Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2011., 16:23   #1
Nabava i legalizacija vatrenog oružja

nadam se da pišem na pravom mjestu....

imam namjeru kupiti pištolj...(za rekreativno gađanje i sl.)
naravno NOVI! neželim riskirat s polovnjacima

za oko mi zapela beretta 92 fs i gdje je mogu kupit...ako ne nju neki sličan dakle...

kakva je procedura kod kupnje (mislim jeli traže dozvolu koju si izvadio u MUP-u )
ili na crno negdje??

molim savjet neki

Hvala !
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:30   #2
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
ili na crno negdje??

molim savjet neki
idi se sam prijavit u MUP
dobičeš manju kaznu nego kad te neko drugi prijavi
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:33   #3
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
nadam se da pišem na pravom mjestu....

imam namjeru kupiti pištolj...(za rekreativno gađanje i sl.)
naravno NOVI! neželim riskirat s polovnjacima

za oko mi zapela beretta 92 fs i gdje je mogu kupit...ako ne nju neki sličan dakle...

kakva je procedura kod kupnje (mislim jeli traže dozvolu koju si izvadio u MUP-u )
ili na crno negdje??

molim savjet neki

Hvala !
1.Beretta 92F ima dugu cijev , i imat ces problema sa torbicom/koricama za pistolj, izvlacenjem i nisanjenjem, jer ce ti prednji dio cijevi pasti, kada budes stezao obarac
2. probaj kako ti lezi u ruci, da drska nije prevelika za tvoju ruku; pistolj uvek biras rukom, ne okom
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 01:01   #4
92 FS je dobar izbor.Ako zelis novu u prodavaonici i legalno ukratko, ides u mup po nabavnu dozvolu koja ima odredjen rok,na osnovu toga je kupis,a zatim ponovno u mup na izradu oruznog lista.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 10:41   #5
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
92 FS je dobar izbor.Ako zelis novu u prodavaonici i legalno ukratko, ides u mup po nabavnu dozvolu koja ima odredjen rok,na osnovu toga je kupis,a zatim ponovno u mup na izradu oruznog lista.
a nabavnu će dobit malo sutra
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 14:02   #6
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
a nabavnu će dobit malo sutra
Moguce,ali pravo na dozvolu imaju svi punoljetni gradjani koji nisu krivicno kaznjavani i protiv koji nije u tijeku neki proces.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 18:17   #7
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Moguce,ali pravo na dozvolu imaju svi punoljetni gradjani koji nisu krivicno kaznjavani i protiv koji nije u tijeku neki proces.
I koji dokažu zdravstvenu sposobnost, uključujući i prolaz na psiho testu. Nakon toga se mogu nadati dozvoli za držanje oružja. Ako policija izvidom na terenu (čitaj: ako ne naleti na nekog uvrnutog susjeda kojem je životna misija sjebat ti život, čisto onako, bez veze) ne utvrdi da je incidentna osoba, koja bi mogla zloupotrijebiti oružje.
Za nošenje, još ponešto...mislim da "rekreativno gađanje" nije dovoljno dobar razlog za to.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 18:22   #8
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Moguce,ali pravo na dozvolu imaju svi punoljetni gradjani koji nisu krivicno kaznjavani i protiv koji nije u tijeku neki proces.
Malo sutra,mora bit vojnik,zaštitar ili lovac.Ako nije onda jedino ako je član nekog streljačkog kluba iako to treba provjeriti.Možda još jedino ako radi neki posao gdje mu je ugrožena sigurnost oa da na to izvuče neku dozvolu.Znam o čemu pričam jer mi je otac nedavno morao vratiti pištolj sa posvetom jer nema osnova da ga više zadrži osim ako ga onesposobi.Navodno je tu policija da nas čuva i kako nas oni čuvaju pištolj ne smije imati i na kraju je polagao lovački ispit sa 60 godina i tako ga je zadržao.Usput sam i ja taj ispit polagao jer ga jedino tako danas sutra smijem naslijediti i zadržati osim ako me netko od susjeda ne optuži za neku prijetnju i tada se mogu slikati.
Za polaganje lovačkog ispita i liječnički pregled te raznorazne članarine pripremi se na jedno 3000-4000 kn minimalno + kupnja pištolja koji ne smije biti ispod 9mm.

Zadnje uređivanje zetec : 18.05.2011. at 18:27.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 20:11   #9
1. Učlani se u neki klub (nije obavezno, ali je kasniji postupak brži).
2. Javi se u MUP
3. Najvjerojartnije, ako prođeš lječnićki, ideš u školu (teorija+gađanje)
4. Moraš biti dobar sa susjedima
5. Tek tada češ dobiti Nabavnu dozvolu (koja vrijedi 6 mjeseci)!

Bolje ti je da nabaviš dobru pračku - može i na crno!
(Ako si zainteresiran za HS 95, zovi samo zovi!)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 21:48   #10
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
idi se sam prijavit u MUP
dobičeš manju kaznu nego kad te neko drugi prijavi
Dobar savjet zlata vrijedi
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 22:01   #11
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
1. Učlani se u neki klub (nije obavezno, ali je kasniji postupak brži).
2. Javi se u MUP
3. Najvjerojartnije, ako prođeš lječnićki, ideš u školu (teorija+gađanje)
4. Moraš biti dobar sa susjedima
5. Tek tada češ dobiti Nabavnu dozvolu (koja vrijedi 6 mjeseci)!

Bolje ti je da nabaviš dobru pračku - može i na crno!
(Ako si zainteresiran za HS 95, zovi samo zovi!)
koliko trazis za hs95?
moj ga je kolega prosle godine kupio za 600 Hrk
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 09:41   #12
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
koliko trazis za hs95?
moj ga je kolega prosle godine kupio za 600 Hrk
ima ih sad na tržištu koliko oćeš jer su oni dodjeljivani krajem 90-tih pripadnicima HV-a i sad svi koji su u penziji ih moraju vratit kad im istekne dozvola imali ptsp ili ne.Zato im je i cijena nikakva.Susjed je tako proda HS95 za 100eur a metak iz njega nije ispaljen.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 19:25   #13
uhh nisam se ni nadao da će mi tema bit tako aktivna...

dakle,moram vadit dozvolu? sa svima sam dobar,prekršaja nemam(osim par prometnih ali mislim da se to ne gleda)

učlanio bi se u streljački klub ako bi mi to pomoglo,ako dozvolu nedobijem opet nebi volio bit u prekršaju pa tako da ništa od toga....tnx na savjetima
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 22:58   #14
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
uhh nisam se ni nadao da će mi tema bit tako aktivna...

dakle,moram vadit dozvolu? sa svima sam dobar,prekršaja nemam(osim par prometnih ali mislim da se to ne gleda)

učlanio bi se u streljački klub ako bi mi to pomoglo,ako dozvolu nedobijem opet nebi volio bit u prekršaju pa tako da ništa od toga....tnx na savjetima
Trebas biti normalan jer taj psihotest neces proci samo ako stvarno nisi normalan dobar za susjedima i navesti razlog a to moze biti samoodbrana,lov nije dopusten pistoljem ali ga lovci dobivaju za tzv samilosni hitac,streljastvo ako navedes kao razlog morati ces postati clan streljackog kluba a bezeze ako te to ne zanima.Dakle navedi razlog samoodbranu i budi dobar i normalan i to je to Ovima oduzimaju ove s posvetom jer su ih dobili kao trofejno oruzje a ne za samoobranu tako da je normalno da mora biti onesposobljeno.Dakle navedi samoobranu i ako si normalan i dobar sa susjedima oruzje je tvoje pravo .
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 23:39   #15
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
uhh nisam se ni nadao da će mi tema bit tako aktivna...

dakle,moram vadit dozvolu? sa svima sam dobar,prekršaja nemam(osim par prometnih ali mislim da se to ne gleda)

učlanio bi se u streljački klub ako bi mi to pomoglo,ako dozvolu nedobijem opet nebi volio bit u prekršaju pa tako da ništa od toga....tnx na savjetima
Nećeš dobiti dozvolu osim ako nisi u policiji, vojsci, lovac ili se aktivno baviš streljaštvom tj. praktičnim pucanjem.

Naravno, izuzetno ako si istaknuti član svoje zajednice i uz to imaš i jako dobar razlog za samozaštitu (čitaj: debelu vezu).

Nećeš je dobiti zato što je na snazi:

Quote:
NACIONALNA STRATEGIJA I AKCIJSKI PLAN ZA KONTROLU MALOG I LAKOG ORUŽJA – važeći tekst, NN br. 113/2009

3. OPĆI CILJ NACIONALNE STRATEGIJE

– provođenjem programa povećanja opće sigurnosti smanjenjem količine oružja u zakonitom i nezakonitom posjedu, uključujući medijske kampanje, te akcije prikupljanja i uništavanja oružja.

4. OPERATIVNI CILJEVI NACIONALNE STRATEGIJE

Radi ostvarenja općeg cilja, Nacionalna strategija postavlja jedanaest operativnih ciljeva koji su detaljnije razrađeni kroz tekst Nacionalne strategije i pripadajućeg Akcijskog plana. Operativni ciljevi su sljedeći:

OC2 – Smanjenje broja nesreća prouzrokovanih upotrebom oružja i streljiva;
OC3 – Smanjenje vidljive prisutnosti oružja u zajednici, te borba protiv kulture naoružanja;
OC4 – Podizanje svijesti javnosti o problemu velikog broja komada malog oružja;

FP 6 Zakonodavna i normativna pitanja

Zakonom o oružju (»Narodne novine«, 63/07, 146/08) uređena su pitanja nabave, držanja, nošenja, sakupljanja, proizvodnje, popravljanja i prepravljanja, prometa i prijevoza oružja, civilna strelišta, te ispitivanje i obilježavanje žigom vatrenog oružja. Zakonom su postroženi uvjeti za nabavu oružja, te je u skladu s Direktivom Vijeća 91/477/EEC od 18. lipnja 1991. o kontroli nabavljanja i držanja oružja, uređeno pitanje nošenja i prenošenja oružja između država članica EU (članci 62. – 65., koji će stupiti na snagu danom pristupanja Hrvatske u EU).
Ovom strategijom, prije svega, obuhvaćeni su nezakoniti oblici uporabe oružja, ali ih ovdje nisam citirao jer se ne tiču tvog slučaja.

Najviše rezultata se vidi u smanjenju legalno posjedovanog oružja, što je jasno iz jednostavnog razloga što tu izvršna vlast ima najbolju kontrolu i zapravo jedino može svojim poštenim građanima učinkovito oduzimati dozvole i otežavati tj. onemogućavati iste. Kriminalci je i tako nikada nisu ništa pitali niti će to ikada činiti.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 01:24   #16
Ameri su kraljevi.Povelja o pravima u ustavu ima deset amandmana koje imaju kao 10 bozijih zapovjedi.Prvi amandman jamči slobodu govora. Drugi amandman štiti pravo građana da posjeduje oružje. Zbog prelakog nacina nabavke legalnog vatrenog oruzja neki,danas i Obama su pokusali "pritegnuti" drugi amandman ali dosad bezuspjesno jer njima je pravo na oruzje kao pravo na vodu,zrak,zivot
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:26   #17
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
ima ih sad na tržištu koliko oćeš jer su oni dodjeljivani krajem 90-tih pripadnicima HV-a i sad svi koji su u penziji ih moraju vratit kad im istekne dozvola imali ptsp ili ne.Zato im je i cijena nikakva.Susjed je tako proda HS95 za 100eur a metak iz njega nije ispaljen.
Oni su dobivali oružje "po službenoj dužnosti" jer su bili u uniformi HV!
Vratiš odore, vrati sve!
Ja sam isto u HV-u imao i pištolj i pušku i vračeno sve (1998.).
Inače smo bili obavješteni da će se polako uvoditi: lječnički, potvrdu o nekažnjavanju, informacije kod susjeda i u školu (teorija i praksa) - prošao sve.
Kad odslušaš teoriju, onda skužiš da je oružje najbolje držati u sefu ili ga ne imati!
Nosiš ga i izgubiš - najebo si
Pucaš izvan lovišta ili streljane (za božične i novogodišnje) blagdane - najebo si
Čistiš oružje na dvorištu i vidi susjed ili prolaznik - najebo si

Ako misliš se baviti streljaštvom ili slično nabavi DRULOV 0,22!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:49   #18
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Oni su dobivali oružje "po službenoj dužnosti" jer su bili u uniformi HV!
Vratiš odore, vrati sve!
Ja sam isto u HV-u imao i pištolj i pušku i vračeno sve (1998.).
Inače smo bili obavješteni da će se polako uvoditi: lječnički, potvrdu o nekažnjavanju, informacije kod susjeda i u školu (teorija i praksa) - prošao sve.
Kad odslušaš teoriju, onda skužiš da je oružje najbolje držati u sefu ili ga ne imati!
Nosiš ga i izgubiš - najebo si
Pucaš izvan lovišta ili streljane (za božične i novogodišnje) blagdane - najebo si
Čistiš oružje na dvorištu i vidi susjed ili prolaznik - najebo si

Ako misliš se baviti streljaštvom ili slično nabavi DRULOV 0,22!
neko je zaduživa pištolje a neki su ih po zaslugama i dobijali u trajno vlasništvo.Tim ljudima ih sad oduzimaju iako su uredno imali dozvolu za nošenje a kad ta dozvola istekne moraju ga vratit osim ako nije lovac.Razumim da se osobama oboljelim od ptsp-a i uzme ali ovim drugima ako nisu skloni neredima i kažnjavanjima i nije u redu uzeti ga.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 01:19   #19
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Nećeš dobiti dozvolu osim ako nisi u policiji, vojsci, lovac ili se aktivno baviš streljaštvom tj. praktičnim pucanjem.

Naravno, izuzetno ako si istaknuti član svoje zajednice i uz to imaš i jako dobar razlog za samozaštitu (čitaj: debelu vezu).

Nećeš je dobiti zato što je na snazi:



Ovom strategijom, prije svega, obuhvaćeni su nezakoniti oblici uporabe oružja, ali ih ovdje nisam citirao jer se ne tiču tvog slučaja.

Najviše rezultata se vidi u smanjenju legalno posjedovanog oružja, što je jasno iz jednostavnog razloga što tu izvršna vlast ima najbolju kontrolu i zapravo jedino može svojim poštenim građanima učinkovito oduzimati dozvole i otežavati tj. onemogućavati iste. Kriminalci je i tako nikada nisu ništa pitali niti će to ikada činiti.
Cista glupost,preseravanje i debilizam,ponovno onemogucavanje malog i postenog covjeka cesto tek ljubitelja oruzja da se brani,bude ljubitelj oruzja uziva u streljastvu otvaranje vrata bagri koju zanima samo pocinjenje kaznenog djela.Kriminalac koji ide ubiti nekoga nije toliko glup da to radi sa svojim registriranim oruzjem a onaj ko ide raditi kazneno dijelo moze bez problema i za malu lovu nabaviti bilo sto na crno.95 posto kaznenih dijela izvrsi se ilegalnim oruzjem i samo 5 posto legalnim.U zemlji u kojoj je posjedovanje oruzja u potpunosti zabranjeno, Brazil svake se tri minute dogadja incident sa vatrenim oruzjem.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.

Zadnje uređivanje Vatanen : 25.05.2011. at 01:31.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 13:43   #20
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Cista glupost,preseravanje i debilizam,ponovno onemogucavanje malog i postenog covjeka cesto tek ljubitelja oruzja da se brani,bude ljubitelj oruzja uziva u streljastvu
Možda zvuči glupo ali meni je nekako drago da ne živim u društvu gdje svatko nosi vatreno oružje. Zgodna činjenica je da u društvima gdje svi mogu nositi oružje mnogo kriminalaca prilikom provale i sličnih djela ima spremno oružje i spremni su pucati prvi obzirom da očekuju oružani otpor.
S druge strane u društvima gdje je oružje zabranjeno većina kriminalca ga ne nosi i prva reakcija ako naiđu na nekoga je bjeg.
Meni je draža druga mogučnost, draže mi je da nesmijem imati vatreno oružje nego da ga moram uvjek imati spremnog i očekivati napad. Makar to značilo da nesmijem imati igračke u obliku Glocka ili Berete.
__________________
_
Superjunak novog doba !

Zadnje uređivanje ljiga : 25.05.2011. at 13:48.
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.