Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2013., 09:19   #1681
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
ako mislis za period za vreme akcije maslenica,prvi udar prvog dana je bilo svega nekoliko ljudi,naoruzani samo licnim naoruzanjem,k0ji su predstavljali kao nekakvu policiju ili tako nesto jer na snazi je bio mirovni sporazum po kojem je nase tesko maoruzanje pod duplim kljucem u kasarni u Benkovcu,a selo je inace hrvatsko pa je bilo pusto,mal;o veceg otpora je tek bilo u Kasicu i Islamu Grckom,koji su pruzali dobro naoruzani mjestani,a nasi tenkovi se susrecu sa vasim tek u Kasicu i Paljuvu
Zanima me i prije Maslenice kad ste okupirali selo.Kažeš nekoliko ljudi,što to znači nekoliko,pa na brdu Gradina ste bili dobro ukopani,koliko je bilo tamo ljudi?!
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 17:33   #1682
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Zanima me i prije Maslenice kad ste okupirali selo.Kažeš nekoliko ljudi,što to znači nekoliko,pa na brdu Gradina ste bili dobro ukopani,koliko je bilo tamo ljudi?!
ja tu nisam bio u periodu 91/92,ali pretpostavljam da je to ukopavanje datira od tada,kao sto sam ti vec rekao u akciji maslenica tu nije bilo ni blizu kao u Kasivu i Paljuvu,kad ti kazem nekoliko ljudi je bilo,onda je bukvalno tako,ja ne znam kiloko ti imas godina i kolko znas o maslenici,ali u prvom momentu vaseg napada,nema ni vojske,ni tenkova ni arkanovaca,sad sta si se ti naslusao,kojekavih prica,to je druga stvar
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 22:49   #1683
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
ja tu nisam bio u periodu 91/92,ali pretpostavljam da je to ukopavanje datira od tada,kao sto sam ti vec rekao u akciji maslenica tu nije bilo ni blizu kao u Kasivu i Paljuvu,kad ti kazem nekoliko ljudi je bilo,onda je bukvalno tako,ja ne znam kiloko ti imas godina i kolko znas o maslenici,ali u prvom momentu vaseg napada,nema ni vojske,ni tenkova ni arkanovaca,sad sta si se ti naslusao,kojekavih prica,to je druga stvar
Nisan bio na to djelu ratišta bio sam u Lici tada,ali znam dosta o Maslenici.Gradina je bila "fanjski" dobro ukopana ne vjerujem da naši dečki ne govore istinu iz 4 brigade.Nije Gradinu držalo par ljudi nema šanse,bile su žestoke borbe osvojena je sa dva tenka jer se vaši nisu htjeli predat.Da je to tako bilo kako ti kažeš 4 bi ušla u 7 sati u Podgradinu.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 04:38   #1684
Dođe mi da napišem pa se nemojte naljutiti zbog ja, ja. I sigurno ću odlutati u mislima.
Cijeli taj rat mi pred očima i sad. Sve je bilo lijepo dok sam imao uniformu, dok smo se družili, išli a terene, cugali, zajebavali se, ratovali, nije bilo straha. Pucali smo da nije bilo normalno. U selima gdje smo dolazili na teren lokalni stanovnici su nas dočekivali s municijom u šatorskim krilima. Voljelo se pucati, 18,19,20 godina, kako koji. Milion je situacija ljepote bilo. Tereni oko Osijeka, nešto malo oko Vukovara, nešto u Bosni. Sjećam se scene u Bosni, odmah smo nakon prelaska Save išli rušiti crkvu (sve smo znali). Postavimo eksploziv, i taman da se desi , kad neko pametan (nastradao u Kašiću) govori, pa nemojte, što radite, ratujemo s Muslimanima protiv Srba. I upoznamo te Muslimane, sjećam se lika koji motore vozi, Toni. Crna traka preko glave. Krene zajebancija, trava se dimi uz logorsku vatru. Tad smo dobili krpice alah ekber, zelene boje, i bio je zarobljen neki arkanov kum il tak nešt. Velik frajer.
Negdje oko Orašja. Sjećam se sela Gajevo, tamo se ubijalo, krikova je bilo u pol bijela dana. Bio neki ravan put, mi par sto metara, možda i neki km u teritoriji neprijatelja Srba. Dođemo u neko selo, izigravamo komandose, sakrivamo se i gmižemo da nas ne vide. Kad ono neki jadnik ide po vodu s kanisterima. I taman na nas ide. Ružni jauci, gotovo svi pucaju u njega. Odjednom stotine tisuća metaka prema nama. Skočimo nas dvoje iza bunara, pada sve s njega, žbuka frca. Strah jebote, pravi strah. Možd dvije minute usrano uplašen s rukama preko glave okrećem s e i gledam di mi drugar. Nema ga, kuća je par metara dalje, ne vidim nikoga od ostalih. A di ću neg u tu kuću, kad baja skuplja igračke iz ormara. Mir i tišina za njega. Ne znam kaj smo pričali, nema sjećanja. Mrzili smo se inače, možda bolje reći nikad voljeli. I ond tišina, jbt, ko da smo na kopiki, probudiš se pripit na plaži, sunce te ispržilo. Jedan od svih (također Kašić) je odradio sam sve, volio je krv. Tišina prava. Neki od nas gledaju te mrtve, u stvari moralo se vidjeti, neki pljačkaju džepove, skidaju se jakne, lančići kidaju, ima se krajinskih novaca. Sjećam se kako su visile one kao zlatne niti iz tih novčanica. Baš pravi rat, neki mrze, svi mrze, neko jako neko jer misli da mrzi. I ond povratak prema našima, al ne, idemo dalje traži on. Negodovanje, al veličini se popušta (jbg, i bobetko je o njem pisao kao da je mene pitao). Gremo dalje, opet šume neke, klasična drveća, mislim da je šuma Abramović. Nije Abramović, sjetiti ću se kasnije. Muslimani nas vode. Dođemo na kraj šume di je pola drveća iscijepano nekim topom, pragom ili kojim kurcem. I vidi se par neprijatelja na 100 m od nas. Ovaj moj hoće ići, a zapovjednik (rip Baranja) ne da, svađaju se, ovaj hoće nožem na njih. Moguće da sam ja riješio tu situaciju jer je jedino meni vjerovao. Povratak neki kući, paljenje kuća sela, ubijanje kerova pasa usput, lajali su previše, takva je naredba stigla. I ond mali metak koji čuda čini, i taman u mene. Ljepota mir i tišina, spavam. Buđenje na nekom mjestu, smijeh i radost od jednih, tuga i nepričanje od drugih. Ima nas 50 na tom mjestu. Nastradao je neki Ante ili Mato iz Zagreba. Ovi koji su ga znali jako tuguju, plaču, pričaju nam ko je bio. Po sjećanju, navodno je bio željan krvi pa često išao par metara naprijed i rješavao slučajeve, sve dok neki zajebani Srbin nije ubio i sebe i njega bombom. Mislim da ima istine u svemu.
I ond nakon neki dan opet preko Save pa prema kući. Imali smo, tj lopovi, današnja mafija je imala džipove japanske, pa su nas kući dovezli. Sjećam se moje susjede, pice na koju sam drkao u 5 razredu, izlazimo iz džipa a ona stoji pred kućom, sjećam se njene bijele pice, ni dlaka crnih nije imala. I upita, pa što je bilo. E što je bilo, ko zna. Trči unutra, skidaj što imaš pa u birc. Al se pilo tih dana
mariodario is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 12:31   #1685
evo pozdrav jednom pravom heroju
Quote:
Nakon duge i teške bolesti u 57. godini preminuo je predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Zadarske županije Božo Belić.

Belićev ratni put počinje 3. svibnja 1991. pristupanjem pričuvnom sastavu Specijalne policije u Polači. Ubrzo nakon prvih borbi u Polači, Belić sudjeluje u formiranju prvih postrojbi 112. brigade. Zahuktavanjem ratnih operacija početkom srpnja 1991. sudjeluje u obrani Masleničkog mosta, a od kolovoza iste godine u borbama u Kruševu. Tijekom jeseni 1991. godine sudjeluje u oslobađanju vojarni u Zadru a zatim kao zapovjednik protuoklopne grupe boravi na crti bojišnice civilna pista - Sveti Martin - Križ gdje 1992. sudjeluje u oslobađanju brda Križ.

Njegovi prijatelji posebno ga pamte po hrabrosti koju je pokazao u akciji Maslenica kad zajedno sa 19 svojih suboraca pomagao u izvlačenju hrvatskih snaga iz Pridrage. Tom prilikom ranjeno je i ozlijeđeno 26 hrvatskih vojnika. U studenom 1993. u Stankovcima postaje zapovjednik 2. bojne 112. brigade, a u svibnju sljedeće godine pa sve do "Oluje", sa svojom bojnom preuzima i čuva crtu Novigrad - Paljuv. Neposredno pred Oluju postaje zapovjednik taktičke grupe iz 112. brigade i 7. domobranske pukovnije krajem srpnja 1995. godine odlazi na zadaću u šire područje Grahova, odakle se po izvršenoj zadaći vraća u Novigrad. Po završetku napadnih djelovanja na navedenom pravcu u Oluji, kao zapovjednik 2. bojne 112. brigade prelazi na osiguranje granice RH-a u širem području Srba. Sredinom rujna 1995. godine sa svojom postrojbom sudjeluje u napadnim djelovanjima hrvatskih snaga na pravcu Srb - Drvar - Oštrelj gdje ostaje do potpisivanja Daytonskog sporazuma.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 13:04   #1686
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
evo pozdrav jednom pravom heroju
Bila je izuzetna čast poznavati ga i ratovati s njim.

http://www.hercegbosna.org/baza_slik...1220325592.jpg

Počivao u miru Božjem.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 23:00   #1687
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Čuo sam da je danas održana tribina za profesore na temu Maslenice?
http://www.zadarskilist.hr/clanci/27...stali-smo-sila
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 21:10   #1688
Emisija o Akciji Maslenica

http://www.youtube.com/watch?v=vhrLSRNMPYk
spako is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 21:07   #1689
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Za one koji nisu pogledali dokumentarac na HTV-u jučer.
http://www.youtube.com/watch?v=PDBo9QgciIA
Meni je ovo do sad najbolji dokumentarac o Domovinskom ratu. I to najbolji bez ikakve konkurencije.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 14:15   #1690
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
ja tu nisam bio u periodu 91/92,ali pretpostavljam da je to ukopavanje datira od tada,kao sto sam ti vec rekao u akciji maslenica tu nije bilo ni blizu kao u Kasivu i Paljuvu,kad ti kazem nekoliko ljudi je bilo,onda je bukvalno tako,ja ne znam kiloko ti imas godina i kolko znas o maslenici,ali u prvom momentu vaseg napada,nema ni vojske,ni tenkova ni arkanovaca,sad sta si se ti naslusao,kojekavih prica,to je druga stvar

Volio bih da se pojavi netko od tvoje bratije na ovom postu koji je boravio na
Velebitu, Bobija, Glinica ili Sveti Rok od 10.mjeseca 1991 pa nadalje da malo
razmijenimo stavove!
Tudum-Noha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 21:10   #1691
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Meni je ovo do sad najbolji dokumentarac o Domovinskom ratu. I to najbolji bez ikakve konkurencije.
Dobar je, no može puno bolje. Trebalo bi napravit jedan pravi koji bi obuhvatio sva ratišta od početka do kraja. Takav nam nedostaje.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 13:03   #1692
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Ima u srpskom serijalu "Jedinica" gdje kapetan Dragan priča kako su Arkanovci pod Legijinom komandom krenuli tu frontalno i da su popušili, i sutra se spakirali za Beograd...

Tu je i zaginuo onaj komandant Vukova s Vučjaka. Da Vukovi s Vučjaka...
...da,spakirali su se za doma nakon što su popušili od hosovaca u škabrnji i biljanima....a o tu je bio i kapetan DRAGULJČE,poznat kao golfer..,a njihov legendarni zapovjednik vukova sa vučjaka...gine!..nažalost u borbama u škabrnji i hv ima gubitke,ginu pripadnici 7.domobrannske pukovnije ..a nakon povlačenja pripadnika hos-a,kapetan GOLFER ponovo zauzima Škabrnju,koja se oslobađa konačno u akciji Oluja...
citat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 22:40   #1693
Zadavao im je problema u Škabrnji neposredno nakon operacije Padobranac (Mikolčević) sa dečkima.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 11:30   #1694
Ovdje K. Dragan priča kako je njegova postrojba imal "poteškoće" u Škabrnji pa su pozvali Legiju. Onda je Legija krenuo sa svojom postrojbom "frontalno" pa su nastradili. Nakon 3 dana se Legija sa (ostatkom) postrojbom vratio u Beograd kaže Dragan.

Zna netko možda konkretnije o kojim se datumima i događajima radi?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 12.08.2013. at 11:37. Reason: poveznica
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 13:04   #1695
Škabrnja je ponovno pala 23. ožujka 1993. Ako je vjerovati kap.Draganu da je nakon tog događaja (kad je Legija stradao) nastavio borbe još 14 dana znači da su Legijini popušili 9. . ili 10. ožujka 1993.
HOS (9.b/114 br) je Škabrnju branio 46 dana (po riječima zapovjednika Marka Skeje) nakon ulaska u nju naših snaga ,mislim 25. siječnja 1993.
Po svemu sudeći teško s u stradali od 9. bojne HOS-a.Nakon što je HOS otišao na zasluženi odmor kap .Dragan ponovno je krenuo na Škabrnju. Tada je HV, lokane postrojbe ,imao 18. ožujka 4 poginulih a 23. ožujka 6 poginulih kad je i Škabrnja ponovno pala.
Malo se kap. Dragan bahati s onim da je išao 14 km dalje i da mu do Zadra ništa nije bilo na putu. Glupost ,već ispod crkve sv.Luke (škabrnjsko groblje), nije mogao ni metra jer je HV bio u Prkosu (zaselak između Galovca i Škabrnje).Prkos je cijelo to vrijeme i prije i za vrijeme pada Škabrnje i 1991 i 1993 bio crta bojišta i logistička baza za teren u Škabrnji i poslije za izviđanja do crkvice sv. Luke (groblje) di su se često sretali naši i njihovi izviđači ali i u samu Škabrnju (i 1991. i 1993)..
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 09:01   #1696
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Meni je ovo do sad najbolji dokumentarac o Domovinskom ratu. I to najbolji bez ikakve konkurencije.
http://www.youtube.com/watch?v=vhrLSRNMPYk
i Njegoš osta bez riječi .... pozdrav frendu, piscu iz Zadra

inače su domobrani bili odlična logistika (sorry na parketu s tavana šta smo ložili, bilo je zima)

Zadnje uređivanje istox : 13.08.2013. at 09:08.
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 16:59   #1697
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Zadavao im je problema u Škabrnji neposredno nakon operacije Padobranac (Mikolčević) sa dečkima.
jel uletava na ceberki il hajabusi ?
Koliko ja znam Škabrnja je na dlanu sa svih strana i nije se moglo tamo boravit
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 23:40   #1698
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Škabrnja je ponovno pala 23. ožujka 1993. Ako je vjerovati kap.Draganu da je nakon tog događaja (kad je Legija stradao) nastavio borbe još 14 dana znači da su Legijini popušili 9. . ili 10. ožujka 1993.
HOS (9.b/114 br) je Škabrnju branio 46 dana (po riječima zapovjednika Marka Skeje) nakon ulaska u nju naših snaga ,mislim 25. siječnja 1993.
Po svemu sudeći teško s u stradali od 9. bojne HOS-a.Nakon što je HOS otišao na zasluženi odmor kap .Dragan ponovno je krenuo na Škabrnju. Tada je HV, lokane postrojbe ,imao 18. ožujka 4 poginulih a 23. ožujka 6 poginulih kad je i Škabrnja ponovno pala.
Malo se kap. Dragan bahati s onim da je išao 14 km dalje i da mu do Zadra ništa nije bilo na putu. Glupost ,već ispod crkve sv.Luke (škabrnjsko groblje), nije mogao ni metra jer je HV bio u Prkosu (zaselak između Galovca i Škabrnje).Prkos je cijelo to vrijeme i prije i za vrijeme pada Škabrnje i 1991 i 1993 bio crta bojišta i logistička baza za teren u Škabrnji i poslije za izviđanja do crkvice sv. Luke (groblje) di su se često sretali naši i njihovi izviđači ali i u samu Škabrnju (i 1991. i 1993)..
Ako me matematika dobro sluzi od 25.1.do 9.3.ima 43 dana a ne 46.Svejedno ako je Skabrnja pala 23.3 onih 14 dana pada bas tu negdje 8 ili 9 zavisi kako se uzme uglavnom zanimljivo je da su ovi zapalili za Beograd nakon 3 dana a ovi hosovci zapalili iz Skabrnje odmah poslije sukoba sa arkanovcima ili najvise dan kasnije(cuj na zasluzen odmor).Ko jos ide na odmor usred frke,i to produzeni. Ako je vjerovati Dragancetu borbe su tamo nastavljene jos 14 dana i to je tih 14 dana do 23.3. kad je pala Skabrnja.Kako ja vidim sve ovo i hosovci i arkanovci su zapalili i ostavili domace da se tuku a interesantno je da nema podataka koliko ih je zaginulo,jedini podatak koji postoji izrekao ga je Dragance ali za sdg i to kaze on 7-8,izgleda da se doticni malo preracunao jer ih je toliko ili koji vise nastradalo sve ukupno u Dalmaciji te godine a najvise ih je nastradalo kako kazu podaci na internetu izmedju 27.1.i 7.2.tako da na Skabrnju mogu da otpadnu dvoje troje a koliki su gubici hosovaca bili pa su nakon 43 dana naprasno odlucili da odu na produzeni godisnji odmor ostaje tajna do danas.
maksimus123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:18   #1699
Maksimuese, nemoj da moramo čitat između redaka - reci što ti je na duši. Vjerojatno je SDG imala dva poginula i 3 ranjena, a HOS cca 20 poginulih i 50 ranjenih, jel tako?
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 23:05   #1700
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Maksimuese, nemoj da moramo čitat između redaka - reci što ti je na duši. Vjerojatno je SDG imala dva poginula i 3 ranjena, a HOS cca 20 poginulih i 50 ranjenih, jel tako?
al si ga procitao
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.