Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2011., 00:56   #21
Quote:
VONKOR kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, to znači u početku ide čista smjesa recimo 7 vreća cca 20 kg po vreći ili 140 kg prvih 30 dana na 20 pilića ili 7kg po piletu,

drugih 30 dana ide koncentrat 1-2 kg + šrot ili sve zajedno opet cca 140 kg hrane i na kraju za 20 pilića treba 280 kg hrane da narastu do 1,6 - 2kg žive vage ili 14kg hrane po piletu za dobiti cca 2kg mesa
Ovisi o tome kako ih uzgajaš. Ako im je hladnije, onda jedu manje, ali se i tove duže. Ako im je toplo, jedu više, a tove se kraće vremena.

Ako ti nije bitna kvaliteta mesa onda bih im na tvom mjestu osigurala neki prostor (poželjno je složiti tako da nemaju puno mjesta za skakanje, ali opet da lako dođu do hrane) gdje bi im bilo toplo i gdje bi se tovili brzo jer što se brže oni utove ti si na štednji i sa strujom. Osim toga, u vodu im treba staviti neke prahove s vitaminima i dezificijensom da ne bi okržljavili, a takvi pilići puno sporije napreduju. Negdje sam pročitala da ljudi uspiju u 2 mj natjerati piliće na 3-4 kg, ali ne znam jesam li dobro upamtila.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 16:20   #22
Pilići imaju oko 2 kg. Kada (s kojom kilažom) se preporuča klati piliće? Da pričekamo još malo?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 08:06   #23
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Pilići imaju oko 2 kg. Kada (s kojom kilažom) se preporuča klati piliće? Da pričekamo još malo?
Ako ćeš ih koristiti za pohanje onda možeš, ako je za pečenje onda ih pusti nek se dignu još pola kile i više.
scarreedd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 12:31   #24
Hvala! Pitam se koliko će im trebati još.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 13:26   #25
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Hvala! Pitam se koliko će im trebati još.
Pa brzo će oni.
Budući da prodajem stočnu hranu stalno me ljudi to ispituju. Uglavnom, ako ih se hrani kako treba pilići sa 50-55 dana starosti moraju imati 2,5 -3 kg žive vage pa i više i idu pod nož.
Problem je što ljudi ne hrane kako treba pa si produžavaju tov nepotrebno. Prvih mjesec dana trebaju jesti samo početnu smjesu (jer ona osim svih proteina, vitamina itd sadrži i neophodne kokcidiostatike). Nakon mjesec dana tj " u drugoj polovini " svoga kratkog života. Prelazi se na superkoncentrat koji se miješa u omjeru 3 kg na 7 kg šrota.
Vidim da ovdje ljudi svašta pišu o potrošnji hrane. Realno je da pilić pojede cca 2 -2,5 kg početne smjese u prvih mj dana te nakon toga u drugom mjesecu cca 1,5 kg supera i 3 kg šrota. Ljudi doduše troše puno više smjese jer imaju nekvalitetne hranilice i pilići im puno hrane rastepavaju. To meni naravno paše jer više novca ostave kod mene
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
scarreedd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 14:42   #26
Mi imamo neke hranilice s pregradama pa ne razbacuju puno, ali im je mislim hladno i stalno žarulje crkavaju pa vjerojatn zbpg toga gube na težini.
Mi ih hranimo običnom domaćom mljevenom kuruzom pomiješanom s koncentratom. Da, štedjeti na hrani je vrlo nelogično obzirom da se dužim periodom tova zapravo potroši više hrane.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 19:33   #27
Quote:
scarreedd kaže: Pogledaj post
Pa brzo će oni.
Ljudi doduše troše puno više smjese jer imaju nekvalitetne hranilice i pilići im puno hrane rastepavaju. To meni naravno paše jer više novca ostave kod mene
Da zato im ja dignem hranu, pa prvo pojedu ono ispod , a onda nastavljaju iz hranilice.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 02:28   #28
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Šrot je 240 kn za 100kg.
Prošli tjedan - van Zaprešića, suprug je kupio vreču 50 kg šrota za 110 kn!

Što se tiće hrane za veču perad - hranim ko moja baka - jer je to uzgoj samo za osobne potrebe. Svaki dan ostatke hrane riža, pire, mlinci, kruh, (bezmesno) obelinje od krumpira, mrkve, jabuka, listove zelja i što ti ja znam zalijem s vodom i malo prokuham, a onda u to toplo umutim šrot - sve se to napuhne ko žganci lijepo stavim u stare protve (posude za peči kolače) i više nema razbacivanja šrota na sve strane i valjanja po njemu.

A za tov pilića - ozbiljni proizvođači stave velike hranilice i to da vise, a ne da stoje na podu! Danas se u poljoprivrednim dućanima kupuje smjesa koja se meni osobno čini dobra. Prvih 15 dana obično proizvođači preporučuju smjesa broj 1, zatim smjesa broj 2 mjesec dana, a onda sam miješala sa šrotom dok se postupno sasvim ne pređe na šrot jer ja sam za piliće koji se duže tove i slobodno pasu po voćnjaku. Pilići za pohanje su najbolji oni od 2 kg. Dok za pečenje u pečnici su oni od 3 kg bolji

Koncentrat je bio starinski način ishrane (koji nisam upoznala) - kad nije bilo ovih današnjih smjesa. Osobno se jako žurim da sa smjese pređem na šrot jer mi je unuk alergičan na soju, koje u smjesi ima...

Zadnje uređivanje komar : 20.01.2012. at 03:05.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 02:03   #29
Razgovaram sa ženama koje imaju hobi uzgoj pilića i tako sam uz njih počela sitno sjeckati koprive ili listove maslačka i davati sa štorom. A susjeda travarka je otkrila da njeni piceki najviše vole slak pa ga tako čupa po svom i tuđim vrtovima, a njena perad uživa, raste zdravo i veselo...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 10:09   #30
Žene u selu di imam viksu to rade ovako:
Prvih mjesec dana - smjesa za piliće o kojoj je već pisano gore
Zatim na tjedan dana prelaze na mješavinu koncentrata i šrota
Onda prelaze na čisti šrot u koji dodaju sitno sjećenu koprivu i maslačak. Tu smjesu lagano namoće s vodom da bude lagano vlažna i pilići se doslovno dave i tome i naočigled bujaju.
Sa negdje cca 60 dana pilići budu cca 3 kg žive vage i tada završava njihov kratki život ...
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:48   #31
da li neko ima neki link, ili fotografiju, na kojoj se vide modeli hranilica za pilice. konkretno me interesuju hranilice veceg kapaciteta, npr da u hranilicu moze stati hrana za dva-tri dana, posto su mi pilici na selu, a nisam u mogucnosti, zbog posla, obilaziti pilice svaki dan. kupovao sam neke hranilice, model kao korita, u koje stane 20-ak kilograma hrane, ali sam ih uvijek, poslije nepuna 2 dana nalazio prazne. dosta toga pilici su rasipali, tako da nisam siguran koliko vremenski imaju hranu.
i, posto sam iz bosne, moze li mi neko reci sta je šrot?
klonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 00:44   #32
Quote:
klonix kaže: Pogledaj post
u koje stane 20-ak kilograma hrane, ali sam ih uvijek, poslije nepuna 2 dana nalazio prazne. dosta toga pilici su rasipali, tako da nisam siguran koliko vremenski imaju hranu.
i, posto sam iz bosne, moze li mi neko reci sta je šrot?
To ovisi koliko hraniš komada pilića u jednom turnusu. 20 kg hrane na koliko pilića u 2 dana?

Šrot = mljeveni kukuruz - otkud je ta riječ nemam pojma, ali Zagorci i Prigorci ju koriste garant! A kako vi zovete mljeveni kukuruz koji se daje peradi i stoci?

http://img594.imageshack.us/img594/110/rot2d.jpg

Malo pile i veće pile ne pojedu isto - ima mjesta gdje se može u teoriji vidjeti koliko pojede perad dnevno... pa to drugom prilikom kad pogledam!

Sa neta!
Za 100 pilića potrebne su tri hranilice promjera 40-45 cm. Kad se pilići hrane iz konvejera (valova), potrebno je dva centimetra hranidbenoga prostora po piletu do dobi od dva tjedna, tri centimetra za piliće do četiri tjedna i 5-6 cm za piliće u dobi više od četiri tjedna.

S obzirom na intenzivnu mijenu tvari te veliku energetsku i bjelančevinastu vrijednost obroka, pilići imaju velike potrebe za vodom. Smatra se da je svakom piletu potrebno oko 250 cm³ vode na dan... Kod nedovoljnih količina vode pilići jedu manje hrane, prirast im opada, tov se produžava, a unosnost tova smanjuje.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 07:56   #33
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Bok, tema je slična, pa da ne otvaram novu.
Kanim sada u jesen uzeti 30-ak pilića. Međutim, u prostoriji u koju ih kanim smjestiti imamo pločice na podu. Što mogu napraviti da pilićima osiguram toplinu, pošto zbog hladnoće mršave?
Mislila sam pod prekriti daskama i posuti slamom.
Prostorija je dimenzija otprilike 5x5 m. Uvijek je hladno. Hoće li biti dovoljne dvije žarulje kada pilići već malo porastu, a usred zime?
Koliko pilićima treba za tov? Dva mjeseca?
Kupili smo 60 sa 2 vreće početne hrane - ulazni trošak 13 kn po piletu + još jedna vreća početne , nakon toga koncetrat i dio naše hrane + struja .

U vašoj prostoriji napravite pregradu 5 X 2 m u kojoj bi sa daskom širili životni prostor , ako se mislite baviti dugoročno na taj prostor stavite linoleum ili najlon .

Tovite za svoje potrebe , a ako imate kupce onda i za prodaju . U prostoriji 5X 5 m možete napraviti 2 sekcije sa 5 X 2 m i ići da na 2 gupe starosti .

Najbolje ; 1 . kupnja 1 - 15 . 3 . - tada se kolju u svibnju
2. kupnja 20. 8 . 15 - 9 . - izbjegavaju se ljetne vrućine

Uzgajamo za vlastite potrebe i nešto za prodaju - prošle godine suša nam je uništila kukuruz , sada je 200 i više kn 100 kg !
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 08:59   #34
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
To ovisi koliko hraniš komada pilića u jednom turnusu. 20 kg hrane na koliko pilića u 2 dana?

Šrot = mljeveni kukuruz - otkud je ta riječ nemam pojma, ali Zagorci i Prigorci ju koriste garant! A kako vi zovete mljeveni kukuruz koji se daje peradi i stoci?

http://img594.imageshack.us/img594/110/rot2d.jpg

Malo pile i veće pile ne pojedu isto - ima mjesta gdje se može u teoriji vidjeti koliko pojede perad dnevno... pa to drugom prilikom kad pogledam!

Sa neta!
Za 100 pilića potrebne su tri hranilice promjera 40-45 cm. Kad se pilići hrane iz konvejera (valova), potrebno je dva centimetra hranidbenoga prostora po piletu do dobi od dva tjedna, tri centimetra za piliće do četiri tjedna i 5-6 cm za piliće u dobi više od četiri tjedna.

S obzirom na intenzivnu mijenu tvari te veliku energetsku i bjelančevinastu vrijednost obroka, pilići imaju velike potrebe za vodom. Smatra se da je svakom piletu potrebno oko 250 cm³ vode na dan... Kod nedovoljnih količina vode pilići jedu manje hrane, prirast im opada, tov se produžava, a unosnost tova smanjuje.
u prosjeku hranim 50 komada. nekada 10 manje ili vise, zavisi od sezone. ako je proljece u pitanju, npr, onda hranim vise komada, zbog rostilja isl.
do sada sam uvijek imao kvalitetne pilice, prosjek 2,5 do 3kg mesa nakon klanja, za 60-ak dana tova (nekada 3-4 dana vise, opet zbog manjka slobodnog vremena). zadnja tura, krajem prosle godine, bila mi je nesto slabija. mozda i pilici nisu bili kvalitetni kao sorta, ali sumnjam i na manjak hrane, jer sam u zadnjoj turi imao 65 komada pilica.
sada imam samo 30 komada, s tim da cu, kada ovi pilici budu imali 45 dana, nabaviti ponovo 30 komada, tako da se ciklud tova nece prekidati.

vodu sam im rijesio putem automatskih pojilica, koje su spojene na lokalni vodovod (voda je izvorkog tipa, bez hlorisanja, neki planinski izvor je u pitanju pa su seljaci tu vodu razveli po kucama), tako da vode uvijek imaju koliko im treba.
kazem, strah me je da kapacitet ovih hranilica nije dovoljan, prvo zbog njihove zapremnine, a onda i zbog rasipanja hrane (kupljene su u specijaliziranoj trgovini opreme za tov svih zivotinja. milion puta sam se pitao ko je projektovao te hranilice za pilice, jer ni po cemu nisu bolje od onih domacinskih, skovanih od dasaka). volio bih naci fotografiju, ili nacrt, hranilice sa dozatorom, u koju moze stati velika kolicina hrane za pilice, ali koja hranu dozira u onoj kolicini koliko je potrebno da ispred pileta ima dovoljno hrane.

slicnu stvar sam gledao u banatu, u srbiji, gdje je covjek napravio hranilicu, koja radi na principu gravitacije. hranilica se sastoji iz dva dijela, donji dio je klasicno korito za hranu, a gornji dio je pricvrscen za donji, i napravljen je u obliku slova v, s tim sto je na donjoj strani otvoren, prema koritu, u koje ispusta onoliko hrane koliko pile pojede. pokusao sam napraviti slicnu, ali nisam mogao postici taj efekat ispustanja onoliko hrane koliko su pilici pojeli (uvijek mi je rasipalo znatno vise hrane, koja je "preljevala" na stranu).
kapacitet te hranilice je bio 40kg.
kod nas se šrot zove hamur. neki kazu i prekrupa, ali hamur je ustaljeni naziv.
klonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 10:18   #35
Quote:
klonix kaže: Pogledaj post
u prosjeku hranim 50 komada. nekada 10 manje ili vise, zavisi od sezone. ako je proljece u pitanju, npr, onda hranim vise komada, zbog rostilja isl.
...nisam mogao postici taj efekat ispustanja onoliko hrane koliko su pilici pojeli (uvijek mi je rasipalo znatno vise hrane, koja je "preljevala" na stranu).
kapacitet te hranilice je bio 40kg.
kod nas se šrot zove hamur. neki kazu i prekrupa, ali hamur je ustaljeni naziv.
Da mi je netko rekao hamur i ja bi pitala ova riječ mi više zvuči kao naziv nekod dijela konjske opreme!

Kao dijete grada koje se je našlo na selu, koristim alate za rad - kao npr. kompjutor - pa eto ideje na moj način: http://www.youtube.com/watch?v=Iapmz...52587F61D6348D istražuješ na netu i onda nađeš rješenje za sebe. Ima tu svakakvih čuda.

Po tome ili 2 hranilice ili neka kreacija: po kreacijama kaj sam vidla može se na običnu hranilicu učvrstiti plastična cijev odgovarajućeg fi i tako povećaš kapacitet hranilice! http://img542.imageshack.us/img542/6...zapilie11k.jpg

komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 02:00   #36
Prehrana pilića

Bila sam kod jedne divne dobronamjerne obitelji koja uzgaja cijelo čudo živine - kod njih nema čega nema. Ja sam ko kazetofon "snimala" sve što mi pričaju o njihovom uzgoju. Ne mislim zbog njihovog iskustva mijenjati svoj običan uobičajeni način prehrane piceka.

Čovjek veli:

Piceka hrani prvo sa smjesom broj 1, druga faza je smjesa za tov prasadi broj 1 jer je puno jeftinije - 25 kg košta 80 i nešto kuna. E pa mene zanima ako ima tko mišljenje o tome: uzgoj piceke sa smjesom za pajceke ili možda kad pile prođe pol kile zapravo smjesa nemože biti štetna za razvoj pilića? Meni baš i nije normalno da uzgojim sa 3 mjeseca piliće 5 kg težine!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 13:30   #37
Ja hranim 2 turnusa pilića po 50 komada godišnje za osobne potrebe. Već godinama ista mi je matematika uzgoja.Kad kupim piliće donesem ih kući i prvo što dobiju jesti je 10 tvrdo kuhanih jaja, samljevenih na sitno. Tako je radila moja baka, pa radim i ja jer navodno time se sprečava tzv. gladni mortalitet. Zatim napunim hranilice starterom i to jedu nekih 28-30 dana. Praksa je da pilići pojedu oko 1-1,3 kg po glavi startera..ovisi i o temperaturi zraka pa nekad manje nekad više. Zatim prelazim na grover, odnosno koncentrat koji mješam u omijeru 1:1:3, odnosno jedna mjera koncentrata, jedna mjera stočnog brašna ili posija i tri mjere žitarice najčešće šrota. Kad pilići krenu jesti grover obavezno u pojilicu od 10 l dodajem 10 D3 kapi (one što se daju bebama),da spriječim rahitis i padanje s nogu, a i kasnije pri pečenju takvih pilića kosti budu lijepe bijele,a ne crne i ružne kako kod kupovnih.Groverom hranim do 6 tjedana starosti i tad počinjem davati čisti šrot još nekih 10 dana pa pod nož. U prosijeku budu teški oko 2,5-3,2 kg žive vage ovisi o piletu.
Lana1806 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 12:39   #38
Thumbs up Uzgoj

Quote:
Lana1806 kaže: Pogledaj post
Ja hranim 2 turnusa pilića po 50 komada godišnje za osobne potrebe. Već godinama ista mi je matematika uzgoja.Kad kupim piliće donesem ih kući i prvo što dobiju jesti je 10 tvrdo kuhanih jaja, samljevenih na sitno. Tako je radila moja baka, pa radim i ja jer navodno time se sprečava tzv. gladni mortalitet. Zatim napunim hranilice starterom i to jedu nekih 28-30 dana. Praksa je da pilići pojedu oko 1-1,3 kg po glavi startera..ovisi i o temperaturi zraka pa nekad manje nekad više. Zatim prelazim na grover, odnosno koncentrat koji mješam u omijeru 1:1:3, odnosno jedna mjera koncentrata, jedna mjera stočnog brašna ili posija i tri mjere žitarice najčešće šrota. Kad pilići krenu jesti grover obavezno u pojilicu od 10 l dodajem 10 D3 kapi (one što se daju bebama),da spriječim rahitis i padanje s nogu, a i kasnije pri pečenju takvih pilića kosti budu lijepe bijele,a ne crne i ružne kako kod kupovnih.Groverom hranim do 6 tjedana starosti i tad počinjem davati čisti šrot još nekih 10 dana pa pod nož. U prosijeku budu teški oko 2,5-3,2 kg žive vage ovisi o piletu.
Hvala vam za iskustvo! I odokativno mi izgoleda prihvatljivo. Rečeno mi je da mogu koristiti posije u ishrani piceka, ali žena koja je tako hranila nije znala omjere i količine.

Ovo će biti moja formula kad krenem u proljeće sa picekima! Baš se veselim novoj godini - zbog ničeg drugog već zbog uzgoja piceka, koka i vrta

Imam želju da s vremenom više ne ovisim o kupovnim pilićima za uzgoj već da sve imam iz svojih obnovljivih izvora (nasada) kokica hrvatica .... Kad to ostvarim bit ću carica!

Zadnje uređivanje komar : 14.11.2013. at 12:44.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 19:18   #39
Piliće kupimo početkom 8. mjeseca da ne moramo dodatno trošiti struju na zagrijavanje gajbe. Dva tjedna hranim sa starterom, zatim mješamo koncentrat i šrot. U vodu dodajemo Geomicin. Kad opernate istjeramo ih na travu i hranimo šrotom.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 18:52   #40
pozdrav,

Da li ovdje netko zna gdje kupiti krmnu smjesu (hranu za piliće) u Zagrebu ?
N. Nitko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.