Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2012., 02:08   #1
Elektrotehnika - pomoć

Ovako idem prvi razred tehnicke skole za mehatronicara i imam 1 iz elektrotehnike pa moram to ispraviti pa me zanima sljedece

1.Kako da izracunam malo d(promjer) sto vise nacina to bolje
2.Kako da iz neke vece formule izvedem drugu formlu evo da cu primjer pa da me lakse shvatite,kako da iz ove izvedem alfa

npr R=R20(1+α(θ-20))


Hvala unaprijed
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:18   #2
Quote:
pilip88 kaže: Pogledaj post
Ovako idem prvi razred tehnicke skole za mehatronicara i imam 1 iz elektrotehnike pa moram to ispraviti pa me zanima sljedece

1.Kako da izracunam malo d(promjer) sto vise nacina to bolje
2.Kako da iz neke vece formule izvedem drugu formlu evo da cu primjer pa da me lakse shvatite,kako da iz ove izvedem alfa

npr R=R20(1+α(θ-20))


Hvala unaprijed
1. ne kužim baš kaj tražiš i kaj ti nije jasno, al eto probat ću
opseg kruga O = 2r*pi = d*pi
površina kruga P = r^2 * pi = (pi * d^2 )/ 4

d = 2r
gdje je d - promjer kruga, r - polumjer kruga

2. R = R20(1+a(t-20)) //podijeliš s R20
R/R20 = 1 + a(t-20) //1 prebaciš na drugu stranu
R/R20 - 1 = a(t-20) //podijeliš sa (t-20)
(R/R20 - 1)/(t-20) = a
Duchovny is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 22:47   #3
1.nemislim na to ,evo pokusat cu ti jos jednom objasniti,ovakav sam zadat dobio u ispitu imam R(otpor),K(mislim da je to specificna vodljivost ) i dobijem jos nesto ne mogu se sjetiti sta , i bila mi je nacrtano ovo http://imageshack.us/photo/my-images/692/30860663.png/.i morao sam izracunati malo d(promjer)
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 23:00   #4
Quote:
pilip88 kaže: Pogledaj post
1.nemislim na to ,evo pokusat cu ti jos jednom objasniti,ovakav sam zadat dobio u ispitu imam R(otpor),K(mislim da je to specificna vodljivost ) i dobijem jos nesto ne mogu se sjetiti sta , i bila mi je nacrtano ovo http://imageshack.us/photo/my-images/692/30860663.png/.i morao sam izracunati malo d(promjer)
pa vjerojatno ti je bila zadana duljina vodiča
i onda imaš formulu R=1/K * l/S
tebi treba S da bi mogao izračunati promjer
R=l/KS -> S=l/RK
i onda iz S što je površina toga što ti je nacrtano izračunaš koliki je promjer.

nadam se da je točno
__________________
Ci giudichiamo adulti come per invenzione perdiamo tempo urlare ma senza ascoltare
very_confused1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 18:22   #5
Pomoć FER-ovci i ostali elektrotehničari
Imam problemčića sa jednim zadatkom. Evo slike zadatka

http://imageshack.us/photo/my-images/269/26643164.jpg/

E sad, sve razumijem kako šta, jedino ne kužim u B djelu zadatka zašto se dobiva e^-100( t - T ) Zašto ide to u zagradi ( t - T ) a ne samo e^-100t?

Hvala
nemastoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 02:05   #6
Quote:
nemastoviti kaže: Pogledaj post
Pomoć FER-ovci i ostali elektrotehničari
Imam problemčića sa jednim zadatkom. Evo slike zadatka

http://imageshack.us/photo/my-images/269/26643164.jpg/

E sad, sve razumijem kako šta, jedino ne kužim u B djelu zadatka zašto se dobiva e^-100( t - T ) Zašto ide to u zagradi ( t - T ) a ne samo e^-100t?

Hvala
Kvaka je u konstanti integriranja k koju dobiješ nakon integriranja diferencijalne jednadžbe E2=CR*duc/dt+uc
Rješenje ove diferencijalne nakon integriranja je uc=k*e^-(100*t) - 200
k se određuje iz početnih uvjeta za trenutak t=t1 i on je
k=(E1*(1-1/e)+E2))*e^(100*t1) i taj se k ubaci samo u uc=k*e^-(100*t) - 200
i dobije se uc=(100*(1-1/e)+200)*e^-100(t-t1) - 200
Ne znam jesam li bio dovoljno jasan, ali kvaka je uglavnom izračunati k konstantu integriranja, a ona se određuje iz početnih uvjeta mreže u trenutku neposredno prije sklapanja sklopke u položaj2.

Zadnje uređivanje josif : 17.03.2012. at 02:11.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 12:03   #7
hvala ti puno na odgovoru, ne mogu reći da mi je puno jasnije ali budem si raspisao i probao sam izračunati ovako kako si ti objasnio. A zašto profesor u riješenju nije tako izračunao k? Mislim, dali se k mora dobiti kao broj ili se on samo tako uvrsti u formulu kao nepoznanica? Dali ima slučajeva kada će biti (t+T) a ne minus?
nemastoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 13:22   #8
Ma profa je koristio već gotove formule za struju bez deriviranja i integriranja jer je njemu to već ušlo u rutinu. Ja nisam nikad tako radio jer tu uvijek možeš kod složenijih mreža pogriješiti u predznaku nekog člana i sl. Sve je to OK ako su početni uvjeti nula na kondiću itd... ali dobro je naučiti postaviti diferencijalnu i rješiti je pazeći na početne uvjete. To će ti poslije biti korisno za npr. teoriju mreža i sl. a ovak napamet pogađati da li bi moglo t biti + ili - nema smisla. Moja metoda je malo dulja i kobasičasta, ali nema greške u rezultatu. Ovakvih zadataka s prijelaznim pojavama rješio sam barem 50-ak i evo već 20 god. nakon diplome nisam metodu zaboravio, iako mi dosada u životu nije trebala.
Dakle k je broj i dobije se uc=k*e^-(100*t) - 200 uc(t1)=E1(1-e^(-100*t1) i to ubaciš lijevo
E1(1-e^(-100*t1))=k*e^-(100*t1) - E2 i ubaciš konkretne brojeve i dobiješ k kako sam u prethodnom postu naveo. Sad taj k ubaciš u uc=k*e^-(100*t) - 200 malo posložiš i središ zagradu i potencije sa e i dobiješ
uc=(100*(1-1/e)+200)*e^-100(t-t1) - 200

Ako treba pošaljem ti sken istog tog zadatka samo s drugim brojevima na PM.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 14:00   #9
Greška

Zadnje uređivanje Pero_Kanister : 17.03.2012. at 14:10.
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 14:11   #10
Mislim da je upravo to i kod mene slučaj, jer prof koristi formule iz knjige ( gotove ) koje ne šljakaju ako C nije prazan. Ja sam sad malo zbunjen jer smo K kao konstantu integriranja spominjali jedino u krugu sa induktivitetom koji je spojen na neistosmjerni izvor. Ajde molim te kad budeš imao vremena da mi pošalješ sken tog zadatka
nemastoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 16:54   #11
Sorry što gnjavim, ali imam još jedno pitanje

U b djelu zadatka, kada se računa recimo struju. Uzima da je E izvor + napon na C koji se nabio iz izvora E1. To sve kužim, ali zašto kada je računao napon na C uzme da je E=200. Šta ne bi tu trebalo uzeti da je E= E+uc, pa bi riješenje bilo
uc= 263.213-236,213e^-(t-T) ?
nemastoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 00:09   #12
Quote:
nemastoviti kaže: Pogledaj post
Sorry što gnjavim, ali imam još jedno pitanje

U b djelu zadatka, kada se računa recimo struju. Uzima da je E izvor + napon na C koji se nabio iz izvora E1. To sve kužim, ali zašto kada je računao napon na C uzme da je E=200. Šta ne bi tu trebalo uzeti da je E= E+uc, pa bi riješenje bilo
uc= 263.213-236,213e^-(t-T) ?
http://img862.imageshack.us/img862/3...znapojava1.jpg Na žalost ovdje je profa pogriješio u crtežu. Jednom kad se ucrta pretpostavljeni referentni smjer struje onda se on ne mijenja, iako se sklopka prebacila u položaj2. Stoga sam obrisao strelicu viška i ucrtao referentne smjerove izvora i trošila. Zanimljivo da je jednadžbu postavio s dobrim predznacima, i konačno rješenje je OK, ali tak se posao ipak ne radi. Treba se držati procedure i jednom ucrtani smjerovi se ne mijenjaju od slučaja do slučaja.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 23:06   #13
Evo istog zadatka samo s drugim vrijednostima elemenata http://imageshack.us/f/703/917prijelaznepojave.jpg/
Desno prilikom integriranja primjenjen je mali trik. Nako integriranja desno na kraju jednakosti umjesto = -4000*t + k primjenio sam ln(k) što je u osnovi isto jer je i to konstanta i to sam odmah ubacio lijevo kao razliku logaritama tako da je k došao u nazivnik. Ne znam koliko si vješt u dizanju logaritama na potenciju pa pretpostavljam da će te ovo desno zbuniti. Taj izračunati k se onda ubacuje lijevo u jednadžbu i potencije se malo poslože. Struja se dobije dervacijom napona po vremenu .

Zadnje uređivanje josif : 17.03.2012. at 23:11.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 00:42   #14
Sad sam skužio kako je profa odradio b) dio zadatka. Našao je pik struje u trenutku t=t1 i samo primjenio gotovu formulu za RC mrežu i(t>t1)= I(t1)*e^-(t-t1) za promatrani vremenski interval . Pri tom treba paziti samo na predznak struje držeći se jednadžbi koje sam obojio u žuto u prethodnom postu u prilogu na slici. Moram priznati mnogo brža metoda nego moja, ali ipak kad-tad će ti integriranje u zadacima trebati.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 01:08   #15
Ovdje bih još dodao da je stvarni konačni rezultat tj. negativni predznak struje u položaju 2 pokazatelj da struja teče suprotnim smjerom od pretpostavljenog referentnog smjera kao na mom crtežu, ali na crtežu uvijek na početku ucrtavamo pretpostavljeni referentni smjer i prema njemu postavljamo jednadžbu. Na početku ne možemo nikad znati kakav će konačni smjer imati struja u mreži pa ucrtamo referentni smjer, a konačno rješenje će nam pokazati stvarni smjer.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 01:16   #16
Sad si mi dao dosta materijala sutra ću to sve na tenane proći i proučiti. Puno si mi pomogao i od srca ti zahvaljujem! Imaš pivu kad budeš u Zagrebu
nemastoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 14:19   #17
Evo još jednog primjera http://imageshack.us/f/713/prijelaznepojave2.jpg/
U donjem zadatku sam pisao svaki korak kod računanja i integriranja i skroz lijevo male upute o integriranju i dizanju na potenciju. Gornji zadatak mi je malo neuredno napisan, ali možda ti barem orjentaciono pomogne. Toliko o prijelaznim pojavama.
josif is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 15:31   #18
Eto mene sa još jednim pitanjem

U ovom zadatku LINK

Zašto je w=2pi/2T?
Mislim, formula je w=2pi/T od kud se sad stvorio taj 2T?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 21:48   #19
1.Zavojnica izrađena od bakrene žice d=0.8mm i duljine l=400m uronjena je u uljnu kupku temperature 80 °C.Ako je K=57 Sm/mm2 i α =0.0038°C-1 treba odrediti otpor zice R0 prije uranjanja u kupku i R nakon duljeg stajanja u kupci.Temperatura okoline je v0=20°C.


2.Kolika specificna vodljivost treba imati zica duljine 39m i promjera 0.6mm da bi grijac izraden od nje imao otpor 55Ω?

3.Uze je nacinjeno od 19 zica i ima otpor 0.679 Ω/km.Treba odrediti presjek i promjer pojednicane zice.(ro=0.033 Ωmm2/m)


Ako tko moze da mi rijesi ova tri zadatka moram israviti polugodiste iz osnova elektrotehnike .


Hvala unaprijed
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 00:14   #20
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Eto mene sa još jednim pitanjem

U ovom zadatku LINK

Zašto je w=2pi/2T?
Mislim, formula je w=2pi/T od kud se sad stvorio taj 2T?
U cjelini gledajući jedna potpuna promjena perioda struje jest T=10ms, međutim nas ne zanima cjelina nego samo funkcija prve kosinusoide do vremena t=10ms. Da bi odredili njen period moramo je zamišljeno docrtati na desnu stranu kao na slici http://img214.imageshack.us/img214/9...osinusoide.jpg
i tad je njen period zaista 20ms=2T. Štih probom uvrstimo za t=10ms i i=10 cos(100*pi*t) i rezultat i=-10A kao na grafu. Dakle i=10 cos(100*pi*t) vrijedi samo do t=10 ms, a od tog vremena i= -10 cos(100*pi*t).
josif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.