Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2013., 11:04   #1
Računi za predujam od 01.07.2013.

Evo još malo materijala za raspravu/zbunjivanje/psovanje...:
Novi pravilnik o PDV, Članak 159.
(1) Za primljene predujmove, odnosno uplate koje su izvršene prije isporuke dobra ili obavljene usluge mora se izdati račun u smislu članka 79. stavka 1. Zakona. Izdani račun za predujam je isprava u smislu i za potrebe Zakona.
(2) Pri isporuci dobara odnosno obavljanju usluge izdaje se račun u kojem porezni obveznik od obračunanog PDV-a po tom računu umanjuje PDV obračunan na primljeni predujam. Na tom računu porezni obveznik navodi i broj izdanog računa za primljeni predujam.

????
Ja ovo mogu protumačiti samo tako da više nije dopušteno izdavati storno računa za predujam, već se sve mora iskazati u računu za isporuku!?!?!?!
A što ako sam uzeo gotovinski predujam od kupca na 125 kuna, zaračunao i platio porez 25 kn, i on dođe i uzme kruh za 125 kn? Jel mi onda porez negativan u računu za isporuku? A ako uzme kruha za 300 kn i traži da mu 125 kuna stavim na predujam, a ostalo plati kešom? Kako iskazati rekapitulaciju poreza?

Onome tko mi na ovo da odgovor -


Izvojeno iz teme PDV nakon ulaska u EU.

Zadnje uređivanje lili p. : 08.07.2013. at 17:44. Reason: razdvajanje tema
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 20:22   #2
Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Evo još malo materijala za raspravu/zbunjivanje/psovanje...:
Novi pravilnik o PDV, Članak 159.
(1) Za primljene predujmove, odnosno uplate koje su izvršene prije isporuke dobra ili obavljene usluge mora se izdati račun u smislu članka 79. stavka 1. Zakona. Izdani račun za predujam je isprava u smislu i za potrebe Zakona.
(2) Pri isporuci dobara odnosno obavljanju usluge izdaje se račun u kojem porezni obveznik od obračunanog PDV-a po tom računu umanjuje PDV obračunan na primljeni predujam. Na tom računu porezni obveznik navodi i broj izdanog računa za primljeni predujam.

????
Ja ovo mogu protumačiti samo tako da više nije dopušteno izdavati storno računa za predujam, već se sve mora iskazati u računu za isporuku!?!?!?!
A što ako sam uzeo gotovinski predujam od kupca na 125 kuna, zaračunao i platio porez 25 kn, i on dođe i uzme kruh za 125 kn? Jel mi onda porez negativan u računu za isporuku? A ako uzme kruha za 300 kn i traži da mu 125 kuna stavim na predujam, a ostalo plati kešom? Kako iskazati rekapitulaciju poreza?

Onome tko mi na ovo da odgovor -

Napisat ću što mislim o tome, nije puno, ali toliko razumijem. Možda ima i bolji način, ali ga ne "vidim".

Treba riješiti samo predujmove u zemlji, a ne i unaprijed primljene uplate iz inozemstva (ili date u inozemstvo), budući da za ino-predujmove ne postoji obveza izdavanja računa za predujam jer po njima ne nastaje nikakva porezna obveza.

Nigdje više ne stoji da za predujmove u zemlji moramo voditi posebnu evidenciju (barem sam je ja imala do 30.06.), pa ispada, budući da nisu spomenuti u posebnim evidencijama (štura rečenica u Pravilniku o tome ) da ih trebamo uvoditi direktno u URU ili IRU i obavezno povezivati s računom.

Mislim da bi trebali zadržati dosadašnji način (račun za predujam, storno računa za predujam, račun) jer ćemo se svi skupa pogubiti ko ovce. Jedino na taj stari način ćemo znati gdje smo stali, a to je i najvažnije znati kad dođe ekipa u nadzor poslovnih knjiga. Nigdje u Pravilniku ne piše da je to zabranjeno.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 08:08   #3
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi trebali zadržati dosadašnji način (račun za predujam, storno računa za predujam, račun) jer ćemo se svi skupa pogubiti ko ovce. Jedino na taj stari način ćemo znati gdje smo stali, a to je i najvažnije znati kad dođe ekipa u nadzor poslovnih knjiga. Nigdje u Pravilniku ne piše da je to zabranjeno.
Ne piše nigdje da je zabranjeno, ali se kosi sa onime što je Pravilnikom propisano. Boldani dio u mom prethodnom postu mi govori da, budući da od sada moramo porez iskazan u računu za predujam 'stornirati' skupa sa porezom u računu za isporuku, više nema mogućnosti izdavanja storno računa za predujam, jer što bismo onda u njemu prikazali u obračunu poreza ?
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 13:02   #4
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Napisat ću što mislim o tome, nije puno, ali toliko razumijem. Možda ima i bolji način, ali ga ne "vidim".

Treba riješiti samo predujmove u zemlji, a ne i unaprijed primljene uplate iz inozemstva (ili date u inozemstvo), budući da za ino-predujmove ne postoji obveza izdavanja računa za predujam jer po njima ne nastaje nikakva porezna obveza.

Nigdje više ne stoji da za predujmove u zemlji moramo voditi posebnu evidenciju (barem sam je ja imala do 30.06.), pa ispada, budući da nisu spomenuti u posebnim evidencijama (štura rečenica u Pravilniku o tome ) da ih trebamo uvoditi direktno u URU ili IRU i obavezno povezivati s računom.

Mislim da bi trebali zadržati dosadašnji način (račun za predujam, storno računa za predujam, račun) jer ćemo se svi skupa pogubiti ko ovce. Jedino na taj stari način ćemo znati gdje smo stali, a to je i najvažnije znati kad dođe ekipa u nadzor poslovnih knjiga. Nigdje u Pravilniku ne piše da je to zabranjeno.
nama su na seminaru rekli i da za predujmove iz inozemstva treba izdati račun za predujam samo što se račun za predujam se izdaje bez pdv-a ako je i temeljna usluga za koji je predujam primljen tog karaktera, dakle biti će bez pdv-a.

Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Ne piše nigdje da je zabranjeno, ali se kosi sa onime što je Pravilnikom propisano. Boldani dio u mom prethodnom postu mi govori da, budući da od sada moramo porez iskazan u računu za predujam 'stornirati' skupa sa porezom u računu za isporuku, više nema mogućnosti izdavanja storno računa za predujam, jer što bismo onda u njemu prikazali u obračunu poreza ?
ma meni to komplicira stvari. pa ako sam u 7 mj izdala račun za predujam od 500kn,u obrazac pdv za 7mj mi ulazi taj pdv a onda u 8 mj izdam storno računa za predujam -500kn i račun za pruženu uslugu na 700kn i računica štima i baš me briga, ja ću i dalje tako.... u stornu računa je pdv u - kad se to zbroji sa pdv + u računu za uslugu u obrazac pdv ide iznos koji i treba ići, samo razlika.

Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Ide li i iznos usluge obavljene od strane EU prijevoznika istovremeno u obvezu i pretporez ili samo u obvezu. Odnosno, jesmo li oslobođeni PDVa na usluge EU prijevoznika?
ja samo sada zbog onog čl.197 iz pravilnika st.4 ((4) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka mora na računima navesti oznaku R-2, a pretporez može odbiti u obračunskom razdoblju u kojem je račun plaćen.) sada više ne kužim da li i obrtnici istovremeno za ove usluge vezano za reverse charge istovremeno obračunavaju pdv i iskazuju pretporez ili ne?!
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 00:30   #5
Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Ne piše nigdje da je zabranjeno, ali se kosi sa onime što je Pravilnikom propisano. Boldani dio u mom prethodnom postu mi govori da, budući da od sada moramo porez iskazan u računu za predujam 'stornirati' skupa sa porezom u računu za isporuku, više nema mogućnosti izdavanja storno računa za predujam, jer što bismo onda u njemu prikazali u obračunu poreza ?
Da, tako govori članak 159. Pravilnika i trebali bi se toga držati, ali..... imam osjećaj da će taj članak Pravilnika ostati mrtvo slovo na papiru (daj Bože da sam u pravu).

Zašto?
Pravilnik traži da Račun za predujam ima sve elemente Računa, a to nije u prirodi predračuna.
Netko može predujmiti 30% novaca za buduću isporuku. Pa što ću onda? Cijepati jediničnu cijenu na postotak učešća plaćanja predračunom? (karikiram, nemoj me ozbiljno shvatiti). Želim samo napisati da onaj tko je to stavio u Pravilnik je mala beba.

Drugo: primitak predračuna je bilančna promjena (žiro-račun prima; obveza za primljeni predračun nastaje).
Izdavanje računa je tek promjena koja djeluje na uspješna konta (prihode).

I sad netko hoće da spojim babe i žabe.

Ranije sam izdala predračun, stornirala ga i izdala račun. I samo se račun knjižio na prihode.
Sad jedno piše na računu, to jedno "ganjam" po knjigama IRE ili URE u dvije stavke, a treće knjižim u prihode.
Pa nije valjda mala beba zamislila da ću prihodovati predračun?

Znam da je porezna evidencija jedna stvar, a financijsko knjigovodstvo (salda konti) druga stvar, ali .... zašto komplicirati?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 09:36   #6
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, tako govori članak 159. Pravilnika i trebali bi se toga držati, ali..... imam osjećaj da će taj članak Pravilnika ostati mrtvo slovo na papiru (daj Bože da sam u pravu).

Zašto?
Pravilnik traži da Račun za predujam ima sve elemente Računa, a to nije u prirodi predračuna.
Netko može predujmiti 30% novaca za buduću isporuku. Pa što ću onda? Cijepati jediničnu cijenu na postotak učešća plaćanja predračunom? (karikiram, nemoj me ozbiljno shvatiti). Želim samo napisati da onaj tko je to stavio u Pravilnik je mala beba.

Drugo: primitak predračuna je bilančna promjena (žiro-račun prima; obveza za primljeni predračun nastaje).
Izdavanje računa je tek promjena koja djeluje na uspješna konta (prihode).

I sad netko hoće da spojim babe i žabe.

Ranije sam izdala predračun, stornirala ga i izdala račun. I samo se račun knjižio na prihode.
Sad jedno piše na računu, to jedno "ganjam" po knjigama IRE ili URE u dvije stavke, a treće knjižim u prihode.
Pa nije valjda mala beba zamislila da ću prihodovati predračun?

Znam da je porezna evidencija jedna stvar, a financijsko knjigovodstvo (salda konti) druga stvar, ali .... zašto komplicirati?
I mi sad muku mučimo s ovime i ne znam kak da to riješimo.
Mi imamo proizvodnju, isključivo izlaz robe i ne znam kako da knjižim predujam sa svim elementima računa, da ide u IR-e a da ga ne storniram jer robu ne mogu pisati na predujam jer nije ni izašla a ako ga ne storniram nego umanjim račun za taj iznos kako povezati robno sa svim tim
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 14:02   #7
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
I mi sad muku mučimo s ovime i ne znam kak da to riješimo.
Ne razumijem ovo što kažeš: knjiženje predračuna? Predračun nije knjigovodstveni dokument.

U računu za predujam ne navodiš nikakvu robu, to ti je jednostavno račun sa jednom stavkom i na to obračunati PDV. A za storno predujma - račun treba imati tu mogućnost da uz robu napraviš ispravak PDV-a. Malo je zahtjevno, ali nije ništa novo, ako si vidjela račune iz EU već godinama se to radi tako da račun ima dva iznosa na kraju računa: iznos računa, iznos za platiti, a to je iznos računa umanjen za predujam. Tako da imaš tu sve što je potrebno i za saldakonti i za glavnu knjigu i za IRU.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 14:07   #8
ja mislim da moj program zaizradu nema te mogućnosti, bar ja ne vidim (synesis; pa ako netko zna kako to u njemu izvesti molim za pomoć)
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 15:32   #9
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, tako govori članak 159. Pravilnika i trebali bi se toga držati, ali..... imam osjećaj da će taj članak Pravilnika ostati mrtvo slovo na papiru (daj Bože da sam u pravu).

Zašto?
Pravilnik traži da Račun za predujam ima sve elemente Računa, a to nije u prirodi predračuna.
Netko može predujmiti 30% novaca za buduću isporuku. Pa što ću onda? Cijepati jediničnu cijenu na postotak učešća plaćanja predračunom? (karikiram, nemoj me ozbiljno shvatiti). Želim samo napisati da onaj tko je to stavio u Pravilnik je mala beba.

Drugo: primitak predračuna je bilančna promjena (žiro-račun prima; obveza za primljeni predračun nastaje).
Izdavanje računa je tek promjena koja djeluje na uspješna konta (prihode).

I sad netko hoće da spojim babe i žabe.

Ranije sam izdala predračun, stornirala ga i izdala račun. I samo se račun knjižio na prihode.
Sad jedno piše na računu, to jedno "ganjam" po knjigama IRE ili URE u dvije stavke, a treće knjižim u prihode.
Pa nije valjda mala beba zamislila da ću prihodovati predračun?

Znam da je porezna evidencija jedna stvar, a financijsko knjigovodstvo (salda konti) druga stvar, ali .... zašto komplicirati?

Podižem ovu temu.
Imam sada uplatu jednog predujma za građ.radove koji će se vjerojatno završiti u kolovozu. Situacija će biti ovjerena u kolovozu ili rujnu.
I tu su dvije dileme: što sa uplatom obzirom na gore navedeno u vezi predračuna i što sa plaćanjem pdv, obzirom da se neće niti iskazivati na računu-jel moguće da bezbrižno čekam izdavanje računa (situacije) bez obaveze plaćanja tog pdv-a putem predujma i poslije bez storniranja predujma? Strah me jer je velik iznos pa želim biti 100% sigurna i na vrijeme znati, a to je ovih dana taaako teško..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 15:42   #10
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja mislim da moj program zaizradu nema te mogućnosti, bar ja ne vidim (synesis; pa ako netko zna kako to u njemu izvesti molim za pomoć)
Nemamo još novi PDV modul, pa nabadam bez veze
Ako nam programski to na neki načn ne olakšaju jedino što mi pada na pamet je ručno iskontirati račun - storno sve po predujmu i zadužiti sve po računu. + i - bi trebali dati dobar rezultat

Prijenos obveze za građevinare mi još nije "sjeo". Tek sam se vratila sa seminara i lagano mi bruji sve u glavi.

Quote:
BampY kaže: Pogledaj post

Poanta je na onome: kada PRIMIŠ račun, a ne kada je izdan račun (recimo da je to drugim riječima datum računa).
Mislim da je to neispravno tumačenje jer postoje rokovi koji te obavezuju kad moraš izdati račun, tako da se gleda datum računa i dalje.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 15:47   #11
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nemamo još novi PDV modul, pa nabadam bez veze
Ako nam programski to na neki načn ne olakšaju jedino što mi pada na pamet je ručno iskontirati račun - storno sve po predujmu i zadužiti sve po računu. + i - bi trebali dati dobar rezultat
a ako imaš obrt a ne dvojno knjigovodstvo? ako ja izdam račun na puni iznos i nigdje u tijelu računa ne provedem umanjenje za iznos danog predujma i zatvorim plaćanje samo u iznosu ostatka računa (dakle umanjeno za iznos predujma), dio računa će mi se vući kao otvoren
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 15:53   #12
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
a kao imaš obrt a ne dvojno knjigovodstvo?


Primiš predujam - napraviš račun osnovica + PDV= iznos
Izvršiš uslugu ili isporučiš dobro, radiš račun na kojem navodiš cijenu za isporučeno što već i navodiš da je po računu za primljeni predujam broj xy, obračunato i naplaćeno toliko i toliko osnovice + PDV-a. Za razliku dobiješ što ti još trebaju uplatiti i koliko još PDV-a trebaš platiti državi.

Edit: Sad vidim da si editirala post.
Ne može ti se dio računa voditi ko otvoren, ako si primila za taj dio predujam.
Mislim da je kvaka u tome da se izdaje račun u konačnom iznosu. Dakle, završni račun odmah umanjiš za primljeni predujam i opet ti ostaje samo razlika za uplatu.
Ne izdajem račune iz programa, pa zaista ne znam kako to povezati s robno materijalnim, ali kontam da će otpremnica biti dovoljna.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:00   #13
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nemamo još novi PDV modul, pa nabadam bez veze
Ako nam programski to na neki načn ne olakšaju jedino što mi pada na pamet je ručno iskontirati račun - storno sve po predujmu i zadužiti sve po računu. + i - bi trebali dati dobar rezultat

Prijenos obveze za građevinare mi još nije "sjeo". Tek sam se vratila sa seminara i lagano mi bruji sve u glavi.



Mislim da je to neispravno tumačenje jer postoje rokovi koji te obavezuju kad moraš izdati račun, tako da se gleda datum računa i dalje.

Da li obveza izdavanja računa za predujam postoji i ako nema obveze plaćanja pdv-a, a kupac ne traži račun za predujam jer za to nema niti interesa (sve u RH)?
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:06   #14
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
Da li obveza izdavanja računa za predujam postoji i ako nema obveze plaćanja pdv-a, a kupac ne traži račun za predujam jer za to nema niti interesa (sve u RH)?
Nema obaveze plaćanja PDV-a? Od kad i za što?

Koliko ja znam nije ukinuta obaveza, ali držim da u ovom času ništa ne znam
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:09   #15
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nema obaveze plaćanja PDV-a? Od kad i za što?

Koliko ja znam nije ukinuta obaveza, ali držim da u ovom času ništa ne znam
Vidi moj pretprošli post.. jako su nas ove godine... jako, tko se snađe taj je pravi.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:13   #16
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
Vidi moj pretprošli post.. jako su nas ove godine... jako, tko se snađe taj je pravi.
Građevinar



Koliko sam ja upratila ti samo imaš prijenos obveze na investitora. Dakle obaveza i dalje postoji, ali je ne ispunjavaš ti nego prenosiš dalje. Tako da ne vidim logike u neizdavanju računa.

Ključni dio - ne vidim logiku
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:21   #17
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Građevinar



Koliko sam ja upratila ti samo imaš prijenos obveze na investitora. Dakle obaveza i dalje postoji, ali je ne ispunjavaš ti nego prenosiš dalje. Tako da ne vidim logike u neizdavanju računa.

Ključni dio - ne vidim logiku
Ma ok za obvezu, ali ja sam mislila na to da ne postoji obveza uplate pdv-a. Račun će biti izdan, ali zar moram onda i račun za predujam, mislim ak si mogu malo olakšat... svaki papir manje dobrodošao. kao npr stat. fini tromjesečni ove godine.

Malo više građevinarcima o tome:

Graditeljske usluge

Subota, 29.06.2013.


Nevjerojatna novost je da se graditeljske usluge mogu isporučivati drugom poreznom obvezniku bez zaračunavanja i iskazivanja PDV-a na izlaznom računu. To proizlazi iz čl. 75. st. 3. pod a) Zakona o PDV-u. Koje su to usluge građenja, objavili smo i u časopisu br. 7/13 str. 106.

Pravilnik o PDV-u proširuje obuhvat izvoditelja usluga građenja u koje sada spadaju i projektanti te "…drugi poslovi u vezi s građevinskim objektom". Koji su to poslovi, to nije potanje propisano. S obzirom na takav širi pristup, u poslovima građenja sudjeluju i geodeti, ali vjerojatno ne i betonare koje isporučuju beton na objekt građenja. Ovo potonje je za dodatno objašnjenje Porezne uprave.

Usluge nadzornih inženjera također su uvrštene u usluge građenja i ako su u odnosu s drugim poreznim obveznikom, također izdaju račun s prijenosom porezne obveze. Proširenje usluga građenja odnosi se i na iznajmljivanje strojeva i opreme za izgradnju ili rušenje, ali kad je to s rukovateljem. Npr. najam krana (dizalice), bagera i sl. s radnikom koji upravlja strojem također se smatra uslugom građenja.

Poslovi građenja ne odnose se samo na nove objekte nego i na rekonstrukciju i popravke (održavanje) građevinskih objekata drugih poduzetnika, uz prijenos porezne obveze.

Nastanak porezne obveze i dalje se veže uz ovjeru građevinske situacije od strane nadzornog inženjera. To nam je iznenađenje s obzirom na to da je Pravilnik o PDV-u ponovio "stari problem" koji sada može "koštati" plaćanja PDV-a naručitelja radova kad zbog naknadne ovjere situacije neće moći priznati pretporez u istom poreznom razdoblju u kojem je izdan račun iz prenesene porezne obveze, itd. To je čak i u suprotnosti s temeljnom definicijom trenutka oporezive isporuke, koja se u stvari sada negira kada su oni stvarno izvedeni prema datumu isporuke izvođača radova, nego tek kad to ovjeri nadzorni organ. Prema logici iz Pravilnika, porezna obveza nastaje ne kad to jest nego se prenosi na trenutak ovjere koje može biti i u drugom obračunskom razdoblju (mjesecu). Što u slučaju kad te ovjere nema, pa u odnosima prema podizvođačima, u poslovima održavanja i popravaka, itd.?

Ovaj tekst pišemo kao nastavak problematike koju smo započeli obrađivati u RRiF-u br. 7/13. str. 103. a koja se "pravodobnim" donošenjem propisa sada može tumačiti drukčije – ne u duhu Zakona o PDV-u i Direktivi broj 112/2006 već na stari način, kao da se ništa nije promijenilo.

V.B.

Zadnje uređivanje chestnut : 08.07.2013. at 16:26. Reason: citat
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:31   #18
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Mislim da je to neispravno tumačenje jer postoje rokovi koji te obavezuju kad moraš izdati račun, tako da se gleda datum računa i dalje.
Je, i ja bi rekao da je to neispravno tumačenje, ali eto, još jednom pročitaj što piše u tom članku, ali bez tumačenja...

Da ne bi ispalo kao kod kredita: čovjek uzme kredit i protumači na svoj način, a kada treba vraćati onda tumači banka... Kad pravnici uzmu stvar u svoje ruke, svaka riječ je važna itekako.

Čekaj, a to za rokove računa - koji rokovi? Ako ne izdaš račun, porez svejedno moraš obračunati.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:33   #19
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Primiš predujam - napraviš račun osnovica + PDV= iznos
Izvršiš uslugu ili isporučiš dobro, radiš račun na kojem navodiš cijenu za isporučeno što već i navodiš da je po računu za primljeni predujam broj xy, obračunato i naplaćeno toliko i toliko osnovice + PDV-a. Za razliku dobiješ što ti još trebaju uplatiti i koliko još PDV-a trebaš platiti državi.

Edit: Sad vidim da si editirala post.
Ne može ti se dio računa voditi ko otvoren, ako si primila za taj dio predujam.
Mislim da je kvaka u tome da se izdaje račun u konačnom iznosu. Dakle, završni račun odmah umanjiš za primljeni predujam i opet ti ostaje samo razlika za uplatu.
Ne izdajem račune iz programa, pa zaista ne znam kako to povezati s robno materijalnim, ali kontam da će otpremnica biti dovoljna.
E pa ovaj dio ne kužim kako izvesti u modulu prodaja tj kako to navesti na računu otvoriti novu šifru artikla/usluge koju ću nazvati uplaćeno po predujmu i tu stavku na računu prikazivati sa minusom? Karikiram novi izgled računa u modulu prodaja u nastavku;
Rubrike su: red.br, naziv usluge, J.mj, PDV %, količina, cijena, iznos


1. Usluga prijevoza, kom, 25, 1, 1.000,00, 1.000,00
2.Uplaćeno po predujmu, kom, 25, 1, -200,00, -200,00
__________________________________________________ _______

PDV25%(Osn:800,00kn) 200,00
_______
Ukupno kn: 1.00,00


uf, umorna sam danas....

Zadnje uređivanje vejanka : 08.07.2013. at 16:44.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 16:39   #20
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
I mi sad muku mučimo s ovime i ne znam kak da to riješimo.
Mi imamo proizvodnju, isključivo izlaz robe i ne znam kako da knjižim predujam sa svim elementima računa, da ide u IR-e a da ga ne storniram jer robu ne mogu pisati na predujam jer nije ni izašla a ako ga ne storniram nego umanjim račun za taj iznos kako povezati robno sa svim tim
U vezi robnog je ovo vrlo zanimljivo pitanje-roba nije ušla na skladište niti izašla u trenutku primitka predujma, a predujam treba imati sve elemente računa (robu?)
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.