Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2017., 20:50   #5981
Quote:
pesdewschegg kaže: Pogledaj post
Upravo to. Zelim biti najbolji. Dok disem, tezit cu boljemu - to je u prirodi poduzetnistva.

Fali tebi testosterona.

Uspjeh je zacrtavati nove ciljeve i ostvarivati ih. Naravno, sve ovisi o tome gdje je start i kakav je svjetonazor u glavi.

Ja samo zelim stimulirati ambicioznije i obrazovanije s dobrim znanjem jezika koji su zaglavili na Balkanu - da se moze i ozbiljniju lovu zaraditi uz nesto rizika.
Pa ciljevi su dobri, samo moraju biti realni i ostvarljivi jer inače će biti frustracije.

Mislim dobar je cilj je stići do 50k u godini ako imaš 40k. Los cilj je u tom trenu sebi postaviti cilj od 100k itd. Možes sebe motivirati i biti ponosan na sebe sa puno mali ciljeva koji daju zadovoljstvo jer ih stižeš a jedan nerealan cilj te može i ubiti u samopouzdanju.
Mislim da je uspjeh neki realni dugotrajni budžet. Znaš da je budžet svaku godinu veći i da određene osobe dobiju ako se taj budžet ostvari dobivaju premije. Tako možeš i privatno i sam sebe nagraditi sa nečim kada stigneš te ciljeve. kao kad budem stigao plaću/zaradu od 100k idem na Hawaii.

Pa naravno da se može zaraditi i može se zbog veće ponude i bolje napredovati jer evo nemoras biti sretan da imaš posao kao u nekim strukama u Hrvatskoj.

Ne fali meni testosteron nego mi nisu ciljevi nikad bili u smislu postati broj jedan u nečemu nmu tom i tom roku, nego evo recimo rast od 15%, ako je druga kompanija 50% ispred nas, nemogu ja sebi postaviti cilj da ću ih u 3 stići jer mogu oni imati izvanredno jake godine ili izvanredno loše. Moj cilj sam ja i da ja dostignem novi level, a ne imati više od susjeda.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 21:04   #5982
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Da znam njemački potražio bi zbog čega se razlikuju brojke bamfa i destatisa.

Međedino?
Nije baš neka velika razlika, bamf ima cca 5 tisuća manje kako doseljenih tako i odseljenih, delta je otprilike tu negdje (po bamfu 36.041).
Destatis broji i umrle te rođene.

Evo bamf link za 2016., mislim da nismo prije postali...

http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlage...richt-2016.pdf

Po meni veliki broj "odlazaka" tj. odjava iz Njemačke su sezonski radnici.

Zanimljivo da Hrvati čine 12.2% od ukupnog broja povećanja EU građana u Njemačkoj, što je zapravo jako puno.

Po meni da Nijemci prije dvije godine nisu ničim izazvani ukinuli radne vize imali bi 70-80 tisuća nezaposlenih više.

Danke Deutschland!
Old Jučer, 19:17   #5983
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Neki normalan život u Austriji (za onoga tko želi biti blizu Hrvatske) je vrlo dohvatljiv. Ako si VSS tehničke struke lako ćeš kroz neko vrijeme dostići cca 2500 eura neto za 40 sati tjedno. Nek ti žena radi neki poslić od 4 sata za cca 800 aura + 13-ta i 14-ta plaća (koja je zbog manjeg poreza veća od 2500 eura) + još na to doplatak za dvoje djece i možeš zaista lijepo živjeti i imati miran obiteljski život.
Ako radite u nekoj normalnoj Austrijskoj firmi samo ta 13-ta i 14-ta plaća su itekakva financijska injekcija. Ajde recite mi firmu u Hrvatskoj koja i za regres i za božićnicu daje 110% neto plaće? Samo sa tom lovom imate itekakav godišnji odmor u hotelu sa 4 zvjezdice na hrvatskoj obali + skijanje zimi. U Hrvatskoj sa regresom i božićnicom samo pokrpate rupe
Da, to sa 13tom i 14tom plaćom je stvarno fenomenalno i čini mi se da je Austrija Hrvatima kudikamo bolja opcija i od Njemačke. Blizu je, manje birokracije , s Bečom se nijedan njemački grad ne može u ničemu uspoređivati, a na sve to ide 14 plaća. I koliko vidim, stanarina čak nije umobolno skupa i za razliku od Dublina i Irske, čak se može i dobiti normalan stan.
Koliko vidim, jedino je hrana nešto osjetnije skuplja od Njemačke. Ali i to je pitanje ako se hraniš u Lidlu, Aldiju i slično (provjerim taman za par tjedana).
Zato sam rekao da će biti veliki egzodus u Austriju, ali najviše očekujem odlaske iz drugih europskih zemlji u Austriju.
I sranje sa Austrijom je i nezaposlenost. Znam da je jako pala u zadnje 2 godine (s kritičnih cca 12% kao što mi danas imamo u Hrvatskoj na današnjih 6-7), ali ne bi me čudilo da se tu radilo isto o administrativnim čišćenjima jer je to trend u svim zemljama.

Dosta toga moram priznat čitam sad upravo na internetu o Austriji i ne znam koliko je sve precizno, ali ovo za 14 plaća je sigurno. Isto kao što sve velike firme (vjerojatno i manje al one me ne interesirjau pa ne znam) zakonski moraju objavit minimalnu plaću i ispod toga nejde u eventualnim pregovorima.

I vjerujem da bi kao inženjeri trebali biti više plaćeni od 2500 s iskustvom jer ja sam našao ENGLISH SPEAKING/finance controlling entry-level poziciju za 41000 bruto godišnje, što ispadne oko 1900 eura mjesečno, a 13. i 14. plaća 2300 -2400 ili tako nešto. I to je minimalna plaća kao što rekoh.
Doduše to nije prosjek jer u tipičnim bankama financijske pozicije (i to s njemačkim) su uglavnom 36000 godišnje uz 2-3 godine iskustva. Ali svejedno, stvarno se radi o jako dobrim plaćama u koje nije uračunato ni plaćene prekovremene/putovanja ako ima na toj poziciji , itd.

Realno taj Weinachstsgeld i Urlaubsgeld(13./14. plaća) su sami po sebi dovoljni da se ne mora čak ništa štediti svaki mjesec ako je plaća za ovakve pozicije. To je 5000 eura neto iz ničeg. A realno uz 2000 eura plaću stvarno ne znam tko ne uspije na to ništa uštedit ako je samac.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:36   #5984
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Po čemu točno bi nekom tko se bavi računovodstvom (a tipični računovodstveni programi su tipa SAP i Oracle gdje imaš jezik po želji) ili financijama i slično trebao znati njemački ? Tj. treba, austrijanci vole čuvat svoje za jače pozicije i to čine upravo na taj način. Čak ću javno dati i firmu koja često ima otvorene pozicije za poslove bez znanja njemačkog-Raifeissen banka u Beču. Imam još jednu( u Beču ih ima sigurno par desetaka, ali ovo je ono što znam iz glave i što sam nedavno promatrao= di sam se javio i di sam već danas pozvan na assessment centar, ali radije ju ne bi podijelio dok mi isti ne završi.
Dosadila Budimpesta?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 00:34   #5985
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Dosadila Budimpesta?
Nope. Čak obrnuto.

Ali ako Austrijancima pašu expati iz drugih zemalja (za moju poziciju piše da je potrebna mobilna osoba pa sam valjda zato i pozvan) i plate mi put za intervjue za posao s minimalnom plaćom većom od prosječne austrijske, a uz to je njemački samo sporedan što mi je idealno.....to se ne odbija. Posebno ne sad dok je Beč još uvijek normalan grad jer sljedeće godine ili za 3 godine mislim da će se to itekako promijeniti

Al daleko od tog da se selim i da je ovo sigurno. Imam još uvijek relativno malo radnog iskustva. Ono što znam je da sve i da ovo prođe, Beč kao što nije prva, nije ni zadnja stanica. Ali iskreno, da ignoriramo plaću/cijenu života i sve, Budimpešta je jako dobar grad mladim ljudima (za obitelji je jedan od gorih jer je brutalno prenapučen i dosta prljav), možda i najbolji u Europi i samim time mi se ovdje itekako još ostaje, ali će mi i ko Zagreb dopizdit jednog dana. Meni svi gradovi dopizde ranije ili kasnije, to je naprosto tak. To je naprosto zato jer sam stranac u svim gradovima di sam god do sada živio, uključujući Zagreb.

I općenito imam dosta drugačija razmišljanja i ciljeve od prosječne osobe. Čisto npr. u ovome trenutku da biram grad gdje bi htio jednog dana raditi u Europi, bio bi London. A to financijski čak nema smisla jer London je umobolno skup grad gdje je cijena sobe jednaka dvosobnom stanu u Munchenu (a plaće nisu puno različite). Ali Munchen je niš, grad ko grad niš ekstra, a London u CV-u je za bilo kog moje struke top deal(i radi vrlo kvalitetnih sveučilišta u Engleskoj, koja se uz to plaćaju, jako teško dostupno), nema bolje.
Van Europe neću ni spominjati da se ne zamaštam previše, otom potom.

Ima onaj kolega s kojim sam se prepirao nedavno koji mislim da dosta slično razmišljanje ima, tj. da se ne zadržava desetljećima u istoj sredini. To ga skroz kužim.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.