Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2014., 16:21   #161
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Sad više nisam siguran u to da dečko (16 godina max) trola. Nekako mi se čini da je obrazovni sustav u Bosni jednako sjeban kao i ovaj Jovanovićev. Baš je zanimljivo pratiti temu. Prvo mi je bilo muka, sad mi je postalo zabavno.

Nadam se da neće pasti lokot

@Bošnjo (usput, sramota si za Bosnu, poznam puno Bosanaca i uglavnom se radi o ljudima u prosjeku bistrijim od mojih "purgera"), podsjećaš me na anegdotsku studenticu medicine koja je na ispitu iz anatomije odgovarala o penisu pa je navela da ima i kost. Profesor joj je rekao da je sve uglavnom dobro navela, ali da joj se za kost ipak samo učinilo.

Nemoguće ti je objasniti pojam derivacije kad nisi savladao ni trivijalnu matematiku. Nemoguće ti je objasniti da je brzina, kao prva derivacija puta po vremenu, pokazatelj koliko se put promijeni po vremenu (drugim riječima, koliko se put poveća za neku brzinu u zadanom vremenu). Još je nemogućija misija objasniti da je ubrzanje derivacija brzine po vremenu, tj. promjena brzine u jedinici vremena. To je, dakle, druga derivacija puta po vremenu.

s = put
v = brzina (Velocity)
a = ubrzanje (Acceleration)

ds/dt = v

dv/dt = a

a = d2s/dt2

Kao što je brzina promjena puta po vremenu (m/s ili km/h ili mph ili koji god omjer duljine i vremena), tako je ubrzanje promjena brzine po vremenu, sa jedinicom m/s2 (metar po sekundi na kvadrat) iako je to nepravilan način izražavanja, matematički točan, ali fizikalno besmislen. Točnije bi (fizikalno) bilo reći "metar u sekundi po sekundi", tj. ( m/s / s ), što matematički ispadne metar po (sekundi na kvadrat).

Nadalje, ubrzanje je u izravnoj vezi sa silom, u našem slučaju sa vučnom silom, tj. silom kojom motor preko kotača i asfalta tjera auto prema naprijed. Newtonov zakon kaže da je F=m x a, dakle, sila je jednaka umnošku mase i akceleracije. Ako je auto konstantne mase (uzmimo da je), onda je akceleracija u stvari izravno proporcionalna sili. A sila na kotaču je moment na kotaču podijeljen sa radijusom kotača. Moment u stvari ne predstavlja ništa, to je jedna fiktivna veličina sa dimenzijom energije koja nam omogućuje da lakše računamo sile, koje također nisu ništa, ali to je sad već filozofija.

Dakle, moment na kotaču podijeljen sa polumjerom kotača daje silu na obodu kotača. Neizravno, ubrzanje je proporcionalno momentu na kotaču.

Dalje, moment na kotaču jednak je momentu motora pomnoženim sa prijenosnim odnosom transmisije. U tome leži najveći trik kojeg većina vlasnika turbodizela ne razumije ili ne želi razumjeti - nije važno koliki je moment na motoru nego koliki je moment na kotaču. Snaga je, ako zanemarimo gubitke, invarijantna kroz sustav, dakle, jednaka je i na motoru i na kotaču. Moment se pak mijenja sa brzinom vrtnje, tj. sa prijenosnim odnosom. Za istu snagu, što se kotač sporije okreće, moment je veći, a sporije se okreće zbog većeg prijenosnog odnosa. Kao poluga - što je duži krak dulji, a kraći kraći, to je sila na kraćem kraku veća naspram sile na većem kraku - princip pajsera. Manja sila x veći put = veća sila x manji put.

Zato je u "prvoj" moment na kotaču generalno najveći pa je i ubrzanje u prvoj najveće jer je ubrzanje posljedica sile, a sila je "posljedica" momenta. Nema niti jednog režima rada motora u kojem bi u drugoj brzini bilo veće ubrzanje auta nego što je to u prvoj brzini, tako su posloženi prijenosni odnosi u mjenjaču. Mjenjač je taj koji "transformira" moment, odnosno silu vuče od motora prema kotačima. Mjenjač je u autu ono što je transformator u trafostanici.

Možda ti struja ide bolje nego mehanika. Analogija je slijedeća: Snaga = Snaga, ako zanemarimo gubitke jednaka je uvijek i na ulazu i na izlazu i u autu i u transformatoru. Moment = struja, brzina vrtnje = napon. Naravno, promatramo analogiju, znakovi jednakosti nisu zaista jednakosti. Dakle, ako imamo visoki napon i malu struju na primaru, na sekundaru dobijemo mali napon i veliku struju. Snaga je invarijantna kao umnožak napona i struje. Slično je i u mjenjaču: Veliki okretaji x mali moment = mali okretaji x veliki moment, snaga je opet invarijantna jer je snaga = okretaji x moment.

Dakle, ako je prijenosni odnos u prvoj brzini 5, onda 100 Nm na motoru daje 500 Nm na kotaču. Ako je promjer kotača 500mm, onda je polumjer 250mm pa je sila jednaka 500Nm/0.25m=2000N. Ako je auto težak 1000kg, onda je ubrzanje (iz F=m x a): a = F/m = 2000N/1000kg m/s2 iliti cca "0.2g" (obično se ubrzanje izražava kao omjer gravitacijskog ubrzanja "g", gdje je "g=9.81 m/s2" ili zaokruženo 10 m/s2). Ako je u drugoj brzini prijenosni odnos od motora do kotača 3, a ne 5, onda je moment na kotaču = 100 x 3 = 300 Nm pa je sila na obodu kotača F = 300Nm / 0.25m = 1200N iz čega je ubrzanje našem jednotonskog auta a=1200/1000=1.2 m/s2 ili oko 0.12g.

I što se "penjemo u višu brzinu" (tj, viši stupanj prijenosa), manji je prijenosni omjer između motora i kotača, da bi najmanji bio u petoj (ili šestoj, sedmoj) "brzini". Tada je vučna sila najmanja, ali je brzina najveća. Uvijek se radi o povećanju jedne varijable na štetu druge - povećavaš brzinu na račun momenta ili obratno. Ako želiš pretjecati, "šaltaš" u nižu upravo zato da na kotaču dobiješ veći moment, ne zato što motor daje veći moment na većim okretajima (obično je obratno), nego imaš veći prijenosni omjer u mjenjaču pa i manji moment motora rezultira velikim momentom na kotaču. Veliki moment na kotaču daje veliku silu na kotaču, a sila => ubrzanje...

I ne treba se zanositi "novinarskim forama" o ubrzanju od 0-100 za 13 sekundi. Je, lijepo je kad auto postigne brzinu od 100 km/h za 13 sekundi, ali to samo znači da je postigao brzinu od 27.78 m/s (što je 100 km/h) za 13 s pa je prosječna akceleracija bila (27.78 m/s) / (13 s) = 2.137 m/s2 (metara u sekundi po sekundi !!!!!) - to je jedinica za ubrzanje u čitavom poznatom svemiru, u svim kršćanskim zemljama, u islamskim zemljama, u židovskim zemljama, u indiji, u kini, japanu, na polineziji pa čak i u vojvodini... dakle, 2.137 m/s2 ili kolokvijano "0.218 g" (2.137 / 9,81)
Dobri ljudi postoje. Za ovako nešto mislim da ekipa naplaćuje 100 kuna po satu
Monday Morning is offline  
Old 07.01.2014., 16:27   #162
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post

nađi mi ijedan link, ijedan auto-magazin ili bilo koji kurac-palac
gdje u PERFORMANSAMA auta pišu te gluposti
ili stoji ACEELRATION 0-100 13 sec
http://www.engineeringtoolbox.com/ca...on-d_1309.html

http://hypertextbook.com/facts/2001/...rricella.shtml

http://www.physicsclassroom.com/Class/1DKin/U1L1e.cfm

Jasno je meni što tebe žulja - kolokvijalna upotreba vremena da se definira ubrzanje. Kako je test ubrzanja standardiziran na 0-100 km/h (ili 0-60 mph), jednostavnije je i intuitivnije navesti za koje vrijeme je auto postigao određenu brzinu. Kako se uvijek radi o istoj brzini, o 100 km/h iliti 27.7778 m/s, ako se navede vrijeme postizanja te brzine, sve je jasno.

Ali se od čitatelja očekuje da je završio OSNOVNU školu i da je čuo za pojam brzine i ubrzanja. Očekuje se da čitatelj zna da je postizanje 27.78 m/s za 10 sekundi u stvari ubrzanje od 27.78/10=2.778 m/s2 ili oko 0.28g

Ne očekuje se da čitatelj izražava ubrzanje u sekundama.

Te jebene sekunde koriste čitateljima koji nisu markirali ta dva sata fizike u osmom razredu osnovne škole da usporede dva auta koji se utrkuju do postizanja iste brzine auta - do 100 km/h. Jasno je da je onaj sa 8 sekundi bolje ubrzao nego onaj sa 12 sekundi, naprosto zato što je ubrzanje omjer brzine i vremena potrebnog da se postigne brzina. Ako isti broj dijeliš sa 8 ili sa 12, jasno da je veći rezultat onaj pri dijeljenju sa 8, a manji ovaj kad se dijeli sa 12.

No, sekunda i dalje nije jedinica za ubrzanje, prihvati to i prestani sramotiti obrazovne sustave baklanskih zemalja...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 07.01.2014., 19:20   #163
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post

Nadalje, ubrzanje je u izravnoj vezi sa silom, u našem slučaju sa vučnom silom, tj. silom kojom motor preko kotača i asfalta tjera auto prema naprijed. Newtonov zakon kaže da je F=m x a, dakle, sila je jednaka umnošku mase i akceleracije. Ako je auto konstantne mase (uzmimo da je), onda je akceleracija u stvari izravno proporcionalna sili. A sila na kotaču je moment na kotaču podijeljen sa radijusom kotača. Moment u stvari ne predstavlja ništa, to je jedna fiktivna veličina sa dimenzijom energije koja nam omogućuje da lakše računamo sile, koje također nisu ništa, ali to je sad već filozofija.

Dakle, moment na kotaču podijeljen sa polumjerom kotača daje silu na obodu kotača. Neizravno, ubrzanje je proporcionalno momentu na kotaču.


Zato je u "prvoj" moment na kotaču generalno najveći pa je i ubrzanje u prvoj najveće jer je ubrzanje posljedica sile, a sila je "posljedica" momenta. Nema niti jednog režima rada motora u kojem bi u drugoj brzini bilo veće ubrzanje auta nego što je to u prvoj brzini, tako su posloženi prijenosni odnosi u mjenjaču. Mjenjač je taj koji "transformira" moment, odnosno silu vuče od motora prema kotačima. Mjenjač je u autu ono što je transformator u trafostanici.

kao prvo ajmo zanemarit ovo OPET kenjanje o brzinama
nego se odmah usredsredit samo na sveukupno ubrzanje
IMA LI GDJE SNAGE, jadan bio ???

gle kako će te sjebat obični primjer da je za ubrzanje ZASLUŽNA SNAGA a nikakav kurćev Nm i vučna sila
gle ovo sada:
Fabia 1.4 75 KS/5000 rpm ima 126 Nm i ubrzava 13,8 sec o-100
eh sada, po tvojoj filozofiji uz ISTU SNAGU auto koje bi imalo više Nm bi trebalo bolje ubrzavat, jel tako??

ali je tako u kurcu
jer Fabia 1.4 tdi sa ISTIH 75 KS ali sa
većih 195 Nm !!!!
lošije ubrzava !!!!!
14,2 sec !!!

ali zato Fabia sa ISTIH 126 Nm koje ima ona prva fabija ali sa
101 KS ubrzava 11,5 sec

dakle, sva tvoja filozofija o značaju vučne sile za ubrzanje je obična kurčevina

Zadnje uređivanje Bošnjo 44 : 07.01.2014. at 19:26.
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 19:50   #164
OMG...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 07.01.2014., 19:55   #165
Sonata, ključna riječ je SNAGA, jadan ne bio.
Samo filozofiraš i očito ti treba ponavljati dok ti ne uđe.



A lijepo sam vas zamolio da se ne upuštate u ovo kada je postalo očito da sve povlači za nos. Doslovno mu je sve objašnjeno toliko puta i na tako lijep i jasan način da bi čak i oni koji moraju skinuti cipele da bi nabrojali do 20 shvatili neke stvari.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Old 07.01.2014., 20:01   #166
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Doslovno mu je sve objašnjeno toliko puta i na tako lijep i jasan način da bi čak i oni koji moraju skinuti cipele da bi nabrojali do 20 shvatili neke stvari.
ja sam glupi Bosanac (onaj iz viceva) te molim tebe pametnjakovića da mi natenane pojasniš ove slučajeve sa Fabijama
Bošnjo 44 is offline  
Old 07.01.2014., 20:08   #167
Ovako odokativno bi rekao da je Fabija brža.
Jedino mi nije jasno što ti znači ovo 1.4? Di si to izvukao?

I di su ti dijagrami snage?
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Old 07.01.2014., 20:10   #168
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
ja sam glupi Bosanac (onaj iz viceva) te molim tebe pametnjakovića da mi natenane pojasniš ove slučajeve sa Fabijama
ne, ti si onaj o kojem bosanci pricaju viceve
ZgSash is offline  
Old 07.01.2014., 20:34   #169
Jedinica za ubrzanje je m/s2, a sekunda je mjera za vrijeme. Koliko si imao iz fizike 0-100 je (delta)v, i time možeš opisati samo prosječno ubrzanje, i ne govori ništa o tome koliko je zapravo A(ili a, zaboravio sam)
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Old 07.01.2014., 21:19   #170
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
kao prvo ajmo zanemarit ovo OPET kenjanje o brzinama
nego se odmah usredsredit samo na sveukupno ubrzanje
IMA LI GDJE SNAGE, jadan bio ???

gle kako će te sjebat obični primjer da je za ubrzanje ZASLUŽNA SNAGA a nikakav kurćev Nm i vučna sila
gle ovo sada:
Fabia 1.4 75 KS/5000 rpm ima 126 Nm i ubrzava 13,8 sec o-100
eh sada, po tvojoj filozofiji uz ISTU SNAGU auto koje bi imalo više Nm bi trebalo bolje ubrzavat, jel tako??

ali je tako u kurcu
jer Fabia 1.4 tdi sa ISTIH 75 KS ali sa
većih 195 Nm !!!!
lošije ubrzava !!!!!
14,2 sec !!!

ali zato Fabia sa ISTIH 126 Nm koje ima ona prva fabija ali sa
101 KS ubrzava 11,5 sec

dakle, sva tvoja filozofija o značaju vučne sile za ubrzanje je obična kurčevina
Pa ti stvarno nisi normalan. Covik ti od nule sve objasni a ti opet po svom. Niti je filozofirao niti je kemijao, napisao je osnove osnova.

Bilo bi ti najbolje da zaboravis sve i pocnes iznova.

Kada bilo koje tijelo ubrzava? Kada na njega djeluje sila. A gdje ta sila djeluje kod automobila? Pa na kontaktu kotaca i podloge.

Dakle, pocni od kotaca pa razmisli odakle dolazi snaga/sila/energija koja pokrece auto i sto je sve izmedju goriva i kotaca.

Ukratko, moment na radilici bez dodatnih podataka je potpuno nebitan podatak za ovu diskusiju. Bitan je moment na kotacu o kojem govori sonata, on se nikada ne specificira a moze izraziti na dva nacina: preko snage koju razvija motor i kutne brzine kotaca i preko momenta na radilici i prijenosnog omjera mjenjaca.
mrachni hajduk! is offline  
Old 07.01.2014., 22:14   #171
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
kao prvo ajmo zanemarit ovo OPET kenjanje o brzinama
nego se odmah usredsredit samo na sveukupno ubrzanje
IMA LI GDJE SNAGE, jadan bio ???
ima, genije.
dvije iste škode (ili bilo koja dva ista auta) će imati manje-više istu krajnju brzinu ako imaju istu snagu.
Quote:
gle kako će te sjebat obični primjer da je za ubrzanje ZASLUŽNA SNAGA a nikakav kurćev Nm i vučna sila
gle ovo sada:
Fabia 1.4 75 KS/5000 rpm ima 126 Nm i ubrzava 13,8 sec o-100
eh sada, po tvojoj filozofiji uz ISTU SNAGU auto koje bi imalo više Nm bi trebalo bolje ubrzavat, jel tako??

ali je tako u kurcu
jer Fabia 1.4 tdi sa ISTIH 75 KS ali sa
većih 195 Nm !!!!
lošije ubrzava !!!!!
14,2 sec !!!

ali zato Fabia sa ISTIH 126 Nm koje ima ona prva fabija ali sa
101 KS ubrzava 11,5 sec
naravno.
kad netko šuplje glave opet zaboravi da između motora i kotača postoji mjenjač kao pretvarač momenta, onda to ovak ispada kak ti govoriš.
Quote:
dakle, sva tvoja filozofija o značaju vučne sile za ubrzanje je obična kurčevina

našao se čoban podučavati fiziku onima koji su diplomirali strojarstvo.
I wonder is offline  
Old 07.01.2014., 22:20   #172
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post
kao prvo ajmo zanemarit ovo OPET kenjanje o brzinama
nego se odmah usredsredit samo na sveukupno ubrzanje
IMA LI GDJE SNAGE, jadan bio ???

gle kako će te sjebat obični primjer da je za ubrzanje ZASLUŽNA SNAGA a nikakav kurćev Nm i vučna sila
gle ovo sada:
Fabia 1.4 75 KS/5000 rpm ima 126 Nm i ubrzava 13,8 sec o-100
eh sada, po tvojoj filozofiji uz ISTU SNAGU auto koje bi imalo više Nm bi trebalo bolje ubrzavat, jel tako??

ali je tako u kurcu
jer Fabia 1.4 tdi sa ISTIH 75 KS ali sa
većih 195 Nm !!!!
lošije ubrzava !!!!!
14,2 sec !!!

ali zato Fabia sa ISTIH 126 Nm koje ima ona prva fabija ali sa
101 KS ubrzava 11,5 sec

dakle, sva tvoja filozofija o značaju vučne sile za ubrzanje je obična kurčevina
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Ovako odokativno bi rekao da je Fabija brža.
Jedino mi nije jasno što ti znači ovo 1.4? Di si to izvukao?

I di su ti dijagrami snage?
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne, ti si onaj o kojem bosanci pricaju viceve

Prije par stranica ove groteske napisao sam da je na bizaran način bošnjo u pravu - jest, snaga motora je važna za ubrzanje, štoviše, skoro pa je presudna. No, iako M84 (Yu-verzija ruskog T72) ima 1000 konjskih snaga, nikad neće ubrzati od 0-100 tako dobro kao jedna fabia (neće ni do 70 )

I svima koji išta znaju o mehanici sasvim je svejedno da li imaju dijagram snage ili dijagram momenta motora, ako uz dijagram momenta imaju i prijenosne odnose. Preko snage je lakše računati ubrzanja, posebno ako iamo CVT (ne DSG). Kad bismo imali CVT mjenjač, ubzanje je jednako sili na kotaču, a ona je jednaka kvocijentu snage i brzine. Zašto? Zato što je snaga = sila x brzina. Derivat toga sveden na kutnu brzinu je snaga = moment x kutna brzina. Samo smo radijus iz brzine oboda kotača preselili "na silu" i dobili moment.

Dakle, ubzanje je, izraženo preko snage:

a = F / m (odnosno: sila / masa), dakle:

a = (snaga / brzina) / masa vozila.

Ako nemamo CVT, opet moramo znati prijenosne odnose, elem, da bismo mogli odrediti kolika je snaga motora za pojedinu brzinu vozila. To je malo glupavo raditi pa je jednostavnije koristiti moment uz iste te prijenosne odnose. Ali, ako bošnjo inzistira, eto - može i snaga.

Ali kad kažem snaga, ne mislim na maksimalna snaga motora, nego trenutna snaga za neki režim. Ubrzanje auta je složen proces bez neke velike "linearnosti" upravo zbog "zajebane" krivulje snage/momenta motora (to je "ista" krivulja jer ih veže jedna linearna jednazdžba).

One dvije fabie imaju istu vršnu snagu, a varijanta TDI, iako ima veći vršni moment motora, ubrzava slabije. Zašto? Zato što je moment motora marketinški podatak kojeg forsiraju prodavači turbodizela, a prodavači benzinaca ga se srame (sam moment motora bez brzine vrtnje ne znači ama baš ništa jer formula1 ima manji moment motora od golfa TDi). No, rekli smo 100 puta da nas zanima moment na kotaču. Uzmimo te dvije fabie - benzinac i dizel, iste snage. Zamislimo čak da su i krivulje snage jednake (a nikad nisu) - ova dizelica ima manji prijenosni odnos do kotača pa je moment na kotaču za neku brzinu vožnje savršeno jednak kao i na benzincu. Recimo da je. Zašto benzinac bolje ubrzava? Pa lakši je, matere mu mile. Dizel je uvijek teži barem za 50-100 kila.

a = F / m = (SNAGA / brzina) / masa !!!!!

Imaš istu snagu i teži auto - auto "sporije" ubrzava. OK?

Znam da trolaš, jer zaista, tako glupo stvorenje nisam upoznao ni u vojsci - dakle, ne postoji.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 07.01.2014. at 22:27.
sonata-LPG is offline  
Old 07.01.2014., 22:56   #173
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne, ti si onaj o kojem bosanci pricaju viceve
Uzeo mi riječi s tipkovnice
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is online now  
Old 07.01.2014., 22:57   #174
Neka poduzetnička ekipa,odlučila novce ulagati u konjske trke.
Angažirali su tri tima stručnjaka,biologe,statističare i fizičare.
Biolozi su studiju složili u stilu,da će klonirati konja pobjednika,za
to će im trebati deset godina i cijena će biti milion dolara.
Statističari su garantirali pouzdanost prognoze oko 25 %,za oko pola miliiona dolara.
Fizičari su elaborat započeli : radi lakšeg razumjevanja problematike
pretpostavili smo da je konj oblika kugle koja se kotrlja bez otpora,nadalje......
polki is online now  
Old 07.01.2014., 23:02   #175
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post

Znam da trolaš, jer zaista, tako glupo stvorenje nisam upoznao ni u vojsci - dakle, ne postoji.
hmmmmmmm
ja sam nekome morao objasnjavati da metak ne leti ravno kao laserska zraka
prema tome, ipak pazi, te dubine su zaista impresivne
ZgSash is offline  
Old 07.01.2014., 23:08   #176
Kad sam prvi puta pokušao određenim tupsonima objasniti putanju metka tokom služenja vojske, rotaciju i slično, pa kad sam kao odgovor dobio teleće poglede, onako kolektivne- odustao sam
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is online now  
Old 08.01.2014., 01:35   #177
Bošnjo 44 > Veyron, nema Bugatti toliko konja koliko ovaj jedan vrijedi...iako imam osjecaj da s ovom usporedbom vrjedam te plemenite zivotinje koje se ipak daju nauciti necemu...
Nihi is offline  
Old 08.01.2014., 09:50   #178
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Ovako odokativno bi rekao da je Fabija brža.
Jedino mi nije jasno što ti znači ovo 1.4? Di si to izvukao?
nemoj postavljat glupa pitanja, kvarit renome pametnjakovića

Quote:
I di su ti dijagrami snage?
nemaju grafovi za sve motore, ali sam uspio naći za Pola, s tim što nije bio nažalost graf za tdi od 75 KS, nego jači od 80 KS, KAO JOŠ JEDAN DOKAZ O ZNAČAJU SNAGE, zbog "mizernih" 5 KS, Polo TDI sa 80 KS ubrzava bolje od Pola TDI sa 75 KS ( uz isti jebeni Nm od 195 i UZ ISTI JEBENI MJENJAČ) za lijepih 0,8 sekundi !!!! (polo 1,4 tdi 75 KS =13,6 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52916) a isto kao benzinac sa manjom snagom - 75 KS, iako ima ogromnih 195 Nm s pram benzinčevih 126 Nm
1.4 75 KS /126 Nm = 12,9 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52896
1.4 tdi 80 KS/ 195 Nm =12,8 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52936
1.4 101 KS/126 Nm =10,9 s http://www.cars-data.com/en/volkswag...ne-specs/52916

ŠAH MAT






Zadnje uređivanje Bošnjo 44 : 08.01.2014. at 10:17.
Bošnjo 44 is offline  
Old 08.01.2014., 10:06   #179
Šah mat? Kakav šah mat? Pa nije elementarna fizika predsjednicka debata ili sahovski mec.

Trebao bi se malo ohladiti i procitati sve ovo za mjesec dana.

Ironija je sto u zadnjem postu nisi napisao nista krivo i nitko ne spori ovo zadnje. Dapace. Da si temu na zadnjih par stranica citao s razumijevanjem znao bi zasto je to tako. Samo sto zapravo pises na pamet, bez razumijevanja i onda se boris sa nekim izmisljenim protivnicima cak kada isti tvrde isto sto i ti ali na drugaciji nacin.
mrachni hajduk! is offline  
Old 08.01.2014., 10:19   #180
ljudi su ti sve lijepo objasnili više puta..ja da sam na tvom mjestu odveo bi ekipu na ćevape...

evo ja im se zahvaljujem,što su mi ponovili gradivo..a tebi je najpametnije da uzmeš lopatu i kramp..i pomalo..nije inteligencija za svakog
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.