Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2012., 01:19   #1401
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
da na ovom testu dobiješ odgovor da/ne samo za trisomiju 21.

ono što želim reći da njime ne dobiješ detekciju na onih 98 kromosomskih poremećaja na što sve daje odgovor amniocenteza ako naravno oni postoje.

želim reći da zadnjih par stranica uspoređuju ovu pretragu sa amniocentezom a sad se ispostavila da joj nije ni slična..

amniocenteza detektira svih 46 kromosoma odnosno 23 para a ova pretraga samo kromosom 21 odnosno 1 par.

tu je najbitnija razlika amniocenteze i ove pretrage (uz naravno tehniku kojom se izvodi)

sad je i meni ova pretraga puno jasnija.









istina...
no istina je i zo da je t 21 daleko najcesca anomalija
a da mnoge anomalije koje se dobiju na amnio nisu indikacija za pobacaj..
amnio je invazivna,nosi sansu od pobacaja 0,5 -1 posto...
dakle ko mora mora..
a ko ne mora nek izbjegne ako ikako moze
mia sara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 01:23   #1402
hitna pomoc

Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
da, sve to stoji, ali u njemackoj na to gledaju sa "selektivnog" stajalista, kao sad svi mogu na relativno lagan/bezbolan nacin doc do rezultata jel im dijete ima down ili ne. i kako kazu u jednoj crkvenoj udruzi, bit ce sve manje down djece, a i oni imaju pravo na zivot jer to nije tako "strasna" deformacija. stvar je ovdje (barem u de) eticka. jedva je ovo proslo, kolika se bura digla. tako da nije stvar toliko u tehnici i tehnologiji nego u moralu.
s tim da ovdje ocito dobijes odgovor da ili ne, ove druge neinvazivne metode su u prostocima i omjerima koji dopustaju pogresku.

hvala na info
hvala bogu da netko ovdje zna o cemu pricam
inace svi blenu u cudu i geneticari i ginici...a ja ocajna..
ne zelim amnio a ne zelim ni downa..
draga moja ..da li si sigurna da je rezultat da ili ne a ne neki postotci?
samo to me zanima,jer imam termin za par dana u grazu...
hvala ti!
mia sara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 21:42   #1403
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
na stranicama ispred se pisalo kada amniocenteza 'nije uspjela' (a ne da daje netočne rezultate):
- kada se polodova voda 'kontaminira' sa krvlju majke i bude zamućena i ne može se iz takvog uzorka izvući kariogram (krivnja isključivo onoga tko radi amniocentezu)
- kada se prilikom uboda ubode na mjestu gdje uopće nema stanica pa se ništa na podlogu i ne može nasaditi da se razvija (rijetko ali se događa i nije krivnja onoga tko radi amniocentezu već zaista loša sreća)

zato na takav zahvat (po meni) ne ideš bilo kome već nekome tko ima iskustva sa takvim zahvatom čak svakodnevno ....ako se na njega već odlučiš..

A tvoj argument zašto se nisi odlučila je po meni čista nebuloza, ... odluka je ionako tvoja kao što je tvoja trudnoća što nema veze sa nikim i ničim već sa samom tobom
Cijenim tvoje mišljenje ali nije na tebi da sudis sto je nebuloza a sto nije. Iskustvo moje profesorice iz njemačkog je autenticno. Nije to rekla kazala, vidjela sam sve njene nalaze. Jasno da je to odradio netko nestrucan. Još je jasnije da bih ja, da bas želim tu pretragu, tražila najbolje. Ali i najbolji može pogrijesiti. Ali tkogod tvrdi da je amnio pretraga bez rizika, nije iskren. To je invazivna pretraga. Koja može ugroziti plod. Statistika me nikada nije zanimala, sto mi vrijedi ako mene pogodi. Bojim se amnio iako sam o njoj puno citala.
New Day is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 16:52   #1404
new day ako rezultat pretrage kod tvoje profesorice "upucuje" na down, to onda zbilja samo moze znaciti neuspjelo uzimanje uzorka ili nestrucnu analizu. ispravno izveden amnio zbilja ni na sta ne moze upucivati-ili je ili nije. a svi se slazemo da je amnio invazivna, sigurna sam da Lara nije mislila da su to nebuloze
__________________
per Trnje ad astra! ♥kugli :cerek: zabica!
trnje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:27   #1405
Quote:
New Day kaže: Pogledaj post
Cijenim tvoje mišljenje ali nije na tebi da sudis sto je nebuloza a sto nije. Iskustvo moje profesorice iz njemačkog je autenticno. Nije to rekla kazala, vidjela sam sve njene nalaze. Jasno da je to odradio netko nestrucan. Još je jasnije da bih ja, da bas želim tu pretragu, tražila najbolje. Ali i najbolji može pogrijesiti. Ali tkogod tvrdi da je amnio pretraga bez rizika, nije iskren. To je invazivna pretraga. Koja može ugroziti plod. Statistika me nikada nije zanimala, sto mi vrijedi ako mene pogodi. Bojim se amnio iako sam o njoj puno citala.
ne čitaš što piše - nebuloza nije iskustvo tvoje profke iz Dojčland, već tvoja odluka koja se temelji isključivo na njezinom iskustvu.
Oprosti meni je kranje glupo da ja na osnovu tuđeg iskustva odlučujem što će biti sa budućnošću mene i mog djeteta.
Tuđe iskustvo mi može biti argument koji će prevagnuti u odluci ZA ili Protiv ali nikako zvijezda vodilja da kreira odluke u mom životu.

Nikada nisam tvrdila ni prije ni sad da RACZ nije invanzivna. Jest invanzivna je (izguglaš pa svugdje to piše) a kamo li kada ideš na nju pa raspitaš se doslovno o svemu.
za ženu od 39/40 godina veći je rizik da će roditi dijete sa nekom trisomijom nego rizik da će pobaciti nakon amniocenteze.
U određivanju i uspoređivanju rizika svaki doktor će ti u tim godinama sugerirati taj zahvat.

A na nama je starim kokama koje smo ulovile zadnji vlak roditeljstva da li ćemo to prihvatiti ili ne.
Znaš postoje različite trudnice, one koje žele dijete i prihvaćaju rizike i one koje žele dijete pod svaku cijenu i ne prihvaćaju rizike. Mislim da od toga je trebala poći ova tema.

Quote:
trnje kaže: Pogledaj post
new day ako rezultat pretrage kod tvoje profesorice "upucuje" na down, to onda zbilja samo moze znaciti neuspjelo uzimanje uzorka ili nestrucnu analizu. ispravno izveden amnio zbilja ni na sta ne moze upucivati-ili je ili nije. a svi se slazemo da je amnio invazivna, sigurna sam da Lara nije mislila da su to nebuloze
točno, dobiješ kariogram sa 46 kromosoma u 23 para u ruke... nema tu vjerojatnosti.. sve je crno na bijelo. To je takva pretraga, pa i sama si je radila
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 05.10.2012. at 17:43.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 07:59   #1406
Drage moje, da vam se jos jednom toplo zahvalim na podrsci i na savjetima. Juce me zvao dr koji mi je radio amniocintezu. Rekao mi je da su analizirali jednu kap koju su izvukli. Mislili su da je to dio nekog mog "materijala" , ali analizirajuci DNK, ustanovili su da je ipak bebino. To im je bilo dovoljno da provjere postoje li vece anomalije: Daunov, Pataov i Tarnerov sindrom (ako sam dobro shvatila). I sa te strane, sve je OK! Presretna sam!
Predlozio mi je da uradim jos jednu amniocintezu, nadajuci se da ce kolicina plodove vode biti dovoljna ovaj put da bi se analiziralo sve ostalo. Ne znam sta je sve to "ostalo" ali mi je spao veliki kamen sa srca. ....
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 08:00   #1407
Laro rekla si mi da si i ti imala neuspjesnu amnio. Kako se sve to zavrsilo??
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 08:21   #1408
Quote:
Amla Nur kaže: Pogledaj post
Drage moje, da vam se jos jednom toplo zahvalim na podrsci i na savjetima. Juce me zvao dr koji mi je radio amniocintezu. Rekao mi je da su analizirali jednu kap koju su izvukli. Mislili su da je to dio nekog mog "materijala" , ali analizirajuci DNK, ustanovili su da je ipak bebino. To im je bilo dovoljno da provjere postoje li vece anomalije: Daunov, Pataov i Tarnerov sindrom (ako sam dobro shvatila). I sa te strane, sve je OK! Presretna sam!
Predlozio mi je da uradim jos jednu amniocintezu, nadajuci se da ce kolicina plodove vode biti dovoljna ovaj put da bi se analiziralo sve ostalo. Ne znam sta je sve to "ostalo" ali mi je spao veliki kamen sa srca. ....
na prvom mjestu čestitam.
Ovo boldano nema logike... ako su izvukli bebin DNK onda nasađuju stanice na podlogu i rezultat amniocenteze izgleda ovako



ovo je ženski kariogram - curica

sve što nije rezultat ovoga što sam stavila nije amniocenteza.

iskreno nejasno mi je da su sa DNK izvukli sve tri trisomije a nisu napravili cjelokupnu pretragu.

Pitaj ih što je sa kariogramom kada ćeš njega dobiti... ako ćeš ga dobiti nema potrebe da ju radiš opet.

Jedino ako nosiš curicu pa im se uzorak miješa sa tvojim ne mogu sa 100% tvrditi da uzorak nije možda tvoj...


Quote:
Amla Nur kaže: Pogledaj post
Laro rekla si mi da si i ti imala neuspjesnu amnio. Kako se sve to zavrsilo??
nakon 10 dana antibiotske terapije i ležanja u bolnici ponovila sam ju i taj put su mi ju radili tako da nisu boli posteljicu i uspjelo je
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 08:50   #1409
Ovako je izgledao moj nalaz nakon amniocenteze rađene u Vinogradskoj i nošene na analizu na Rebro .

Analiza kratkih ponavljajućih sekvenci DNA

Primjenom PCR-STR metode na uzorku plodove vode trudnice rađena je analiza mikrosatelitskih lokusa (D21S1435, D21S11, D21S1414, D21S1432, D18S535, D18S858, D18S51, DXS9895, DXS6803, D13S317) koji se nalaze na kromosomima 21,18,13, X i Y. Lokus AMXY korišten je za određivanje spola fetusa.

Nalaz analize: Nije nađena promjena u broju kromosoma 21,18,13, X i Y
Spol fetusa: ženski.

Uz to sam dobila sliku kariograma na kojoj se ne vide promjene na kromosomima.
__________________
[url=https://babysizer.com/f210924]
elisabeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 23:53   #1410
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
na prvom mjestu čestitam.
Ovo boldano nema logike... ako su izvukli bebin DNK onda nasađuju stanice na podlogu i rezultat amniocenteze izgleda ovako



ovo je ženski kariogram - curica

sve što nije rezultat ovoga što sam stavila nije amniocenteza.

iskreno nejasno mi je da su sa DNK izvukli sve tri trisomije a nisu napravili cjelokupnu pretragu.

Pitaj ih što je sa kariogramom kada ćeš njega dobiti... ako ćeš ga dobiti nema potrebe da ju radiš opet.

Jedino ako nosiš curicu pa im se uzorak miješa sa tvojim ne mogu sa 100% tvrditi da uzorak nije možda tvoj...




nakon 10 dana antibiotske terapije i ležanja u bolnici ponovila sam ju i taj put su mi ju radili tako da nisu boli posteljicu i uspjelo je
Ne znam, ali mislim da oni to nisu izvukli iz DNK, nego su uspjeli analizirati jedan dio. Ostalo ne mogu, tako su rekli. Nosim djecaka. Otici cu svom ginekologu i posavjetovati se.

Hvala ti na slikama, ali ne mogu da uporedim ni sa cim jer nisam dobila nikakav dokument sa slicnim slikama.

Uspjelo je? Super, znaci sad imas bebicu? Ne znam ni kad je to bilo...
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 23:55   #1411
Quote:
elisabeth kaže: Pogledaj post
Ovako je izgledao moj nalaz nakon amniocenteze rađene u Vinogradskoj i nošene na analizu na Rebro .

Analiza kratkih ponavljajućih sekvenci DNA

Primjenom PCR-STR metode na uzorku plodove vode trudnice rađena je analiza mikrosatelitskih lokusa (D21S1435, D21S11, D21S1414, D21S1432, D18S535, D18S858, D18S51, DXS9895, DXS6803, D13S317) koji se nalaze na kromosomima 21,18,13, X i Y. Lokus AMXY korišten je za određivanje spola fetusa.

Nalaz analize: Nije nađena promjena u broju kromosoma 21,18,13, X i Y
Spol fetusa: ženski.

Uz to sam dobila sliku kariograma na kojoj se ne vide promjene na kromosomima.
Ja vas nista ne kontam. Mene su samo nazvali i rekli mi da je sve ok...
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 08:08   #1412
Quote:
Amla Nur kaže: Pogledaj post
Drage moje, da vam se jos jednom toplo zahvalim na podrsci i na savjetima. Juce me zvao dr koji mi je radio amniocintezu. Rekao mi je da su analizirali jednu kap koju su izvukli. Mislili su da je to dio nekog mog "materijala" , ali analizirajuci DNK, ustanovili su da je ipak bebino. To im je bilo dovoljno da provjere postoje li vece anomalije: Daunov, Pataov i Tarnerov sindrom (ako sam dobro shvatila). I sa te strane, sve je OK! Presretna sam!
Predlozio mi je da uradim jos jednu amniocintezu, nadajuci se da ce kolicina plodove vode biti dovoljna ovaj put da bi se analiziralo sve ostalo. Ne znam sta je sve to "ostalo" ali mi je spao veliki kamen sa srca. ....
pretpostavljam da im je ona "kap" od bebe analizirana PCR metodom (molekularna metoda za koju je dovoljno svega par mikrolitara) i to je ok. Za kariogram je potrebno uzgojiti stanicnu kulturu i onda dobijes izgled svih kromosoma i mogucih anomalija. Za to je potrebna veca kolicina amnionske tekucine. To ocito tebi nisu napravili i zbog toga bi ponovili amniocentezu.
__________________
Brusim pilu
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 01:00   #1413
Ako su utvrdili PCRom da nema ove osnovne trisomije ja osobno zbilja ne bi riskirala ponavljanje amnio ni u snu!
__________________
per Trnje ad astra! ♥kugli :cerek: zabica!
trnje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 16:13   #1414
Quote:
Bani kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da im je ona "kap" od bebe analizirana PCR metodom (molekularna metoda za koju je dovoljno svega par mikrolitara) i to je ok. Za kariogram je potrebno uzgojiti stanicnu kulturu i onda dobijes izgled svih kromosoma i mogucih anomalija. Za to je potrebna veca kolicina amnionske tekucine. To ocito tebi nisu napravili i zbog toga bi ponovili amniocentezu.

vjerovatno
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 16:14   #1415
Quote:
trnje kaže: Pogledaj post
Ako su utvrdili PCRom da nema ove osnovne trisomije ja osobno zbilja ne bi riskirala ponavljanje amnio ni u snu!
Zasto? Meni su rekli da postoje i drugi sindromi koji mogu biti jako teski...
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 17:15   #1416
Wink

Dobar dan svima!!

Evo ja sam sad u 14 tjednu....i znam, uskoro će me pitat da li ću napravit taj prenatalni test ili amniocentezu i naravno odgovor je NE!!

Zašto? pa zato što nevjerujem u to...znam dosta njih koji su to radili pa nakraju rodile zdravo dijete a cijelu trudnoću su plakale kako i zašto... zamislite samo da su pobacile...ja svoju trudnoću neželim provesti u plaču i razmišljanju i strepnji pa mi to i netreba...imala sam prijašnju trudnoću i inducirani pobačaj...tako da sad mi to netreba...

a i šta sad, sa down i bez njega to je moje dijete i volit ću ga bez obtira na sve... tako da ako ona neželi to napravit neka ne nepravi...ona zna što je najbolje za nju i bebicu tako da bez osuđivanja cure!!
vražičak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 15:05   #1417
Quote:
vražičak kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima!!

Evo ja sam sad u 14 tjednu....i znam, uskoro će me pitat da li ću napravit taj prenatalni test ili amniocentezu i naravno odgovor je NE!!

Zašto? pa zato što nevjerujem u to...znam dosta njih koji su to radili pa nakraju rodile zdravo dijete a cijelu trudnoću su plakale kako i zašto... zamislite samo da su pobacile...ja svoju trudnoću neželim provesti u plaču i razmišljanju i strepnji pa mi to i netreba...imala sam prijašnju trudnoću i inducirani pobačaj...tako da sad mi to netreba...

a i šta sad, sa down i bez njega to je moje dijete i volit ću ga bez obtira na sve... tako da ako ona neželi to napravit neka ne nepravi...ona zna što je najbolje za nju i bebicu tako da bez osuđivanja cure!!
Svaka cast na takvom razmisljanju. Treba imati zaista puno ljubavi da bi se tako covjek postavio. Bravo!
Amla Nur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 01:39   #1418
Pozz svima

Imam 36 god i prošli tjedan sam napravila amniocentezu nakon što mi triple test nije bio dobar.... svu me preplašio :/... čekam sad rezultate amnio i nadam se da će sve biti uredu jer su mi i na normalnim uzv i na 4d uzv rekli da je beba ok....Imam već punoljetnu kćer , tako da odluka imat drugo dijete sad, meni i mom mužu je veliko zadovoljstvo. Iako znam da postoji još jako puno bolest koje te mogu zadesit tj koje mogu zadesit to malo biće ali ipak da znam da nosim dijete s down sindromom bi pobacila jer sam bila u prilici vidjet šta to znači.
Neni76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 10:35   #1419
Pozdrav svima i od mene!
Nova sam na postu, a trenutno sam u 15 tjednu trudnoće i dogovorenom RACZ 30. listopada. Bez obzira na moje godine i godine MM (38 i 40) indicirana mi je pod obavezno jer sam prije 13 godina rodila dijete sa sy Down. nakon toga dvije uredne trudnoće (djeca od 10 i po i 9 godina) i sad neopisiva želja za još jednom bebom. Na stranu i godine i moja veličina (+ oho-ho kila) mene je tek sada uvatila panika od AC iako sam prošla već dvije, doduše u Zg, ovu planiram u ST. U rizike rađanja djeteta sa sy. Down ne bi se upuštala, ne radi sebe, već zbog mog anđela koji je živio 17 mjeseci od kojih smo 15 bili stanovnici pedijatrije splitske bolnice (ako u međuvremenu nismo bili na Rebru) i već smo bili domaći.
Molim samo da mi neko napiše ako je radio RACZ u Splitu kako to izgleda. Trenutno mislim pozitivno i nadam se da će nalazi biti ok.
TOTO74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 10:57   #1420
TOTO74, spominješ kile i pretpostavljam da imaš sala na trbuhu... ako imaš puno raspitaj se koje su duljine te igle (standardne bolničke) te da li će moći ti raditi racz sa njima (ako imaš puno sala na trbuhu)
Bila je jedna forumašica tu sa baš puno viška kila i špeka na trbuhu te je na kraju otišla privatno na zahvat jer duljina standardne bolničke igle nije joj mogla zahvatiti kvalitetno plodovu vodu ni uzorak.. pa je privatnik za nju naručivao posebnu iglu (dulju od standardne).

A kako je racz u Splitu nadam se da će se netko javiti iz Splita.

Sretno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.