Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2011., 22:29   #1
Utjecaj privatizacije telekomunikacija

Evo malo o telekomunikacijama, pošto smo još davne 1999. privatizirali HT, odnosno prodali smo 35% dionica HT-a za 850mil.$ što je postala jedna od najuspješniji privatizacija u RH. U RH naravno privatizacija i uspjeh nikako ne mogu ići u istu rečenicu, no eto. Sad me zanima kakav je to imalo utjecaj na cijene usluga istih, jer je HT, odnosno poslije T-com i T-mobile, imalo monopol sve do nedavno nad svim telekomunikacijskim uslugama. Čak i danas T-com ima monopol na davanje internet usluga.

Što bi bilo da nismo privatizirali HT? Danas "T-obitelj" diže gadne pare, naravno kupili su ih njemački Deutche Telekom, a sada je za 39 mld $ Tmobile prodan AT&Tu.... Koliko smo izgubili tom "uspješnom" privatizacijom HT-a?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 01:34   #2
Izgubili smo time što privatizacija nije dobro provedena i što je u dogovoru s političarima omogućen monopol.

Danas monopola nema (tj. u barem u nekim područjima ga nema) i imamo izrazito niske cijene i koliko-toliko kvalitetne usluge.
Kad bi se smanjili porezi telekomunikacijskim firmama, usluge bi bili kudikamo jeftinije nego sada.
Nije trebalo puno više od tri firme da snize cijene telefoniranja mobitelom na lipe, a treba voditi računa da inflacija nije bila mala.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 20:59   #3
Neovisno o motivu pitanja, vrlo je zanimljiva tema.
Naime, radi se o nekoj vrsti prirodnog monopola, pa je stvarno pitanje "što bi bilo kad bi bilo".
Uistinu, do kuda bi dosegao razvoj na tom području da je T-com ostao državni, i kolika bi bila cijena usluga da je današnji najjači pružatelj usluga krenuo iz manje monopolske pozicije.

Danas naš regulator nešto petlja, kao nebi li razbio monopolske utjecaje našeg najvećeg pružatelja usluga.

Kakvi su svjetski trendovi, što se sve na tom području izdogađalo i slično, je zasigurno vrlo zanimljivo... osobno sam slabo informiran o svemu tome, ali slutim zanimljivost.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 21:22   #4
Po čemu je to HT monopolist? Ja recimo nemam telefon i internet preko HTa.

Iskreno, ne vjerujem da je Hrvatska išta izgubila privatizacijom HTa. Da je HT ostao skroz državni, imali bi nekog polu-gubitaša, kasnili bi vjerojatno 10 godina za Europom po pitanu telekomunikacijskih tehnologija, i pitanje koliko bi bilo dozvoljeno konkurenciji da ulazi na tržište.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 21:30   #5
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne vjerujem da je Hrvatska išta izgubila privatizacijom HTa.
Sve sam skloniji tom mišljenju, ali baš je to intrigantno jer HT je uistinu imao posve monopolski položaj u času privatizacije, i to na kablovinje, tj. dtk instalacije i same bužire. To je nepremostiva investicijska prepreka za nove igrače, koju sada regulator pomalo nespretno pokušava olabaviti, pa je kakava takva tržišna utakmica počela tek na polju GSM-a, a sada se prihodovna priča vraća natrag u te iste instalacije kroz podatkovni prijenos (adsl i max tv).
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 21:31   #6
@clouseau

I zaboravio si napisati kako bi cijene usluga bile neusporedivo vise nego sto su danas. danas su cak stovise otvaranjem trzista cijene pale sto se sasvim sigurno ne bi dogodilo da je ht ostao u rukama drzave. jednostavno, ne postoji zlatna koka kada je drzavno vlasnistvo u pitanju. od banaka preko telekoma do svih drugih tvrtki drzava je jednostavno LOS vlasnik.

nije mi jasno zasto vecina ljudi i dalje forsira drzavno vlasnistvo. pardon, jasno mi je, 50 i nesto godina socijalizma uradilo je svoje, htio to netko priznati ili ne.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 21:43   #7
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Po čemu je to HT monopolist? Ja recimo nemam telefon i internet preko HTa.
Tržišni udio. Ima tržišnu moć, to je neosporivo.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 21:59   #8
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Što bi bilo da nismo privatizirali HT?
Onda bi HT vodila ista ekipa političara koja vodi HEP, HAC, Petrokemiju, HPB, Hrvatske šume itd Poslovanje bi bilo po istom obrascu kao i u ovim firmama i onda bi na kraju ispalo nešto ovakvo:

http://www.tportal.hr/biznis/gospoda...-mil-eura.html
http://www.dnevno.hr/vijesti/novac/d...ra/244781.html

Na naše prigovore političari bi rekli "Pa što hoćete, drugi također posluju s gubitkom, nismo mi jedini, recesija je, teška su vremena bla bla..."
Sad imaš slijedeću situaciju: HT ostvari 2,275 milijardi bruto dobiti. Od toga plati 445 milijuna porez na dobit, a preostalih 1,83 milijarde ti ode dioničarima od čega 930 milijuna Švabama te preostalih 900 milijuna ostalim (uglavnom domaćim) dioničarima. Među tim ostalima ima mirovinskih fondova i puno malih dioničara.

Da je HT državni također bi ostvario 2,2 milijarde bruto dobiti. Samo što bi ekipa 2 milijarde isisala iz firme, a stvarno bi prikazali 100-200 milja dobiti (ma pusti, dobro je, ipak su u plusu to je najvažnije). Ili čak i gubitak kako sam naveo gore. Najveći dobitnici takve situacije bi bili ona stranka kojoj bi međukoalicijskim dogovorom "pripao" HT te onih desetak tisuća viška zaposlenih koji bi se preko političkih, rodijačkih, kumovskih i ostalih prijateljskih veza tamo "uvalili". Eh da, i sindikati koji bi od tih "radnika" ubirali članarinu. Koji novčić bi doplovio Mamiću, Gobcu itd......ludilo brale što se sve može s dvije milijarde. I to svake godine. I kao šlag na tortu - državni telekom u državi gdje narod daje glasove Sanaderu, a onda taj Sanader postavlja svoje ljude u HT. Al bi bilo veselo..........

Zadnje uređivanje Frasier : 22.03.2011. at 22:05.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 22:20   #9
exactly!
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 23:31   #10
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Sve sam skloniji tom mišljenju, ali baš je to intrigantno jer HT je uistinu imao posve monopolski položaj u času privatizacije, i to na kablovinje, tj. dtk instalacije i same bužire. To je nepremostiva investicijska prepreka za nove igrače, koju sada regulator pomalo nespretno pokušava olabaviti, pa je kakava takva tržišna utakmica počela tek na polju GSM-a, a sada se prihodovna priča vraća natrag u te iste instalacije kroz podatkovni prijenos (adsl i max tv).
Mislim da situaciju treba gledati kao tržište komunikacija općenito. To je ljudska potreba za koju su spremni platiti i to što jedni imaju monopol na kablove danas nije monopol na komunikaciju. Sreća je da postoji dovoljno napredna tehnologija koja omogućava i mobilni internet i razgovore.

interesante stvari u somaliji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Communications_in_Somalia
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 23:55   #11
Isprike za offtopic, ali općenito o utjecaju privatizacije (u jednom drugom kontekstu) te u svrhu smaknuća još jedne svete krave, prenosim ovu vijest.
Ambivalent_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 23:58   #12
I ja sam sklon ideji da je prodaja bila dobra stvar čak i takva kakva je. Ali...

Činjenica je da prodaja monopola u fiksnoj telefoniji nije bila sretno rješenje. HT je odmah nakon prodaje
utrostručio cijene fiksne telefonije. Još i dan danas se sjećam kako neki tip, Jurleka se zvao, objašnjava
raji kako nije moguća obračunska jedinica od sekunde jer bi onda imali nekad iznose manje od lipe, što je
nemoguće (valjda zakoni fizike ne dozvoljavaju, što li).

Isto tako se sjećam "objašnjenja" kako su zapravo neke cijene pale, neke porasle, a u prosjeku
čemo profitirati. Pogađate, pale su cijene zvanja Istočnog Timora a porasle cijene lokalnih poziva.
U prosjeku smo popušili, računi su porasli.

Prodaja monopola je u neku ruku prodaja mogućnosti oporezivanja, a to se i dogodilo.

Naravno, ja sam uvijek za privatizaciju, ali pitam se jesmo li mogli dobiti bolji efekt privatizacijom
svega osim DTK, ili razbijanjem HT na tri firme po regijama i onda prodajom svake nekom drugom.
Ne znam.
__________________
http://usporedbe.wordpress.com
Chariot is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 00:02   #13
Quote:
Ambivalent_ kaže: Pogledaj post
Isprike za offtopic, ali općenito o utjecaju privatizacije (u jednom drugom kontekstu) te u svrhu smaknuća još jedne svete krave, prenosim ovu vijest.
Trulo da ne može trulije. Jedini lijek je ukidanje Hrvatskih voda d.o.o.
Ne reforma, nego baš ukidanje.
__________________
http://usporedbe.wordpress.com
Chariot is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 01:09   #14
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Evo malo o telekomunikacijama, pošto smo još davne 1999. privatizirali HT, odnosno prodali smo 35% dionica HT-a za 850mil.$ što je postala jedna od najuspješniji privatizacija u RH.
to u biti nije bila privatizacija nego preprodaja telekoma iz ruku RH u ruke Njemačke vlade koja je tada bila većinski vlasnik DT-a. Niti danas to nije u potpunosti privatna kompanija pošto njemačka vlada još uvijek drži 32% DT-a.

Quote:
Chariot kaže: Pogledaj post
Naravno, ja sam uvijek za privatizaciju, ali pitam se jesmo li mogli dobiti bolji efekt privatizacijom
svega osim DTK, ili razbijanjem HT na tri firme po regijama i onda prodajom svake nekom drugom.
Ne znam.
Tu leži cijela svinjarija oko prodaje HT-a. DTK uopće nije prodan, i to zato što HT tada (kao niti danas) nije imao nikakve papire za vlasništvo nad većinom DTK koji je uglavnom izgrađen na zemljištu u vlasništvu gradova i općina. Trebalo je prvo riješiti DTK, upravljanje nad DTK-om u cijelosti prepustiti HAKOM-u i izbjeći postojeću zavrzlamu u kojoj se upravljanje nad kanalizacijom uvelike razlikuje od grada do grada. DTK je kod nas još uvijek u nekoj sivoj zoni.
Drugi problem je bio u samom ugovoru u kojem je država HT-u jamčila monopolski položaj na određeno vrijeme tako da su to preuzimanje na kraju dobrim djelom platili HR građani kroz povišene cijene u tom periodu.

Kaj se tiče usporedbe s HAC-om i HEP-om: kako danas vode HAC tako su jučer "privatizirali" HT, kako god okreneš s tim kreaturama na vlasti nemožeš na zelenu granu.

Da još dodam da nebi bilo...manji djelovi DTK (uglavnom izgrađene 90ih) za koje je HT imao papire jesu prodani.
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 16:11   #15
Ja se definitivno slažem sa tim da ako bi HT ostao državni da bi završio kao jedno propalo poduzeće. Nisam ni htio insinuirati da bi bilo drugačije. Međutim, 30% zaposlenih je dobilo otkaz nakon što je preuzet HT, što čini tu privatizaciju neuspješnom... jest da je 850milijuna odličan posao, ali stopa zaposlenih je mnogo bitnija za ekonomsko-politički sustav, nego sama dobit od prodaje. Bar to ja tako vidim.

Što se cijena usluge tiče, pa tu nije nitko kriv, imali su monopol na tržištu koji se tek od 2008. počeo raspadati, a u slučaju interneta tek će se kroz tekuću nam 2011. raspasti skoz te kroz sljedeće 2-3 godine možemo očekivati oko 10-15% jeftiniju uslugu. Naravno imamo i đubrad iz VIPa koji su pokrali ove građane u neslućenim razmjerima, osobito izbacivanjem ponude HomeBox, radi kojeg su ljudi mjesečno čak i do 4000kn izdvajali. To graniči s ludilom, ali bogami i sa kaznenim prekršajem. Ali što se ne može dogoditi na zapadu, može se dogoditi na balkanu...

Kao slučaj Jadrolinije, pa oni pumpaju cijene do neba... Ljudi da pređu oko 4km do nekog otoka s autom, plaćaju i po 200-300kn za 4 osobe, sa busom ili vlakom može se prijeći oko 300km za tu cijenu. Evo ako tko od forumaša ima par milijardi kapitala, definitvno može zaraditi da postane konkurent toj đubradi. A turistička ponuda zaostaje godinama iza grčke ili španjolske, a cijene prijevoza gotovo iste, ako ne i skuplje ovdje u nas.

Evo recimo ako su telekomunikacijske usluge jedan od troškova firme, recimo da uzimaju oko 7-8% troška, i ako neki T-mobile i T-com drže monopol i dižu cijene, znači da i sama roba i usluge koju proizvodi firma moraju biti skuplje, dakle i telekomunikacijske usluge utječu na ponudu i potražnju roba i usluga, i samim time pojačavanjem konkurentnosti na području tele usluga osiguravaju lakši početak proizvodnje, jer su i troškovi manji... e sad da je to u državnom vlasništvu, tada bi država imala mogućnost "sponzoriranja" važnih tvrtki, koje bi onda i lakše poslovale ako bi cicale državu. Država bi imala kontrolu na barem jednom segemntu u gospodarstvu, ovako nema nikakvu...
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 16:28   #16
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Međutim, 30% zaposlenih je dobilo otkaz nakon što je preuzet HT, što čini tu privatizaciju neuspješnom... jest da je 850milijuna odličan posao, ali stopa zaposlenih je mnogo bitnija za ekonomsko-politički sustav, nego sama dobit od prodaje. Bar to ja tako vidim.
Bez dobiti nema ni zaposlenosti. Nitko ne otvara poduzece da bi zaposljavao nekog. Po tebi mozemo izmisliti 300,000 fiktivnih radnih mjesta i bili bi super uspjesni?

Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Kao slučaj Jadrolinije, pa oni pumpaju cijene do neba... Ljudi da pređu oko 4km do nekog otoka s autom, plaćaju i po 200-300kn za 4 osobe, sa busom ili vlakom može se prijeći oko 300km za tu cijenu. Evo ako tko od forumaša ima par milijardi kapitala, definitvno može zaraditi da postane konkurent toj đubradi. A turistička ponuda zaostaje godinama iza grčke ili španjolske, a cijene prijevoza gotovo iste, ako ne i skuplje ovdje u nas.
Onda se vozi busom na otok.

Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Evo recimo ako su telekomunikacijske usluge jedan od troškova firme, recimo da uzimaju oko 7-8% troška, i ako neki T-mobile i T-com drže monopol i dižu cijene, znači da i sama roba i usluge koju proizvodi firma moraju biti skuplje, dakle i telekomunikacijske usluge utječu na ponudu i potražnju roba i usluga, i samim time pojačavanjem konkurentnosti na području tele usluga osiguravaju lakši početak proizvodnje, jer su i troškovi manji... e sad da je to u državnom vlasništvu, tada bi država imala mogućnost "sponzoriranja" važnih tvrtki, koje bi onda i lakše poslovale ako bi cicale državu. Država bi imala kontrolu na barem jednom segemntu u gospodarstvu, ovako nema nikakvu...
Jos subvencija jupi! Jedino koga bi sisali su isisani porezni obaveznici.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 16:44   #17
Još jedan mudronja
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.03.2011., 17:15   #18
Zato sto ne mislim da je deus ex machina svih nasih ekonomskih problema jos subvencija i drzavnog vlasnistva?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:32   #19
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Evo recimo ako su telekomunikacijske usluge jedan od troškova firme, recimo da uzimaju oko 7-8% troška, i ako neki T-mobile i T-com drže monopol i dižu cijene, znači da i sama roba i usluge koju proizvodi firma moraju biti skuplje, dakle i telekomunikacijske usluge utječu na ponudu i potražnju roba i usluga, i samim time pojačavanjem konkurentnosti na području tele usluga osiguravaju lakši početak proizvodnje, jer su i troškovi manji... e sad da je to u državnom vlasništvu, tada bi država imala mogućnost "sponzoriranja" važnih tvrtki, koje bi onda i lakše poslovale ako bi cicale državu. Država bi imala kontrolu na barem jednom segemntu u gospodarstvu, ovako nema nikakvu...
Monopol može nastati samo ako država na neki način štiti tvrtku. Ako država ne štiti, svatko se može ubaciti u biznis.

Ne znam za Jadroliniju, ali pogledaj recimo taksije u zagrebu. tko štiti taksiste? zakoni. tko donosi zakone?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:42   #20
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Po čemu je to HT monopolist? Ja recimo nemam telefon i internet preko HTa.

Iskreno, ne vjerujem da je Hrvatska išta izgubila privatizacijom HTa. Da je HT ostao skroz državni, imali bi nekog polu-gubitaša, kasnili bi vjerojatno 10 godina za Europom po pitanu telekomunikacijskih tehnologija, i pitanje koliko bi bilo dozvoljeno konkurenciji da ulazi na tržište.
Pa i sad kasne 10 godina za Europom ako ne i više. Monopol još uvijek drže, toliko o konkurenciji i njenom tržištu(a i kartelima). Cijene fiksnih poziva su još poduplali......Fenomenalno izvedeno
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.