Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2006., 15:29   #1
Obnovljivi izvori energije

pishite, zakaj su bolji, u cemu je vaznost da se i oni crpe, u cemu se su prednosti..da li smo ignorantni kaj upotrebljavamo i ulazhemo u najjeftinije i najprljavije...ok je ak jedna hizha kuri na drva, ak paze da ponovo sade shumu..ali s porastom stanovnishtva se resursi moraju stititi i obnavljati..tak da nije ok dok se Amazona kuri.

za pocetek

Portugal planira veliku solarnu elektranu
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2006., 15:32   #2
i naravno dobrodoslica s pravim kuhanim cajom

Ayurveda kazhe da se hrana treba pripremati na prirodnim izvorima energije, josh ak ne zagadjuju i ne unistavaju Prirodu u velikoj mjeri...
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 02:09   #3
NE su mnogo manje ekoloski opasnije tj mnogo su više ekoloski prihvatljive od termoelektrana izuzev vrlo malu mogucnost "havarije"
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 02:17   #4
Quote:
grizli kaže:
NE su mnogo manje ekoloski opasnije tj mnogo su više ekoloski prihvatljive od termoelektrana izuzev vrlo malu mogucnost "havarije"
Grizli, molim te skoncentriraj se. Na temi o alternativnim izvorima energije ti izneseš usporedbu NE i TE

A ako može neko objašnjenje pojma "jakooo skupooooo" u drugom postu. Mislim, brojkama ako može.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 02:22   #5
Quote:
Potala kaže:
Grizli, molim te skoncentriraj se. Na temi o alternativnim izvorima energije ti izneseš usporedbu NE i TE

A ako može neko objašnjenje pojma "jakooo skupooooo" u drugom postu. Mislim, brojkama ako može.
pa ne mozes govoriti o alternativnim ivorima ne usporedjujuci ih sa postojecim izvorima..
Uz energiju je vezan novac, a laternativni izvor ce zazivjeti samo ako je isplativ

neznam broke napamet., ali se izrazavaju lovi / megavat: znaci ako gradim TE platit cu recimo 500 dolara po MW-tu.. npr kazem..
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 18:05   #6
Quote:
grizli kaže:
neznam broke napamet., ali se izrazavaju lovi / megavat: znaci ako gradim TE platit cu recimo 500 dolara po MW-tu.. npr kazem..
kaj se ti tu javljash, tam covek tvoje tezhine na zdravlju trazhi savjet kod kupnje biciklina a ti nish..tak coveku u nevolji
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 18:18   #7
Quote:
jimmy jazz kaže:
kaj se ti tu javljash, tam covek tvoje tezhine na zdravlju trazhi savjet kod kupnje biciklina a ti nish..tak coveku u nevolji
GDJE: pa ne pratim ja temu zdravlje samo onaj jedan topic o "biciklima"
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 02:11   #8
a ta solarna elektrana je PRE SKUPO sranje.. samo 11 MW

a solarni paneli su JAKOOO skupi...
ogromno ogromno VRLOOOO ogromno podrucje pod solarnim panelima je potrebno da dodje priblizno jednoj NE

npr krsko je 650MW

TE su najveci zagacdjivaci prirode i okoline

Zadnje uređivanje grizli : 12.06.2006. at 02:55.
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:20   #9
Quote:
grizli kaže:
a ta solarna elektrana je PRE SKUPO sranje.. samo 11 MW

a solarni paneli su JAKOOO skupi...
ogromno ogromno VRLOOOO ogromno podrucje pod solarnim panelima je potrebno da dodje priblizno jednoj NE

npr krsko je 650MW

TE su najveci zagacdjivaci prirode i okoline


i solarne i vodene i vjetrenjače su jaaaaako skuuupi zbog prejakog svjetskog naftnog lobija i tko se usudi ozbiljnije raditi na obnovljivim izvorima energija biva trenutačno dokrajčen.


svi znamo da postoji žarulja koja bi trajala vječno!


fasciniraju me oni pokušaji(uspješni) s gradnjom objekata koji crpe energiju iz vlastitih obnovljivih izvora!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 01:26   #10
Quote:
impoSIBILA kaže:

svi znamo da postoji žarulja koja bi trajala vječno!
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 15:15   #11
Quote:
impoSIBILA kaže:
i solarne i vodene i vjetrenjače su jaaaaako skuuupi zbog prejakog svjetskog naftnog lobija i tko se usudi ozbiljnije raditi na obnovljivim izvorima energija biva trenutačno dokrajčen.
Da, skupi su. Ali to nema veze s naftnim lobijima, vec s resursima, sirovinama, masovnom proizvodnjom i utroskom energije za gradnju takvih postrojenja. To sto svi 'zeleni' u visokoj cijeni solarne energije i energije vjetra vide belosvetsku naftnu urotu i teoriju zavjere, njihov je problem.

BTW, ne vidim bas da je EU trenutno dokrajcen od strane naftnog lobija, s obzirom da imaju luksuz spiskati ogromne novce na subvencije (a relativno malo na istrazivanja).

Quote:
svi znamo da postoji žarulja koja bi trajala vječno!
Da?
Ja ne znam. A ocito niti grzili. Ajde prosvijetli nas.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 15:21   #12
Quote:
El Tomo kaže:
Da, skupi su. Ali to nema veze s naftnim lobijima, vec s resursima, sirovinama, masovnom proizvodnjom i utroskom energije za gradnju takvih postrojenja. To sto svi 'zeleni' u visokoj cijeni solarne energije i energije vjetra vide belosvetsku naftnu urotu i teoriju zavjere, njihov je problem.

BTW, ne vidim bas da je EU trenutno dokrajcen od strane naftnog lobija, s obzirom da imaju luksuz spiskati ogromne novce na subvencije (a relativno malo na istrazivanja).



Da?
Ja ne znam. A ocito niti grzili. Ajde prosvijetli nas.
mozda misli na perpetuum mobile
energiju nulte tocke i sl
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 15:43   #13
Quote:
grizli kaže:
mozda misli na perpetuum mobile
energiju nulte tocke i sl
Ajde jos neka uleti i Teslino bezicno prenosenje energije i Teslina zraka smrti, i imamo poker aseva...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 23:39   #14
Quote:
grizli kaže:
mozda misli na perpetuum mobile
energiju nulte tocke i sl


koliko ja znam i to su izmislili tamo negdje u zoni 54 ili nekoj svejedno
a što se tiče žarulje znam to po mojim strojevima jer je proizvođač povukao strojeve koji se nisu tako često kvarili pa propada puno unosniji posao održavanjaili zamjene.
za žarulju su mi rekli ljudi od "struke" a u perpetuum mobile duboko vjerujem!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 18:46   #15
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
a ta solarna elektrana je PRE SKUPO sranje.. samo 11 MW

a solarni paneli su JAKOOO skupi...
ogromno ogromno VRLOOOO ogromno podrucje pod solarnim panelima je potrebno da dodje priblizno jednoj NE

npr krsko je 650MW

TE su najveci zagacdjivaci prirode i okoline

PA STAVIŠ SOLARNE PANELKE NA SVAKI KROV I ŠTEDIŠ
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 02:39   #16
Ma dobro, ali ti si usporedio dva postojeća.

Uglavnom, vjerujem da će ova tema imati malo jači odaziv pa bi mi bilo drago da se malo iznesu i brojke. Ok, ti ne znaš, ali možda netko drugi zna.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 02:46   #17
Quote:
Potala kaže:
Ma dobro, ali ti si usporedio dva postojeća.

Uglavnom, vjerujem da će ova tema imati malo jači odaziv pa bi mi bilo drago da se malo iznesu i brojke. Ok, ti ne znaš, ali možda netko drugi zna.
kaj se tice najekoloski prihvatljivijih su HE (pa svi ovi alternativi bez kemijskih promjena) pa NE, pa TE su najnize ekoloski prihvatljive

ali u racunicumoras uvesti da za npr solarne panele i vjetrenjace nije potrebno "gorivo" rade besplatno samo ih treba odrzavat

tak da mozes uzet racunicu cijenje izgradnje
ili cijene izgradnje , godsinji utrosak "goriva", pri tome solarne elektrane ne trebaju gorivo nego samo odrzavanje.. pa je racunica malo drugacija
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 16:17   #18
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
kaj se tice najekoloski prihvatljivijih su HE (pa svi ovi alternativi bez kemijskih promjena) pa NE, pa TE su najnize ekoloski prihvatljive

ali u racunicumoras uvesti da za npr solarne panele i vjetrenjace nije potrebno "gorivo" rade besplatno samo ih treba odrzavat

tak da mozes uzet racunicu cijenje izgradnje
ili cijene izgradnje , godsinji utrosak "goriva", pri tome solarne elektrane ne trebaju gorivo nego samo odrzavanje.. pa je racunica malo drugacija
Ne bih se složio da su HE ekološki najprihvatljivije pogotovo akumulacijske HE. Da bi se napravila dovoljno velika akumulacija koja bi davala snagu jednaku nekoj NE potrebno je potopiti ogromno područje a time nepovratno mjenjaš mikroklimu određenog područja. Solarni paneli uz današnju tehnologiju nisu ni ekološki prihvtaljivi (velika površina) ni isplativi jer solarni panel nije u stanju proizvesti onoliko energije koja je bila potrebna za njegovu proizvodnju (pritom mislim na sve njegove sastavne djelove)
Vjetroelektrane će u dogledno vrijeme postati hit što se tiče obnovljivih izvora
s obzirom na napredak energetske elektronike i učinkovitijih pretvarača
Končar će uskoro instalirati prvu vjetroelektranu iz vlastite proizvodnje na lokaciji "Pometeno Brdo"
elektro strojar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 22:53   #19
Quote:
elektro strojar kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio da su HE ekološki najprihvatljivije pogotovo akumulacijske HE. Da bi se napravila dovoljno velika akumulacija koja bi davala snagu jednaku nekoj NE potrebno je potopiti ogromno područje a time nepovratno mjenjaš mikroklimu određenog područja. Solarni paneli uz današnju tehnologiju nisu ni ekološki prihvtaljivi (velika površina) ni isplativi jer solarni panel nije u stanju proizvesti onoliko energije koja je bila potrebna za njegovu proizvodnju (pritom mislim na sve njegove sastavne djelove)
Vjetroelektrane će u dogledno vrijeme postati hit što se tiče obnovljivih izvora
s obzirom na napredak energetske elektronike i učinkovitijih pretvarača
Končar će uskoro instalirati prvu vjetroelektranu iz vlastite proizvodnje na lokaciji "Pometeno Brdo"
Ma pusti grizlija sto pise, njegovi navodi su totalno neutemeljeni, i u stvari reflektiraju misljenje prosjecnog pucanstva koji misle da je solarna energije ekoloski super jer ne kuri naftu i ne treba gorivo, a hidroelektrane najprihvatljivije jer se iz njih nista ne dimi...

Svaka ozbiljnija studija ekoloskog impakta, impakta na ljude, na zdravlje i klimu pokazat ce ti da najmanji utjecaj imaju nuklearne elektrane, nesto malo zaostaju vjetroelektrane (ali one imaju nekih drugih problema koje nikako nije moguce rijesiti). Dosta daleko slijede hidroelektrane i solarna energija (fotonaponske celije) koja je veliki ekoloski zagadivac. Tu su negdje i plinske elektrane te buduce termoelektrane koje mogu zbrinjavati emisiju CO2. Naravno, na dnu dna su klasicne termoelektrane, cak i sa svim mogucim danasnjim poboljsanjima.

Dakle, ako je gledati iskljucivo struku, tada su buducnost nuklearne elektrane kao zamjena za dansnje termoelektrane, uz naravno skoro vec do kraja iskoristene kapacitete hidroenergije, te 10-ak% alternativnih izvora, uglavnom vjetroelektrana. Buducnost elektrana ja vidim u razvoju modernihi oplodnih nuklearnih reaktora i vecem zbrinjavanju emisije plinova u termoelektranama. Ili u nekom revolucionarnom cudu koji ce udeseterostruciti efikasnos solarnih fotonaponskih celija.

BTW, sto se tice smrtnosti, zanimljivo je vidjeti kako najvise stete po ljudski zivot imau termoelektrane i hidroelektrane, a tek su na kraju nuklearke. Recimo da su najvise izravnih smrtnih posljedica izazvale hidroelektrane, i to ne bilo gdje - nesreca je bilo i u razvijenom svijetu (npr. Italija).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 08:35   #20
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Ma pusti grizlija sto pise, njegovi navodi su totalno neutemeljeni, i u stvari reflektiraju misljenje prosjecnog pucanstva koji misle da je solarna energije ekoloski super jer ne kuri naftu i ne treba gorivo, a hidroelektrane najprihvatljivije jer se iz njih nista ne dimi...

Svaka ozbiljnija studija ekoloskog impakta, impakta na ljude, na zdravlje i klimu pokazat ce ti da najmanji utjecaj imaju nuklearne elektrane, nesto malo zaostaju vjetroelektrane (ali one imaju nekih drugih problema koje nikako nije moguce rijesiti). Dosta daleko slijede hidroelektrane i solarna energija (fotonaponske celije) koja je veliki ekoloski zagadivac. Tu su negdje i plinske elektrane te buduce termoelektrane koje mogu zbrinjavati emisiju CO2. Naravno, na dnu dna su klasicne termoelektrane, cak i sa svim mogucim danasnjim poboljsanjima.

Dakle, ako je gledati iskljucivo struku, tada su buducnost nuklearne elektrane kao zamjena za dansnje termoelektrane, uz naravno skoro vec do kraja iskoristene kapacitete hidroenergije, te 10-ak% alternativnih izvora, uglavnom vjetroelektrana. Buducnost elektrana ja vidim u razvoju modernihi oplodnih nuklearnih reaktora i vecem zbrinjavanju emisije plinova u termoelektranama. Ili u nekom revolucionarnom cudu koji ce udeseterostruciti efikasnos solarnih fotonaponskih celija.

BTW, sto se tice smrtnosti, zanimljivo je vidjeti kako najvise stete po ljudski zivot imau termoelektrane i hidroelektrane, a tek su na kraju nuklearke. Recimo da su najvise izravnih smrtnih posljedica izazvale hidroelektrane, i to ne bilo gdje - nesreca je bilo i u razvijenom svijetu (npr. Italija).

slažem se mislim da sam čuo za neki zakon koji nalaže do 20** (15-20 nisam siguran) mora postojati 10-15% ukupne energije iz obnovljivih izvora
bio sam u Končaru baš kad su ispitivali prvu iz serije vjetroelektrana, ona ima nazivnu snagu 1MVA i koštat će 1-1,5 milijuna eura (skup sport)
Čak ako se i dogodi ovih 10-15% snage iz obnovljivih izvora to se jedino može odnosit na instaliranu snagu jer vjetra ili nema ili je prejak. Osobno mislim da je dobra stvar ulagati u razvoj takvih elektrana sada da nam se ne dogodi za 10ak godina zakon koji će nalagati njihovo instantno postavljanje pa ćemo morat uz sve ostalo uvozit i opremu koja se može proizvest u hr. Inače ova končareva je 90% hr proizvod sve osim lopatica koje okreću turbinu i naravno frekventnog pretvarača. Pohvalno je to da se ipak i u hrvatskoj nešto razvija
elektro strojar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.