. ulazimo u kuću, on se samo ide igrati s omiljenim traktorom

zadnji put kad mi je pobjegao u lokvu, također 0 bodova po pitanju "prekida aktivnosti", na kraju sam mu skinula za kaznu tenisice ( ), i onda bila sretna jer je u autu cvilio "mama fipele gdje su fipele"




dakle što radite da vas imalo dožive kad imaju napade oduševljenja i euforije i rade kaos?
ne kuzim, zakaj mora biti tuzan i zakaj to mora dozivjeti kao kaznu?
bazicno, micanje od aktivnosti je neka vrsta "kazne", al ja ne ocekujem da ce ona to emocionalno dozivjeti onak kak sam si ja to zamislila.
meni je vazno da sam ju makla iz onoga sto necu da radi i sto sam joj to pokazala na meni prihvatljiv nacin.
kada ja kazem da je micanje iz aktivnosti koju ne zelim da radi kazna, kazem to zato jer smatram da djecu ne treba dodatno kaznjavati i izmisljati kojesta (sto masa roditelja radi, najcesce iz potrebe da bi pokazali svoju moc)
a dal ce ona biti tuzna ili euforicna, ovisi o tome kak je to ona dozivjela.
ja ju mogu uciti kak da adekvatno pokaze neki osjecaj, al ju bome nemam namjeru uciti kak da se osjeca u nekoj situaciji.

nisam nikad sretna kad ona place jer sam "ja pobijedila"/jer je po mom


sto se tice lokvica, moja stalno skace po njima, bio je dug put dok je naucila da smije samo kada ima cizmice jer se inace smoci i onda ju moram nositi bosu (i ono odusevljenje kada cijeli dan pada kisa, oni u vrticu nejdu van, a ja dodjem sa cizmicama po nju , i razocarenje kada ih ne donesem)
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 07:38   #78
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
meni je upalilo kad sam se pravila da mi je svejedno što će žvakati. ako već puj puj ne pali. kažem: ma baš me briga, jedi to što je jako puj.

btw jučer smo imale ozbiljan razgovor na temu neprihvatljivog ponašanja u parku, rekla sam da je to jako ružno i da će mama biti tužna ako bude onako ružno vrištala. odmah mi je demonstrirala (odglumljena varijanta i kroz smijeh) kako je to ona vrištala. rekla sam joj da me lijepo zove pa ću doći.. vragmeodnija ako nije sve razumjela
dovoljno ti je da joj kazes sto ti je neprihvatljivo u parku i sto ne zelis da radi.
pricaj u prvom licu, samo za sebe.
ak govoris dovoljno autenticno i iskreno, skuzit ce ona koji te osjecaj pere i kak ti je
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 10:03   #79
Lokvice.

Evo što se nama dogodilo prije negog vremena- bili smo na Bledu, a to jutro je padala kiša tako da je bilo lokvi na sve strane.
Predvečer idemo u šetnju, a ona hoće zagaziti u svaku, ali SVAKU lokvu na putu.
I pustili smo joj, do određenog trenutka kad je počeo padati mrak, mi smo se poprilično udaljili od hotela, ona je bila mokra do zadnje vlasi na glavi (i mi skupa s njom, naravno ), a nije uopće bilo toplo.
Jednostavno smo morali krenuti nazad.
Ali nju prisiliti da hoda u pravcu koji smo mi zamislili... Isuse...
Imali smo treći svjetski rat.
To je bilo takvo urlanje i hitanje po podu da je čudo jedno.
Ukipi se k'o drvo i legne na pod, a kad je pokušaš dići dere se k'o da je koljemo i udara nas svim raspoloživim sredstvima.
Na kraju ju je muž (nakon valjda deset minuta različitih pokušaja smirivanja, objašnjavanja, odvraćanja pažnje, zaigravanja, SVEGA IKAD) dig'o k'o vreću jer drugačije nije mogao i tako je nosio dio puta dok je ona kričala k'o zaklani vepar, a smireni i odgojeni Slovenci i Nijemci nas gledali kao Fritzle ili neke slične zlostavljače djece.
Došli smo u hotel svo troje znojni, mokri, prljavi i satrani.

Kad se sad toga sjetim komično mi je, ali tad...
A ona inače stvarno nije "dijete od tantruma", u ove dvije godine desilo se tad i možda još jednom, ali u puno blažem obliku.
Tako da lokvice (i lokvetine ) mrzim iz dubine duše!
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 11:08   #80
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
......kazem to zato jer smatram da djecu ne treba dodatno kaznjavati i izmisljati kojesta (sto masa roditelja radi, najcesce iz potrebe da bi pokazali svoju moc)
a dal ce ona biti tuzna ili euforicna, ovisi o tome kak je to ona dozivjela.
ja ju mogu uciti kak da adekvatno pokaze neki osjecaj, al ju bome nemam namjeru uciti kak da se osjeca u nekoj situaciji.

nisam nikad sretna kad ona place jer sam "ja pobijedila"/jer je po mom
Koristim dio tvog posta da te pitam konkretno- kako naučiti 4.5 godina staru curu da izrazi da joj braco ide na živce, a da ga ne maltretira. Uglavnom, situacija je slijedeća- ona ga čupa, lupa gura da padne kad joj ide na živce. To mi čak radi iza leđa i kaže da joj to jednostavno dođe i da ga mora lupiti. Trebalo nam je vremena da skužimo o čem se radi. Tumačim joj da je u redu da se tako osjećamo, ali da nije u redu udarati.
Za sad ju šaljem u njenu sobu ( konačno sa puno manje moje ljutnje i bez mog urlanja) jer joj braco ide na živce pa nek dođe kad joj prestane ići na živce.
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dovoljno ti je da joj kazes sto ti je neprihvatljivo u parku i sto ne zelis da radi.
pricaj u prvom licu, samo za sebe.
ak govoris dovoljno autenticno i iskreno, skuzit ce ona koji te osjecaj pere i kak ti je
Ja mojoj kažem što ne želim da radi i/ili kažem što želim da radi pa ona namjerno radi ono što sam rekla da ne radi ili suprotno od onog što želim da radi ( a to je ono što ne želim da radi). Šta u takvim situacijama? Zaista nemam ideja niti kreativnosti.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.