Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2012., 00:24   #21
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
- jako bih volio čuti primjer iz prakse u kojem razrednik razredne nastave ovako temeljito i sveobuhvatno brine o svojim učenicima.
Brine - iz prakse (i - iz ugla roditelja, nisam nastavnik). Sad... da l će neke stvari doznati od roditelja ili od djece, pa potvrdu eventualno dobiti od roditelja...
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 11:22   #22
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Što je to zemljovid?Koju riječ zamjenjuje.
Zemljovid je zemljopisna karta.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 11:29   #23
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post



Imam i drugi primjer. Dijete ima gotovo sve petice. Sve zaključne ocjene bit će zasigurno odlične iz svih predmeta. Treba li roditelj doći na individualni razgovor?

Roditelj ne zna, ali učitelji znaju, da dijete barem jedanput tjedno zaplače, bez jasnoga i vidljivoga razloga, da često svojata učiteljevu pažnju, da se neprijateljski i s omalovažavanjem odnosi prema drugoj djeci (no bez vrijeđanja ili nekih drugih izravnih agresivnih ispada), no zbog svojega stava ima samo jednoga prijatelja u razredu. Hoće li to biti jasno iz e-imenika, hoće li škola moći pomoći djetetu bez roditeljske suradnje, treba li škola zvati socijalnu službu zbog takva djeteta?

Nastavnik tada, treba i može, pozvati roditelje tog đaka.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 13:22   #24
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
zemljopisna karta... gdje "zemlju" "vidiš" I guess - koliko se učenik snalazi u "čitanju" karte.
Što je nedostajalo zemljopisnoj karti?Dobro, još ću svašta naučiti.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 13:42   #25
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Što je nedostajalo zemljopisnoj karti?Dobro, još ću svašta naučiti.
I ja sve nanovo učim.. zemljovid je - najmanji problem Na otvornike i zatvornike sam bila prilično - zabezeknuta...
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 23:10   #26
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tek dvije kratke napomene:
- e-imenik nije supstitut za "informacije uživo"; štoviše, upravo e-imenik omogućava razgovor o "pravim" pitanjima na informacijama;
- jako bih volio čuti primjer iz prakse u kojem razrednik razredne nastave ovako temeljito i sveobuhvatno brine o svojim učenicima.
Nije i ne bi trebala biti zamjena. Ali vjerujem da osobni kontakti izumiru, između ostaloga zbog interneta. Ovako roditelji, čak i oni koje baš briga kako im se dijete ponaša, navrate u školu radi uvida u ocjene, pa im usput možemo porazgovarati s njima i o drugim stvarima. Jedino što tada mogu jest staviti ruke na uši. Istina je da takvi rijetko kad spremni na pravu suradnju, no nekima koja riječ i ostane. A i mi smo u prilici ponešto saznati što nam je bitno da bismo kvalitetnije radili s djetetom. Uz e-imenike takve roditelje ne bismo vidjeli, osim u lokalnoj trgovini, na TV-u, u crnoj kronici.

Navela sam primjer iz prakse. Tako kako sam navela radim ne samo ja nego i većina mojih kolegica i kolega u školi, uključujući i učiteljice u razrednoj nastavi.
Evo što me još zanimalo u posljednje vrijeme:
- zašto jedno dijete koje naizgled nema nikakve probleme intenzivno grize nokte
- zašto na informacije dolazi prezaposleni tata, kad je mama nezaposlena i stanuje tri koraka od škole (a dijete laže o svemu i svačemu)
- ne bismo li dijete koje ima viška vremena mogli zajedno potaknuti da to vrijeme kvalitetno ispuni
- kako se osjeća novi učenik u razredu
- koliko vremena dijete provodi na facebooku i znaju li roditelji da ima 800 "prijatelja"
- kada dijete liježe i kad se budi te doručkuje li (jer djeluje umorno i bezvoljno)
- zašto roditelji ne pomognu djetetu da ublaži akne i jesu li bili kod dermatologa
- zna li roditelj da dijete jede umjesto užine čips, slatkiše i dr. nekvalitetnu hranu
- mora li dijete nositi u školu mnogo novca, znaju li da kupuje prijateljima grickalice i misle li da ih time podmićuje
- viđa li dijete oca s kojim ne živi redovito i rado te kakvu mu sliku o ocu prezentira majka
- zašto dijete ima instrukcije (a u mojoj se školi to smatra nepotrebnim, ja ih čak zabranjujem iz hrvatskoga jezika), kad ima mogućnost dolaziti na dopunsku nastavu (a uglavnom i savladati gradivo na satu)
- kako to da dijete koje ide na strani jezik već 7 godina u izvanškolsku ustanovu ima dvojku iz tog stranoga jezika (i prema zadacima objektivnoga tipa), a normalnih je sposobnosti...

Kad krenete u razgovor s roditeljem sa stvarnom namjerom da se ne podijelite na "mi" i "vi", i roditelj ima toliko, i još više, pitanja.

E-imenik će to malo-pomalo ugasiti i sve će se svesti na ocjene te ekstremne probleme.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 23:21   #27
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
E-imenik će to malo-pomalo ugasiti i sve će se svesti na ocjene te ekstremne probleme.
Tko brani školi da internim pravilnikom propiše roditeljsku obvezu dolaska jednom mjesečno na informacije?

Osim toga, roditelj kojeg je baš briga za dijete će biti takav postojao e-imenik ili ne. Ukidanje potrebe za uvidom u ocjene ostavlja razredniku i ostalima više vremena za razgovor.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 23:54   #28
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Navela sam primjer iz prakse. Tako kako sam navela radim ne samo ja nego i većina mojih kolegica i kolega u školi, uključujući i učiteljice u razrednoj nastavi.
Evo što me još zanimalo u posljednje vrijeme:
- zašto jedno dijete koje naizgled nema nikakve probleme intenzivno grize nokte
- zašto na informacije dolazi prezaposleni tata, kad je mama nezaposlena i stanuje tri koraka od škole (a dijete laže o svemu i svačemu)
- ne bismo li dijete koje ima viška vremena mogli zajedno potaknuti da to vrijeme kvalitetno ispuni
- kako se osjeća novi učenik u razredu
- koliko vremena dijete provodi na facebooku i znaju li roditelji da ima 800 "prijatelja"
- kada dijete liježe i kad se budi te doručkuje li (jer djeluje umorno i bezvoljno)
- zašto roditelji ne pomognu djetetu da ublaži akne i jesu li bili kod dermatologa
- zna li roditelj da dijete jede umjesto užine čips, slatkiše i dr. nekvalitetnu hranu
- mora li dijete nositi u školu mnogo novca, znaju li da kupuje prijateljima grickalice i misle li da ih time podmićuje
- viđa li dijete oca s kojim ne živi redovito i rado te kakvu mu sliku o ocu prezentira majka
- zašto dijete ima instrukcije (a u mojoj se školi to smatra nepotrebnim, ja ih čak zabranjujem iz hrvatskoga jezika), kad ima mogućnost dolaziti na dopunsku nastavu (a uglavnom i savladati gradivo na satu)
- kako to da dijete koje ide na strani jezik već 7 godina u izvanškolsku ustanovu ima dvojku iz tog stranoga jezika (i prema zadacima objektivnoga tipa), a normalnih je sposobnosti...

Kad krenete u razgovor s roditeljem sa stvarnom namjerom da se ne podijelite na "mi" i "vi", i roditelj ima toliko, i još više, pitanja.
I kako to funkcionira u praksi...koliko ste rezultata postigli ovakvim odnosom tj. pitanje je - kako regairaju roditelji i sto se konkretno promijenili sto se tice tih problema ili naznaka problema?

Quote:
E-imenik će to malo-pomalo ugasiti i sve će se svesti na ocjene te ekstremne probleme.
Ne vjerujem. Vecina ucitelja i nastavnika nije tako ni prije radila.
Onim roditlejima kojima se moze nesto reci moci ce se i dalje. Oni koji "ne cuju" nece cuti ni na dalje...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 00:44   #29
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I kako to funkcionira u praksi...koliko ste rezultata postigli ovakvim odnosom tj. pitanje je - kako regairaju roditelji i sto se konkretno promijenili sto se tice tih problema ili naznaka problema?


Ne vjerujem. Vecina ucitelja i nastavnika nije tako ni prije radila.
Onim roditlejima kojima se moze nesto reci moci ce se i dalje. Oni koji "ne cuju" nece cuti ni na dalje...
Kratkoročno, katkad funkcionira, katkad ne. Ponekad rezultate vidimo odmah, ponekad se pokaže nakon nekoliko godina da je bilo dobro. Ponekad i ne možemo pomoći, iz raznih razloga. Nisam nikad mislila da je učitelj svemoćan. Nije to ni roditelj. Sve u vezi s odgojem je složeno, no ne odustajem od toga da učinim što mogu, i za svoje dijete i za onu koja su mi povjerena.

I tu ne odustajem. Dvadeset ih neće čuti, dvadeset i prvi će učiniti nešto.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 07:29   #30
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
I ja sve nanovo učim.. zemljovid je - najmanji problem Na otvornike i zatvornike sam bila prilično - zabezeknuta...
Kao i neki profesori hrvatskog jezika.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:57   #31
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Kratkoročno, katkad funkcionira, katkad ne. Ponekad rezultate vidimo odmah, ponekad se pokaže nakon nekoliko godina da je bilo dobro. Ponekad i ne možemo pomoći, iz raznih razloga. Nisam nikad mislila da je učitelj svemoćan. Nije to ni roditelj. Sve u vezi s odgojem je složeno, no ne odustajem od toga da učinim što mogu, i za svoje dijete i za onu koja su mi povjerena.

I tu ne odustajem. Dvadeset ih neće čuti, dvadeset i prvi će učiniti nešto.
I tako će vjerojatno biti i dalje... Jer i dalje ne vidim razlog zašto bi e-imenik UKINUO kontakt s roditeljima. Kad je neki PROBLEM u školi, nastavnice mog sina ni ne čekaju informacije ili roditeljski - nego pozovu dotičnog roditelja i van toga na razgovor. Roditelji koji imaju problem - dođu i sami i bez poziva na razgovor. Informacije su tu za nešto "tekuće"... pregled ocjena, eventualno "sve je u redu" ili za neke manje probleme koji - mogu čekati tjedan-dva-tri da bi se ovlaš o njima raspravilo... Jednostavno - uvid u ocjene nije kritična točka u kojoj će se prelomiti želja roditelja na suradnju. Ili je - imaju, ili je - nemaju.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 21:52   #32
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tko brani školi da internim pravilnikom propiše roditeljsku obvezu dolaska jednom mjesečno na informacije?
Podzakonski akti moraju biti usklađeni sa zakonima. Ako škola izmisli neki smiješan pravilnik bez zakonskih konzekvenca, kao što su vrlo često dijelovi Pravilnika o kućnome redu, tada ih se oni na koje se odnosi mogu, ali i ne moraju pridržavati jer nije moguće navesti zakonske posljedice. Ako se pridržavaš, dobro, ako se ne pridržavaš, tko ti što može.
Kad bi se to uredilo zakonom, možda bi bili mogući i podzakonski akti.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 23:50   #33
Sad ćete me zgazit pokojim opankom, ali...

Ja ne bih e-imenik.
Da ga ima, ne bih ga gledala, nikad. I ni izbliza iz razloga koje ste ovdje naveli (osim ako sam nesto propustila).

Evo ja mislim da je fer da mi dijete nešto i prešuti. Voljela bih da budem toliko fer da do toga nikad ne dođe, ali vjerujem da će možda, nekad, imati svoje osobne razloge zbog kojih mi nešto ne kaže.

Vjerujem joj jer je pametna i dobra. Jer se duboko nadam da je dobro odgajam i da će mi reći istinu. I pritom ne želim imati potrebu da je svaki dan provjeravam. I ja sam znala slagati roditeljima za ocjenu (iako su moji bili poseban par opanaka, ali valjda će i ona imati svoje razloge) pa sam svejedno uvijek prolazila s 5. I uvijek, UVIJEK mi je išlo žešće na kurac što su me jebali za tu jednu jedinicu kad su znali da ću uvijek na kraju proći s 5, kako god bilo.

Ono, imaš 16, i pobogu desi se jeinica. Pa šta sad.
Nadam se da ću biti majka kojoj će ona moći reći za to. Ako mi ne kaže, nadam se da ja neću biti razlog za to. Ali bit će svoja osoba, pa će sama odlučiti.

Otići ću na roditeljski i informacije, znat će da dolazim unaprijed, pa će imati priliku popraviti što je zeznula, i nekako mislim da je to fer.

Možda sam nikakav roditelj, možda se opako varam. Ali voljela bi je odgojiti tako da uči za sebe, a ne za mene. I pogotovo ne zato što zna da je mogu svaki čas provjeriti. Jebeš takvo učenje.

Dakle, e-imenik- ne.
Ako ga bude, mene se neće ticati.

Over and out
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 00:35   #34
Ima još jedan problem koji mi je pao napamet. Što je sa hakiranjem tog e-imenika? Za prepraviti onaj stari je ipak trebalo njega uzeti, i prepraviti da se muljanje ne vidi. Ovako, iz vlastite sobe netko može, ako zna kako, uređivati imenik kako ga je volja.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 07:48   #35
Quote:
Kojiro Izawa kaže: Pogledaj post
Što je sa hakiranjem tog e-imenika?
Što je sa hakiranjem e-bankinga?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 22:53   #36
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post

Evo ja mislim da je fer da mi dijete nešto i prešuti. Voljela bih da budem toliko fer da do toga nikad ne dođe, ali vjerujem da će možda, nekad, imati svoje osobne razloge zbog kojih mi nešto ne kaže.

Vjerujem joj jer je pametna i dobra. Jer se duboko nadam da je dobro odgajam i da će mi reći istinu. I pritom ne želim imati potrebu da je svaki dan provjeravam.

Nadam se da ću biti majka kojoj će ona moći reći za to. Ako mi ne kaže, nadam se da ja neću biti razlog za to. Ali bit će svoja osoba, pa će sama odlučiti.

Ali voljela bi je odgojiti tako da uči za sebe, a ne za mene. I pogotovo ne zato što zna da je mogu svaki čas provjeriti. Jebeš takvo učenje.

Dakle, e-imenik- ne.
Ako ga bude, mene se neće ticati.
Meni je ovo divno. <3


E-imenici koji služe kontroli su mi užas, informacije na kojima se roditelj ne informira o učiteljevoj percepciji djetetovog napretka nego o djetetovim ocjenama su mi užas, i ukinula bih i jedno i drugo.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:25   #37
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Podzakonski akti moraju biti usklađeni sa zakonima. Ako škola izmisli neki smiješan pravilnik bez zakonskih konzekvenca, kao što su vrlo često dijelovi Pravilnika o kućnome redu, tada ih se oni na koje se odnosi mogu, ali i ne moraju pridržavati jer nije moguće navesti zakonske posljedice. Ako se pridržavaš, dobro, ako se ne pridržavaš, tko ti što može.
Kad bi se to uredilo zakonom, možda bi bili mogući i podzakonski akti.
U Statutima škola jako su dobro razrađene pedagoške mjere - bar bi trebale biti.
U Pravilniku o ocjenjivanju/kućnom redu isto tako jasno piše koje su posljedice ne dolaska na informacije/roditeljske sastanke, na što učenici imaju pravo, kakve su kazne i što ne smiju..
Škola koja je sama izmislila svoj pravilnik nije škola niti bih je ja tako nazvala. Ja bih rado znala zar stvarno postoje takve odgojno obrazovne ustanove??
Stvari moraju u nekim stvarima ići temeljem Zakona i podzakonskih akata i nema tu drugog boga do toga. Na što se drugo pozvati?
Puno radim na tom području i čudom se čudim ako uistinu neke stvari nisu negdje sređene - mada postoji i čest primjer da se ne čita...(to se ne odnosi na tebe već viđah često).
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:40   #38
off smo. Može se otvoriti zasebna tema - tipa: reakcija roditelja na loše ocjene djeteta? Što mislite? - ako želite - otvarajte - tema otvorena

Zadnje uređivanje Ribež : 10.06.2012. at 00:17.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 18:42   #39
E-imenik ? Da

Omogućuje djeci i roditeljima , u svakom trenutku, informacije o izostancima, ocjenama i gradivu koje je ocijenjeno, datumima budućih testova, promjenu podataka e-mail adrese i adrese stanovanja.
Imenik komunicira s roditeljem , obavještavajući ga isti dan o izostanku djeteta.

Netko je gore napisao da ne želi znati sve kaj se događa, da dijete ima pravo nešto i prešutjeti.
Ima.
Ali i roditeljsko je pravo i dužnost biti informiran o izvršavanju obaveza u školi.

Zapravo mi se čini da je učenicima dobro došao.
Omogućio im je "legalno gledanje u imenik" pa ocjenu iz nekog testa saznaju i prije samoga sata.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 12:20   #40
Za e-imenik.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.