Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2015., 11:47   #1
Što je zapravo filozofija?

Čitam malo te forume i zapravo pokušavam shvatiti što je to filozofija. Završila sam srednju školu, riješila maturu, a sad me čeka upis na faks. Odlučila sam se za pedagogiju, ali opet filozofija me jako privlaci. Mada znam, da ne znam dovoljno. Ima li neka osoba koja bi mi htjela pobliže objasniti studij ili još bolje neke doživljaje sa studija filozofije?.
baricaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 20:34   #2
Čovjek bi se trebao baviti onime za što je talentiran i što voli, to je uvijek glavni životni zgoditak ako je to moguće. Ali, kad je filozofija u pitanju, ako netko tome posebno ne naginje, ako (već i u srednjoj školi) ne traži i ne "guta" takvu, primjerenu literaturu, onda možda filozofiju i ne traži.

Pravi eksperiment možeš napraviti ako uzmeš u ruke neku preporučenu literaturu, pa vidiš kako ona na tebe djeluje (osim ako si taj test već prošla).
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 02:25   #3
Filozofija počinje od riječi philein i sophia, što bukvalno znači ljubav prema znanju ili mudrosti.

..filozofija je proces analiziranja, kritiziranja, interpretacije i špekuliranja..


Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Čovjek bi se trebao baviti ..
... molim? Sto bi ja trebao? (smatram se covjekom pa ..)

Jel ti to meni govoris sto bi ja trebao?

mozda sam krivo shvatio .. tko si ti i od kud ti spoznaja "sto bi covjek trebao"?

Quote:
baricaa kaže: Pogledaj post
Ima li neka osoba koja bi mi htjela pobliže objasniti studij ili još bolje neke doživljaje sa studija filozofije?.
ovo pitanje mi zvuci ko pokusaj barenja buduce brucosice naj zamjerit ak sam pretjeral .. inace kad sam ja bio u poziciji biranja studija shvatio sam da iskonska kak bi rekli mladi "brutalna filozofija" postoji samo u stvarnosti .. ne na studijima .. mislim da nema uopce opcija da studiras filozofiju .. nego neki jezik knjizevnost i tak to kao uz filozofiju .. jer .. nema kruha u mudrosti i znanju

inace mozes se baviti i studirati filozofiju danas lakse nego ikad .. iako smatram da je uvijek bilo lako i da svatko ziv i svijestan sebe i svojih misli moze filzofirati cijeli zivot koliko ga volja

p.s. nisam tu dosao bariti da nebi bil zabune .. sretno u istrazivanju a najvise u filozofiranju
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 11:45   #4
Hvala vam oboje na odgovorima. Al samo da nešto kažem, meni je prioritet pedagogija. Ali pošto je ona dvopredmetna na fakultetu na kojem ću se ja upisat, uzela sam još i filozofiju. Mada mi mnogi govore da to uopće ne ide skupa, ali eto.
baricaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 12:05   #5
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
... molim? Sto bi ja trebao? (smatram se covjekom pa ..)

Jel ti to meni govoris sto bi ja trebao?

mozda sam krivo shvatio .. tko si ti i od kud ti spoznaja "sto bi covjek trebao"?
Ne vidim razloga da se ljutiš, osim ako nisi bombardiran s "trebaš" i "moraš" paternaliziranjem, onda mi je jasno zašto alergično reagiraš.

Nije mi bila namjera popovati, nego zaključiti da mnogi odustaju od onog što vole i u čemu uživaju zbog diktata novca i cilja situiranosti, pa onda čitavog života jedu svoj gorkasti kruh....

Talent je nešto s čim se rađaš, što je komparativna prednost u odnosu na ostale koji su bez takvog talenta, a ako taj talent njeguješ, produbljuješ, na tome radiš, onda svoju talentiranost razvijaš u nešto značajno što daje kompetitivnu prednost.
Na kraju, tu se spajaju kompetitivnost kao stvar mjerila dehumaniziranog tržišnog natjecanja s nečim prirodnim, iracionalnim, kao što je ljubav prema svom zanimanju.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 13:08   #6
zašto ? (to je filozofija)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 18:14   #7
Quote:
baricaa kaže: Pogledaj post
Hvala vam oboje na odgovorima. Al samo da nešto kažem, meni je prioritet pedagogija. Ali pošto je ona dvopredmetna na fakultetu na kojem ću se ja upisat, uzela sam još i filozofiju.
Svaka cast.

Quote:
baricaa kaže: Pogledaj post
Mada mi mnogi govore da to uopće ne ide skupa, ali eto.
Glupost.
Proucavanje filozofije generira veliki potencijal za vrlo pozitivan utjecaj na pedagogiju.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 02:24   #8
"Filosofija je borba protiv začaranosti našeg razuma sredstvima našeg jezika. Rezultati filosofije su otkriće neke jednostavne besmislice i čvoruga koje je razum dobio nasrćući na granicu jezika. One, čvoruge, omogućuju nam da spoznamo vrijednost tog otkrića.
Jer jasnoća kojoj težimo svakako je potpuna. Ali to samo znači da filosofski problemi trebaju potpuno nestati. Pravo je otkriće ono koje me osposobljava da prekinem filosofiranje kad hoću, koje filosofiju umiruje tako da više ne bude progonjena pitanjima koja nju samu stavljaju u pitanje."

L.Wittgenstein, Filozofska istraživanja
__________________
x
Naked Mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 12:01   #9
Quote:
baricaa kaže: Pogledaj post
Čitam malo te forume i zapravo pokušavam shvatiti što je to filozofija. Završila sam srednju školu, riješila maturu, a sad me čeka upis na faks. Odlučila sam se za pedagogiju, ali opet filozofija me jako privlaci. Mada znam, da ne znam dovoljno. Ima li neka osoba koja bi mi htjela pobliže objasniti studij ili još bolje neke doživljaje sa studija filozofije?.
samo ti upiši neku ovosvjetovnu struku a za filozofiju imaš vremena kroz život...jer od nje se posebno ne živi i ne treba živjeti
Samson 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 12:04   #10
Quote:
baricaa kaže: Pogledaj post
Hvala vam oboje na odgovorima. Al samo da nešto kažem, meni je prioritet pedagogija. Ali pošto je ona dvopredmetna na fakultetu na kojem ću se ja upisat, uzela sam još i filozofiju. Mada mi mnogi govore da to uopće ne ide skupa, ali eto.
Ide skupa kako ne...filozofija ide uz sve a pogotovo uz pedagogiju jer filozofija je mudroslovlje a pedagogija odgoj u mudrosti.
Samson 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 13:25   #11
Filozofija je kontriranje, traženje i davanje svoga mišljenja o nečemu bez obzira ako to mišljenje nije točno. Način razmišljanja suprotan utvrđenom redu.
Neki filozofi grčki nam mogu pobliže pokazati pojam filozofije.
Recimo sokrat je dobro opisao filozofe
kad je izjavio: "Ja znam samo jedno, a to je da ništa ne znam."
Filozofija se često upravo drži tog područija,
ne znam ništa.
Ali kao što u današnje vrijeme u svakom kukolju ima žita, tako i u filozofskim mislima nađe se neka korisna misao nalik zrncu pjeska na plaži punoj pjeska.
Filozofija je više za zabavu.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 15:46   #12
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Filozofija je više za zabavu.
Kažu da su danas ljudi mozak shvatili za zabavu a mišiće za ozbiljno pa zato idu u teretane...ali za nas ovdje ima šanse...bez obzira na ovakve gore izjave...
Samson 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 15:49   #13
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
zašto ? (to je filozofija)
i što i kako ....

da, filozofija je traganje za smislom
Samson 888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 22:24   #14
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Recimo sokrat je dobro opisao filozofe
kad je izjavio: "Ja znam samo jedno, a to je da ništa ne znam."
.
Evo, sad znam još nešto.
Znam taj citat, al nisam znala da je to zapravo Sokratova definicija filozofije.
Koristila sam ga u krive svrhe, definitivno..
baricaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 15:51   #15
Quote:
baricaa kaže: Pogledaj post
Evo, sad znam još nešto.
Znam taj citat, al nisam znala da je to zapravo Sokratova definicija filozofije.
Koristila sam ga u krive svrhe, definitivno..
To niti je definicija filozofije niti se pouzdano zna da je Sokrat to izjavio.

Izjava predstavlja mudrost filozofa u spoznaji vrhunske mudrosti oko sebe, spoznaji vlastitog neznanja te stavu koji njegovom umu dopusta usvajanje novog.

Vecina u odredjenoj dobi procijeni da zna dovoljno i uskracuje si asimilaciju novog znanja.
Filozof uci dok je ziv.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 01:35   #16
U staro doba postojali su mudraci.

to si bili ljudi, koje su drugi doživljavali kao znalci, koji znaju kakav svijet jest, koja je uloga čovjeka u njemu, što treba činiti, kako se treba ponašati, čemu se može i treba težiti...

Prelaskom sa mitopoetskog na logičko razmišljanje u staroj Heladi, pojavljuje se uvid da je zapravo nemoguće čovjeku da stvarno bude mudar, da stvarno sigurno zna odgovore.

Tome se može samo težiti, može se nastojati, napredovati ka cilju dubljeg poznavanja istine. Zato filo-sofia: ljubav, odnosno težnja, nastojanje prema mudrosti.

Filozof uvijek promišlja sve oko sebe, ništa ne priznaje "zdravo za gotovo". Svaki "mudri" odgovor može se dovesti u pitanje. Tako filozofija postaje čak antipod mudrosti. Ali ti antipodi su ipak povezani: Sokrat kaže "znam samo da ništa ne znam", a bog Apolon ga, kroz usta proročice, ipak proglašava najmudrijim.

Teško je stalno biti kritičan i baš sve dovoditi u pitanje. Filo-sof u pravom smislu riječi može se biti samo kraće vrijeme. Inače se samo "slijedi neku filozofiju" (pa makar i svoju vlastitu).

To pak, da može čitav svijest i samoga sebe dovesti u pitanje, definira čovjeka kao "sapiensa".

Vidi prva četiri poglavlja ovdje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 03:30   #17
znam da filozofija sigurno nije cenzura!

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
U staro doba postojali su mudraci.
to iz iskustva ili .. trljala baba lan?

nego sto postoji u novo doba? .. mislim s cime se usporedjuje to staro doba .. ja vise neznam u kojem sam vremenu i s kim pricam
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 08:46   #18
Ukupna svjetska filozofija je sviranje k**** za male pare. Zato jer nije dala odgovor ni na jedno važno egzistencijalno pitanje - što jeste njena osnovna svrha i cilj - pa je to razlog što ona nema nikakvu praktičnu vrijednost. Onaj ko ju poznaje ništa ne dobija, niti onaj ko ju ne poznaje išta gubi. U oba slučaja i jedan i drugi samo znaju da ništa ne znaju.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 18:15   #19
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Ukupna svjetska filozofija je sviranje k**** za male pare. Zato jer nije dala odgovor ni na jedno važno egzistencijalno pitanje - što jeste njena osnovna svrha i cilj - pa je to razlog što ona nema nikakvu praktičnu vrijednost. Onaj ko ju poznaje ništa ne dobija, niti onaj ko ju ne poznaje išta gubi. U oba slučaja i jedan i drugi samo znaju da ništa ne znaju.
po mom misljenju prepotentna perspektiva svaka cast samo .. po cemu je vase misljenje o "filozofiji" vazno .. mozda zaradjujete vece pare pa je novcano vrijednije?
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 04:04   #20
F.A.Q

Quote:
po cemu je vase misljenje o "filozofiji" vazno .. mozda zaradjujete vece pare pa je novcano vrijednije?
Moje mišljenje o bezvrijednosti filozofije je važno po tome što je ISTINITO. Naravno, ono nije profitabilono, jer mi niko neće platiti za ovih par rčenica mog mišljenja koje sam na ovom forumu izrekao o filozofiji. Nasuprot profitabilnosti same filozofije za one koji se njome profesionalno bave, u koje ja ne spadam.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.