Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 22:54   #21
da živimo u njemačkoj svakako. ali kod nas?

nisam čuo još da kod nas netko HEPu prodaje struju

znam samo one koji od HEPa kupuju struju
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 23:00   #22
Quote:
Edgar kaže:
da živimo u njemačkoj svakako. ali kod nas?

nisam čuo još da kod nas netko HEPu prodaje struju

znam samo one koji od HEPa kupuju struju
Kako da ne, postoji opcija ako proizvodiš višak struje. Samo se trebaš dogovoriti.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 23:05   #23
da, takva je teroija

ali jel ima toga u praksi kod nas?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 23:40   #24
Kod nas je još uvijek češća varijanta "krađe struje sa bandere"...jednom sam pričao sa šefom Elektrodalmacije, kaže tip da im "munu" puno struje, ne znam više koja cifra, 400-500 miliona nečega je bilo

Al on je to tak normalno rekao, kao jebiga, to eto ukradu ...tko pitam ja; a ljudi-kaže on.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:18   #25
da naravno zaboravih naglasiti

- ima onih koji kupuju od HEPa
- ima onih koji kradu od HEPa

ali da ima onih koji im prodaju struju, e neznam , jel ima takvih
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:16   #26
Quote:
Luftwaffe kaže:
.... sve sam to vidio, velim - čak neke stvari i napravio, koje rade...
INTERESIRA me iskustva drugih, ovdje - kod nas...
Imam iskustva sa solarnom energijom odnosno energijom za dobivanje struje iz solarnih modula, trenutno razmišljam o vjetrogeneratoru iz Fićinog dinama koji ima 460 W i ponaša se kao generator,
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:59   #27
Ja sam se upustio u projekt vjetrenjača. Sad imam drugih briga pa to čeka.
Mike zaboravi dinamo, neće radit. Kod nas su slabi vjetrovi za to. Jedino riješenje bi moglo biti generator sam svoj majstor. Nije ga teško napravit samo treba kupit magnete koji baš i nisu tako jeftini. Uz malo truda bi se dalo kvalitetno odradit posao i dobit besplatnu struju za vikendicu.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 18:22   #28
Quote:
mike06 kaže:
Imam iskustva sa solarnom energijom odnosno energijom za dobivanje struje iz solarnih modula, trenutno razmišljam o vjetrogeneratoru iz Fićinog dinama koji ima 460 W i ponaša se kao generator,
Gdje si nabavljao solarne module, kolike snage i po kojoj cijeni
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 18:28   #29
...Astonn je u pravu što se tiče "dinama".
"dinamu" treba cca. 800-1000 o/min da bi dao 12 V, alternator je puno bolji, ovisno o tipu -treba mu cca.200-400 o/min.
U OBA slučaja problem je "pobuda" rotora - da bi postao elektromagnet..radim i na tome na jednom malom "Kawasaki" alternatoru.
Naime dok nema vjetra ili dok je relativno slab, rotor alternatora se slobodno vrti = nema proizvodnje struje. Pri povećanom vjetru, iz akumulatora šaljem cca. 2 A za "pobudu" rotora alternatora -ALI sada dobivam (ovisno o snazi vjetra) ... čak do 10 A - što znači da sam: + 8A.
Kako vjetar slabi, u jednom trenutku prekidam dovod struje za "pobudu"... itd. Naravno, to ne radim ja - nego automatika.
.................................................. .................................................. .
Na fotografiji s vjetrenjačom je ručno napravljen generator, rotor mu je od snažnih permanentnih magneta - koje je, nažalost, jako teško nabaviti
.................................................. .................................................. .
....kako sve te experimente radim dolje na moru, vjetra imam u izobilju. Ne koristim nikakav prijenos / getribu - propeleri su direktno na osovini. Iz iskustva sam naučio da sve radim s 300 % faktorom sigurnosti i čvrstoće... naime, spomenuta "elektro-vjetrenjača" izdržala je udare bure od gotovo 180-200 km/ sat, prošle zime. Podsjetio bih, u okolici, bura je prevrnula jedan kamion, na aerodromu Grobnik bura je okrenula avion naopačke...
.................................................. ............................................
Experimente sam naravno radio pri slabijem vjetru... cca. 20-30...50 km /h....
na osovini generatora mjerio sam cca. 300-500...2000 o/min
************************************************** ****
************************************************** ****
Da li sam odjavio "Elektru" ? Ne, nisam još....
A što se tiče eventualne prodaje struje... ??? kao prvo: ovo je igračka, u kombinaciji s par kolektora... to je dovoljno za jedno domaćinstvo....kao drugo: mislim da to još kod nas nije definirano... u Sloveniji je
.................................................. .........................
Sunčani kolektori ? domaći Končar Split 1 A , slabi, ali jeftini...

Zadnje uređivanje Luftwaffe : 15.01.2007. at 19:15.
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 19:22   #30
Quote:
Luftwaffe kaže:
Da li sam odjavio "Elektru" ? Ne, nisam još....
A što se tiče eventualne prodaje struje... ??? kao prvo: ovo je igračka, u kombinaciji s par kolektora... to je dovoljno za jedno domaćinstvo....kao drugo: mislim da to još kod nas nije definirano... u Sloveniji je
da znao sam, da vjerojatno nisi i vjerujem da prodaja struje kod nas nije definirana

no u svakom slučaju hvalevrijedan pokušaj

možda tog abude više kod nas pa se onda i ta prodaja definira
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 21:56   #31
...par slika i kratki video (4.39MB, u rar-u)

generator/samogradnja dijelovi napon/struja
video (4.39MB, u rar-u)
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:51   #32
topla voda... slika jednostavnog / primitivnog sunčanog kolektora za toplu vodu... provjereno radi !!!
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 09:24   #33
Quote:
Luftwaffe kaže:
"dinamu" treba cca. 800-1000 o/min da bi dao 12 V, alternator je puno bolji, ovisno o tipu -treba mu cca.200-400 o/min.
Ovo vrijedi kada je dinamo ili alternator već dobio pobudu. Da bi regler na dinamu uključio treba mu oko 1200 o/min dok alternatoru treba 800. Naravno sve ovisi o tipu. Nakon toga broj okretaja se može smanjiti i pasti na ove vrijednosti koje si ti naveo.

Ja sam pronašao u staim brojevima SAM-a nacrte i počeo raditi prema njima. Poslije sam skužio da to neće raditi baš zbog slabog vjetra i potrebnog broja okretaja. Oni su stavili dva reduktora 1:3. 100 okretaja propelera bi bilo 900 generatora. To bi značilo da brzina vjetra mora biti minimalno 8 m/s da regler uključi i filao bi do negdje 4 m/s. Ja toliko vjetra za pobudu nemam. Zato moram ići na ovu varijantu Low RPM generatora tako da sa cca 200 - 400 o/min on fila akumulator.

Koliki je promjer tvog propelera? Čini mi se dosta mali. Gdje si nabavio magnete i po kojoj cijeni?

Na nekom forumu sam pročitao da u mikrovalnoj ima nekih magneta i da bi oni bili dobri??? Znaš li što o tome?

Ajd podijeli s nama detaljnu shemu generatora.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 15:49   #34
Quote:
Astonn kaže: Pogledaj post
Na nekom forumu sam pročitao da u mikrovalnoj ima nekih magneta i da bi oni bili dobri??? Znaš li što o tome?
hm
a koja je sema sa magnetima iz kopirke
davno sam nes nacul o njima
al se sad bome nemogu sjetit kaj je bilo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 16:58   #35
... kao što sam i u prethodnom tekstu napisao... je, slažem se / pobuda rotora dinama / ili alternatora... to je problem, mali broj okretaja. Zato i experimentiram s malim alternatorom s Kawasaki-a - kojem radim neke prepravke. Naime, jako je dobro napravljen - a i dimenzije su mu tipično Japanske male...
Sjećam se "elektro-vjetrenjače" iz SAM-a. Kao getribu su koristili ručnu bušilicu ili sl. ??? Ali, to je JAKO BUČNO !!! Ja ne želim nikakvu getribu / prijenos prvenstveno zbog buke... Ukoliko si čuo, glavni protivnici naših vjetro-elektrana na Pagu, upravo spominju buku - koju proizvode ne samo propeleri sječom zraka, već i getriba ( s prijenosom čak do 1 : 1500 )
U Zg sam radio vjetrenjaču promjera 2,20 m...jedna ljetnja oluja uništila je !
Na moru, vjetrenjača sa slike ima promjer 75-80 cm ... i to je previše !
... već spomenuti prepravljeni Kawasaki alternator, pokretati će propeleri promjera 60 cm - a, dobivati ću do cca. 8-10 A

Permanentni MAGNETI su jako veliki problem. Ne samo nabavka, već i "pripasivanje", ukoliko ne odgovaraju dimenzijama. Nesmiješ piliti, zato samo zarežeš i - jednim udarcem drvenog malja prepoloviš ga...
Sa slike, plavi magneti su neki francuski omekšivači vode...dok crveni - komadi magneta velikog zvučnika
Mikrovalka ? magneti ? megatron ?... neznam, mislim da su to elektromagneti...stvarno neznam....

rotor-detalj stator-kućište stator-Fe generator
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 23:36   #36
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da znao sam, da vjerojatno nisi i vjerujem da prodaja struje kod nas nije definirana

no u svakom slučaju hvalevrijedan pokušaj

možda tog abude više kod nas pa se onda i ta prodaja definira
već je definirana, odavno. sve je predviđeno u zakonu.
al nemoj očekivati da će sad masovno ljudi postat proizvođači energije... misliš da je to masovna pojava u EU?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 00:00   #37
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
već je definirana, odavno. sve je predviđeno u zakonu.
al nemoj očekivati da će sad masovno ljudi postat proizvođači energije... misliš da je to masovna pojava u EU?
Ma znam ja, naši Zakoni su divni....smao kako se provode

dali znaš ikoga tko je prodao struju HEPu ili si bar načuo od nekoga da netko......

da li je masovna pojava u EU...? neznam da li je masovna...ali nije neuobičajna, po njemačkoj recimo
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 00:09   #38
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Ma znam ja, naši Zakoni su divni....smao kako se provode

dali znaš ikoga tko je prodao struju HEPu ili si bar načuo od nekoga da netko......

da li je masovna pojava u EU...? neznam da li je masovna...ali nije neuobičajna, po njemačkoj recimo
kakve veze ima provedba zakona s tim? ako imaš viška struje, ponudi je HEP-u... znaš nekoga da je to pokušao, pa nije uspio?

isto tako ja ne znam nikoga u Njemačkoj da prodaje struju njemačkoj elektroprivredi...

ako znaš pouzdano, ako imaš neke podatke, onda ih iznesi. na koji način to Njemci rade, kako proizvode struju...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 00:49   #39
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
kakve veze ima provedba zakona s tim? ako imaš viška struje, ponudi je HEP-u... znaš nekoga da je to pokušao, pa nije uspio?
a) pa mene osobno baš zanima ta provedba zakona, da li se provodi
b) neznam nikoga tko je to pokušao
c) neznam nikoga tko je odbijen

da li imaš odg. na vlastita pitanja, ako imaš reci, iskreno me zanima

Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
isto tako ja ne znam nikoga u Njemačkoj da prodaje struju njemačkoj elektroprivredi...
ja ne poznajem osobno nikoga u njemačkoj tko prodaje RWE struju, ali poznajem ljude koji ih poznaju

Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
ako znaš pouzdano, ako imaš neke podatke, onda ih iznesi. na koji način to Njemci rade, kako proizvode struju...
pouzdano tipa koliko KWh (MWh, TWh ) neznam. ali koliko znam da je privatna proizvodnja struje čak i stimulirana od države (pri nabavci opreme - povrat poreza, subvencije isl) - jer se radi o obnovljivim izvorima (sunce, vjetar) kao što se stimulira npr i izmjena stolarije...ali ne na način kao kod nas da ti vrate pdv (tj. dio pdv-a) već kroz subvencije.

budući da si ekonomista onda znaš da njemačka ima jedan od najrazvijenih sustava porezne politike, politike subvencija i socijalnih transfera na svijetu.

tamo nema šanse da si netko sam ispuni poreznu prijavu, kao što to večina napravi kod nas i to kroz par minuta. tamo bez poreznog savjetnika nema šanse da predaš poreznu prijavu, a i njegovo savjetovanje košta, pa onda znaš koliku lovu mogu izvući ako su ga spremni platiti. ako ćeš tvrditi da znaš ljude koji su si sami ispunjavali porezne prijav epo njemačkoj onda to znači ili da znaš njihovog poreznog savjetnika ili da znaš čovjeka koji od njih nije izvukao dovoljno love a živi u uvjerenju da je

ako očekuješ od mene da pošaljem sheme, nacrte i izračune proizvodnje onda lagano mislim d aćeš ostati razočarn
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 01:38   #40
gle, činjenica je da zakon postoji i ako želiš možeš prodavat struju.
a to nije jednostavno, ni ovdje a ni u Njemačkoj. to što si rekao je totalno paušalno, "ja znam nekoga ko zna..." i to samo zato što je to Njemačka...
Njemačka nam može i treba biti uzor, ali ne treba ni s tim pretjerivati...

što se tiče prijave poreza (ne znam otkud sad to???), evo ti informacija: ja sam sam sebi a i prijateljima popunjavao porezne prijave kad smo radili u SAD-u (a isto činim i tu kod nas). nije nikakva velika mudrost... to što netko ne zna popunit poreznu prijavu, govori o njemu osobno, a ne o državi...

Edgare, nisam razočaran što nisi ponudio njemačke nacrte i izračune, ali jesam zato što si i ti ovime pokazao hrvatski jal i pesimizam (sve tuđe je dobro, ništa naše ne valja), što je po mom mišljenju naš najveći problem. jesi li znao da su Hrvati 5. najpesimističniji narod na svijetu?

a ti kao ekonomist dobro znaš što za nacionano gospodarstvo znači optimizam.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.