Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2012., 12:44   #1041
I dragi moji kako vam je bilo na lijecnickom? Jesu vam ista javili?
altamiraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 16:28   #1042
xanthya, gdje su te pitali to za kosu? ..tamo pred komisijom ili u croati-i?
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:11   #1043
u adeccu sam prosla sve i bila sam u ca u buzinu. tamo se me pitali to za kosu.

a saznala sam od nekih ljudi koji takoder rade u ca. njima je tako receno.
xanthya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 23:51   #1044
Quote:
xanthya kaže: Pogledaj post
u adeccu sam prosla sve i bila sam u ca u buzinu. tamo se me pitali to za kosu.

a saznala sam od nekih ljudi koji takoder rade u ca. njima je tako receno.
kaj, da moraju imati kratku kosu?
ne zajebavam, nego ne znam na kaj točno misliš

ja imam kratku smeđu kosu
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 05:59   #1045
PRVI DIO

Uglavnom, još pokoja rečenica od mene...

Dobio sam nekoliko poruka i inbox i svaka ima isto značenje a to je uporedba zaljeva i ovog našeg tu, kako zivota, tako i kompanije i rada itd...

Kad odete u inozemstvo, vidjeti ćete kako će vas na aerodromu nekom veseliti kad vidite Croatijin avion. I onda će vas rastuziti jer taj se vraća "doma" a vi pitaj Boga gdje.

I onda se pitate "Koji je avion "moj"? Onaj sa nacionalnom zastavom ili onaj u kojem zarađujem plaću?". Česta dilema mnogih od nas koji smo radili vani. Nekako, bilo je situacija kada vam sve to u Hrvatskoj ide na živce ali opet tu pripadate, a onda s druge strane ipak vas je ta strana kompanija primila u konkurenciji 1:500. Inače, zaista je takav izbor u konačnici po kompanijskom postotku. Na mom OD nas je primljeno 4 iz Hrvatske i jedna cura iz Slovačke, a 8 nas je prošlo na finalni intervju. ali ima open dayeva u svijetu (azija posebno) kada dodje po 6000 ljudi na open day i prime ih po desetak. Sjećam se u Manili jednom da smo ulazili u hotel kad je bas naša kompanija imala Open day - to je zaista izgledalo kao koncert neki super poznatog izvođača. Onda se u centralu vracaju recruiteri sa rezultatima open daya i te rezultate čitaju treći ljudi koji odlucuju nakon što vide se bilješke itd. (to je definitivno najdosadniji posao u kompaniji mislim - čak je kreativije zaštitarima) Tipa ako danas počinje Open day na 7 lokacija u svijetu i za 4 dana se recruiteri vracaju u centralu, oni samo na stolu ostavljaju bilješke koje su po osobi ispisane sitnim slovima na 5xA4 papira i ako je na finalnom intervjuu u svakom gradu prošlo 10 ljudi (prosjek, a negdje naravno i 30) oni na tjednoj bazi imaju oko 150-200 ulaznih dosjea koje trebaju procjeniti unutar samo sedam dana do maksimalno 3 tjedna i poslati obavijesti oishodu selekcije. Mnogi padnu lječnički itd tako da zaista u konačnici je statistika 1:500.

Sad stvarno jedno pitanje o kojem smo mi znali razgovarati u dosadnim danima zaljeva jako često kad bi sjedili pa onda udri' po hipotezama:

Koja vam je kompanija draža: ona nacionalna iz drzave kojoj pripadate ili ona za koju radite?

Moj je npr stav bio da ova za koju radim postane vrlo brzo dio nekog identiteta jer nas je brzo gutala i tako je velika da nema vremena za greške ili tako nešto i oblikuje vas zaista tako provjerenim metodama dok kazete keks. Super tamo raditi jer sve je definirano priručnikom i svi su jednako odgovorni odgovornima. Tamo kad vas osposobe za nešto na treningu to tako ostane u glavi imperativno da niste ni svjesni tog da i vaši supervizori cijelu svoju karijeru odrade na način da slijede pravila kao da su jučer izašli s treninga. Npr. Vrata na Airbusu se otvaraju naravno podizanjem tzv. "Door control hanle" koja se inicijalno podiže samo 3-5° i iako s vremenom te mjere opreza postanu rutina pa ih ljudi zanemare, kompanija ih je postavila kao takve i u svakom uvijek postoji taj dio mehanike da NIKADA neće doći netko tko će onako samo podignuti do kraja iako se ni u tom slučaju 99,99% ne bi nista dogodilo ali svi smo imali svijest o tom da se nesto mozda dogodi i nismo radili nikakve proizvoljne ili kolegijalne kompromise nauštrb priručnika (to je pravilo konkretno stvar koja se odnosi na sistem presurizacije kabine i indikacije se aktiviraju kad je handle podignut na 3-5°, ali to je samo jedan primjer).

Ali nastavno na pitanje - uvijek se javljao i onaj osjećaj ponosa i iako ne pripadate materijalno tom miljeu, uvijek s ponosom spomenete kako svoju zemlju naravnu tako i nacionalnu kompaniju... Sjećam se jednom da je na nekom treningu pušten nekakav filmić o prijevozu opasnih tvari itd i kao na terminalu neke zračne luke iza aktera filmica stoji znak Croatia Airlinesa i moje kolege kao "Wow eno Croatia Airlines... Daj koliko tamo ima aviona uopće jel to Tupoljev tamo ili....". Naravno da je to situacija kad branis nacionalne boje kao na utakmici jer tu pripadaš. Ima nažalost ljudi koji nisu čuli za Hrvatsku i nemaju pojma gdje je to i što je to.

Tako da je moj stav po tom, da bi ja uvijek više volio da Croatia bude veća i bogatija i od Emiratesa i Qatara ili bilo koje druge firme iako od tog nemam nikakvu korist jer nekako kad vidite naše kockice u Zagrebu ili Splitu, onda su to kockice kao obična geometrija. Kad ih vidite negdje vani - onda shvatite da je to vaš identitet i da tu pripadate... Zato sam spomenuo prije par postova kako ako radite u zaljevu nikada nemojte potcijeniti kolege koji rade u Croatiji, JATu, Adriji itd. Vi niste bolji od njih niti oni od vas. Vi imate više mogućnosti na licu mjesta jer zaljevske kompanije su leteći restorani i zadovoljstvo putnika uvijek možete dobiti kroz ono što imate i uvijek imate deku na letu, i setove za spavanje, zabavu, kozmetiku itd itd itd. A niste zbog tog pametniji ni sposobniji jer svatko tko ima dvije ruke, prosječan IQ i malo šarma može postići nadprosječni dojam.

U životu vam sve ovisi o postavkama pema nekoj situaciji. Tako većina zna jel neka veza potencijalni brak ili samo sex, jel neko jelo samo predjelo ili glavno jelo, jel nešto privremeno ili konačno itd...

Moj današnji stav prema odnosima kompanija je drukciji. Ja sam isto svojedobno radio u Hrvatskoj kao cabin crew (ne za nacionalnu kompaniju) i tada je za nas Croatia bila - wow oni imaju Airbus, kako su super svi itd...
Onda odete u zaljev i najednom se stvari izmjene jer preskočili ste ne jednu stepenicu između charter avijacije i full service airlinea nego ste preskočili čitavu jednu eru avijacije. Ne znate jel bi to usporedili s djetetom koje je je ušlo u tvornicu čokolade ili adolescentom koji je ušao u sex shop na 5 katova. Sad se vracam na onu usporedbu kad smo mi gledali ekipu iz croatie kako su super bili u definiranim uniformama, lijepo sređeni itd a kod nas se događalo da se na let išlo "otprilike" usklađenih boja. Onda iz tog upadnete u jedan sasvim drugi svijet koj iizgleda ovako: maksimalni broj naušnica kod djevojaka je jedna i to je isključivo biserni oblik naušnice maksimalnog promjera 0,8mm, maksimalno se moze nositi jedan prsten osim u slučaju udanih stjuardesa koje uz vjenčani mogu nositi i jedan ukrasni čiji eventualni kamen ne smije premašivati oblik odnosno rub prstena više od 2mm u visinu/12mm u sirinu, pundža je obvezni model frizure za sve stjuardese čija je kosa prelazi liniju uha, lak za nokte je obavezan dio groominga i mora biti crvene osnove sa definiranim nijansama koje su interno određene i prihvaćene i obavezno je korištenje iste nijanse laka za nokte i ruža za usne; stjuardi moraju biti obrijani 100% bez ikakvih ukrasnih dodataka brade, crta i modernih stilova brijanja, preporuča se "samopregled i procjena lica" te čim se kroz 6 sati osjeti izrast brade obvezno je novo brijanje (morali smo stalno nositi aparat za brijanje jer se očekivalo da se i na letu brijemo ako je potrebno), stjuardi moraju imati dugi rukav košulje i isključivo crnu čarapu bez varijacija na nijansu boje, obavezno je imati sat cija je podloga ispod kazaljki crne boje, čiji su remeni metalno srebrni ili kožni crni sa isključivo okrugli ili pravokutni modeli kućišta čija baza ne premašuje 4cm u dimenzijama širine, svaka torba mora obvezno imati crew tag u koji se umeće papirić sa staff numberom i to isključivo na bijeloj podlozi sa tamno plavim flomasterom ili kemijskom olovkom... Prije svakog leta imali smo grooming check kada se pojavi odgovorna osoba za to i krene sa provjerom cijele posade (kabinske, uključujući i supervizore): "Gdje idete? OK, Frankfurt. Znate da je FRA destinacija s obveznim nošenjem sakoa? Znate naravno... E sada da vas vidim. Obucite sakoe, okrenite se da vidim jel sve OK estetski, skinite sakoe sada i okrenite se da vidimo jel košulja uredno ispeglana, oprana, jel uredno stavljena u hlače, jel pravilno vire nabori iz košulje, OK hvala, cure da usporedimo ton laka za nokte i ruza za usne, ok, svi mi pokazite ruke da vidimo nokte, prste i dlanove jer putnicima ih izlažete non stop, ok - satove pokazite molim, dobro, decki podignite nogavicu da vidimo boju čarape....".

Nakon tog, više si ne možete priuštiti nešto drukcije od tog, odnosno jednom ste shvatili da to možete podnijeti i da niste umrli zbog tog i dalje stalno vodite računa o tom i za vas se podrazumijeva to kao nesto najnormalnije.

Opet ponavljam , kompanije koje nisu tako velike i slično nisu lošije i nisu nešto što se može potcijenjivati. Onaj tko vam dodje iz zaljeva i potcijeni npr Croatia Airlines - taj sigurno tamo nije naučio nista i taj nema nijednu preporuku (stavljam ruku u vatru) i nikad ga nijedna zaljevska kompanija nece uzeti natrag. Danas iz svog iskustva mogu reći da bi mogao raditi u Croatiji ali samo u mjeri u kojoj sam se i postavio na način da je eventualno raditi u kompaniji takvog profila za mene opcija a ne rješenje. Jer se ne smatram bolji, ni lošiji, ni gluplji ni pametniji, ne smatram kompaniu lošijom, niti onu u zaljevu smatram boljom - samo ih smatram neusporedivima jer nema smisla ni uspoređivati neke takve stvari. Generalno uspoređivanje je besmisleno.

I ovo pišem jer sam dobio dosta pitanja u inbox pa vam ovako odgovaram da ne pisem pojedinacno.

Pitate me da usporedim a to ne mogu. Prije svega jer nisam radio u Croatia Airlinesu. Kad usporedite moju prvu kompaniju sa Croatiom to je kao da usporedite Drniš (pardon ljudi ako je netko iz Drniša ali nije ovo nikakva kritika vec samo komparacija) sa Zagrebom. A onda ako usporedite Croatiu sa mojom zaljevskom kompanijom to je kao da usporedite Zagreb sa Singapurom (čak ne pišem London ili New York nego bas Singapore jer je tamo sve sređeno do najsitnijeg detalja).

Zadnje uređivanje mmpi_201 : 20.01.2012. at 06:09.
mmpi_201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 06:00   #1046
DRUGI DIO:


S druge strane, naši ljudi su dobri stručnjaci u svom poslu. Meni su kolači iz zagrebačkih slastičarnica bolji od bečkih, sigurniji sam nekako otici liječniku u zagrebu nego npr na bliskom istoku itd. Jednako tako mislim da šefovi pojedinih odjela u Emiratesu ili Qataru il bilo gdje nisu bolji od onih u Croatiji, JATu itd. Oni možda imaju više sredstava i alata u radu, ali nikad ne ocjenjujte nešto lošijim zbog alata koji nedostaju.

Nadam se da sam vam kroz ovo dijelom odgovorio na pitanje gdje je bolje.
Nema boljeg, nema lošijeg - sve je relativno.
Bitno je znati što želite, još je bitnije znati što ne želite, najbitnije je znati koliko (količinski i vremenski) nešto želite i odredite stvari po onom što ja smatram najispravnijim - "ovo je opcija, a ovo je rješenje".

U životu često puta učimo ono što volimo, radimo ono što moramo: nekada zato jer sami želimo težim smjerom, a nekada zato jer je to jedini način ali ne i posljednji. S vremenom kriteriji rastu a mjesta za kompromise ostaje sve manje, ali baš zato uvijek mora ostati barem jedna točkica koju kad pogledate možete reći - e ovo je moje mjesto za kompromise i to je opcija dok ne dodje vrijeme za rješenje koje imam..
mmpi_201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 11:39   #1047
OD 18.02. u ZG

Ljudi prije svega,hvala vam puno na svemu,puno sam saznala zahvaljujući vama zanima me ide li tko na OD u Zagreb navedenog datuma? Rekoh,da nam bude lakše,da se nađemo,upoznamo i pomognemo si koliko već možemo,pa makar šalama i smijehom da razbijemo tremu
taichi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 12:20   #1048
e ..valjda je gotovo, ne znam ..ako nas danas nitko ne nazove, prolly ni neće.
ja bih, da nema ovog topica, zaboravila da sam uopće bila na razgovoru i prošla sve to.
ali bilo bi okej od njih da bar mejlom jave da nismo prošli ili neš.
čestitam onima koji su se ugurali u tu brojku od (mislim ) 36 ljudi, koliko primaju.
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 13:42   #1049
Quote:
taichi13 kaže: Pogledaj post
Ljudi prije svega,hvala vam puno na svemu,puno sam saznala zahvaljujući vama zanima me ide li tko na OD u Zagreb navedenog datuma? Rekoh,da nam bude lakše,da se nađemo,upoznamo i pomognemo si koliko već možemo,pa makar šalama i smijehom da razbijemo tremu
idem ja, Depeche Extreme ti isto?

nadam se samo da novinari ne počnu pisati o "poslu iz snova u emiratima", jer onda ih bude došlo još par...stotina
SoNowWhat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 13:44   #1050
Thumbs up

Ne nervirajte se... Ako im se svidite uzeti će vas, ako ne - neće.. Ali ima mali milijun kompanija danas i puno je mogućnosti doslovno u zraku.



Ne paničarite ako vas ne pozovu.
mmpi_201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:12   #1051
Quote:
SoNowWhat kaže: Pogledaj post
idem ja, Depeche Extreme ti isto?

ne znam hoću li ići. ali mogla bih probati
jer, meni je svejedno dobila posao ili ne.
ako ne dobijem, bar ću moći upisati drugi faks ove godine.

ali još ću razmisliti ..mmpi, nisam imala vremena čitati detaljno ovo kaj si napisao (ty i svaka čast ), ali imam 19 godina. ima li kakva dobna granica bitna (osim toga da si punoljetan )

Quote:
nadam se samo da novinari ne počnu pisati o "poslu iz snova u emiratima", jer onda ih bude došlo još par...stotina:503 :
da hahaaha ... a valjda neće

Quote:
mmpi_201 kaže: Pogledaj post
Ne nervirajte se... : ) Ako im se svidite uzeti će vas, ako ne - neće.. Ali ima mali milijun kompanija danas i puno je mogućnosti doslovno u zraku.



Ne paničarite ako vas ne pozovu.
ma nema panike .. bi'će bolje drugi put
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:19   #1052
Stigao mail!

Poštovani/a,

Obavještavamo Vas da nažalost niste odabrani za poziciju „Domaćin/ica zrakoplova“ kod našeg klijenta Croatia Airlines.

Zahvaljujemo Vam se na iskazanom interesu i sudjelovanju u selekcijskom postupku kao i na strpljenju prilikom čekanja na povratnu informaciju .

Želimo Vam puno uspjeha na poslovnom i osobnom planu.
Pablo_! is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:31   #1053
Moraš imati bar 21 godinu Depeche Extreme..

mmpi, zakaj ti više ne radiš za emirates?
SoNowWhat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:58   #1054
Quote:
SoNowWhat kaže: Pogledaj post
Moraš imati bar 21 godinu Depeche Extreme

oh, well .. i ja sam dobila mejl

jako lijepa odbijenica ..lijepo su to napisali
biti će bolje drugi put


Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 16:01   #1055
znači i ti ideš na Emirates OD?
SoNowWhat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 16:13   #1056
hmmm ..ako mene pitaš ..ne idem, jer nemam 21, JOŠ ..ali imati ću za god i pol
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 16:23   #1057
ne ti nego mmpi, ti si već napisala da imaš 19
ali izbrisan mu je zadnji post, pretpostavljam zbog privatnosti
SoNowWhat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 17:12   #1058


Odgovor je: AHA.

javi se na private...
mmpi_201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 17:59   #1059
Quote:
SoNowWhat kaže: Pogledaj post
ne ti nego mmpi, ti si već napisala da imaš 19
ali izbrisan mu je zadnji post, pretpostavljam zbog privatnosti


e. znate koliko je ljudi bilo prijavljeno na natječaj ..970

dakle, veliki je uspjeh i to kaj smo ušli u taj uži krug u adeccu ..a i ovo za selekciju uopće nije loše

i da, sretno vama, internacionalno () punoljetnima ..sretno na OD-u
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 12:08   #1060
Engleski i teretana se sad jako "pegla"...a na poslu poslu ako ne dobijem free day ..zna se otkaz za 18.02 xD...guys this will be my 1 OD weeee
Sanjin23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.