Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2015., 18:30   #1201
Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post
Radi se uglavnom o takvim poduzećima na listi jer je prvenstveno takve stvari najlakše pratiti i takvi ljudi ostanu u kontaktu s fakultetima. Dobar dio geografa radi i u privatnom sektoru, ali do njih je teže doći i teže je prikupiti takve statistike (osim o velikim poduzećima, poput IKEA-e). Dio geografa zaposlen je npr. u turističkim agencijama i slično (a ima ih i izvan struke, naravno). Osim toga, sama struka je takva da će prevladavati javna poduzeća, teško ćeš imat privatnu firmu za regionalno planiranje npr.

Isto "pravilo" (od. tvoj osobni dojam) možemo primijeniti i na ekonomiste i
pravnike koji se također u velikom broju zapošljavaju u javnoj i državnoj upravi. Dakle, tvoj savjet je svi van?
Manje-više da.

Ako se geografi zapošljavaju i u privatnom sektoru u struci, onda u redu, hvala Bogu i drago mi je. Ali sve što u nas ima veze sa državnom i javnom upravom je čisto zlo za svaku iole ambicioznu osobu, štogod ona bila po struci. Od namještenih natječaja do općeg nerada. Zato ponovo kažem, ako postoji mogućnost rada u privatnom sektoru-onda hvala Bogu.

Isto pišem recimo i za nastavnike. Uz činjenicu da je sve manje onih zbog kojih nastavnici postoje (a to su djeca), imaš ravnatelje, redom političke uhljebe koji istim takvima uhljebima i legama jedino dijele radna mjesta. Čast iznimkama .

Ima normalno i uhljebljivanja i u privatnom sektoru, a bome i poslove preko veza, ali osim što je to u potpunosti zakonito, s obzirom da gubitke i dugove javnih poduzeća plaćaju porezni obveznici (dakle svi građani RH, a ne samo zaposlenici te tvrtke), a gubici privatnih poduzeća padaju na teret vlasnicima i normalno pritom i zaposlenima u toj tvrtki, vlasnici ipak dva put razmisle prije nego što će zaposliti nekog nesposobnog.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 21:27   #1202
Ne znam, mislim da ovdje širiš raspravu u nepotrebne teme, i k tome s paušalnim izjavama i popularnim riječima poput "uhljeb".

Pitanje je bilo gdje rade geografi - rade u državnoj i javnoj upravi, rade u privatnim poduzećima, ponekad rade potpuno izvan struke, a ponekad ni ne rade. Takvo nam je stanje u gospodarstvu već dugi niz godina. Još uvijek mislim da ako te to zanima i ako si dobar u tome, bit će nešto od toga i trebaš to upisati. Radije nego da upisuješ "profitabilne" struke sa "sigurnim" poslom (koje su to?), a koje te ne zanimaju - teško da ćeš u njima biti dobar, a onda teško da ćeš i imati posla i para, jer uvijek će biti netko tko voli to što radi.

A možda sam u krivu, život nije kristalna kugla.

Osim toga, izjave "sve u državnoj i javnoj upravi kod nas je čisto zlo" je isto generalizirajuća i netočna izjava. Ima puno vrijednih i dobrih ljudi u upravi koji rade svoj posao zbog kojeg još uvijek, UZ SVE MANE, možemo ići doktoru, možemo imati dobre profesore u školama, možemo se voziti javnim prijevozom, možemo izvaditi dokumente i niz drugih stvari.

I ravnatelja ima puno koji su dobri i koji nemaju nikakve veze s politikom.

A i dugove privatnih poduzeća spašavaju porezni obveznici, počevši od banaka do predstečajnih nagodbi. A ti porezni obveznici koji svojim parama spašavaju i privatna poduzeća dijelom su i radnici iz javnog sektora i od čijih plaća se to uzima. Ali to nije tema.
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 21:45   #1203
Ma zapravo si dijelom i u pravu dobar dio ljudi iz državne uprave stvarno i nije problem(spomenula si liječnike, nastavnike i ostalo). Termin uhljeba upotrijebio sam za zetovce, pa je ispalo kao da smatram da je svatko tko radi u državnoj upravi uhljeb.

Glavni problem, a time i moja početna poanta je samo zapošljavanje. U privatnom sektoru ćeš daleko lakše dobiti posao svojim znanjem i sposobnostima nego u državnom. Gore su bila stavljena radna mjesta za geografa i kad sam vidio popis ustanova to mi je i prvo palo napamet. Hvala Bogu nemam informacije za svaku državnu firmu da li se zapošljava preko lega i rođaka, ali najiskrenije još nisam čuo da se netko drugačije zaposlio u bilokakvu državnu ustanovu drugačije( osim za neka deficitarna mjesta poput liječnika ili navodno nekih vrsta nastavnika, iako je i kod liječnika velikih koruptivnih sranja sa specijalizacijom). Odnosno jesam, pa je ispalo da laže . Mislim, sigurno i ima takvih, ali ne namjeravam posebno dokazivati da ćeš prije do posla bez veze u privatnom. I sad normalno će me netko pitati zašto me to toliko smeta-zato jer se radi o kriminalu. Svaki posao preko veze u državnom sektoru je kriminal(kršenje zakona). I dajem si pravo biti nadrkan zbog toga.

Ako se geografi zapošljavaju bez veza u državnom, privatnom ili inozemstvu, meni je istinski drago , pozdrav
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 16:22   #1204
i što mislite na kraju dal se vrijedi upisivat na geo?

i šta bi to trebalo značit "upiši šta se traži"....kaj se traži... FER? FSB? baš super da cijeli svijet radi na kompjuterima hah
OrangeCaramel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 12:19   #1205
http://www.indra.com/8ball/front.html
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 20:44   #1206
Kada se na preddiplomskom odrađuje praksa, na trećoj godini u zimskom ili ljetnom semestru? Tek sam druga godina, ali me čisto informativno zanima.
mayaoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 19:25   #1207
http://www.pmf.unizg.hr/geog/studijs...i/radna_praksa
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 18:46   #1208
Pozdrav svima, maturant sam i istraživačka geografija mi je jedna od opcija za daljnji nastavak školovanja, pa bih vas zamolio da mi ukratko objasnite sve pojedinosti o fakultetu, točnije, kako su koncipirana predavanja (ima li terenske nastave, koji su predmeti na 1. godini,..), kakvi su profesori i ono što neke od nas najviše kopka - kakvu perspektivu ima geografija?
Unaprijed hvala
Apsurdistan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 20:51   #1209
Quote:
Apsurdistan kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, maturant sam i istraživačka geografija mi je jedna od opcija za daljnji nastavak školovanja, pa bih vas zamolio da mi ukratko objasnite sve pojedinosti o fakultetu, točnije, kako su koncipirana predavanja (ima li terenske nastave, koji su predmeti na 1. godini,..), kakvi su profesori i ono što neke od nas najviše kopka - kakvu perspektivu ima geografija?
Unaprijed hvala
Informacije oko predmeta možeš sve naći na njihovu webu, pa barem to nije teško. Terenska se nastava izvodi svaki ljetni semestar, osim na 5. godini, i to zadnji tjedan u svibnju ili prvi tjedan u lipnju. Ona može podrazumijevati odlazak u inozemstvo, neki drugi dio Hrvatske, ali i ostanak u Zagrebu. Također, samo trajanje terenke nastave nije za sve jednako, netko će biti 6-7 dana, neko 3. Profesora imaš kakvih god hoćeš. Onih koji će se truditi dati sve od sebe da ti nešto objasne, ali uvijek postoje i oni kojima to baš i nije primarni cilj. O perspektivi geografije se da pričati. U RH postoje županije ili neka manja područja u kojima je geografija prvi vrhu traženih zanimanja, posebno profesori, ali isto tako ima prostora gdje se stvaraju viškovi. Razna su mjesta gdje se geografi mogu zaposliti, a te vrste institucija isto možeš naći na webu. Neki od profesora sad rade na još nekim mjestima (ministarstva) paralelno s poslom profesora na PMF-u.
lukica1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 21:39   #1210
Prije svega, hvala ti na odgovoru

Tražio sam sa netu, na stranicama PMF-a nisam pronašao odgovore na svoja pitanja, stoga sam odlučio potražiti odgovore ovdje. I nisam baš previše oran za profesorskim zanimanjem, nekakva idealna slika mog zanimanja (poslije završene istr. geografije) bi uključivala česte odlaske u inozemstvo ili zastupanje određene regije za nekakvu veliku tvrtku, uglavnom, ne znam, možda previše sanjarim...Uglavnom, smatram da bih se najbolje snašao u tom zanimanju, iako još nisam prošao fazu u kojoj si postavljam pitanje jel mi bolje studirat nešto što me zanima, a nema pretjerano veliku perspektivu, ili da upišem nešto profitabilno, a što me i ne zanima toliko koliko geografija

Zadnje uređivanje Apsurdistan : 11.11.2015. at 22:00.
Apsurdistan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 12:29   #1211
Ja idem u 1.razred smjer ekonomisti, to sam upisala jer sam cula od svih da je gimnazija jako teska, a ovo nije toliko, matematiku koju imam 6 , hrv 3 i engl 3 sata tjedno e sad ja jako zelim studirati geo i pov nije mi bitno u zg ili zd, mene zanima moze li se A razina svega poloziti samo s gimnazijom ili se moze i iz drugih skola ako se dobro pripremis inace sam odlicna ucenica i proci cu vjv 1.razred s 4.7
Tea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 16:06   #1212
[QUOTE=Tea30;56630858]Ja idem u 1.razred smjer ekonomisti, to sam upisala jer sam cula od svih da je gimnazija jako teska, a ovo nije toliko, matematiku koju imam 6 , hrv 3 i engl 3 sata tjedno e sad ja jako zelim studirati geo i pov nije mi bitno u zg ili zd, mene zanima moze li se A razina svega poloziti samo s gimnazijom ili se moze i iz drugih skola ako se dobro pripremis inace sam odlicna ucenica i proci cu vjv 1.razred s 4.7[/QUOTE

Naravno da možeš. Trebat ćeš dobro pripremit te predmete za maturu i s dobrim ocjenama iz škole se možeš upisat bez problema. Svake godine dođe na geografiju/geografiju i povijest nas par strukovnjaka (ja sam išao u Tehničku i završio računalstvo) i nije mi ni najmanji problem nositi se s gradivom. Čak suprotno, imam bolje rezultate od većine gimnazijalaca, jer neće njih nikakva gimnazija pripremit za fakultet ako ne budu na istom redovito učili. Studiram baš navedeni smjer koji te zanima, pa ako trebaš još šta, javi se u privatnoj poruci da ne radimo gužvu ovdje.
lukica1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 17:04   #1213
Pa ekonomska isto ima zemljopis 4 godine, ne ? Precijenjene su gimnazije. Ne kažem da su loše(išo sam sam u jednu), ali strukovnjaci se previše boje fakulteta, a skok sa srednje škole na fakultet je jednak i jednima i drugima. U konačnici, strukovnjaci bar imaju kakvu-takvu struku nakon srednje škole, gimnazijalci su bez fakulteta nitko i ništa.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 22:18   #1214
Lijep pozdrav.
Može li mi netko reći koliki je bio minimalan broj bodova da bi se upalo na istraživački smjer geografije na PMF-u za godinu 2015/16 (zadnja godina)?
leo_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 00:17   #1215
Prag 2015./2016. - 567,4 boda
Šimun Kefa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 23:47   #1216
Pozdrav, moze li mi netko reci koliko je bodova prosle godine imao posljednji na listi za upis na geo-pov nastavnicki?
RegisteredUser is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 17:49   #1217
Question

Nitko ne zna prag za geo-pov nastavnički?
RegisteredUser is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 00:20   #1218
Kakva je navala na diplomske studije? Koji su najtrazeniji?
geo3336 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 21:59   #1219
Quote:
geo3336 kaže: Pogledaj post
Kakva je navala na diplomske studije? Koji su najtrazeniji?
Prostorno planiranje i regionalni razvoj te GIS najtraženiji po zadnjem. Sadašnja 1. godina diplomskih: prostorno 20 ljudi, GIS čini mi se 18, baština i turizam, fizička geografija i nastavnički svi redom manje od 10 svaki.
lukica1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 12:30   #1220
Quote:
lukica1994 kaže: Pogledaj post
Prostorno planiranje i regionalni razvoj te GIS najtraženiji po zadnjem. Sadašnja 1. godina diplomskih: prostorno 20 ljudi, GIS čini mi se 18, baština i turizam, fizička geografija i nastavnički svi redom manje od 10 svaki.
Hvala ti, a koliko je prosjek bitan za upis na diplomski?
geo3336 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.