Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2010., 21:46   #6241
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
Mislim Našićani...
U kojoj si postrojbi bio?

Misliš?

U ovom upisu nisi napisao da misliš; https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=4648

Dakle, tko je to došao do pola Ernestinova i dobio zapovjed da se povuče?
NINJA 07 is offline  
Old 13.02.2010., 22:01   #6242
tako je,imali smo kameru i snimalo se kad se koliko toliko moglo.Naravno ne bitke jer svaki nam je bojovnik bio s puškom važan a ne s kamerom.Ona meni predstavlja nešto drugo,na toj vrpci,svi su bili živi,moji suborci,kum,prijatelji.Dao bi sve za nju,za kazetu.

možda su čejeni došli do kazete,tko zna.
HOS-Kutina is offline  
Old 13.02.2010., 23:01   #6243
Kutina da li je bila možda situacija dok si bio na čekanju da se dogodi situacija gdje bi kroz optiku uočio možda kako se recimo par naših ljudi nađu u opasnoj situaciji možda okruženi sa većim brojem šubara i šajkača pa da im pomogneš svojom paljbom? Ako ne, da li je barem nešto slično znalo biti ?
ZgeNbo is offline  
Old 13.02.2010., 23:08   #6244
Quote:
SVOIC kaže: Pogledaj post
E moj lakii , nemožeš ni da zamisliš kakvo je olakšanje bilo kad smo dobili naredbu "kući" umesto "na Osijek" zaista.
Nije bilo srećnijeg čoveka od mene kad smo na raskrsnici BOBOTA , umesto pravo prema Osijeku , skretali desno prema Veri , jer je tuda bio napravljen put do Dalja koji pre rata nije bio.
Ovi što pričaju da bi Osijek bio odbranjen , znaju dobro da to nije istina , nek se javi neko iz Našica , znam tamo nekog Željka Štasnija , pa neka napiše kako se krajem novembra (studenog) razmišljalo u Našicama. Ljudi shvatite da je tada moglo svašta da se desi , pa čak i prodor kroz Slavoniju . Ko bi to tada zaustavio. Srećom nije i bolje da nije , ko zna ko bi danas pisao ove redove a mirisao ljubičice , ali odozdo. Spustite se malo na zemlju , imamo i mi ovde boraca koji samo kenjaju i izmišljaju događaje o stotinama ubijenih.
Stvarnost je negde u sredini , kao u umetničkom klizanju , kako bi rekla Milka Babović , najviša i najniža ocjena se potiru , dakle ostaje sredina

zašto ste banirali ovog seratora? baš bi se rado s njim verbalno raspucavao...
JNA i vi četnici ste imali samo dvije otvorene linije preko kojih ste mogli napasti OS, iz smjera Tenje i iz smjera Sarvaša. Niste ozbiljno pokušali jer jednostavno niste imali nikakvih šansi. Nije postojala točka na kojoj bi vi mogli grad presječi. Mogli ste napadati špic grada koji završava Nemetinom i gleda prema Sarvašu. Bočno, iz smjera Tenja ste mogli napadati samo 1 km u dužinu tog špica. Točka na kojoj bi mogli presjeći grad se nalazila još 4-5 km sjevernije prema kojoj niste imali direktan smjer napada.

Otvoreni napadi iz smjera Sarvaša prema Nemetinu su tako neslavno završavali po vas, u dužini od Nemetina prema Tenji je bilo raspoređeno 6 topova t12, u razmaku po 1 km i oni su bili nešto potpuno neočekivano za vas. od tih topova, kupole od vaših tenkova su se odvajale kao da su od lego kockica. Nemetin je izgledao kao i Nuštar. Ako uopće znaš kako izgleda Osijek i o kojim zemljopisnim točkama govorim. Da ste uopće mogli probiti tu točku, ono što bi vas dočekalo je gore nego na Trpinjskoj cesti, u kom smislu? trpinjska cesta ima svoj kraj i svoj početak u Borovu Naselju, Vukovarska ulica koja počinje u tom dijelu Osijeka, se račva na dvije ceste, Vukovarsku i ulicu Matije Gupca, koja se dalje kroz različite nazive preko centra Grada proteže skroz do Josipovca 10-12 kilometara u dužinu!!! Osijek je lijevak, ak razumiješ tu riječ, imate neke poluruske-poluturske fraze. lijevak ti je ona pyzdarija koju natakneš na bocu, flašu, kada nešto ulijevaš u nju. Efekt trpinjske u 2 km svoje dužine, bi vas čekao u 6 km vukovarske i to samo do centra grada!

A uzmimo ostale činenjice. Vukovar ste mogli okupirati tek pod pretpostavkom da ste grad okružili. Ni da vam je pola crvene armije, Osijek ne bi ste mogli okružiti. Tenja je najzapadnije, ili ako hoćeš najsjeverozapadnije mjesto koje je bilo u većem broju naseljeno smrdima. (ne, nisam napisao većinski naseljeno smrdima, nego u većem broju) Iza toga ništa, nix, zero, nula. Da niste oko Vukovara imali sva ta mjesta naseljena smrdima, od trpinje, borova sela, bršadina, bobote, dalja, negoslavaca i naselja unutar vukovara gdje su se smrdi nakotili, i koji su vam bili taktička potpora i potpora u svakom smislu (rakijaška), za vas bi bila znanstvena fantastika osvojiti Vukovar. jese kod vas kaže znanstvena fantastika ili veštačka fantastika?

Znači, sve zapadnije i sjevereozapadnije je Hrvatsko, čistije nego kirurški pribor. Čepin nije veći od Vukovara, (danas možda i je, po broju stanovnika), ali onda 91, kada u Vu oduzmeš smrde, ukrajince, rusine, bjelorusine, sivkasterusine, crnogorce, bjelogorce, podunavske švabe, bunjevce i kunjavce, Hrvata je možda tada bilo više u Čepinu nego u Vu.
Pa ni da ste imali space shutle, viteza koju, boška buhu, batu živojinovića i patka daču, nebi ste u toj točki okružili Osijek... a pazi, s te strane, ispred ste još imali ivanovac, brijest, briješće itd. i zapravo se tu kod brijesta nalazio poligon C, vaša je vrhunska ideja bila tu se spojiti s JNA, kao što ste napravili s "kasarnom" u Vukovaru, no do tada smo vas tamo razbucali, bilo je govora i tu i na nekoliko tema.

Sam si spomenuo što je jedan silos značio u borbi. Da ga yebeš, na ruku vam nije išlo što se sve najveće zgrade u Osijeku, nalaze prema jugu i istoku! Dva silosa, zgrada Saponije, na dravi hotel Osijek i četverolist najviša zgrada u Osijeku, sa svakog drugog nebodera na Sjenjaku se ima Tenja na dlanu. ma mogli smo vidjeti slobu kako nateže miru u beogradu...

znači naša najveća olakotna okolnost je bilo poluokruženje, 2 izlaza iz grada, vaša strategija je bila granatiraj, ubij i uništi. na nama i nije bio toliki pritisak, pa smo se efektno po kratkom postupku rješavali i pete kolone, itd itd.

Nakon pada Vukovara, imali ste samo mjesec i po fore da nešto napravite, da ste zaista nešto mogli napraviti, to bi trebao biti puno veći intezitet nego na Vukovaru i mnogo više snage. Premalo vremena i premalo snage za preveliki grad. Jednostavno, yebali bi vam mater.
terc bela is offline  
Old 13.02.2010., 23:16   #6245
Koliko dugo?Tamo nije trebalo dugo čekati,mislim na Vukovar,jer gamadi je bilo i previše.

bilo je situacija,ne okruženje jer ne zaboravite,to su gradske ulične borbe bile.Bilo je da vidim naše dolje i da vidim njih,a oni mene ne i pucnjava je u tijeku.Onda nastupam i ja i Igor,ili svatko sam,ovisi.Sumnjam da su moji dolje uopće skužili što se događa,jer,pucnjava je u tijeku i u bitci ti je svaka pucnjava ista,pa bila ona i snajperska.Drugo je kad je tišina i kad jedan metak doleti u neprijatelja ili pored njega,onda po zvuku,specifićnom zvuku skuži što je to,e to je najljepši trenutak.Panika.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.02.2010. at 10:06. Reason: poruke spojene
HOS-Kutina is offline  
Old 13.02.2010., 23:31   #6246
Quote:
dekameron2009 kaže: Pogledaj post
vidio sam negdje tu snimku gdje puca iz PAM-a uz komentar nekog njihovog glupog reportera kao "vojvoda nije mogao da izdrži pa je morao ispucati par rafala iz PAM-a prema Zadru"...eto mu sad neka se zabavlja u Hagu......
Jel to ona ista snimka na kojoj se koju minutu poslije (ili prije) Šešelj i kapetan Dragan sreću i posvađaju tko tu ima da "komanduje" i tko je veći heroj?

(Australskom sudu očito promaklo)
Roby_Petric is offline  
Old 13.02.2010., 23:39   #6247
Jednom sam pročitao u Nacionalu , ili negdje drugdje , da postoji snimak sa Ovčare i da se taj snimak nalazi u našim državnim dosjeima , ili tako nešto. Uglavnom da je u našim rukama.

Postojao ili nepostojao , bolje da se ni ne pokaže jer je tamo pisalo da je toliko jezovit da je to prestrašno.
Keva is offline  
Old 13.02.2010., 23:41   #6248
Kutina hvala na odgovoru i samo piši
ZgeNbo is offline  
Old 13.02.2010., 23:50   #6249
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
zašto ste banirali ovog seratora? baš bi se rado s njim verbalno raspucavao...
JNA i vi četnici ste imali samo dvije otvorene linije preko kojih ste mogli napasti OS, iz smjera Tenje i iz smjera Sarvaša. Niste ozbiljno pokušali jer jednostavno niste imali nikakvih šansi. Nije postojala točka na kojoj bi vi mogli grad presječi. Mogli ste napadati špic grada koji završava Nemetinom i gleda prema Sarvašu. Bočno, iz smjera Tenja ste mogli napadati samo 1 km u dužinu tog špica. Točka na kojoj bi mogli presjeći grad se nalazila još 4-5 km sjevernije prema kojoj niste imali direktan smjer napada.

Otvoreni napadi iz smjera Sarvaša prema Nemetinu su tako neslavno završavali po vas, u dužini od Nemetina prema Tenji je bilo raspoređeno 6 topova t12, u razmaku po 1 km i oni su bili nešto potpuno neočekivano za vas. od tih topova, kupole od vaših tenkova su se odvajale kao da su od lego kockica. Nemetin je izgledao kao i Nuštar. Ako uopće znaš kako izgleda Osijek i o kojim zemljopisnim točkama govorim. Da ste uopće mogli probiti tu točku, ono što bi vas dočekalo je gore nego na Trpinjskoj cesti, u kom smislu? trpinjska cesta ima svoj kraj i svoj početak u Borovu Naselju, Vukovarska ulica koja počinje u tom dijelu Osijeka, se račva na dvije ceste, Vukovarsku i ulicu Matije Gupca, koja se dalje kroz različite nazive preko centra Grada proteže skroz do Josipovca 10-12 kilometara u dužinu!!! Osijek je lijevak, ak razumiješ tu riječ, imate neke poluruske-poluturske fraze. lijevak ti je ona pyzdarija koju natakneš na bocu, flašu, kada nešto ulijevaš u nju. Efekt trpinjske u 2 km svoje dužine, bi vas čekao u 6 km vukovarske i to samo do centra grada!

A uzmimo ostale činenjice. Vukovar ste mogli okupirati tek pod pretpostavkom da ste grad okružili. Ni da vam je pola crvene armije, Osijek ne bi ste mogli okružiti. Tenja je najzapadnije, ili ako hoćeš najsjeverozapadnije mjesto koje je bilo u većem broju naseljeno smrdima. (ne, nisam napisao većinski naseljeno smrdima, nego u većem broju) Iza toga ništa, nix, zero, nula. Da niste oko Vukovara imali sva ta mjesta naseljena smrdima, od trpinje, borova sela, bršadina, bobote, dalja, negoslavaca i naselja unutar vukovara gdje su se smrdi nakotili, i koji su vam bili taktička potpora i potpora u svakom smislu (rakijaška), za vas bi bila znanstvena fantastika osvojiti Vukovar. jese kod vas kaže znanstvena fantastika ili veštačka fantastika?

Znači, sve zapadnije i sjevereozapadnije je Hrvatsko, čistije nego kirurški pribor. Čepin nije veći od Vukovara, (danas možda i je, po broju stanovnika), ali onda 91, kada u Vu oduzmeš smrde, ukrajince, rusine, bjelorusine, sivkasterusine, crnogorce, bjelogorce, podunavske švabe, bunjevce i kunjavce, Hrvata je možda tada bilo više u Čepinu nego u Vu.
Pa ni da ste imali space shutle, viteza koju, boška buhu, batu živojinovića i patka daču, nebi ste u toj točki okružili Osijek... a pazi, s te strane, ispred ste još imali ivanovac, brijest, briješće itd. i zapravo se tu kod brijesta nalazio poligon C, vaša je vrhunska ideja bila tu se spojiti s JNA, kao što ste napravili s "kasarnom" u Vukovaru, no do tada smo vas tamo razbucali, bilo je govora i tu i na nekoliko tema.

Sam si spomenuo što je jedan silos značio u borbi. Da ga yebeš, na ruku vam nije išlo što se sve najveće zgrade u Osijeku, nalaze prema jugu i istoku! Dva silosa, zgrada Saponije, na dravi hotel Osijek i četverolist najviša zgrada u Osijeku, sa svakog drugog nebodera na Sjenjaku se ima Tenja na dlanu. ma mogli smo vidjeti slobu kako nateže miru u beogradu...

znači naša najveća olakotna okolnost je bilo poluokruženje, 2 izlaza iz grada, vaša strategija je bila granatiraj, ubij i uništi. na nama i nije bio toliki pritisak, pa smo se efektno po kratkom postupku rješavali i pete kolone, itd itd.

Nakon pada Vukovara, imali ste samo mjesec i po fore da nešto napravite, da ste zaista nešto mogli napraviti, to bi trebao biti puno veći intezitet nego na Vukovaru i mnogo više snage. Premalo vremena i premalo snage za preveliki grad. Jednostavno, yebali bi vam mater.
Ja smatram da su njihove šanse za osvajanje Osijeka bile zaista jako male. Realno gledajući , postoje gradovi koji su krajem 91 bili jako ugroženi (Zadar , Dubrovnik) , ali Osijek je veliki grad i nema tu slabost kao Vukovar da ga se može brzo presijeći , jer nema u konfiguraciji terena ništa slično kao Lužac.

Evo jedno pitanje u vezi s tim:
Što mislite , kako bi se situacija u Vukovaru odvijala da nije došlo do odvajanja Vukovara na dva dijela ?
Recimo da smo imali dovoljno snage da ih zadržimo na Lužcu , ili Priljevu...
Koliko bi to produžilo , ili možda spasilo , obranu Vukovara ?

Prvenstveno me zanima odgovor branitelja Vukovara , ali naravno i svaki drugi odgovor.
Keva is offline  
Old 13.02.2010., 23:55   #6250
@Roby_Petric

je to je to. dokumentarac "komšije 1". kapetan dragan i šešelj su se posvađali oko toga što je kapetan dragan javno govorio protiv martića, jer je ovaj kao rasformiravao kninđe kojima je upravljao kapetan dragan. šešelj mu je kao zamjerio jer ovaj unosi razdor bla bla bla... i da "politici nije mesto na frontu"
terc bela is offline  
Old 14.02.2010., 00:11   #6251
Nisam se borio u Vukovaru, ali i na karti se vidi da je Lužac ključna točka
problem Lušca je šuma Đergaj i položaj u dolini
Onog trenutka, kad su srpski tenkovi ušli u dolinu između Lušca i centra Vukovara, a da nisu tučeni (valjda nije bilo s čime),
bitka je bila izgubljena. Tada sam bio u Osijeku.
Izlazak na cestu Vukovar-Borovo je samo rutina
istox is offline  
Old 14.02.2010., 01:20   #6252
Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
A, eto Sistematski - kontaktirao sam kolegu (došao do njeogovg mob.) i on mi sve ovo što si i ti napisao potvrdio preko mobitela pa skoro ko i ti. Poručuje da kažem kako je to istina (to što si ti napisao, i da je cilj njegovog pitanja za tu gostionicu bio samo taj da vidi tko će napisati istinu). U to vrijeme je, kako i sam kaže, bio u jedinicama spec. policije ali ne želi sudjelovati u tim raspravama iz samo njemu znanih razloga.

Što se mene tiče, za tu gostionicu sam sad prvi puta čuo, a u tebe i ostale sa foruma koji pišu o danima provedenim u Vukovaru za vrijeme napada, ni ne sumnjam!
Za dom, nisi dovoljno utvrdio gradivo iz "Heroja", epizoda "Buđak", ja sam baš upijao puno toga iz serije, tamo je priča baš o tom lokalu i tamo je zlostavljan i ubijen brat od branitelja koji se pojavljuje u seriji... baš je spominjana ta epizoda nekoliko strana naprijed... priča o trocijevcu i uništenom transporteru...
terc bela is offline  
Old 14.02.2010., 01:28   #6253
ja isto nekužim što taj istox piše!?!?
istox, kakav si ili čiji si ti igrač?
zašto Kutinu spominješ?
On je živio u Vukovaru, 2 mjeseca i to više znači nego mnogi koji su tamo živjeli desetljećima i razarali taj grad i navodili bombe...
i kakav ti je to crnogorac u avataru?
terc bela is offline  
Old 14.02.2010., 01:38   #6254
Da, sad se i ja sjećam kad si spomenuo Budžak da je bilo riječi o gostionici samo sam zaboravio da je riječ bila baš o toj gostionici. A što se tiče upjanja, svi smo to upijali ali ne može ti baš sve ostati u glavi jer ima i drugih problema sa kojima se čovjek susreće!

Za istoxa se ne moraš previše truditi da shvatiš - odi mu na profil i vidi sve njegove postove i sve će ti bit jasno!
__________________
NEKA NITKO NE DIRA U MOJ MALI DIO SVEMIRA
Za dom is offline  
Old 14.02.2010., 02:52   #6255
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
@Roby_Petric

je to je to. dokumentarac "komšije 1". kapetan dragan i šešelj su se posvađali oko toga što je kapetan dragan javno govorio protiv martića, jer je ovaj kao rasformiravao kninđe kojima je upravljao kapetan dragan. šešelj mu je kao zamjerio jer ovaj unosi razdor bla bla bla... i da "politici nije mesto na frontu"
Očeš reći: "PoVitici nije mesto na fVontu"...

Dobio je skoro i metak pred kamerama u onoj gostioni ali je ipak "junacima" prodao spin da se moraju sami izboriti za svoju "otadžbinu" mimo Beograda a on je tu na njihovoj strani. Kak mu se dalo takve govnarije pričati po tim vukojebinama i krčmama...

Da se vratim na topic, pitanje za Kutinu - znam da su u Vukovaru bili varaždinski policajci, pogotovo oni koji su otišli sa smjenom 15.9. (čini mi se) i ostali u okruženju, pa prošli pad i logore (kojih 100-ak).

Je li bilo i u postrojbama HOS-a u Vukovaru ljudi s varaždinskog ili čakovečkog područja?
Roby_Petric is offline  
Old 14.02.2010., 08:05   #6256
Ne,u HOS-u nisu bili.Došao nam je u ispomoć jedan Zagorac ( nadimak ) ali ne sjećam se da li je s Varaždinskog područja,moguće.Nisam razumio onog što kaže da sam živio u Vukovaru da bi razumio,ne kužim,što želi time reći?
HOS-Kutina is offline  
Old 14.02.2010., 08:07   #6257
Da Petric,to je i taj dio,a najbolji je onaj na kraju kad kaže četnicima iz Knina i okolice: '' Kapetan Dragan će sjesti u avion i za Australiju,a ja za Beograd,a gdje ćete vi ako izgubimo,gdje ćete vi ''?Pokušao ih je hrabriti kad su domaći govorili o dezerterstvu ali i o vojnoj moći HV-a.
HOS-Kutina is offline  
Old 14.02.2010., 08:46   #6258
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Ne,u HOS-u nisu bili.Došao nam je u ispomoć jedan Zagorac ( nadimak ) ali ne sjećam se da li je s Varaždinskog područja,moguće.Nisam razumio onog što kaže da sam živio u Vukovaru da bi razumio,ne kužim,što želi time reći?
Ma pusti ga , vidiš da malo provocira.
Tih tvojih par mjeseci u Vukovaru su dovoljni za 2 života.
Nego, opet pitanje, negdje sam pročitao da ste u VU imali 2 ili 3 tenka a u koje nitko nije htio. E sad možda to i nije bilo kod Vas, ali me svejedno zanima ako bi ih imali da li bi netko od dečki koji bi ih znali koristiti radije bili članovi tenkovske posade ili bi se ipak radije uzdali u protuoklopna sredstva i brzinu vlastitih nogu.
ZgeNbo is offline  
Old 14.02.2010., 09:03   #6259
Tenkovi su zarobljeni na Lušcu,znam da je jednom trebalo samo akumulatore promijenit,igrom slučaja ( to sam već opisivao ) sam i ja sudjelovao u odvoženju jednog tenka kod Jastreba u bazu.Frenki i Mđar su bili glavni oko toga,branitelji Lušca.Kad su doveženi,pitali su tko bi htio biti u tenku,posada,ja sam odmah tražio da me se vrati na Sajmište,jer u tu kantu ne bi sjeo u borbi,nikako.Vidio sam kako izgleda unutrašnjost tenka nakon što dobije poklon-raketu.Ali na svu sreću,bilo je izuzetno hrabrih ljudi,jedan od njih je Mđar,koji je tim tenkom u ruševinama jedne kuće dočekivao napad oklopa i onda gađao.Koliko je pogodio i koliko je to trajalo,ne znam,jer sam bio pješak na Sajmištu.Kad vojnička čizma negdje stane,onda je to osvojeno,ništa bez pješaka.To je Domovinski rat dokazao.Možeš imati sve od tehnike ali ako nemaš kvalitetnog vojnika,motiviranog i mudrog,neće pomoći tehnika.Znam,nismo uspjeli sačuvati Vukovar,osvojili su ga,ali ne zbog tehničke premoći ili pješadije,već zbog drugih stvari.Sa malo sposobnih ( na nogama ) branitelja,bez dovoljno protuoklopnih sredstava i streljiva,zaista se nije moglo učiniti više.
HOS-Kutina is offline  
Old 14.02.2010., 09:16   #6260
Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
Da, sad se i ja sjećam kad si spomenuo Budžak da je bilo riječi o gostionici samo sam zaboravio da je riječ bila baš o toj gostionici. A što se tiče upjanja, svi smo to upijali ali ne može ti baš sve ostati u glavi jer ima i drugih problema sa kojima se čovjek susreće!
Ma ja ti ni slučajno ništa ne prebacujem! To sam te je kao malo bocnuo. Naravno da je nemoguće sve popamtiti...

Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
Za istoxa se ne moraš previše truditi da shvatiš - odi mu na profil i vidi sve njegove postove i sve će ti bit jasno!
đetič u njegovom avataru govori i previše..
terc bela is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.