Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2007., 18:19   #121
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
mene isto interesira što da zasadim u žardinjeru, koja je na zapadnom balkončiću, cijeli dan je sunce, ljeti piči turbo. do sad sam imala neki bršljan i super je preživio i ljeto i zimu (a mene nema često doma pa sam ga zaljevala "po princiou spojenih posuda" - valjda je to to).

Sad bih ja uz njega malo cvijeća u boji. bilo i super da je nešto izdržljivije, što ne zahtjeva previše njege.

Sve se mislim zasadit začinsko bilje: lavanda, kadulja, bosiljak, ružmarin... s obzirom da je jako sunčano, samo ne znam što da radim s njima kad stigne zima. Da ih unesem u kuću? tu je centralno. oće li im to smetat? ili da ih ostavim vani i samo zaštitim nekakvim nailonom?
Začine držim na zapadnom balkonu, no njima treba puno vode, pogotovo bosiljku. Po zimi sam ih imala unutra u negrijanoj sobi, preživio je vlasac, m.dušica nije , a bosiljak je ionako jednogodišnja biljka. Metvica raste ko korov.
Kod moje mame na južnoj strani je lavanda cijele godine vani u jednom betonskom koritu posađena bez posebne zaštite i živi već nekoliko godina.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:20   #122
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
moj balkon (ikuća) gledaju na južnu stranu dakle ima sunca.
što zasaditi da cvate nakon maćuhica? da li je kasno da se sada kupe sadnice? obožćavam ih one su mi zbilja predivne ali je pitanje što nakon? možda kadife?
i tražim nešto plavo što bih mogao kombinirati uz kadife, da cvatu otprilike jednako dugo? koji savjet?
moje su maćuhice LUDOVALE lani nakon što su preživjele zimu prije toga (ovu, citiranu sa -15°C) ...cvale su cijelo proljeće i ljeto u kaskadama i svaki put kad bih samo i pomislila da ih zamijenim s nečim pojačale bi doživljaj ...Neven koji sam posijala prošlo proljeće, pa rasadila - samo se sramežljivo gurkao okolo, ali SADA, gotovo pa usred zime, on cvate i raste

PS. večinu balkona u kaskadama mi je prošlo ljeto (sve do Božića ) zauzimao Dragoljub
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:36   #123
ja imam u sandučićima na suncu prekrasne plave verbene, a jako dobro na suncu ti uspjevaju i lobelije. One imaju jako puno savršeno plavih cvjetića i odlično su cvijeće za sandučiće. Isto tako plave ti je boje i argeratum.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 21:23   #124
lobelija mi se sviđa. jeli to tesko uzgojiti? sjeme se pomjesa sa pijeskom sitnim da se razrijedi i posije u kanalic u posudu?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 22:31   #125
Madame Hooch, i čuvarkuće i sedume i bršljan ja također sadim van jer su to biljke koje podnose jako niske temperature. Bršljan čak posebno preporučam za uzgoj vani jer nije za usporediti s izgledom onog koji je uzgajan u kući.

Osbourne, Modesti ti je dala dobre savjete za plavo cvijeće, a ja bih nadodala da je ageratumu i lobelijama potrebno rezati ocvale cvjetove zbog produljenja cvatnje.
Lobelije su malo zahtjevnije što se tiče uzgoja iz sjemena. Najbolje je kupiti gotove sadnice, ali kupi one koje nisu u punom cvatu već napupane.

Zadnje uređivanje kikca : 11.03.2007. at 22:32. Reason: ispravak
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:06   #126
Ima netko sliku tih lobelija??
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 19:26   #127
Smile

Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
moj balkon (ikuća) gledaju na južnu stranu dakle ima sunca.
što zasaditi da cvate nakon maćuhica? da li je kasno da se sada kupe sadnice? obožćavam ih one su mi zbilja predivne ali je pitanje što nakon? možda kadife?
i tražim nešto plavo što bih mogao kombinirati uz kadife, da cvatu otprilike jednako dugo? koji savjet?
Imaš stvarno veliki izbor ljetnica.Ove godine su u trendu aranžmani sa više različitih biljaka u istoj posudi.Ako se odlučiš na to.primjeni kaskadnu sadnju,otraga višu biljku/sjemenska dalia/ biljku srednje visine kompaktnog rasta/begonia semp./ i viseči motiv /viseča lobelija/.Ovo ti je samo primjer.
izaberi ono što se tebi dopada.Sadi gusto jer time štitiš biljke od isušivanja a efekt je predivan.Ako kojim slučajem i propadne koja biljka ostale biljke će popuniti prazan prostor. Prihrana obavezna.U žardinjeru 60cm možeš ugurati
6-8 sadnica
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:43   #128
Kupi si koji "Vrt" časopis, izlazi mjesečno i ima super savjeta i prikaza kako šta urediti, šta sa čime kombinirati...meni je to super mjesečnik!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 20:04   #129
imate li za preporučiti neku knjigu o uzgoju biljaka za totalne početnike, one koji ne znaju ama baš ništa o biljkama, zemlji, prihranjivanju, zaljevanju...?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:39   #130
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
imate li za preporučiti neku knjigu o uzgoju biljaka za totalne početnike, one koji ne znaju ama baš ništa o biljkama, zemlji, prihranjivanju, zaljevanju...?
Da.Brdo knjiga u knjižarama , uglavnom su za početnike.A internet?
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:00   #131
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
imate li za preporučiti neku knjigu o uzgoju biljaka za totalne početnike, one koji ne znaju ama baš ništa o biljkama, zemlji, prihranjivanju, zaljevanju...?
u Mozaik Knjizi ...Cvijeće za balkone i terase ISBN 953-223-075-0
189KN

knjiga je zakon ...i za znalce i za početnike, mada je uređena više za početnike
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:20   #132
Amneka ,kupi si knjigu za sljedeći rođendan i to odmah sutra.Malo je skupa ali naći ćeš novu ljubav.Velika ilustrirana enciklopedija VRT.Imaš sve za hobiste pa i više.Objašnjeno slikom i riječima.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:25   #133
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Amneka ,kupi si knjigu za sljedeći rođendan i to odmah sutra.Malo je skupa ali naći ćeš novu ljubav.Velika ilustrirana enciklopedija VRT.Imaš sve za hobiste pa i više.Objašnjeno slikom i riječima.
ak se ne varam ...Vrt enciklopedija košta oko 800Kn i rađena je za VRT ..ne za balkone i terase...

ja sam si gore citiranu "cvijeće ....." kupila za Božić s popustom 10% i kad sam ju pregledala; oprala sam 8 godina stare "Sobno bilje" i "Cvijeće u vrtu" domestos vlažnim maramicama i poklonila mami ....svi sretni-zadovoljni
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:39   #134
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ak se ne varam ...Vrt enciklopedija košta oko 800Kn i rađena je za VRT ..ne za balkone i terase...
Poglavlje 11. kaže- Vrtovi u posudama.Pa onda -Komposti za posude.Idemo dalje-sadnja u prozorskom sanduku. Poglavlje 12. Kaktusi i ostali sukulenti.
Poglavlje 13.Vrtlarenje u zatvorenom prostoru/ +razmnožavanje /.I još tisuću korisnih savjeta. Mislim da su balkoni i terase prekrasni vrtovi.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:53   #135
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Poglavlje 11. kaže- Vrtovi u posudama.Pa onda -Komposti za posude.Idemo dalje-sadnja u prozorskom sanduku. Poglavlje 12. Kaktusi i ostali sukulenti.
Poglavlje 13.Vrtlarenje u zatvorenom prostoru/ +razmnožavanje /.I još tisuću korisnih savjeta. Mislim da su balkoni i terase prekrasni vrtovi.
i? zašto tjerati nekog ko nema mogućnosti (ni sredstava) uzgajati 100% iz knjige da plati više nego je 18% troška vrlo opsežne knjige za baš ono što taj i treba i može si priuštiti ?


iskreno, više nego dovoljno je kupiti Moj lijepi VRT za 14,90Kn svaki mjesec
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 23:04   #136
hej, hej, cure, hvala i jednoj i drugoj na preporukama.

iako ja jesam nepopravljivi entuziast, brijem da je još mrvicu prerano za tu VRT, a i malo mi je skupa (iako, sad mi je sinulo, možda ju kupim mami za rođendan, a ja skopiram djelove za mene).
Budem sigurno pogledala ovu od Mozaika "za balkone i terase".

Jelsa, stalno ti ja surfam po netu, al' kako sam TOTALNI početnik, nekako mi sve to prenapredno, nisam našla niti jedan sajt koji kreče baš od samog početka, ono "biljke se sade u ZEMLJU. Zemlja je okrugla..." zezam se.
fakat je da ništa ne znam i ako mi ti možeš preporučiti sajt u tom stilu, super, ja sam i tako stalno na netu pa mi to možda i više paše.
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 23:13   #137
Madam,ovdje sam samo pored inih knjiga /kojih danas ima u izobilju/,predložio
Amneki knjigu koja se meni strašno sviđa i iz koje sam nešto i naučio.Nisam nikoga tjerao na ništa i nisam ulazio u ničiju platežnu moć.Vama sam samo ispravio pogrešne tvrdnje što se tiće knjige i ne namjeravam se sa vama prepirati.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 23:15   #138
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
hej, hej, cure, hvala i jednoj i drugoj na preporukama.

iako ja jesam nepopravljivi entuziast, brijem da je još mrvicu prerano za tu VRT, a i malo mi je skupa (iako, sad mi je sinulo, možda ju kupim mami za rođendan, a ja skopiram djelove za mene).
Budem sigurno pogledala ovu od Mozaika "za balkone i terase".

Jelsa, stalno ti ja surfam po netu, al' kako sam TOTALNI početnik, nekako mi sve to prenapredno, nisam našla niti jedan sajt koji kreče baš od samog početka, ono "biljke se sade u ZEMLJU. Zemlja je okrugla..." zezam se.
fakat je da ništa ne znam i ako mi ti možeš preporučiti sajt u tom stilu, super, ja sam i tako stalno na netu pa mi to možda i više paše.
Ovdje ćeš na svako pitanje naći odgovor.Sretno
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 23:28   #139
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Madam,ovdje sam samo pored inih knjiga /kojih danas ima u izobilju/,predložio
Amneki knjigu koja se meni strašno sviđa i iz koje sam nešto i naučio.Nisam nikoga tjerao na ništa i nisam ulazio u ničiju platežnu moć.Vama sam samo ispravio pogrešne tvrdnje što se tiće knjige i ne namjeravam se sa vama prepirati.
no hard feelings

činjenica je da godinama uzgajam (hobistički) vrt - što u pravom vrtu, što u balkonskim uvijetima; činjenica je da sam rođeni "zelenoprstić"(ne tako zanemarivo, jer nekim ljudima jednostavno ne ide od ruke) i moja mama se zeza da kad bih ja gurnula kišobran u zemlju, protjerao bi lišće

isto tako, nikad nebi nekom hobistu, uz to i početniku, sugerirala knjigu koja ne samo da prelazi njegove stručne nego i financijeske mogućnosti

ja sama svoju vrtlarsku biblioteku unapređujem ali i recikliram ...apsolvirano poklonim i idem dalje, ali je važno početi od nule, pa taman na Hreliću kupiti svezak od 12 lanjskih brojeva Vrt-a ili u antikvarijatu kakvu knjigicu
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 23:40   #140
Oprostite Madam.Poslije ove vaše tvrdnje o preporuci knjige koja prelazi nečije stručne mogučnost vjerujem da ovu knjigu niste ni otvorili.Dovoljno je imati i pola srednje škole da bi se shvatilo što je pisac htio da kaže u ovoj knjizi.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.