Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2004., 12:58   #1
Računanje kvadrature stana

Znam da zvuči bedasto, al možete li mi reć ulazi li balkon u kvadraturu stana (kad se kvadtatura navodi u papirima, između ostalog)? Npr., ako je stan 70 m2 i u sklopu stana je balkon od 5 m2, jel onda kvadratura balkona uključena u tih 70 m2 kvadrature stana?
Naime, ja kažem da je, i meni je to sasvim logično (pa zašto bi se kvadratura balkona računala odvojeno?? - znam da se plaća manje, al to je sasvim druga stvar), al radi se o okladi i sad trebam podastrijet neki dokaz, a prvo sam se sjetila da skupim mišljenja s foruma... Može?
Fala!!

P.S. Ako moderator smatra da ovo treba ić na Pravo, molila bih ga da premjesti. Ili gdje god da treba ići...
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 13:25   #2
Definrani su koeficjenti za balkon 0,25 za lođu 0,75

ako stan ima 65m2 + bakon od 5m2 tada je obračun 65+0,25x5
=66,25 m2

Danas sva novogradnja mora biti etažirana i kad se radi obračun
stambenih kvadrata pazi se na gore navedene koeficijente.

Kod starih stanova (koji su upisivani bez etažiranja) vrlo često
su manji ili veći od upisanih kvadrata.
crtac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 19:06   #3
mislim da je za balkon faktor 0.5.

Inače to moraš kod svakog stana posebno gledati (ovisi kako tko radi iskaz, premda kvadratura koja se upisuje u vlasnički list je ukupna brojka u koju ulazi i kvadratura balkona tj. lođe umanjene pripadajućim faktorima --> po tome je u kvadraturu 70 m2 uključen i balkon od 5 m2, što znači da ostaje 70-5x0.5=67.5 m2 stana bez balkona.
Hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 14:54   #4
To bi trebalo tako biti kako navode, ali ima ALI . Na moru ta računica ne vrijedi, zapravo tamo vrijedi ono što provodi Mjesni odbor ili Opčina. Tako da imaš površina=tlocrt temelja, pa površina=tlocrt krova ... i još nekoliko varijacija
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 18:55   #5
Quote:
ZOsvald kaže:
To bi trebalo tako biti kako navode, ali ima ALI . Na moru ta računica ne vrijedi, zapravo tamo vrijedi ono što provodi Mjesni odbor ili Opčina. Tako da imaš površina=tlocrt temelja, pa površina=tlocrt krova ... i još nekoliko varijacija
Kakva općina, kakav mjesni odbor
Ja radim u građ. birou u Rijeci (dakle na moru) i radio sam preko nekoliko etažiranja.
Natkrivene terase su površina x 0.5
Nenatkrivene x 0.25
Loggie x 0.75

Nema tu filozofije velike, niti ima udjela općina i mjesnih odbora
U cijeloj Hr vrijede isti zakoni koliko ja znam
Elaborat etažnog vlasništva se ovjerava kod tijela županije nadležnih za to, a ne kod nekog junačine u mjesnom odboru
Napravi se elaborat, referent izlazi na teren i to je to.
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 00:16   #6
Kad vec ima znalaca.....kako se etazira garaza koja se prodaje zajedno sa stanom tj. u istoj su zgadi?
Thx.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 00:19   #7
Ne reducira se ništa ako te to interesira.
Drugo ne vidim šta bi moglo bit nejasno.
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2005., 19:55   #8
E, Alfredu Stokesu, a kako se računa za podrum?
Thanks!!
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 21:28   #9
Za šupu kvadraturu množiš s 0.5

pozdrav
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 14:09   #10
Jel netko zna kak se zove neki pravilnik ili što već gdje pišu odredbe računanja kvadrature stana? I gdje to mogu naći?
Dakle, sve ovo o računanju punog kvadrata, pa lođe, pa balkona, pa terase, pa podurma..., al da je službeno.
Pliz
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 11:53   #11
ako hoćeš službeno, trebala bi platiti sudskom vještaku da ti izmjeri kvadraturu i napravi dokument. To te može doći oko 500-1000 kn.
pozdrav
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:48   #12
Kubikaža i kvadratura kuće

Da li u kubikažu i kvadraturu kuće ulaze površine natkrivenih i nenatkrivenih terasa?
Ovo mi je jako bitno radi izračuna komunalnog i vodnog doprinosa.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:55   #13
Ispričavam se na smetnji, našla sam u zakonu....
U obujam građevine ne uračunavaju se:

- žbuka na vanjskim zidovima, odnosno vanjskim površinama građevine,

- balkoni i nenatkrivene terase,

- strehe, vijenci i drugi krovni istaci,

- otvorena vanjska stubišta i vanjske rampe,

- nadstrešnice ispred ulaza do 6 m² površine poda natkrivenog prostora (u slučaju veće natkrivene površine računa se samo razlika u površini) ...

itd......
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:57   #14
A gdje si našla zakon ako nije tajna ?

pozdrav
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 20:32   #15
www.nn.hr (narodne novine)
buuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 22:58   #16
Quote:
buuu kaže:
www.nn.hr (narodne novine)
H V A L A
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 20:24   #17
Exclamation Kako se računa površina potkrovlja???

Molim pomoć. U idejnom rješenju mi je projektantica napisala da je bruto površina prizemlja 133m2, a isto toliko da je i površina potkrovlja. Nagib krovnih ploha je 30 stupnjeva. Je li moguće da je bruto površina ista u potkrovlju kao i u prizemlju???
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 11:56   #18
Quote:
Renata kaže:
Molim pomoć. U idejnom rješenju mi je projektantica napisala da je bruto površina prizemlja 133m2, a isto toliko da je i površina potkrovlja. Nagib krovnih ploha je 30 stupnjeva. Je li moguće da je bruto površina ista u potkrovlju kao i u prizemlju???
U idejnom rješenju kao i Glavnom projektu možeš, ali i ne moraš smanjivati površinu terasa i potkrovlja. Jer to za samo izdavanje dozvole nije bitno. Bitno je samo kod prodaje stana, tada se balkoni množe sa koeficijentom da im se smanji površina, dok se površina potkrovlja računa od visine (nisam siguran u ovo što ću napisati) 1,40 cm. Ali to sve stoji ako govorimo o neto površini.

Brutto površina se odnosi na vanjske gabarite objekta, te je ta površina ista u potkrovlju, kao u prizemlju... naravno, ako su vanjski gabariti isti.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 12:42   #19
Quote:
Renata kaže:
Je li moguće da je bruto površina ista u potkrovlju kao i u prizemlju???
tlocrtna povrsina stana je jednaka a neto korisna povrsina se racuna tako da se povrsina koja je pod kosinom krova do visine 0-1m mnozi s koeficijentom 0, dakle tih kvadrata kao da niti nema, od 1-2m visine se racuna s koeficijentom 0,75. sve sto je vise od 2m se racuna kao "normalno".
tako su meni rekli procjenitelji ZANE-a.
gagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 23:50   #20
Quote:
gagi kaže:
tlocrtna povrsina stana je jednaka a neto korisna povrsina se racuna tako da se povrsina koja je pod kosinom krova do visine 0-1m mnozi s koeficijentom 0, dakle tih kvadrata kao da niti nema, od 1-2m visine se racuna s koeficijentom 0,75. sve sto je vise od 2m se racuna kao "normalno".
tako su meni rekli procjenitelji ZANE-a.
Nisam siguran u to...

Možda je to neki njihov interni pravilnik. Ja imam negdje doma pravilnik iz Narodnih Novina o računanju površina, samo ga moram iskopati odnekud. Kad nađem, javim rezultate.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:51.