Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2011., 14:35   #81
Moje osobno iskustvo s ocjenjivanjem u osnovnoj školi
Učitelj tehničkog - moje prezime je jednako 3. Uvijek i za sve.
Prezime moje prijateljice jednako 5. Uvijek i za sve.
Jednom smo namjerno zamjenile bilježnice
Što se desilo?
Ona je iz moje dobila 5 a ja iz njezine 3.
Toliko o tome.
Dan danas smo najbolje prijateljice i kada se sada toga sjetimo uvijek se smijemo a tada sam bila frustrirana - zločesti učitelj
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 14:37   #82
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ohh bliz testovi su josh uvijek zivi i zdravi...

Jesu da. Nekako nisam to tragično doživjela. No moja kći je. Posebno jer je učiteljica upisujući ocjenu u imenik tužno uzdahnula i rekla par puta njezino ime...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 17:56   #83
Ocjena nije mjerilo znanja,ali je eto,bitna za upis u zeljenu srednju skolu.

Ono sto strasno zamjeram nastavnicima jest neprincipijelnost i nedoslijednost prilikom ocjenjivanja,da ne upotrijebim neku tezu rijec.

Naime,djeci svojih prijatelja,znanaca od kojih imaju neku korist (recimo,ovi drze butik u kojem profa trguje obleku na rate ili sa popustom ) poklanjaju ocjene.
Da i ne govorim ako se radi o djeci raznoraznih visokopozicioniranih oceva ili majki,pa sami ravnatelji kod predmetnog nastavnika osobno interveniraju.

S druge strane obicnim smrtnicima (roditeljima) drze slovo o njihovom predmetu,principu i prosvjetarskom dignitetu.
O,kako ne...
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 21:20   #84
Oh, bilo je toga i kod nas, ali ako si znao, nisu ti mogli nista.... samo si morao vise uciti od ostalih... mene je profa iz engleskog jezika mrzila, hvala joj....kaj da sad ja tu velim... ucila sam ko pravo tvrdoglavo magare, ma nije mi mogla nista....
U gimnaziji profa iz hrvatskog jezika imala je problem sa mnom (, a i ja s njom).... bila sam svadjalica i borac za pravdu... tek matura je pokazala pravo stanje stvari
U nacelu, ako si ucio imao si dobre ocijene i ako si mitio imao si dobre ocijene.... danas duboko prezirem taj nas hrvatski pristup...tada mi je bio normalan
Isla sam u strogu osnovnu skolu na periferiji, da nisam pisala prijemni, nikada ne bih upisala gimnaziju, u gimnaziji sam skuzila da sam bolja od svih onih s direktnim upisom (prosijek 5,0) iz jedne skole u centru.... ja sam za drzavnu maturu... definitivno...
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 21:24   #85
ocjenivanje urednosti biljeznica.... ah da.... imam frendicu koja ima svrakopis, uredna je ona, pedantna, ali rukopis joj je ruzan, pise kao njezin tata.... nama su te ocjene isle u imenik... jednom joj je tata prepisao cijelu biljeznicu, ponukan njezinim uzasom, sto koliko god se trudila, uvijek pobere trojku.... dobila je dvojku... tata je popiiiiii.....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 23:13   #86
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Moja ide u drugi razred. Da, ocjenjuje im urednost bilježnice odnosno pisanje ali ne upisuje u imenik.
Razrednica nam je rekla da su počeli brljati r i v, - b i slovo l.
Želi ih malo upozoriti na to i ok. Neka ih upozori, oni ne znaju da to ne ide u imenik. Kako sada nauče - tako će i dalje nastaviti.
Moj sinek recimo piše tako ružno da ni sam ne zna pročitati svoj rukopis. Ne znam bih li se smijala ili plakala...
Kćer je druga priča. Ona je jako pedantna i uredna - doslovno me sram mog rukopisa kada vidim njezin.
Uveli su i pisanje kemijskom olovkom. Ispočetka sam joj mislila kupiti onu brisivu kemijsku olovku ali je prevagnulo da bude više oprezna jer to imaju za sada samo u lektiri i nema brisanja.
Za brzinu pisanja zna prigovarati (razrednica) ali ne znam da li im to ocjenjuje.
Ma moja je neki dan donijela prvu trojku sva u šoku. Razrednica je čitala priču i blic test odmah iza. Naravno pola toga nije popamtila. A kaj sada??
Kada je vidjela moju hladnu reakciju odmah je krenula optuživati da su drugi pričali pa ona nije dobro čula učiteljicu
Reko - stara - halo?? Tvoja ocjena je tvoja ocjena - nemoj kriviti druge. Mogla si dići ruku i reći da ne čuješ i da smiri te brbljavce.
Ah, svega se klinci dosjete.
Ja bih voljela da moje dijete briljira iz svega - no eto desi se. Moja taština to mora podnijeti. Imam prosječno normalno dijete.
i moja ide u drugi razred, ocjenjuju im urednost i ocjena ide u imenik. i ne vidim ništa loše u tome. treba ih poticati jer oni već sada kreiraju svoj rukopis i ako zabrljaju slova, treba ih ispraviti.
također naši još od prvog razreda pišu domaće zadaće iz hrvatskog i lektire s naliv perom. dozvoljeno im je ono piši- briši ali da ne bude sad u svakoj riječi brisanja.
moja također piše ljepše i od tate i od mene , no zna joj se sada već dogodit da u brzopletosti slovo ne napiše do crte kako treba pa dobije sasvim drugo značenje.
ja ju ispravljam kod kuće ,a očekujem od učiteljice da ju ispravlja u školi. za njeno dobro.
blic testove imaju i naši ,i to najčešće kada su živahni kao prošli tjedan.
gospoda riješili zadatke iz radne bilježnice i svi se fino spakirali i oni idu kući, a polovica sata tek prošla. onda im je lijepo zakeljila jedan blic test od 5 pitanja ,svaki negativni odgovor ocjena manje ,pa da vidiš mira u razredu.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 21:53   #87
Mada je tema već izlizana, moram reći koju riječ.

Mislim da bi se problem riješio kad bi odgojno-obrazovna vertikala, od vrtića do fakulteta, bila povezanija. Kad djeca dođu iz nižih razreda u više, dočeka ih šok. U nižima su gotovo svi bili odlični. Ostale ocjene gotovo ne postoje. Dolaze u više razrede i roditelji i djeca teško prihvaćaju ocjenu nižu od vrlo dobre. Za upis u gimnazije potrebno im je suludih 60 i više bodova, a i bolje strukovne škole primaju učenike samo s više od 50 bodova. Pa i prohodnost do faksa, usprkos maturi, i dalje je upitna jer se, usprkos svemu, ipak prilično uzima u obzir i uspjeh u SŠ.

S jedne strane tu je dijete koje je možda u OŠ manje uspješno nego što bi moglo biti. Možda mu se jednostavno ne da, možda nema zrelost nekih svojih vršnjaka da shvati da je potrebno znati i, nažalost, još potrebnije imati najbolje ocjene, možda u nekoj fazi djetinjstva i ne može bolje. Treba li ga zato kazniti i onemogućiti mu upis u gimnaziju ili dobru školu? S druge strane, ako svima damo petice šakom i kapom, snizit će se razina znanja koja će se moći očekivati u gimnazijama, a kao posljedica toga i opća razina znanja na sveučilištima i u društvu.

Neke su škole nepokolebljive u objektivnom ocjenjivanju. Neke daju svima priliku producirajući i po 80 % odlikaša.

Neki su iz tog razloga gorljivo za malu maturu. No to je iskušano i pokazalo se da nije dobro jer su djeca s 14 godina bila izložena prevelikom stresu - o jednom bi im ispitu ovisila budućnost. A možda su baš taj dan loše volje ili ih taj mjesec drma pubertet...

Zaista bih voljela da imam u OŠ mogućnost objektivno ocijeniti nečije znanje i razvoj sposobnosti te stečene vještine. To bi bilo moguće, čak i kad se radi o nečemu što mnogi smatraju maglovitim, primjerice u školskoj zadaći. Kriteriji su jasni i mogu i o tome. No što kada znam da se neka obitelj raspada i da dijete trpi, što kad je socijalno ugroženo, što kad možda zna, ali nema dovoljnu mogućnost koncentracije pri nekom obliku ispitivanja, što kad je zaljubljeno, što kad mu zrelost ne dopušta da shvati da je važno znati, što kad roditelj od njega očekuje nešto što ono u tom trenutku ne može pa ne može savladati tremu... Što kad je iznimno uspješno, primjerice, u biologiji i kemiji, a katastofalno neuspješno u hrvatskome, a o tom mu hrvatskom ovisi upis...

Imala sam učenika koji do 8. razreda pisao svoje ime i prezime kako mu padne na pamet, čas velikim, čas malim početnim slovima, da ne govorim o poštivanju ostalih jezičnih pravila, a danas je doktor kemije. Pitam se što bi bilo da sam mu onda dala dvojku na kraju osmoga razreda...

Priznajem, ja sam jedna od onih koji vjeruju da svatko s 14 godina zaslužuje priliku, pa čak i kad to u toj dobi ne izgleda baš blistavo. Ne kažem da svi imaju petice, no ne dijelim ni dvojke ako baš nije prethodno bila jedinica. I tako ću raditi sve dok gimnazije ne promjene upisna pravila ili dok ne bude moguće bilo kada u životu ispraviti pogrešku iz djetinjstva.

Nije mi jasno zašto ne bi svatko mogao bilo kada u životu polagati ispit iz nekog predmeta, bilo iz osnovne bilo iz srednje škole. Dođeš do zrelosti i stekneš znanje, položiš ispit i omogućiš si upis kamo god želiš. Neki tu mogućnost ne bi nikada iskoristili, nekima bi to značilo promjenu tijeka života i karijere. Ovako, neki loš dan, tjedan ili mjesec može djetetu odrediti budućnost.

Druga je priča stupanj znanja koji se nudi. Tu bi trebalo poraditi. I to ne na broju činjenica. Ključan je razvoj sposobnosti i vještina. A kontrolu razine ponuđenoga znanja ne bi ni u kojem slučaju trebali provoditi roditelji. Znam vrlo pametne i učene ljude, usto bliske struci, koji su i divni roditelji, ali koji nisu sposobni vidjeti da njihovo dijete nije savršeno u svemu, koji su spremni na argument odgovoriti šakom, suzama ili ispovijeđu o lošem braku ili financijskim problemima. Ma može biti i sam ministar nadležnoga ministarstva, u tom trenutku nije kompetentan. Mogu ga utješiti, spremna sam ga saslušati, no u tom trenutku nije baš osoba koja bi mogla procijeniti moj rad.

Roditelju nije lako. I učiteljica sam i majka pa znam što govorim. Više boli djetetov neuspjeh od vlastitoga, no roditelji bi morali imati malo više povjerenja u učitelja.

Nezamislivo je da učitelj dolazi ekonomistu ili zubaru i uči ga poslu ili da ekonomist soli pamet inženjeru strojarstva. Ne bi mi na pamet palo da poučavam kemičara pa ne očekujem ni da inženjer, ekonomist, zubar ili kemičar dolaze k meni i da mi govore kako bih trebala ocijeniti neku lektiru ili školsku zadaću jer su i sami nekoć pisali lektire i školske zadaće, uostalom hrvatski im je materinji jezik pa se u to navodno razumiju. To bi bilo slično kao da dođem liječniku i poučavam ga kako bi trebao liječiti bolest jer sam ja preboljela vodene kozice.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 22:12   #88
Voljela bih čuti mišljenje profesora iz osnovne.
Dijete zadnja 3 tjedan nije išlo u školu zbog bolesti, od toga 2 tjedna proveo u bolnici. Bila kod razrednika zbog zaključivanja i ocjena odmah po ostanku u bolnici. Veli on da tu on ne vidi neki problem s obzirom da ima "materijala" za zaključiti i da se ne brinemo. Zdravlje djeteta mi je na prvom mjestu, škola u tim trenucima na zadnjem, ali njega je brinulo. I OK. Danas otišli u školu odnijeti ispričnicu, kad tamo šok. Ocjene nisu zaključene po principu prosjeka, već na niže. Objašnjenje je kao nije bio ipak 3 ključna tjedna kada se dosta ispitivalo, pisalo testova ... blabla...
Iz jednog predmeta imao 2 petice. Znači dvije ocjene u 3 mjeseca i ona mu zaključi 4 jer ipak nije ga dugo bilo, pa to su samo 2 ocjene, pa nije odgovarao zadnje gradivo, pisao test. Mislim, ja to ne kužim. Polugodište traje od rujna. I ta osoba zbog izostanka zadnja 3 tjedna i zadnjeg gradiva djetetu zaključi ocjenu na niže.
Kod drugog predmeta, slična stvar dvije petice i četvorka, zaključeno 4.
Sorry, ali meni to nikako nije u redu. Zar oni ocjene zaključuju temeljem zadnjih ocjena bez obzira na ocjene koje dijete dobije tijekom polugodišta?
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 08:07   #89
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Kod drugog predmeta, slična stvar dvije petice i četvorka, zaključeno 4.
Sorry, ali meni to nikako nije u redu. Zar oni ocjene zaključuju temeljem zadnjih ocjena bez obzira na ocjene koje dijete dobije tijekom polugodišta?
Naravno da ne. Nisu ocjene dobivene u zadnja dva tjedna presudne, osim ako dijete ne odgovara gradivo cijelog polugodišta.
Ono što bi eventualno mogla jest razgovarati s ravateljem i ako je on normalan doći do rješenja da se ocjene zaključe prema stanju stvari u imeniku s naznakom da dijete odgovar graivo ovih 3 tjedna u drugom polugodištu.
Ionako se na kraju godine gledaju sve ocjene pa je manje bitno je li ocjena upisana u 12 ili 1 mjesecu.
__________________
Mala Ritalica
nprikolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 10:21   #90
Polugodište je. Ako je zaključena ocjena premalena - do kraja godine će se ionako podići. Ne bih dizala veliku prašinu oko toga.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 11:11   #91
A to sto je djete mozda demotivirano takvim nefer pristupom - nikom nista.

Zaista pedagoski zvuci kazniti djete zbog bolesti (kao da dvotjedni boravak u bolnici nije dovoljno stresan)...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 11:22   #92
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
A to sto je djete mozda demotivirano takvim nefer pristupom - nikom nista.

Zaista pedagoski zvuci kazniti djete zbog bolesti (kao da dvotjedni boravak u bolnici nije dovoljno stresan)...
potpisujem. u ime toga ja bih intervenirala u školi. dijete nije krivo što je bilo u bolnici. kad se dijete već u osnovnjaku suočava s takvom nepravdom kakve li će samo zaključke za druge stvari donositi... ja ne bih šutjela.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 11:28   #93
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Voljela bih čuti mišljenje profesora iz osnovne.
Dijete zadnja 3 tjedan nije išlo u školu zbog bolesti, od toga 2 tjedna proveo u bolnici. Bila kod razrednika zbog zaključivanja i ocjena odmah po ostanku u bolnici. Veli on da tu on ne vidi neki problem s obzirom da ima "materijala" za zaključiti i da se ne brinemo. Zdravlje djeteta mi je na prvom mjestu, škola u tim trenucima na zadnjem, ali njega je brinulo. I OK. Danas otišli u školu odnijeti ispričnicu, kad tamo šok. Ocjene nisu zaključene po principu prosjeka, već na niže. Objašnjenje je kao nije bio ipak 3 ključna tjedna kada se dosta ispitivalo, pisalo testova ... blabla...
Iz jednog predmeta imao 2 petice. Znači dvije ocjene u 3 mjeseca i ona mu zaključi 4 jer ipak nije ga dugo bilo, pa to su samo 2 ocjene, pa nije odgovarao zadnje gradivo, pisao test. Mislim, ja to ne kužim. Polugodište traje od rujna. I ta osoba zbog izostanka zadnja 3 tjedna i zadnjeg gradiva djetetu zaključi ocjenu na niže.
Kod drugog predmeta, slična stvar dvije petice i četvorka, zaključeno 4.
Sorry, ali meni to nikako nije u redu. Zar oni ocjene zaključuju temeljem zadnjih ocjena bez obzira na ocjene koje dijete dobije tijekom polugodišta?
ovo zvuci prestrasno... ja bi se odmah isla zaliti.

jedino ako se radi npr da je 4 iz ispita a 5 iz zalaganja, onda oni mogu rec da je znanje vaznije, hmmm, ipak mislim da bi se trebala gledati aritmeticka sredina pri zakljucivanju.
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 13:56   #94
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Polugodište je. Ako je zaključena ocjena premalena - do kraja godine će se ionako podići. Ne bih dizala veliku prašinu oko toga.
Stvarno?

Treba reci djetetu da ko mu je kriv sto je dva tjedna lezalo u bolnici dok su ostali isli u skolu,ucili,odgovarali i radili testove?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 14:47   #95
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Stvarno?

Treba reci djetetu da ko mu je kriv sto je dva tjedna lezalo u bolnici dok su ostali isli u skolu,ucili,odgovarali i radili testove?
Napravi ovako - pismeno se obrati Učiteljskom vijeću (sada poslije Božića svi imaju sjednice - preporučam odmah ostaviti u tajništvu prvi radni dan poslije Božića u kojem tražiš da ispitaju dijete za više ocjene iz tih i tih predmeta, iz tog i tog razloga.
Vjerujem da će biti usvojeno. E sada je pitanje -jel dijete bilo u mogućnosti učiti dok je bilo u bolnici?? To sada ne znam..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 15:21   #96
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Napravi ovako - pismeno se obrati Učiteljskom vijeću (sada poslije Božića svi imaju sjednice - preporučam odmah ostaviti u tajništvu prvi radni dan poslije Božića u kojem tražiš da ispitaju dijete za više ocjene iz tih i tih predmeta, iz tog i tog razloga.
Vjerujem da će biti usvojeno. E sada je pitanje -jel dijete bilo u mogućnosti učiti dok je bilo u bolnici?? To sada ne znam..
Nisam ja forumasica kojoj je dijete 3 tjedna odsustvovalo iz skole.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 16:34   #97
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
...sada poslije Božića svi imaju sjednice ..
a ja sam mislila da prosvjetari imaju hrpu praznika kad i djeca i da je njima high life?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 16:35   #98
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Dijete zadnja 3 tjedan nije išlo u školu zbog bolesti, od toga 2 tjedna proveo u bolnici.
jesu u bolnici imali nastavu? obično se organizira neki oblik nastave kada dijete duže vrijeme provodi u bolnici i tamo isto daju ocjene
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 16:46   #99
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
a ja sam mislila da prosvjetari imaju hrpu praznika kad i djeca i da je njima high life?
Kada već pitaš ili kuriš
Ovako - imaju obaveznu sjednicu u trajanju cca 2 sata max 3.
I da, podjelu svjedodžbi - kako koja škola u trajanju nekih eto pa uzimimo sat vremena i onda su freeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 20:14   #100
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Voljela bih čuti mišljenje profesora iz osnovne.
Dijete zadnja 3 tjedan nije išlo u školu zbog bolesti, od toga 2 tjedna proveo u bolnici. Bila kod razrednika zbog zaključivanja i ocjena odmah po ostanku u bolnici. Veli on da tu on ne vidi neki problem s obzirom da ima "materijala" za zaključiti i da se ne brinemo. Zdravlje djeteta mi je na prvom mjestu, škola u tim trenucima na zadnjem, ali njega je brinulo. I OK. Danas otišli u školu odnijeti ispričnicu, kad tamo šok. Ocjene nisu zaključene po principu prosjeka, već na niže. Objašnjenje je kao nije bio ipak 3 ključna tjedna kada se dosta ispitivalo, pisalo testova ... blabla...
Iz jednog predmeta imao 2 petice. Znači dvije ocjene u 3 mjeseca i ona mu zaključi 4 jer ipak nije ga dugo bilo, pa to su samo 2 ocjene, pa nije odgovarao zadnje gradivo, pisao test. Mislim, ja to ne kužim. Polugodište traje od rujna. I ta osoba zbog izostanka zadnja 3 tjedna i zadnjeg gradiva djetetu zaključi ocjenu na niže.
Kod drugog predmeta, slična stvar dvije petice i četvorka, zaključeno 4.
Sorry, ali meni to nikako nije u redu. Zar oni ocjene zaključuju temeljem zadnjih ocjena bez obzira na ocjene koje dijete dobije tijekom polugodišta?
Ne, to nije u redu, ako je tako kako si napisala. Na osnovi dvije petice ne može biti četvorka ni iz kojega razloga. Napiši žalbu Učiteljskom vijeću i odnesi je odmah u utorak u tajništvo ili ravnatelju i urudžbiraj. Nemoj tražiti nikakav razredni ispit jer djetetu ne treba dodatni stres, nego napiši da smatraš da je ocjena nepravilno zaključena te traži da Učiteljsko vijeće povisi ocjenu. Ako zaista nije bilo u školi samo tri tjedna, pogreška je učitelja što ima premalo elemenata.
Za drugi predmet iz kojega ima dvije petice i četvorku provjeri prvo nije li četvorka iz znanja, a petice iz radne bilježnice ili aktivnosti na satu. Ako je tako, može biti i zaključno vrlo dobar pa se na tu ocjenu nemoj žaliti.
Sretno.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.